Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký průvodce deskovými hrami pro začátečníky i náročnější

  0:01aktualizováno  0:01
Podíváme se na šest kousků deskových a karetních her, z nichž si vybere každý.

Deskové hry

Vybírali jsme hry jak pro začátečníky, kteří na velké projekty nemají moc času či se nesejdou ve větším počtu, tak i složitější deskovky, u nichž se vyřádí i ti největší stratégové. Připomeňme také první část průvodce.

Starcraft: The Boardgame

Počet hráčů: 2-6
Doba jedné hry: klidně i 240 min
Složitost: Složitá hra
Cena: cca 2000 Kč

Velký průvodce deskovými hrami - 2. částZačneme hrou, která vznikla na motivy známého strategického titulu.

Až si donesete domů obrovskou krabici se hrou a otevřete ji, budete možná trochu zaskočeni. Zhruba polovina krabice je úplně prázdná. Nemusíte láteřit, ona se velká krabice po rozbalení všech součásti hry ještě bude hodit.

Co se skrývá uvnitř, to jinde jen tak nenajdete. Útroby krabice obsahují 180 (!!!) plastových figurek, 330 herních karet, dílky planet na postavení galaktické mapy a ještě několik stovek dalších prvků. Jde se hrát.

Svět Starcraftu obsahuje tři strany konfliktu: Terrany, Zergy a Protossy. Nejinak je tomu i zde, pouze s tím rozdílem, že každá ze stran je zastoupena Velký průvodce deskovými hrami - 2. částdvěma vůdci. Ve výsledku může hrát až šest hráčů, tedy dva za každou stranu (což ale neznamená, že jsou spojenci, i když i tak lze hrát).

Na začátku si hráči náhodně vylosují dvě planety, které postupně umístí na hrací plochu a vytvoří tak galaktickou mapu.

Každá planeta je rozdělena na teritoria a to dvě až čtyři. Každé takové teritorium má jiný účel. Některá těží krystaly, z dalších dostáváte plyn či vám zajišťují speciální body nutné k vítězství.

Planety se nakonec propojí můstky, které signalizují, že mezi nimi vede cesta. Během stavění galaktické mapy hráči umístí na jednu ze svých planet základnu, rozmístí počáteční jednotky a hra může začít.

Hlavní kouzlo hry tkví v tom, že hráči umísťují na herní plán žetony svých akcí (výzkum, útok, stavění, ...) postupně. Pokud chce někdo udělat akci na stejném místě jako protihráč, položí svůj žeton na jeho a tím de facto svoji akci udělá dříve. Kvůli tomu je vše nutné plánovat jakoby pozpátku a snažit se předvídat soupeře, co asi bude chtít dělat.

BonusWeb hodnotí: Vynikající desková hra, u které se dokonale ukáže, jak umíte strategicky uvažovat a odhadovat soupeřovy kroky. Milovníci deskových her nešlápnou vedle. Škoda jen vyšší ceny.

Jambo

Počet hráčů: 2
Doba jedné hry: 30-45 min
Složitost: Jednoduchá hra
Cena: cca 400 Kč

Velký průvodce deskovými hrami - 2. částPokud jste se při čtení předchozí hry zhrozili, kde na to máte brát lidi nebo čas, možná vás potěšíme teď. Jambo je hra pouze pro dva hráče a zabere vám okolo půlhodinky. Rovněž nepotřebujete celý stůl, ale zahrát si ji můžete klidně ve vlaku. O co jde?

Začínáte s dvaceti zlatými a důmyslnými obchody je nutné toto jmění ztrojnásobit. Kdo první získává 60 zlatých, vyhrává. Každý má ve svém kole pět akcí, může si líznout novou kartu do ruky, nakupovat či prodávat suroviny nebo si různými kartami pomáhat či škodit soupeři.

Karet jsou tři druhy. Jedny se vykládají před sebe a můžou se použít jednou každé kolo, další mají jednorázový efekt a třetí jsou suroviny.

Pokud máte kartu, kde jsou řekněme tři kožešiny, koupíte ji třeba za 6 zlatých. Pokud získáte stejnou kartu se třemi kožešinami, lze Velký průvodce deskovými hrami - 2. částkožešiny prodat za 12 zlatých. Místa na suroviny ale není neomezeně. Můžete u sebe mít zdarma pouze pět kusů (surovin je šest druhů) a za šestý už zaplatit, případně si za zlaťáky koupit další stánek, kam se vejdou další tři.

BonusWeb hodnotí: Jambo je velice jednoduchá, ale zábavná hra vhodná např. pro ukrácení dlouhé chvíle ve vlaku. Je opravdu krásně graficky vyvedená, nestojí mnoho a pravidla se lze naučit během pár minut. Pokud hledáte něco nenáročného, Jambo stojí za zvážení.

Red November

Počet hráčů: 2-8
Doba jedné hry: 60 min
Složitost: Složitější hra
Cena: cca 600 Kč

Velký průvodce deskovými hrami - 2. částKooperativní deskovka, ve které se každý hráč zhostí jednoho malého skřítka (gnoma). Ti tvoří posádku ponorky kdesi na cestách. Bohužel ponorka je pěkný šmejd a každou chvíli se tam něco pokazí. Jednou dojde kyslík v některé z místností, jindy vypukne požár, vzápětí nejdou otevřít dveře nebo se poškodil reaktor. Je to souboj s časem.

Cílem je přežít hodinu a uprchnout. Potíž je, že čas ubíhá velice rychle a závad přibývá. Vše funguje tak, že pokud se objeví závada, např. požár, a vy se ho rozhodnete uhasit a máte odpovídající náčiní (hasičák), musíte si určit, kolik času opravě věnujete. Čím Velký průvodce deskovými hrami - 2. částvíce minut (je možné obětovat jednu až deset), tím je větší šance, že se vám oprava povede. Na druhou stranu vás mohou během té doby potřebovat jinde.

V těchto situacích je klíčová domluva, kdy si musíte říci, co půjde kdo opravovat, kdo má na co náčiní a kdo půjde raději hledat předměty. Hra je to vcelku napínavá, a protože se neustále něco děje, rychle uteče. Vše je navíc okořeněno notnou dávkou černého humoru.

BonusWeb hodnotí: Povedená kooperativní hra. Pokud se sejdete alespoň tři a rádi spolupracujete, může právě tohle být pro vás trefa do černého.

Battlestar Galactica: The Boardgame

Počet hráčů: 3-6
Doba jedné hry: 120 min
Složitost: Složitější hra
Cena: cca 1000 Kč

Velký průvodce deskovými hrami - 2. částPro milovníky sci-fi universa Battlestar Galactica tu máme vyloženou lahůdku. Deskovka na motivy remaku stejnojmenného seriálu věrně kopíruje jeho události a postavy.

Základem je kooperativní tažení hráčů dohromady proti napřátelským Cylonům, to vše na tahy. Na počátku si každý zvolí svého hrdinu z široké nabídky známých seriálových postav (admirál Adama, presidentka Roslin, Helo, Starbuck a mnoho dalších), přičemž každý má své výhody a nevýhody. Tím se určí volba prezidenta a admirála, kteří mají speciální pravomoci. Dále si všichni tajně líznou i kartu loajality, která určí, jestli hrajete za lidi nebo jste skrytý Cylon.

Hráči se mohou volně pohybovat po lodi a používat výhody jednotlivých místností, lížou si speciální karty a připravují se na nebezpečí. Na konci svého tahu totiž tahají kartu krize, která může všem Velký průvodce deskovými hrami - 2. částpořádně zatopit. Na těchto kartách je např. skok invazní flotily, selhání některých hlavních systémů apod.

Krizím se hráči brání odhazováním správných karet z ruky a házením kostkou. V těchto chvílích se často projevuje skrytý Cylon, který může potají přidat i záporné karty, aniž by si toho někdo všiml (vše se totiž míchá, takže se neví, které karty jsou od koho).

O hře jsme psali podrobněji zde.

BonusWeb hodnotí: Pro fanoušky seriálu naprostá nutnost. Při hraní si užijete spolupráce, intrik, vzájemné podezřívání, napětí, nebezpečí a to vše za vcelku sympatickou cenu. Existence rozšíření je už jen třešničkou na dortu.

Saint Petersburg

Počet hráčů: 2-4
Doba jedné hry: 30-60 min
Složitost: Jednoduchá hra
Cena: cca 600 Kč

Velký průvodce deskovými hrami - 2. částPovedená karetní hra, ve které bude vaším úkolem udělat z mladého Petrohradu majestátní město. Hra je rozdělena na čtyři fáze.

V první lze nakupovat pracovní sílu jako např. dřevorubce a jiné řemeslníky. Ve druhé užitečné budovy od nemocnice až po hvězdárnu. Třetí fáze slouží k získání učenců, rádců a další vyšší šlechty a konečně čtvrtá fáze umožňuje vylepšovat již stávající nákupy postav či budov.

Vše samozřejmě stojí peníze a těch není neomezeně. Musíte se proto Velký průvodce deskovými hrami - 2. částrozhodnout, jestli nakoupit spoustu řemeslníků, kteří na konci dalšího tahu vydělají další peníze nebo zda raději postavíte budovy zajišťující body, na kterých záleží na konci hry.

Šlechtici mohou zajišťovat jak finance, tak důležité body, ale odpovídá tomu jejich cena. Karty si lze vzít i na dluh, ale pozor, ať vám dluhy nepřerostou přes hlavu.

BonusWeb hodnotí: Právoplatný výherce nejlepší karetní hry roku 2004. Ve třech nebo čtyřech hráčích je tato hra skvělou ukázkou toho, že k vítězství vede vždy několik cest, ale vítěz může být jen jeden.

Metro

Počet hráčů: 2-6
Doba jedné hry: 30-60 min
Složitost: Jednoduchá hra
Cena: cca 600 Kč

Velký průvodce deskovými hrami - 2. částNa závěr si popíšeme hru, která je velice jednoduchá, dá se hrát až v šesti lidech a užijete si u ní mnoho zábavy.

Na počátku máte prázdnou hrací desku, po jejímž obvodě jsou depa metra. V závislosti na počtu hráčů dostane každý určitý počet těchto základen a jeho cílem je postavit co nejdelší trasu vedoucí do jiného depa. Ne však do vlastního. Ve středu hrací plochy je ještě speciální stanice, do které když postavíte koleje, počítají se body dvojnásobně.

Každý hráč si ve svém tahu vezme náhodný kus trati. Na každém takovémto Velký průvodce deskovými hrami - 2. částkousku jsou čtyři vjezdy a čtyři výjezdy, jejich tvary jsou ale různé. Zatímco některé kusy jsou prostě rovné kolejnice, jiné vás otočí úplně do protisměru.

Zpočátku nebudete mít problém, kam své koleje umístit, ale jakmile se plocha trochu zastaví, musíte být opatrní, abyste svoje koleje nenasměrovali zpět do svého depa či neukončili svoji trať moc brzy. A zároveň dávali pozor, abyste svým soupeřům moc nenahráli. Vše se tak na konci zvrtne do totální bitku, kdo koho více pohnojí :-).

BonusWeb hodnotí: Jednoduchá oddychovka, ve které jde o to, co nejvíce uškodit soupeři a zároveň se snažit nenápadně prodlužovat svoje tratě. Jednoduchý princip, spousta zábavy.

Druhá šestice deskových her je za námi. Snad jste si vybrali nějakou, která se vám bude líbit - přejeme hodně úspěchů a výher. Pokud máte typ na nějakou hru, která v našem listu chybí, podělte se s námi pod článkem. Také děkujeme webu Zatrolené hry za poskytnutí obrázků u tohoto článku.

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co máte pořád s tím Nintendem? Pohled nováčka po dvou letech

Super Mario Bros. 3

Na rozdíl od situace v zahraničí nejsou u nás výrobky od Nintenda tolik vyhledávanou komoditou. Značka tu prostě nemá...

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Najdete na iDNES.cz