Velký test hráčských myší #1

  12:00
Dostáváme se k prvnímu velkému testu myší z naší produkce. Čtěte, jak na nás zapůsobily modely Creative Fatal1ty 1010, Logitech MX400 či Raptor-Gaming M1 Iron.

TIP: Využijte rychlejší orientace v naší recenzi.

Creative Fatal1ty 1010 Logitech MX400 Raptor-Gaming M1 Iron

Creative Fatal1ty 1010

Musím přiznat, že se mi pod ruku nikdy dříve nedostala žádná myš od společnosti Creative. Ten pravý čas nastal až nyní, kdy se známý Fatal1ty rozhodl s touto úspěšnou firmou spolupracovat.

Balení

Jak jsem již předeslal, hlavní slovo na vývoji měl John Wendel, resp. Fatal1ty, a to musí být jasně vidět. Proto je na černé krabici, která mimochodem působí velice esteticky - až na absenci většího kontrastu, tento fakt vyzdvihován v každém úhlu, z jakého se podíváte. Uprostřed vykukuje samotná myš, která teprve až po otevření, jež je zajišťováno magnetem, ukáže s čím máme tu čest. Tak jako musíme vidět, že jde o myš od Fatal1tyho, tak musíme vidět, že má myš pozlacený USB konektor a 3 váhové závaží. Mimochodem, kdo si tuto myš třeba s pomocí této recenze zakoupí, bude nejspíše zápasit s hlavním plastovým obalem. :) Ten ale nakonec jistě zdolá každý. Pod ním pak nakonec najdeme manuál ve více než desítce jazycích včetně českého a disk s ovladači.

Bližší pohled

Už na první pohled je 1010 odlišná od ostatních. Ne tolik podlouhlá, ale zato širší. Ne dvě hlavní tlačítka, ale dokonce tři. Možná právě tím, že se nedrží zažitých stereotypů jako jiní výrobci, si získala takovou popularitu, jakou má.
Základovou barvou celé myši je černá. V oblasti dlaně a třetího tlačítka v lesklém provedení, ostatní viditelné části jsou hrubší, ale nepogumované. Uprostřed myši je jedna z hlavních předností – otvor pro tři různá závaží o hmotnosti 3,5g, 11g a 26g. Ty se do otvoru pouze „docvaknou“. Zkoušel jsem hrát i bez závaží, ovšem vzniklá díra není pro dlaň nic příjemného. Dále na sever najdeme jak jinak než kolečko s funkcí „prostředního“ tlačítka. „Prostředního“ proto, že nyní u tohoto modelu máme v řadě čtyři tlačítka, ne tři jak jsme zvyklí, tudíž ho nelze považovat za prostřední. U kolečka najdeme další buttonek sloužící tentokráte ke změně dpi optického senzoru. Na výběr máme mezi třemi, 400-800-1600, přičemž je tlačítko osvětlováno diodou v barvách zelená-oranžová-červená v závislosti na právě používaném rozlišení.
Po levém boku myši, tedy u palce, najdeme ještě jedno programovatelné tlačítko, které je ve výčtu tlačítek již poslední. Suma sumárum jich je tedy šest. Nezapomeňme ještě zmínit, že vedle tohoto tlačítka je logo Fatal1tyho, které svítí bíle. Spodek neodtajní nic jiného než čtyři teflony s optickým snímačem variabilního rozlišení. Nakonec zde máme měděný kabel s pozlaceným USB konektorem pro maximální rychlost přenosu dat.

Čím se Fatal1ty 1010 moc chlubit nemusí je fakt, že si s ní moc nezahrajete levou rukou. Je totiž vyvíjena pouze pro praváky. I když myš bez závaží připomíná spíše popelník, hraje se s ní z ergonomického hlediska výtečně. Žádné bolesti či křeče v zápěstí jednoduše nepocítíte.

Jak již víte, John Wendel použil optický snímač namísto laserového. Maximálních 1600 dpi též není špatné, právě že naopak. Myš je spíše, soudě podle Johnova oblíbeného typu her, určena pro rychlé akce, ne pro hráče RTS. V FPS typu Quake či UT pravděpodobně více využijete akceleraci schopnou zvládnout až 15G.

Ovladače

Software, starající se o tuto myš, je víceméně minimalistický až připomínající nastavení myši ve Windows. Čekají na vás funkce typu naprogramování funkcí tlačítek, nastavení scrollovacího kolečka či test sensitivity sensoru. Když se koukneme na design těchto ovladačů, perfektně ladí s designem samotné myši.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Sensor: optický
Rozlišení sensoru: 400-800-1600 dpi
Tlačítek: 6 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: kombinace lesklé a matné černé s prvky červené uprostřed
Váhová variabilita: 3 váhové moduly 3,5g, 11g, 26g
Orientační cena: 1106,- Kč s DPH (na alza.cz dne 1.8.2006)

Závěrem

Progamerská myš Creative Fatal1ty 1010 vyvíjená ve spolupráci s Johnem Wendelem je bezesporu kvalitním náčiním pro rozdrcení kamarádů nejen na LAN party. Skloubení technologie v podobě kvalitního optického snímače s váhovou variabilitou a nevšední ergonomie zřejmě naláká hodně hráčů, ovšem někomu se nemusí tento fakt líbit a raději zůstane u svého stereotypu v podobě Razera či Logitech. Nebojíte-li se prolomit vlastní ledy a zkusit něco nového a, podotýkám, kvalitního, doporučuji Creative Fatal1ty 1010.

Logitech MX400

A máme tu dalšího laserového zástupce firmy Logitech. Dostál jména svého výrobce nebo je to krok vedle? Napovíme vám.

Balení

Všechny myši od Logitech mají balení, ve kterých jsou dodávána, koncipována do povětšinou vizuálně podobného, ne-li stejného, designu a tvaru. I tento model s označením MX400 není výjimkou - zeleno-bílá elegantní krabička s blýskající se myší uprostřed. Pojďme se tedy rovnou podívat na dodávané příslušenství. Vedle redukce z USB portu do PS/2 zde není nic podstatnějšího, než-li klasika – přiložený disk s ovladači a manuál. Nic víc, nic míň.

Bližší pohled

Již při přebírání myši jsem si nemohl nevšimnout, jak se tento model MX400 vydává za elegantního a luxusního pána, za jakéhosi lva salónu. V našem případě ovšem za lva regálů a obchodů s PC příslušenstvím. Jenže „čtyřstovka“ tímto lvem opravdu je. Spíše než pro profi hraní počítačových her, na které si mimochodem nemohu stěžovat, se hodí do kanceláře jako mladší bráška bezdrátové MX1000. Dnešní hráči vyžadují od své myši sice maximální přesnost, kterou MX400 díky laserovému snímači oplývá, avšak i váhovou variabilitu, se kterou si zde pro změnu nepohrajeme. Na to je určena řada „G“ od stejného výrobce. Teď ale k designu, ergonomii, a všemu ostatnímu…

Že je myš skutečně elegantní, o tom jsme již mluvili. Matně černé pogumované boky poskytují skutečné pohodlí pro prsty, a to nejen díky tomu jak krásně se tento materiál drží. Levý bok odděluje od středové části matný stříbrný pruh, díky kterému jednotlivé strany krásně kontrastují. Tento pruh je již z výroby zakryt průhlednou lepenkou, aby nedošlo k poškrábání. Že by byl k tomu náchylnější než ostatní části? Zřejmě ano. Středová část je jak jinak než matná s určitým odstínem šedi (fotografie jistě napoví víc). Designově vyvedený model určený jak jinak než pro praváky, na který se vydržíte koukat celé hodiny. Podvozek myši zdobí blok s údaji od výrobce, čtyři teflonové kluzáky a otvor pro neviditelný laser. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, kolika dpi tento snímač oplývá. Vrchní stranu doplňuje jak jinak než jednobarevné logo společnosti Logitech a oblast, kde se při držení nachází dlaň, si vysloužila text „LASER“. Ergonomicky se myš povedla, ani po delším sezení u počítače s myší v ruce nic necítíte.

Tlačítek najdeme „pouze“ pět. Vedle klasických dvou hlavních tlačítek a čtyřsměrného kolečka, které slouží i jako tlačítko prostřední, nalezneme na levé části dvě speciální tlačítka pro palec. Defaultně slouží k Back & Forvard funkcím v prohlížečích (u staršího firmware byly k nepoužití v prohlížeči Firefox, aktuální firmware již s liškou spolupracuje).

Postřehy z používání

Jelikož jsem dostal myš k dispozici na poměrně krátkou dobu, všiml jsem si jen jedné věci, kterou ale trpí většina Logitech myší. Nechci tuto záležitost nazývat technickou chybou, ale pozoroval jsem ji již u modelů G5 či G7 a i většina kupujících si na tuto věc stěžuje. Jedná se o kolečko, konkrétně o jeho využívání jako prostředního tlačítka. Pokud totiž kolečkem kliknete v jiném úhlu než 90°, dost často se vám stane, že místo kliknutí sjede kolečko do strany a využijete funkce dodatečných dvou směrů – doleva a doprava. Pokud totiž chcete kliknout, musíte vynaložit větší sílu, která pak dělá neplechu. Samozřejmě, jde jen o zvyk a cvik.

Na internetových stránkách nejmenovaného prodejce výpočetní techniky poskytl jeden z uživatelů této myši návod, jak tuto záležitost alespoň trochu vyřešit. Pokud myš rozeberete, uvidíte pod kolečkem pružinku, která má celý problém na svědomí. Tu prý stačí odebrat, ale samozřejmě uschovat, jelikož je myš stále v záruce, a je po problému. Pokud budete chtít poté někdy využít 5-leté záruky, pružinku zase vrátíte na své místo.

Ovladače

Kdo měl někdy co dočinění s jakoukoliv myší Logitech, dostal se zřejmě i k otázce ovladačů. SetPoint, jak se mimochodem jmenují, dokonale spravují již tak technicky vyvedené myši. Již jsem upozornil o pár odstavců výše na nespolupráci s Firefoxem. Další chyba dřívější verze tohoto softwaru spočívala ve špatném rozpoznání myši, namísto MX400 se myš hlásila jako MX310. I to je už vyřešeno. Pokud tedy trpíte jedním z těchto nedostatků, na oficiální stránce společnosti hledejte aktuální verzi.

Ve zkratce

Rozhraní: USB (v balení redukce PS/2)
Drátová: ano
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: -
Tlačítek: 5 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací, naklápěcí (čtyřsměrné)
Barva: matně černý levý bok kontrastující díky stříbrné lince s určitým stupněm šedi na straně druhé
Váhová variabilita: ne
Orientační cena: 1213,- Kč s DPH (na alza.cz dne 2.8.2006)

Závěrem

Pokud bych se řadil do skupiny progamerů, sáhl bych po modelech s jednoznačným zaměřením na progaming. Pokud naopak do skupiny lidí trávicí všechnu pracovní dobu v kanceláři a nechtěl bych bezdrát, sáhl bych všemi deseti po MX400 stejně tak, jako kdybych se řadil mezi tyto dvě skupiny. Tato myš není primárně určena pro hry, i když vlastnostmi není daleko, avšak toto rozhodnutí je již jen na vás. Shrnuto a podtrženo, Logitech MX400 mne skutečně nadchla, vám ji mohu více než doporučit, a že se nejedná jen o kus pěkného plastu, o tom vás přesvědčí i 5-letá záruka.

Raptor-Gaming M1 Iron

Na tuto myš jsem se vskutku těšil, nejspíše proto, že pro mne znamenala novou zkušenost hlavně s výrobcem, tedy s Raptor-Gaming. Při testování na mne číhalo jedno překvapení vedle druhého, bohužel, ne všechna byla kladná. Má přesto u mne plus?

Balení

Už na poště jsem si říkal, že se nebude jednat o nějakou velkou „krávu“, nýbrž o o poznání menší balení než například v případě předcházejícího testu Microsoftí myši. O to větší ale bylo překvapení po rozbalení. Krásné a elegantní balení, jež jsem vůbec nečekal. Stříbrný plech obdélníkového tvaru budil dojem, že skrývá cosi mocného, bytelného a cenného. Opak byl ovšem v případě myši pravdou. Než jsem se k ní dostal, jelikož byla mazaně zabalená až vespod, prohlédl jsem si ještě v balení dodávaný vak na myš, jak ho sám výrobce nazývá, tzv. mouse-bag. Není to nic jiného, než pohledná černá taštička z příjemného a měkkého materiálu s logem výrobce. Bohužel, jediné co mi na ní vadí, je absence jakéhokoliv úchytu, kdyby se například pomocí šňůry dala pověsit například na krk jako klíčenka či přes rameno. Když na ní ale tak koukám, přijde mi, že by ji spíše využila přítelkyně na šminky než já na transport, posuďte sami. A konečně jsme se prohrabali až k myšce.

Bližší pohled

První dojmy z myši byly: maličká, lehoučká. Avšak po dalším okoukávání jsem moc spokojený nebyl, jelikož velikostně mi myš do ruky vůbec neseděla. Její malé rozměry mi ve hrách dodávaly méně sebevědomí, protože jsem si přišel zranitelnější. V případě myši Logitech G5 jsem si byl daleko jistější a i výkony byly ve hrách znatelnější, to už ale svádějme i na technologii. Sama myš není díky použitým barvám žádný světlý andílek, nýbrž tmavý čert. Matně černé boky kontrastují s nepříliš lesklou horní stranou v šedé barvě. Na vršku figuruje okoukaná speciální úprava povrchu, která zaručí promáčklý vzhled bez jakékoliv deformace. Možná právě proto dostala myš přídomek Iron. Povrch je na vrchní straně hladký, po stranách sice drsnější, ovšem jen o malý zlomek. Kdo má tedy rád drsný povrch, kde ruka lépe sedí a i pocení není tolik znát, musí hledat novou myš dále. Zespod je M1 průhledná, tudíž vidíme integrovaný obvod, LEDku a optický senzor se 1600 dpi. Tlačítek myš do vínku také moc nedostala, resp. jen základní – levé, pravé a kolečko s funkcí prostředního. Víc jich skutečně nenajdeme. Kabel je izolován standardním způsobem, zde též žádnou inovaci nečekejte, a jeho délka je rovna 2,5m. V oblasti dlaně je již tradičně místečko pro logo, a ani Raptor-Gaming nesáhl po jiném místě. Již z obrázků je jasně patrné, že je M1 určena pravákům.

Optický senzor se zmíněným rozlišením 1600 dpi pracoval na výbornou. Pravda, sice se nejedná o žádný laser, ovšem s kvalitní podložkou dokážete hodně. S čím jsem ovšem nebyl spokojen a co mi doslova iritovalo, byla nutnost tužšího poklepnutí tlačítek a následný hlasitý zvuk.

Ovladače

Ovladače pro mne byly dalším překvapením. Žádné totiž nejsou třeba, myš připojíte do počítače a případné další nastavení aplikujete přes Ovládací panely. Pro někoho určitě zjednodušení práce, ovšem většina progamerů vyžaduje možnost detailnějšího nastavení. Tudíž u Raptor-Gaming nehledejte žádné hardcore ovladače typu SetPointu od Logitechu.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Sensor: optický
Rozlišení sensoru: 1600 dpi
Tlačítek: 3 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: šedý vršek v kombinaci s černými boky
Váhová variabilita: ne
Orientační cena: 1071,- Kč s DPH (na tntrade.cz dne 2.8.2006)

Závěrem

Abych se přiznal, čekal jsem více. Mé dojmy se nesou spíše v duchu zklamání. V poměru cena/výkon myš naprosto kulhá za ostatními, a to i v technologii, kterou nám Raptor-Gaming naservíroval. Můj názor je tedy jasný, od M1 Iron ruce pryč, ale snad nás výrobce vyvrátí z omylu s modelem M2 Platinum Edition, který u nás zanedlouho také najdete.

Za zapůjčení Creative Fatal1ty 1010 a Logitech MX400 děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.
Za zapůjčení Raptor-Gaming M1 Iron děkujeme společnosti TN Trade.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...