Venezuelané si v krizi přivydělávají lovem zelených draků

aktualizováno 
Kvůli vysoké inflaci si lidé ve Venezuele hledají nejrůznější alternativní metody obživy. Jednou z nich je i vydělávání prostřednictvím hromadění virtuálních prostředků ve hře Runescape. Ostatním hráčům se to ovšem nelíbí.

RuneScape | foto: Jagex

Pokud poslední dobou občas sledujete zprávy, asi jste nemohli uniknout informacím o politickém a ekonomické kolapsu jihoamerické Venezuely. 

Gold-farming

Tzv. virtuální farmaření je doménou především Číny.

Ponechme stranou důvody stále se stupňujících protestů proti prezidentovi Nicolási Madurovi, nepopiratelný fakt je ten, že se země potýká s akutním nedostatkem základních potravin a léků, jejichž ceny inflace vyšroubovala na neuvěřitelné hodnoty. Minimální mzda v zemi je podle listu New York Times v současnosti v přepočtu zhruba 100 korun měsíčně.

Jako tragikomický doklad vážnosti situace pak slouží návod, jak si vydělat nějaké peníze hraním populární on-line hry Runescape, který vyšel v místních novinách. Opakováním stále stejných nenáročných herních činností získávají hráči pravidelně určitý obnos virtuální měny a ten pak neoficiálně prodávají za skutečné peníze.

Článek o farmaření v Runescape ve Venezuelských novinách

Článek o farmaření v Runescape ve venezuelských novinách

Tzv. virtuální farmaření, jak se tomuto fenoménu říká, není nic nového. Dosud však bylo spjato především s Čínou, kde na to mají vyloženě „továrny“ se stovkami zaměstnanců.

Nejsnazší cesta k výdělku v Runescape spočívá v zabíjení „zelených draků“ a prodávání jejich kostí a kůží. Tímto způsobem si mohou lidé vydělat v přepočtu zhruba 20 až 40 korun za hodinu, což je prý více, než má aktuálně v zemi většina vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ceny zlata nejsou samozřejmě fixní a čím více se ho najednou pustí do oběhu, tím je jeho hodnota nižší. Oproti venezuelskému bolívaru je však zlato v Runescape skálopevná měna.

RuneScape

RuneScape vyšla již v roce 2001, pořád je ovšem docela populární.

Jenže zatímco pro Venezuelce se jedná o jednu z nemnoha možností přivýdělku, ostatní hráči z celého světa s tím mají problém. „Najednou je všude spousta španělsky mluvících lidí, kteří evidentně nemají páru o tom, jak se hra vůbec hraje,“ zní z tábora nespokojených. Mnozí jdou ještě dál a vyloženě vybízejí k zabíjení všech hráčů z Venezuely, ať už farmaří, nebo hrají normálně.

Pravdou je, že „farmaření“ je proti pravidlům hry a její provozovatelé z firmy Jagex se mu snaží všemožně zabránit. Jelikož však Venezuelané nepoužívají žádné automatické programy (tzv. boty), dá se jejich chování jen obtížně detekovat.

Pro dobro všech stran doufejme, že se situace ve Venezuele brzy uklidní.

Autoři:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Další z rubriky

Příručka k Falloutu 76 bude téměř dvakrát dražší než samotná hra

Fallout 76

Nejen samotné hry, ale už i oficiální příručky lze nakoupit v absurdně drahých sběratelských edicích. Ta pro Fallout 76...

Chystaná hra Tin Hearts vypadá jako Lemmings s cínovými vojáčky

Tin Hearts

Tým Rogue Sun složený ze zkušených vývojářů bývalé společnosti Lionhead chystá variaci na kultovní „lemíky“ pro...

Fear the Wolves by chtěl být multiplayerovým Stalkerem. Ale není

Fear the Wolves

Kombinace fantastického světa kultovního Stalkera a populárního žánru battle royale vypadá jako geniální nápad....

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz