Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Venezuelané si v krizi přivydělávají lovem zelených draků

aktualizováno 
Kvůli vysoké inflaci si lidé ve Venezuele hledají nejrůznější alternativní metody obživy. Jednou z nich je i vydělávání prostřednictvím hromadění virtuálních prostředků ve hře Runescape. Ostatním hráčům se to ovšem nelíbí.

RuneScape | foto: Jagex

Pokud poslední dobou občas sledujete zprávy, asi jste nemohli uniknout informacím o politickém a ekonomické kolapsu jihoamerické Venezuely. 

Gold-farming

Tzv. virtuální farmaření je doménou především Číny.

Ponechme stranou důvody stále se stupňujících protestů proti prezidentovi Nicolási Madurovi, nepopiratelný fakt je ten, že se země potýká s akutním nedostatkem základních potravin a léků, jejichž ceny inflace vyšroubovala na neuvěřitelné hodnoty. Minimální mzda v zemi je podle listu New York Times v současnosti v přepočtu zhruba 100 korun měsíčně.

Jako tragikomický doklad vážnosti situace pak slouží návod, jak si vydělat nějaké peníze hraním populární on-line hry Runescape, který vyšel v místních novinách. Opakováním stále stejných nenáročných herních činností získávají hráči pravidelně určitý obnos virtuální měny a ten pak neoficiálně prodávají za skutečné peníze.

Článek o farmaření v Runescape ve Venezuelských novinách

Článek o farmaření v Runescape ve venezuelských novinách

Tzv. virtuální farmaření, jak se tomuto fenoménu říká, není nic nového. Dosud však bylo spjato především s Čínou, kde na to mají vyloženě „továrny“ se stovkami zaměstnanců.

Nejsnazší cesta k výdělku v Runescape spočívá v zabíjení „zelených draků“ a prodávání jejich kostí a kůží. Tímto způsobem si mohou lidé vydělat v přepočtu zhruba 20 až 40 korun za hodinu, což je prý více, než má aktuálně v zemi většina vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ceny zlata nejsou samozřejmě fixní a čím více se ho najednou pustí do oběhu, tím je jeho hodnota nižší. Oproti venezuelskému bolívaru je však zlato v Runescape skálopevná měna.

RuneScape

RuneScape vyšla již v roce 2001, pořád je ovšem docela populární.

Jenže zatímco pro Venezuelce se jedná o jednu z nemnoha možností přivýdělku, ostatní hráči z celého světa s tím mají problém. „Najednou je všude spousta španělsky mluvících lidí, kteří evidentně nemají páru o tom, jak se hra vůbec hraje,“ zní z tábora nespokojených. Mnozí jdou ještě dál a vyloženě vybízejí k zabíjení všech hráčů z Venezuely, ať už farmaří, nebo hrají normálně.

Pravdou je, že „farmaření“ je proti pravidlům hry a její provozovatelé z firmy Jagex se mu snaží všemožně zabránit. Jelikož však Venezuelané nepoužívají žádné automatické programy (tzv. boty), dá se jejich chování jen obtížně detekovat.

Pro dobro všech stran doufejme, že se situace ve Venezuele brzy uklidní.

Autoři:Nejčtenější

Autoři hry se omluvili za příliš detailně vymodelované pohlaví

Detail ženského pohlaví ve hře Playerunknown's Battlegrounds

Hráči Playerunknown’s Battlegrounds si v nové aktualizaci mohli kromě nové mapy vychutnat i neobvyklou míru detailů na...

Stahujte Assassin´s Creed 4: Black Flag pro PC, hra je dočasně zdarma

Assassin's Creed 4: Black Flag

PC verze čtyři roky staré pirátské akce Assassin´s Creed 4: Black Flag je nyní dočasně zdarma ke stažení.Obtížnost ve hrách: jsou dnešní hry lehké, těžké, nebo tak akorát?

Doom

Jsou dnešní hry lehké, těžké, nebo tak akorát? Napište nám, jak vnímáte obtížnost v dnešních hrách.

Takhle vypadá pařanský ráj. Podívejte se na největší sbírku her na světě

Joel Hopkins alias LastGamer vlastní největší sbírku her na světě

Australan Joel Hopkins je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako majitel největší sbírky počítačových her na světě....

Zvolte hru roku 2017 na PC

Hra roku 2017 na PC

V čtenářské anketě Hra roku 2017 na Bonuswebu pokračujeme hlasováním v kategorii her na PC.Další z rubriky

Jak jsou na tom Češi s hraním her v porovnání s jinými národy?

Ilustrační fotografie

Že nejvíce hráčů počítačových her najdeme mezi mladými muži asi tak nějak tušíte, ale jak jsou na tom Češi v porovnání...

Stahujte zdarma adventuru Grim Fandango Remastered, ale pospěšte si

Grim Fandango Remastered

Povedená adventura Grim Fandango Remastered, která vyšla před necelými třemi lety, je dočasně zdarma ke stažení.

Podívejte se na přehled novinek v Battlefront 2. Vylepší si EA reputaci?

Obsah update pro Battlefront 2 vydaný ku příležitosti nových filmových Star Wars

Plánovaný veliký update, vydaný ku příležitosti vstupu nového Star Wars filmu do kin, by mohl obměkčit fanoušky, kteří...Najdete na iDNES.cz