Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Venezuelané si v krizi přivydělávají lovem zelených draků

aktualizováno 
Kvůli vysoké inflaci si lidé ve Venezuele hledají nejrůznější alternativní metody obživy. Jednou z nich je i vydělávání prostřednictvím hromadění virtuálních prostředků ve hře Runescape. Ostatním hráčům se to ovšem nelíbí.

RuneScape | foto: Jagex

Pokud poslední dobou občas sledujete zprávy, asi jste nemohli uniknout informacím o politickém a ekonomické kolapsu jihoamerické Venezuely. 

Gold-farming

Tzv. virtuální farmaření je doménou především Číny.

Ponechme stranou důvody stále se stupňujících protestů proti prezidentovi Nicolási Madurovi, nepopiratelný fakt je ten, že se země potýká s akutním nedostatkem základních potravin a léků, jejichž ceny inflace vyšroubovala na neuvěřitelné hodnoty. Minimální mzda v zemi je podle listu New York Times v současnosti v přepočtu zhruba 100 korun měsíčně.

Jako tragikomický doklad vážnosti situace pak slouží návod, jak si vydělat nějaké peníze hraním populární on-line hry Runescape, který vyšel v místních novinách. Opakováním stále stejných nenáročných herních činností získávají hráči pravidelně určitý obnos virtuální měny a ten pak neoficiálně prodávají za skutečné peníze.

Článek o farmaření v Runescape ve Venezuelských novinách

Článek o farmaření v Runescape ve venezuelských novinách

Tzv. virtuální farmaření, jak se tomuto fenoménu říká, není nic nového. Dosud však bylo spjato především s Čínou, kde na to mají vyloženě „továrny“ se stovkami zaměstnanců.

Nejsnazší cesta k výdělku v Runescape spočívá v zabíjení „zelených draků“ a prodávání jejich kostí a kůží. Tímto způsobem si mohou lidé vydělat v přepočtu zhruba 20 až 40 korun za hodinu, což je prý více, než má aktuálně v zemi většina vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ceny zlata nejsou samozřejmě fixní a čím více se ho najednou pustí do oběhu, tím je jeho hodnota nižší. Oproti venezuelskému bolívaru je však zlato v Runescape skálopevná měna.

RuneScape

RuneScape vyšla již v roce 2001, pořád je ovšem docela populární.

Jenže zatímco pro Venezuelce se jedná o jednu z nemnoha možností přivýdělku, ostatní hráči z celého světa s tím mají problém. „Najednou je všude spousta španělsky mluvících lidí, kteří evidentně nemají páru o tom, jak se hra vůbec hraje,“ zní z tábora nespokojených. Mnozí jdou ještě dál a vyloženě vybízejí k zabíjení všech hráčů z Venezuely, ať už farmaří, nebo hrají normálně.

Pravdou je, že „farmaření“ je proti pravidlům hry a její provozovatelé z firmy Jagex se mu snaží všemožně zabránit. Jelikož však Venezuelané nepoužívají žádné automatické programy (tzv. boty), dá se jejich chování jen obtížně detekovat.

Pro dobro všech stran doufejme, že se situace ve Venezuele brzy uklidní.

Autoři:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

Phantom Doctrine

Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...

S Far Cry 5 se vydáme 17. července na Mars zastavit invazi vetřelců

Far Cry 5: Lost on Mars

Zatímco v prvním placeném DLC ke střílečce Far Cry 5 jsme zažili válku ve Vietnamu, ve druhém se vydáme ještě dál....Najdete na iDNES.cz