Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIA KT266A – DDR konečně v plné síle!

  12:00aktualizováno  12:50
SiS735 se na trůnu pro nejvýkonnější DDR čipset udržel pouhé čtyři měsíce. Nyní mezi nás přichází čipová sada VIA KT266A a posunuje laťku o nevídaný kus vzhůru – konkurence zůstává v prachu za ní. Máte-li rádi AMD a výkon je pro vás vším, budete si teď jistě chtít počkat na nové základní desky, které se na trhu objeví už příští měsíc.

Pomsta je sladká
Je to zhruba čtvrt roku, co jsme vás informovali o novém králi DDR čipsetů pro procesory AMD, který se překvapivě zrodil ve vývojových laboratořích firmy SiS a nese označení SiS735. V době, kdy se dělení čipsetů pro základní desky na „severní“ (northbridge) a „jižní“ (southbridge) část stalo prakticky normou, zvolila Silicon Integrated Systems Corporation cestu právě opačnou a koncipovala SiS735 jako jediný čip, z čehož vytěžila několik výhod – např. úsporu materiálu a místa na motherboardu. SiS735 uštědřil porážku všem konkurentům včetně ceněného nestora AMD760 a vypadalo to, že jeho pozice je velmi silná. Pro firmu VIA, která požívá na čipsetovém poli nesrovnatelně vyšší vážnosti než SiS, to byla velmi hořká pilulka – SiS735 byl nejen výkonnější, ale i levnější než VIA KT266. Výrobci základních desek se začali o SiS živě zajímat a VIA musela chtě nechtě šlápnout do pedálů. Výsledek jejích snah ovšem stojí za to: čipset KT266A vrací zasazený úder více než důrazně.

KT266A

Co je nového
Včerejší tisková zpráva, ve které VIA ohlašuje světu KT266A, příliš nehýří technickými detaily o tom, jak se podařilo starý KT266 vyladit na tak vysoké obrátky. Nicméně to nejpodstatnější o designu nového čipsetu se zde dozvíme. KT266A je v podstatě KT266 s novým northbridgem VT8366A – v tomto aktualizovaném „severním mostu“ jsou skryty všechny jemnosti, které KT266A posunuly do čela pelotonu. A které to byly?

O největší díl výkonového nárůstu se stará vylepšený paměťový řadič, jehož nové vlastnosti VIA shrnuje pod název Performance Driven Design. Díky zkrácení časových intervalů pro určité operace, zvětšení datových front a současnému přenosu až osmi „čtyřslov“ (quad words) v jednom hodinovém impulsu se zrychlily přesuny dat z a do paměti. Pro svižný nástup základních desek s novým čipsetem je důležitá pinová kompatibilita s jeho předchůdcem; VIA tuto vlastnost u svých čipsetů pečlivě dodržuje a charakterizuje ji zkratkou V-MAP (VIA Modular Architecture Platforms). Výrobci motherboardů tedy budou moci rychle a bezbolestně přejít z KT266 na KT266A, aniž by museli měnit design svých produktů.

Benchmarky
Několik šťastných hardwarových serverů před pár dny obdrželo od firmy VIA první vzorky základních desek s KT266A. Podívejme se na výsledky některých Anandových testů, které se odehrávaly na systému s procesorem Athlon-C 1,4 GHz a grafickou kartou GeForce3.

KT266A

Výsledky není třeba příliš komentovat: dosavadní král SiS735 byl přeskočen o více než 20 % a původní KT266 dokonce o 48 %! Nárůsty ze Sandry se sice nemohou v plné výši promítnout do reálných aplikací a her, nicméně ukazují v plné kráse potenciál nového paměťového subsystému, kterým KT266A disponuje. A hra, která dokáže průtokových možností čipsetu patřičně využít, si také pěkně poskočí – jen se podívejte.

KT266A

Teď se teprve můžeme těšit
Ano, tohle je skutečný nástup platformy DDR, na který jsme tak dlouho čekali. Konečně tu máme čipset, který pořádně využívá potenciálu pamětí DDR SDRAM a dává nám reálný důvod k tomu, abychom na něm postavené základní desce dali (přes mírně vyšší cenu) přednost před kombinací KT133(A) + SDRAM PC133. KT266A vykazuje více než 10% náskok dokonce i v běžných kancelářských aplikacích (Business Winstone 2001), které jsou spíše než na průchodnost paměti citlivé na jiné faktory – to svědčí o mimořádně dobrém designu. Paměťový řadič z KT266A je údajně lepší než jeho protějšek z kontroverzního čipsetu P4X266, a na něm si VIA nechala nějak záležet.

Momentálně poražený SiS však nemusí tak zcela věšet hlavu: cena jeho čipsetu SiS735 bude zřejmě natolik nízká, že si své příznivce najde. SiS se ovšem z krátkodobého leadera posunul na svou obvyklou pozici, i když tentokrát vystrčil růžky podstatně víc, než je u něj obvyklé. Nesmíme zapomínat na NVIDII, která pro nás stále chystá své nForce – to do věcí jistě významně promluví, ale doba jeho příchodu je stále nejistá a v konkurenci KT266A bude mít dost těžkou práci.

Zdroje: Tom’s Hardware Guide, AnandTech, X-bit labs

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz