Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Období překotných změn. 7 hlavních herních trendů v roce 2015

aktualizováno 
Prvenství v boji o mediální zpravodajství je v rámci herního průmyslu jasné. Již druhým rokem ho uzurpuje téma virtuální reality, kromě toho je však možné pozorovat ještě několik výrazných trendů. Pojďme se podívat, které to jsou.

Jedním z trendů je prodávání nehotových her v rámci předběžného přístupu. Na obrázku je Viscera Cleanup Detail. | foto: RuneStorm

1.Zkracuje se doba mezi odhalením titulu a jeho vydáním

V minulosti bývalo běžné, že vydavatelské domy s marketingem začínaly dva až tři roky před vydáním hry. V horších případech od odhalení titulu do jejího uvedení na trh uběhly i několikanásobné časové úseky. Například akce Team Fortress 2 se na herním veletrhu E3 objevila poprvé v roce 1999, finální verze však vyšla o osm let později.

Změnu strategie letos zvolila společnost Bethesda, která postapokalyptický titul Fallout 4 oznámila jen čtyři měsíce před vydáním. Projekt odhalila v červnu na herní akci E3 a v obchodech se objeví již 11. listopadu. Svižné by mělo být také vydání Dishonored 2 a čtvrtého dílu DOOM, vydavatelství oba tituly odhalilo v létě a zakoupit je půjde již v prvním či druhém čtvrtletí příštího roku.

Nezbývá než doufat, že Bethesda ostatním společnostem půjde příkladem.

DOOM
DOOM
DOOM
DOOM

O novém DOOMu se hovořilo roky. K jeho odhalení však došlo zhruba třičtvrtě roku před vydáním.

2.Dochází na bleskový rozvoj profesionálního hraní

Hovoří se o tom roky, průnik do sféry masové zábavy však byl donedávna jen snem elitních hráčů a příznivců elektronického soutěžení (e-sports). Rostoucí sílu profesionální scény potvrzuje nejen pořádání akcí ve sportovních halách ale i finanční výhry, které se vyrovnávají řadě tradičních sportů.

Loňské mistrovství v titulu League of Legends na internetu sledovalo 8,5 milionu diváků a v letošním turnaji ve hře DOTA 2 se pro změnu soutěžilo o 18 milionů dolarů, což je více než v golfovém turnaji PGA Championship. V tom se sportovci dělili o 10 milionů dolarů a v minulosti na něm zazářil například Tiger Woods.

V říjnu navíc v Praze proběhne finále evropské části šampionátu Road to Blizzcon, které se odehraje v O2 Aréně.

Situaci kromě toho nahrává i popularita serveru Twitch, kde lidé vysílají přenosy z hraní her a roste také zájem o letsplaye. Neboli videa, ve kterých hráč s komentářem prochází konkrétní titul. Tyto záznamy lidé sledují zejména na serveru YouTube.

Příprava týmu Fnatic před profesionálním zápasem. Hráči mají i týmové dresy.

Příprava týmu Fnatic před profesionálním zápasem. Hráči mají i týmové dresy.

3.Virtuální realita se po fiasku v 90. letech vrací

Novou vlnu zájmu o přilby pro virtuální realitu v roce 2012 vyvolalo zařízení Oculus Rift. To tehdy prostřednictvím komunitního financování získalo téměř 2,5 milionu dolarů, tedy zhruba 60 milionů korun. Peníze tvůrci konceptu využili na rozvoj a výrobu vývojářských prototypů a ostřílený programátor John Carmack prohlásil, že je to zatím vůbec nejlepší zpracování virtuální reality.

Autorská firma Oculus VR od té doby pracuje na rozvoji zařízení, které za tři roky prošlo notnými změnami. Bonusweb ostatně z vlastní zkušenosti může potvrdit, že kvalitativní rozdíl mezi první a druhou vývojářskou verzí Oculus Rift byl naprosto zásadní.

Ovládání Oculus Touch
Ovládání Oculus Touch
Komerční verze přilby Oculus Rift
Komerční verze přilby Oculus Rift

Přilba Oculus Rift a související periferie.

S ohledem na rostoucí zájem veřejnosti se navíc rozpoutal boj o zákazníka. Kromě přilby Oculus Rift se tak začátkem příštího roku na trhu objeví také přilba PlayStation VR určená výhradně pro konzole od Sony a také zařízení HTC Vive, na kterém spolupracuje firma Valve. O Vive se hovoří jako o luxusnějším zážitku, za který si však bude třeba připlatit.

V sílu virtuální reality věří i majitelé Facebooku, kteří loni společnost Oculus VR odkoupili za dvě miliardy dolarů. Technologie totiž kromě nového typu herních zážitků může posloužit také v řadě dalších oblastí. Například v rámci trenažérů ve zdravotnictví, vojenství ale třeba i pro simulátory určené pro řízení.

Očekávaná zaváděcí cena jednotlivých zařízení je zhruba v rozpětí osmi až dvanácti tisíc korun. U HTC Vive to však může být až dvojnásobek.

4.Z hráčů se stávají tvůrci obsahu

Komunitní tvorba vždy byla významnou součástí herního průmyslu. Díky neustálému zjednodušování vývojářských nástrojů a řadě her založených právě na hráčských kreacích se však odvětví proměňuje. Velkou motivací pro amatéry mohou být zkušenosti s hrou Minecraft, kde si z kostiček stavíte vlastní svět.

Objevují se také nové obchodní modely, které změnu trhu podporují. Napomáhá tomu například společnost Valve, která pro řadu her umožňuje vytvářet placený obsah. Typickým příkladem jsou předměty pro střílečku Team Fortress 2, na nichž někteří autoři vydělávají i na živobytí.

Podobným směrem se ubírá také profesionální sada nástrojů Unreal Engine, která byla ještě před deseti lety přístupná jen po zaplacení nákladné licence, a pracovat s ní tak mohli pouze profesionálové.

Minecraft PlayStation 3 Edition
Minecraft PlayStation 3 Edition

I takový hrad si můžete vytvořit v Minecraftu.

Dnes je její nejnovější verzi možné využívat zdarma a u finálního produktu platíte pouze procenta z prodejů. Obdobným směrem se ubírá například i komunitní tvorba pro nový díl akce Unreal Tournament, pro kterou lidé vlastní obsah mohou zpoplatnit.

Některá vývojářská studia navíc experimentují s otevřeným vývojem, ke kterému může přispívat komunita. Ta může vytvářet například hudební doprovod, 3D modely či mapy. Obdobný postup tvůrci využili třeba pro tituly Wasteland 2 a zmiňovaný Unreal Tournament.

Přibývá také editorů pro naprosté laiky. Na mysl tanou Mario Maker, SnapMap editor pro připravované oživení Dooma či nástroje pro tvorbu úrovní u nezávislých titulů jako je Reflex.

Unreal Tournament
Unreal Tournament

Pro nový Unreal Tournament lze vytvářet obsah, který můžete prodávat na oficiálním tržišti.

5.Pokračující popularita boje o přežití

Tento trend se rozmohl již loni a nastartovala ho zombie hra DayZ. Tituly v rámci žánru se hrají po síti a náplň z velké části vytvářejí hráči svým chováním. Sbíráte vybavení a suroviny, díky kterým získáváte vliv. Smrt je však v těchto počinech zpravidla definitivní a oživit se znamená začít opět od začátku.

Ostatní hráči tak mohou být zásadním způsobem nápomocní. Výjimkou však nejsou ani chladnokrevné vraždy, během nichž vás někdo zabije třeba jen kvůli lahvi s pitím. V žánru je totiž zpravidla třeba i jíst a pít. Můžete se proto stát, že hodiny vybavujete postavu a cizí hráč vás usmrtí jedinou ranou, kulkou či šípem.

Mezi oblíbené hry v rámci žánru kromě DayZ patří také Rust, Ark: Survival Evolved či H1Z1. Pro milovníky sólo hry pak za zmínku stojí ještě Stranded Deep.

6.Tituly v předběžném přístupu a zapojení komunity

Vývojáři čím dál tím častěji využívají služby early access, ve které lze se slevou zakoupit nehotový titul. Výhody to zpravidla přináší tvůrcům i hráčům.

Autoři průběžně získávají peníze a titul mohou přizpůsobovat žádostem komunity, která zároveň hru testuje a pomáhá hledat chyby. Fanoušci pro změnu mohou napomoci s formováním projektu a výsledkem může být o poznání lepší počin než u tradičního vývojářského modelu.

Problém však představují studia, kterým během tvorby dojdou peníze a platícím hráčům se tak nikdy nedostane hotového produktu. Vedou se také odborné diskuse o tom, nakolik je krok pro menší nezávislé tvůrce vhodný.

Mediální „masáž“ totiž proběhne ihned po uvedení titulu do předběžného přístupu a o vydání finální vrze se pak již mnohdy neví a nepíše. Tvůrci tak využitím early accessu mohou vyvolat úvodní vlnu zájmu o hru. S ohledem na brzkou fázi vývoje ji však řada lidí opět opustí pro nedostatek obsahu či technické chyby.

DayZ
Obrázek ze samostatné verze hry DayZ
DayZ

Zombie hra DayZ byla i jedním z pionýrů early access modelu. Jen za první měsíc prodala milion kusů.

7.Agresivní modely předobjednávek

Není to nic nového. Vydavatelé se snaží zabezpečit před bídnými prodeji v případě negativních recenzí či zásadních technických chyb. V rámci předobjednávek tak tradičně nabízeli levnější pořizovací cenu nebo exkluzivní obsah. Například extra misi, silnější zbraň, případně unikátní vzhled.

Koncepty předobjednávek jsou však čím dál tím agresivnější. Příkladem toho může být společnost Square Enix se střílečkou Deus Ex: Mankind Divided. Tu lze předobjednat v rámci různých kombinací, a to za odlišnou cenu.

  • úroveň 1: zvolíte si mezi trojicí vzhledů a herní výbavy
  • úroveň 2: zvolíte si mezi digitální knihou ilustrací a ukázkou z hudebního doprovodu
  • úroveň 3: odemknete extra mapu
  • úroveň 4: zvolíte si mezi digitálním komiksem a krátkou povídkou
  • úroveň 5: přístup do hry získáte čtyři dny před oficiálním vydáním

A pokud chcete vše, můžete zakoupit sběratelskou edici. Ta v USA stojí 150 dolarů, tedy zhruba 3 600 korun. Za větší množství čistě digitálního obsahu tak zaplatíte trojnásobek ceny.

Deus Ex: Makind Divided - Augment Your Pre-Order

Koncept předobjednávek pro Deus Ex: Makind Divided.

Autor:


Témata: virtuální


Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
KVÍZ: Poznáte hru jen podle části obrázku?

Nejnovější kvíz je určený pro fandy stříleček. Tentokrát to ovšem bude jiné. Poznáte převážně známé kousky jen na základě vykrojených částí obrázků?  celý článek

Dishonored: Death of the Outsider
Dokážete zabít boha? Recenze Dishonored: Death of the Outsider

Loni vydaná hra Dishonored 2 patřila k nejpozoruhodnějším titulům minulého roku. Není tedy divu, že jsme o ní neslyšeli naposled. V Death of the Outsider na...  celý článek

Battleborn
Smolný Battleborn půjde do důchodu, žádný nový obsah už nebude

Zvláštní kombinace střílečky a strategie Battleborn se v těžké konkurenci nedokázala prosadit, a proto bude její další vývoj brzy ukončen. Servery hry ještě...  celý článek

Left Alive
Sony oznámilo nové hry na PlayStation, některé potěší i PC hráče

Firma Sony oznámila na japonské výstavě několik nových her a remaků. Tím nejlákavějším jménem bude zřejmě nová střílečka Left Alive, kterou si zahrají i hráči...  celý článek

Příprava týmu Fnatic před profesionálním zápasem. Hráči mají i týmové dresy.
Esportovci jako celebrity? Musí zapracovat na svém chování

S tím jak se stále zvyšuje popularita e-sportů, množí se i skandály jednotlivých sportovců. Nebudou nakonec největší překážkou pro získání masové oblíbenosti...  celý článek

Další z rubriky

The Elder Scrolls V: Skyrim - verze na Switch
Masivní herní světy versus nedostatek času. Jak na ně?

Hry v otevřených světech jsou často diskutovaným moderním trendem herního průmyslu. Na jednu stranu nám dávají velkou svobodu a spoustu možností, nicméně se až...  celý článek

Fanoušek si „na koleni“ vyrobil vozidlo Warthog ze série Halo.
Oddaný fanoušek sedm let stavěl buginu z Halo, výsledek je úžasný

Bez předchozích zkušeností se fanoušek hry Halo pustil do výroby ikonické buginy. Po sedmi letech se jeho úsilí blíží ke konci a výsledek vypadá fantasticky.  celý článek

Divinity: Original Sin II
Pět nejočekávanějších zářijových her

Také v září se mohou hráči těšit na spoustu skvělých her. Fandové sportů se dočkají nových ročníků, nejdražším počinem pak bude vydání sci-fi střílečky Destiny...  celý článek

Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.