Ilustrační obrázek ze hry Star Wars Battlefront

Ilustrační obrázek ze hry Star Wars Battlefront | foto: DICE

Kvůli silným depresím byla sebevražda příliš namáhavá, pomohly mu hry

  • 24
Australan kvůli depresím zažil temné chvíle. Tvrdí, že na sebevraždu myslel mnohokrát. Součástí jeho stavu však byla taková apatie k čemukoliv, že i sebevražda působila příliš náročně.

„Na rozdíl od těch příběhů, co znáte, mě nezastavil strach, či obavy o mojí rodinu. Byla to apatie. Je dost dobře možné, že mé naprosté mentální otupění a neschopnost se do čehokoliv pustit, byly tak omezující, že mi zabránily ukončit život,“ napsal o svém příběhu Australan vystupující pod přezdívkou KypriothAU.

Deprese ho trápí již deset let. Poprvé se objevily v roce 2005, kdy dokončil střední školu a nastoupil do práce na plný úvazek. Tehdejší šéf kritizoval jeho váhu a zneužíval mužova malého sebevědomí. Postupem času se tak intenzita depresí stupňovala a zhruba před čtyřmi lety dosáhla maxima.

Mladík tehdy spal 12 až 15 hodin denně a každé ráno hledal důvody, proč by měl vylézt z postele. Přesvědčit se k odchodu do práce či nakupování byl téměř nadlidský výkon.

Dva přátelé z dětství se tehdy pokusili spáchat sebevraždu a jeden skutečně zemřel. Na jeho pohřbu však mladík narazil na zapomenutého kamaráda, který trávil volný čas spravováním svého domu. Australan mu přislíbil pomoc a přítel mu po čase nabídl pronájem pokoje za symbolickou cenu.

Kypriothovi to umožnilo šetřit peníze, a na nabídku proto kývl. To se obratem ukázalo jako dobrá volba, jeho život se totiž začal měnit k lepšímu. Začal o sebe opět pečovat, zdravěji se stravovat a chodit každé ráno na procházky.

Při jedné z nich pak narazil na garážový výprodej, kde za 15 australských dolarů (zhruba 285 korun) koupil konzoli Sega Megadrive II společně s několika hrami.

„Sega byla v dětství mojí nejoblíbenější konzolí a jedna z her, kterou tam měl (Toejam & Earl) byla při dospívání mou vůbec nejoblíbenější. Během týdne jsem všechny hry dohrál a koupil si na Ebayi další. Kdykoliv jsem se cítil hrozně, nahradil jsem spánek a temné myšlenky útěkem ke hrám. Po čase jsem je ani nemusel hrát, abych se cítil dobře. Pro zahánění mraků při jiných činnostech stačilo vědět, že jsou mi hry k dispozici,“ napsal Kyprioth.

S lepšícím se mentálním stavem se zlepšovaly i další části jeho života. V práci si vysloužil excelentní hodnocení, drobné povýšení a lepší plat. K tomu následovalo vrácení citelných přeplatků daně, díky kterým si koupil nový notebook, auto z bazaru a velkou řadu her ve výprodeji v digitální distribuci Steam. V současné době si vzal hypotéku na bydlení, šetří peníze a plánuje svůj budoucí život.

Muž se o svůj příběh podělil na serveru Reddit a zpětně tvrdí, že významnou součástí pozitivní změny byly právě videohry.


Témata: videohra