Videohry: Nintendo v době 16-ti bitů

  12:00aktualizováno  11. února 9:58
Tak jsme tady po týdnu znovu, abychom si připomněli historické videoherní okamžiky kouzelných časů 16-ti bitové éry, v níž sváděly nesmiřitelný boj společnosti Sega a Nintendo. A protože firmě Sega jsme již prostor věnovali, je nyní na řadě bigN, aby ukázalo pravé důvody, proč že tuhle 16-ti bitovou válku nakonec vyhrálo!

Super Famicom/ Super NES/ SNES

První opravdová videoherní válka
Roku 1989 uvádí Sega první opravdovou 16-ti bitovou konzoli na herní trh, stroj přichází do Japonska pod názvem Mega Drive a je přijat poměrně chladně, proto se Yamauchi & Co. nesnaží přípravy na vlastní 16-ti bitovou platformu nijak uspěchat. Navíc Mega Drive není první tzv. "next-gen" stroj, který relativně neuspěl, lze sem zahrnout i sérii PC-Engine. A tak pracuje R&D 2 pod vedením Masayuki Uemuri poměrně poklidně na nástupci Famicomu (možná to sem nepatří, ale vyhlášený - a opravdu nikoliv podle nadpisu nebo pocitu redakce - prestižní časopis Famitsu není vlastně nic jiného, než zkratka Famicom Tsushin, nebo-li Famicom fanmag). Ten měl být původně kompatibilní se svým předchůdcem, ovšem hlavně z důvodu redukce koncové ceny se od tohoto záměru posléze upustilo a tím se ušetřilo cenných $75.

Práce na Super Famicomu se však nakonec přeci jenom museli urychlit a to především z důvodu úspěchu Segy v USA a tak se v říjnu 1990 začínají objevovat zprávy o brzkém vypuštění nového stroje od Nintenda, aby se pak dne 20.11.1990 konzole s názvem Super Famicom/ SNES (dále jen SF) dočkala své premiéry na japonském trhu. Ono ovšem nešlo vše tak jednoduše, neboť Yakuza měla na zásilce SF poměrně velký zájem a tak rozvoz tohoto stroje do obchodů probíhal skoro jako ve špionážním filmu. Uvedení do obchodů mělo vlastní tajnou operaci, pročež počáteční dny byly poněkud chaotické, ale prvotní dodávka 300.000 ks strojů se nakonec okamžitě rozprodala a za necelý rok bylo prodáno kolem 4 miliónů systémů SF, což velmi přispělo k faktu, že se Nintendo stalo nejlépe prosperující firmou své země. Ovšem k pravému boji teprve mělo dojít a to v zámoří, kde měla konkurence (tedy Sega) velmi dobrou pozici. Super NES, jak se mimo Japonsko Super Famicom jmenoval, vstoupil na území USA poměrně neslavně, neboť krom jiného designu neuměl přehrávat staré NES hry a tak mnoho rodičů dětem nechtělo toto zařízení koupit. Ovšem pomohla poměrně velká reklamní kampaň za $50 miliónů, navíc firma zabodovala, neboť Capcom vydává konverzi z coin-opů - Street Fighter 2 - exkluzívně pro Nintendo a tak se nakonec SNES etabloval. Ovšem SEGA měla náskok v podobě 1 miliónu prodaných strojů, boj byl tedy poměrně vyrovnaný. Lidé od Segy navíc rychle objevili jednu ze slabin systému a tak vznikl Sonic; navíc SEGA víc jak do propagace vlastního přístroje investovala do anti-reklamy proti SNESu, k čemuž se SONIC velice hodil. Je však potřeba říci, že Nintendo se posléze také zapojilo do házení bahna po svém protivníkovi, takže nám tady vznikl dnes již trochu úsměvný reklamní boj založený na znevažování čehokoliv od konkurence…

Street Fighter 2 Street Fighter 2 Street Fighter 2

Ovšem Nintendo nemělo v této době jen SNES, ale i GameBoy, a ten, ač byl nejméně výkonný, nakonec stanul v žebříčku prodejnosti jako zcela bezkonkurenční herní systém na samotné špici komerčního úspěchu. 90-léta znamenala také několik pokusů od konkurence, krom tradičních firem přišly i společnosti zcela nové, největší však rozhodně byl projekt zakladatele Elektronic Arts Tripa Hawkinse - 3DO. Stroj, který se měl stát tou pravou revolucí, ovšem problém byl, že tento názor nesdíleli lidé, ale spíše média a na nich si 3DO založilo svou reputaci za neustálého tvrzení, že rozdrtí Nintendo a Segu. Nintendo, velmi dobře si vědomo nedostatků ve výkonu CPU SNESu, začalo již na počátku roku 1990 pracovat na přídavných čipech do herních karet, první hry byly F-Zero a Super Mario Kart a obě již obsahovaly DSP. Kromě toho firma již od počátku spolupracovala se Sony na přístroji jménem Playstation Extension (PSX) určeného do portu na dolní straně SNESu; stroj měl být hodně výkonný a o velmi blízké spolupráci svědčí fakt, že Soundchip SNESu byl právě od Sony. BigN navíc ve spolupráci s anglickou firmou Argonaut (firma byla vybrána proto, že uvedla akcelerátor grafiky pro počítače Schneider) pracuje na čipu, který se měl jmenovat Mario-chip (ten byl později přejmenován na Super FX chip) a dle dohody se firma Argonaut zavázala k jeho produkci a programování, zatímco Nintendo mělo vytvořit hry. A pak k firmě Nintendo přišli dva nejvíce respektovaní programátoři firmy Argonaut - Colin Reed a Giles Goddard, kteří u Nintenda pracují, ač u Goddarda s jistou přestávkou, dodnes, a jsou tak jedni z mála Gaijin (nejaponci pracující v Japonsku u firmy). V roce 1993 je na světě jejich první dítě a tou je hra Star Fox. Titul, který uvedl polygony do světa domácích videoher, titul, jenž sklidil poměrně značný úspěch, ačkoliv Nintendo očekávalo více - prodalo se asi 5 miliónů kopií.

Star Fox Star Fox

Ale nebyla by to Sega, aby nekopírovala nápady konkurence a tak se o něco později dočkáme tzv. Virtua chipu. Ten je sice mnohem výkonnější, ale díky špatným hrám nemá úspěch. V roce 1993 podepisuje Nintendo dohodu se Silicon Graphics Inc. ohledně spolupráce a vytvoření tzv. Project Reality, tedy nové ultra výkonné 64-bitové konzole. Ale je stále ještě rok 1993 a na trhu je jaksi plno - SNES, Genesis+Mega CD, ATARI JAGUAR, AMIGA CD32 a 3DO; Nintendo se rozešlo se Sony (resp. Sony opustilo Nintendo, které chtělo podle dosud ne zcela potvrzených informací již z 90% hotovou CD-ROM jednotku pro SNES distribuovat samo – navzdory předchozí dohodě nesoucí se v poněkud jiných licenčních intencích) a firma proto nyní zahájila spolupráci s Philipsem na CD add-onu ke SNESu. Tato spolupráce je však nakonec po krachu Mega CD ukončena a jediné, co zůstalo, bylo pár naprosto otřesných her.

Nicméně SNES měl port a ten zůstal nevyužitý, pracovníky firmy proto napadlo vytvořit systém umožňující interakci s uživatelem, a tak vznikl Satellaview. Platforma propojená se Super NESem, která uměla na modul ukládat hry ze Satelitu, zkrátka normální Pay TV s možností v určitý čas stahovat soubory ze Satelitu. Pročež vzniklo pár projektů, ale jediná 3rd party ochotna tento projekt podporovat byla firma Square. Zákazníci mimo Japonsko se dočkali jen zařízení Super Game Boy, přístroje umožňující hrát obarvené hry z Game Boye na TV.

SNES NDD Satellaview

Spolupráce Nintenda s firmou SGI si všimla i firma RAREWARE, jejíž majitelé - bratři Stamperové - se rozhodli investovat veškeré peníze do Systémů SGI (koupili snad celou tehdy novou řadu - tj. legendární Onyx RE2, Challenge, Indigo2 Extreme, Indy) a softwaru od firmy Alias - tj. Power Animator; tedy vše, co koupilo Nintendo. Navíc jim big N poskytlo Donkey Konga a tak když měl Hawkins na výstavě CES 94 trochu hloupé řeči, předvedli mu, že na celém světě není zbytečnějšího přístroje než ten jeho. Tou "ultimou" (znáte-li sérii Final Fantasy, tak víte o co jde) nebylo nic jiného než Donkey Kong Country. Hra, které se toho roku o vánocích povedlo totálně zlikvidovat veškerou konkurenci a tak i definitivně přesunout důležité body na miskách vah na stranu Nintenda (mimochodem, trochu nešťastně byla přitom postižena velmi kvalitní hra a tou byl Earth Worm Jim od Shiny Entertainment, jenž nedokázal DKC ve vánoční mánii konkurovat). Ovšem ačkoliv byl DKC fenomenálně úspěšný titul, prodalo se jej zakrátko skoro 8.5 miliónu kopií a jeho pokračování potom asi 6.5 miliónu, přispěl k jedné z největších chyb, které se Nintendo později dopustilo. A tak spíše než "Ultimou" bych tento projekt označil jako "spell Quake", ale po pořádku. Tou dobou totiž v USA pomalu končí Mortal Kombat hysterie; šlo o akci v souvislosti s uvedením hry MK na trh, kdy řada lidí řešila své komplexy na úkor videoherního průmyslu. Tuto krizi nakonec musel žehlit H. Lincoln v senátu USA a jejím výsledkem bylo jednak zavedení Ratingu pro hry - známá ESRB - a navíc se ke hrám začal programovat tzv. "soft. lock" - tj. heslo, po jehož zadání bylo možno zpřístupnit násilí, třeba právě v případě MK se jednalo o "krev" (DOOM nechává pozdravovat). Bohužel tohle odnesly i mnohé kvalitní tituly, především pak US verze Final Fantasy 6, která byla okleštěna o mnoho scén a dialogů - hlavně Kefky. Dnes tato kauza vypadá poněkud komicky, ale tehdy to nebylo vůbec legrační, pro herní byznys to bylo spíše velice nebezpečné.

Donkey Kong Country Donkey Kong Country 2: Diddy Kong Quest Donkey Kong Country 3: Dixie’s Kong’s Double Trouble

Nová éra
Koncem roku 1994 přicházejí v Japonsku na trh konzole nové generace - a to Sega Saturn a SONY se svým systémem Playstation, tentokráte již bez Nintenda; obě platformy mají silný start a obě společnosti se chlubí vysokými čísly ohledně vývojářských firem, jež jejich formáty podporují. Ovšem tato čísla používalo i 3DO (tj. Sony 250, Sega 200 a 3DO 245) a tak je vše poněkud nejasné. Na druhou stranu několik firem - především Namco, neskrývají své odmítání firmou Nintendo (rozpory mezi prezidentem Namco Masaya Nakamurou a Yamauchim) či Segou (u Namco zřejmá rivalita ve sféře automatů), a přechází na stranu SONY. Nintendo Game Boy se pomalu, po rozdrcení mnohdy mnohem výkonnější konkurence, vytrácí a na WCES 95 přicházejí první zprávy o Virtual Boy a hlavně o projektu Atlantis, tedy 32-bitovém barevném handheldu.

O několik měsíců později začíná první E3 v historii a obecně se očekává, že Nintendo předvede N64, ale nic se neděje a nejlepší hrou výstavy je Donkey Kong Country 2: Diddy’s Kong Quest (SNES). Jediné ke shlédnutí z Ultra64/ N64 je titul Killer Instinct, který nicméně doslova ohromí svou grafikou. Nintendo také uvádí SuperFX2 Chip (SNES), ale jsou prezentovány i docela hloupé hry jako FX-Fighter (Argonaut - na SNESu nevyšel, jen na PC) či Commanche, pročež chybí jedno z nejvíce očekávaných pokračování vůbec, a tím je Star Fox 2. Jinak je E3’95 ve znamení 32-bitů. Konec roku 1995 je velmi bohatý na události. Nintendo jednak odtajňuje první a poslední spolupráci s firmou Square - hra se jmenuje Super Mario RPG a graficky to byla téměř bezkonkurenční záležitost, navíc Miyamoto znenadání ohlašuje zřejmě poslední Super FX2 hru a tím je famózní Super Mario World 2 : Yoshi’s Island - hra je mnoha publikacemi označena za nejlepší titul všech dob, ovšem snad z důvodů špatného načasování jí minul zasloužený úspěch a hra skončila u 5-ti miliónů prodaných kopií, což z ní činí nejméně prodávaný titul Mario série.

Super Mario World 2: Yoshi’s Island Super Mario World 2: Yoshi’s Island Super Mario World 2: Yoshi’s Island

Listopad téhož roku - tj. 1995 - je ve znamení výstavy Shoshinkai (dnes Space World), na níž se koná světová premiéra toho, co Nintendo nazvalo nejprve Project Reality, poté Ultra64 a nakonec se tento stroj jmenuje Nintendo64. Svět je rozdělen na dvě části, jedni jsou šokováni neuvěřitelnou grafikou (profíci), druzí jsou šokováni neuvěřitelnou grafikou (např. já), ovšem nakonec po prostudování principu hry Super Mario 64 mnozí znají jen jedno slovo - revoluce (rok před Larou Croft, navíc vše mnohem dokonalejší, než na konci 96 nabízel Tomb Raider). Výstava to byla velkolepá, ale něco tak nějak nebylo úplně v pořádku, jako by ne všechno sedělo…

Vzhledem ke skutečnostem výše popsaným a hlavně z důvodu nezájmu byl už na E3 zřejmý konec 16-ti bitové éry, kapitoly, která přinesla první opravdovou videoherní válku, která skončila opětovným vítězstvím firmy Nintendo nad Segou - v Japonsku Nintendo ovládlo asi 90% trhu, v USA se Nintendo dostalo přes svého hlavního konkurenta jen o prsa, a tak snad jen v Evropě zůstalo Nintendo na štítě - v Německu sice vyhrálo, v Anglii to bylo se Segou nerozhodné, ale ostatní evropský státy už byly ve znamení vítězství firmy Sega. Ovšem celkově si SNES vedl na výbornou, bylo prodáno 50 miliónů strojů - oproti 28 miliónům konzolí Sega Mega Drive - a cca 400 miliónu her!

Nintendo navzdory všemu ještě roku 1997 vydalo novou verzi SNESu, prodávanou jako "bundle" se Super Mario World 2, na západě a v Japonsku se Super GameBoyem 2 majícím jako Game Boy linkový výstup. Ale to už je skutečně labutí píseň 16-ti bitových časů.
To be continued.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...