Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Virtua Tennis - hra jako ve skutečnosti

  12:00aktualizováno  12. listopadu 10:58
Zatímco kolektivní sporty fungují v podobě videoher poměrně bez problémů, v ostatních případech jsou s hratelností často problémy. Tenis patří mezi nejpopulárnější sporty vůbec, a tak to čas od času někdo zkusí. Teprve Virtua Tennis je však opravdovým tenisovým simulátorem.

Virtua Tennis

Zatímco kolektivní sporty fungují v podobě videoher poměrně bez problémů, v ostatních případech jsou s hratelností často problémy. Tenis patří mezi nejpopulárnější sporty vůbec, a tak to čas od času někdo zkusí. Teprve Virtua Tennis je však opravdovým tenisovým simulátorem.

Simulátorem proto, že už se pár hratelných tenisových her objevilo, ale šlo zatím vždy o arkádovou záležitosti jako např. Smash Court Tennis na PlayStation nebo Mario Tennis na Nintendo 64. Je trochu ironické, že právě relativně realistický Virtua Tennis pochází z automatů, kde byl vydán před více než rokem. Oslnil tehdy úžasnou grafikou, která byla takřka k nerozeznání od televizních kamer, ale i hloubkou hratelnosti, kdy jste si skutečně připadali jako na tenisovém kurtu. Když Sega ohlásila přípravu Dreamcast verze, hráči neskrývali nadšení, ale měli i obavy - dokáže Sega věrně předělat nadupanou coin-op verze? Bude schopna přidat dostatek voleb a funkcí aby nás udržela alespoň na několik týdnů?

Odpověd zní ano - Sega to opět dokázala. Na jedné straně zůstala u jednoduchého dvoutlačítkového ovládání ovládání, na straně druhé přidala čtyřhru a speciální World Circuit režim, ve kterém začínáte na 300. pozici žebříčku ATP a snažíte se propracovat na vrchol. Prostředkem jsou samozřejmě v první řadě turnaje, ale také různé tréninkové minihry (servírování do kuželek, lobování do sudů, trefování terče atd.) a samozřejmě peníze. Za ty si můžete koupit kvalitnější partnery do čtyřhry nebo odemknout nové turnaje a hráče v normálním Exhibition režimu.

Virtua Tennis

Když už jsme u turnajů a hráčů - Sega neutratila za licenci víc než bylo nutné a najdete tu pouze osm licencovaných hráčů, kteří bohužel vesměs nepatří mezi absolutní špičku (Henman, Johansson, Courier, Costa atd.). Ti jsou doplněni nereálnými hráči, kteří ani reálné tenisty nepřipomínají (snad s výjimkou tajného černocha, který mi připomíná Artura Ashe). Jinak je tomu u turnajů, kde nejsou licencovány žádné skutečné akce, ale minimálně grandslamové turnaje tu mají svůj ekvivalent a nechybí tedy turnaj nazvaný "Old England Championship" odehrávající se pochopitelně na trávě. Je to trochu škoda, ale získat licenci Samprase, Agassiho a tuctů dalších kvalitních tenistů bude asi složitější než koupit fotbalovou licenci od FIFA a s turnaji to není jiné. Nakonec mně však daleko více mrzí absence ženského tenisu a s existující "soupiskou" jsem se spokojil - každý hráč má koneckonců svoje přednosti (rychlost, servis, forhend atd.) či styl hry a i povrchy kurtů mají odlišný efekt na hru, což je jistě potěšující.

Ještě než se vrhnu na hratelnost bych se rád krátce vrátil ke grafice. Znovu opakuji, že jde asi o zatím nejreálnější sportovní hru - necháte-li na úvod běžet intro, uvidíte dva hráče jak sedí na lavičkách, vybírají poklepem do výpletu správnou raketu, protahují se u sítě a nervózně přešlapují. Ve hře to není jiné - jejich vítězná gesta, domlouvání taktiky v deblu a samozřejmě i animace herních pohybů jsou dokonalé a svědčí o úžasném smyslu pro detail autorů, kteří ovšem nezapomněli ani na rozhodčí (míří-li na ně míč, nezapomenou uskočit), podavače míčů a fotografy. Grafika je zkrátka prvotřídní a díky neméně reálnému ozvučení Virtua Tennis vypadá jako přímý přenos Eurosportu. Komentář sice chybí, ale to mi rozhodně nevadilo - díky hláškám hlavního rozhodčího (na pařížské antuce pochopitelně ve francouzštině) jsem byl "in" a takový pocit autentičnosti bych neměl ani se sebezuřivějším komentářem Johna McEnroa.

Tréninkové minihry ve World Curcuit módu

Giant Ball
Na protější straně kurtu se kutálejí velké koule, které musíte svými údery postupně odrazit až za základní čáru. Procvičuje vaši schopnost umisťovat údery a především je zahrávat s velkou razancí.

Cannon Ball
Z protější strany kurtu na vás stroje vrhají žluté a červené míče. Žlutými musíte zasáhnout samotné stroje, které tím vyřadíte z provozu. Cvičí pohyb po kurtu a schopnost z nesnadných pozic umisťovat údery.

Smash Box
Na kurtu jsou postaveny krabice, které musíte pomocí smečí dostat z kurtu. Trénuje smeče a schopnost jejich přesného umístění.

Drum Shooter
Na protější straně kurtu jsou rozestaveny sudy. Na vás mířící míčky musíte lobovat a trefovat se do sudů. Cvičí loby a schopnost jejich přesného umístění.

Pin Crasher
V čtverci pro podání jsou rozestaveny kuželky, cílem je jich v pěti sériích sestřelit co nejvíce. Trénuje podání a schopnost jejich přesného umístění.

Bulls Eye
Uprostřed protější strany kurtu je terč, míče, které na vás posílá trenér je třeba vracet do jeho středu a dosáhnout tak požadovaného počtu bodů. Trénuje schopnost umístění obyčejných úderů.

Return Ace
Podobné jako "Smash Box" (krabice na protější straně kurtu), ale trenér na vás servíruje. Trénuje returnování a schopnost jejich přesného umístění.

Big Wall
Místo sítě je velká zeď s deseti panely, které musíte trefit. Trénuje reakci a přesnost umisťování lobů a obyčejných úderů.

Podobně autenticky působí i samotná hratelnost a pozoruhodné je, že k tomu bohatě stačí pouhá dvě tlačítka. Tlačítko A slouží k razantnímu servisu a běžnému úderu (počítač sám zvolí forhend či bekhend a pomocí páčky můžete pochopitelně ovlivnit směr), tlačítko B pak k pomalejšímu, "druhému" podání a lobu. Lobovat se však příliš nevyplácí, počítač v tomto směru pokoříte jen zřídka, a tak je daleko efektivnější používat klasické prohozy a kraťasy. Vzhledem k tomu, že jsem tenis nějaký čas aktivně hrál mohu posoudit realističnost vlastních výměn a především ve dvouhře se Virtua Tennis blíží skutečnosti. Hráči chvíli trvá než se obrátí a tak jsou klíčem k úspěchu především údery do protipohybu. Hrát se dá i ze základní čáry, ale větší úspěch jsem pozoroval u sítě, obzvláště když se naučíte bránit častým lobům (zdá se to nemožné, ale jde to). Ve čtyřhře často výměny trvají výrazně déle než ve skutečnosti, což je daň strojovému uvažování hráčů, ale v rámci možností autoři dělali co mohli - počítačový spoluhráč vám nekrade údery a drží si vlastní stranu a dokonce mu můžete nastavit taktiku (hra ze základní čáry, normální hra, hra na síti). Rozdílné atributy jednotlivých hráčů váš zájem o hru jistě prodlouží, ale od toho tu je v první řadě již zmíněný režim World Circuit.

Ten dodává hře potřebný motivační prvek, bez kterého se i jinak zábavná hra neobejde, ale bohužel dlouho nevydrží a kupování či hledání několika tuctů různých triček a šortek vám také nepřidá víc než jeden dva dny hraní. Obtížnost není vysoká a zůstanete-li u nastavení "Normal" (vyšší už je frustrující, protože pak mají soupeři viditelnou výhodu), i závěrečný protivník King vám po chvilce tréninku podlehne 6:2. Po zhruba 10 hodinách čistého času se tedy z Virtua Tennisu stává ryze multiplayerová hra. Naštěstí výtečná. Můžete si to rozdat proti kámošovi, drtit spolu s ním počítač ve čtyřhře a pokud máte dost ovladačů, není problém uspořádat kompletní čtyřhru.

Sega tedy dokázala vytvořit tenisový simulátor jak pro opravdové fandy sportu, tak pro opravdové hráče. Nemá sice trvanlivost fotbalu či hokeje, ale to je spíše problém sportu než této hry. Virtua Tennis se hraje skvěle a díky multiplayeru patří mezi nejlepší hry na Dreamcast.

Virtua Tennis
Výrobce/Distributor Sega
Platforma Sega Dreamcast
Multiplayer: ano, 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Nejlepší "reálná" tenisová simulace všech dob. Výborná pro jednoho, ještě lepší ve dvou či ve čtyřech. Nádherná grafika a výtečná hratelnost dělají z Virtua Tennisu jednu z nejlepších her na Dreamcast.
Hodnocení: 89%

Autor:


Témata: Raketa, simulátor

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

RECENZE: Může ďábel plakat? Kolekce Devil May Cry vám to ukáže

Devil May Cry 3

Stylová řezačka Devil May Cry se vrací na PC, PlayStation 4 a Xbox One v obsáhlé HD kolekci zahrnující původní herní...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz