Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydavatel slaví úspěch s Mafií II, zločin se začíná vyplácet

aktualizováno 
Příběh podvodů, lží, sexu a násilí se blíží rozhřešení, na obzoru jsou výrazné zisky.

Na akční hru Mafia II se v Česku stály větší fronty než na půlnoční zahájení prodeje iPhonu 4. Obě akce přitom proběhly ve stejný den, ve stejnou hodinu, ale Mafia se prodávala na více místech. A všude byly fronty zájemců, kteří chtěli pokračování mafiánských příběhů co nejdříve. Málokdo z nich přemýšlel, že svou tisícikorunou nebo patnácti stovkami přispívá k tomu, aby se vydavatel hry, firma Take Two, dostal z dlouholetých finančních problémů.

Za první pololetí firma stále ještě prodělala 17 milionů dolarů při obratu 431 milionů dolarů. V tomto výsledku se ale ještě neprojevily prodeje Red Dead Redemption, jedné z nejúspěšnějších her letošního roku. Ostatně i druhé čtvrtletí roku 2010, které pozitivně ovlivnil Bioshock 2, znamenalo pro firmu příznivé zprávy: provozní zisk přesáhl 16 milionů.

Red Dead RedemptionFirma 2. září oznámí výsledky svého hospodaření za třetí kvartál, ve kterém se naplno projeví síla 5 milionů prodaných kopií Red Dead Redemption. To je úspěch, který nečekali ani v Take Two.

Stejně tak to vypadá, že firmě pomůže část dluhů splatit i výnos z drahého a dlouhého vývoje druhého dílu Mafie v brněnském studiu 2K Czech. To vzniklo po akvizici přejmenováním Illusion Softworks. I když má hra samotná k dokonalosti daleko, pořád nabízí poctivý příběh a solidní hratelnost, která oslovuje lidi po celém světě. Ukazují to i první informace o prodejích. Mafia II ovládla žebříčky prodejnosti v Evropě na všech platformách.

V Česku je to jasné, i když se hráči museli potýkat s nedostupností češtiny v PC verzi kvůli chybě distribuční sítě Steam. Ale totální převálcování trhu ve Velké Británii, to je dobrá zpráva. Stejně jako skutečnost, že se Mafia dostala do první pětky i v USA, kde podlehla americkému fotbalu Madden NFL 11, Modern Warfare 2 a v případě PS3 verze (která je graficky méně povedená) i svému kolegovi ze stáje Take Two Red Dead Redemption.

Na PC v USA Mafia II v podstatě v kamenných obchodech neuspěla, zato kompletně ovládla Steam. Standardní verzi patří první místo, o deset eur dražší Deluxe Edition je na čtvrtém místě za Worms Reloaded a zlevněným Mount & Blade.

Výlet do historie: samé problémy

Take Two Interactive, pod který spadá i brněnské vývojové studio 2K Czech, se potýká s problémy více než pět let. Nejprve šlo o pověs firmy kvůli minihře Hot Coffee v simulátoru velkoměsta Grand Theft Auto se GTA: San Andreas - Hot Coffee modsexuálními tóny. Kombinace násilí a sexu vyvolala bouři nevole a přinesla zášť významných politiků, včetně tehdejší senátorky a současné ministryně zahraničí spojených států Hillary Clinton.

Horká káva pro Take Two nebyla příjemná epizoda, ale nakonec se celá kauza ukázala jako skvělý marketing. Hry ze série Grand Theft Auto se prodávají stále jako utržené ze řetězu. Nicméně loni v září , po čtyřech letech od vzniku skandálu, museli Take Two za sex ve hře zaplatit pokutu 20 milionů dolarů.

Další klopýtnutí přišlo před třemi lety, kdy se provalily starší podvody bývalého vedení Take Two. Praktiky Take Two zkoumala americká komise pro cenné papíry kvůli tomu, že se vedení firmy snažilo zlepšit své hospodářské výsledky účetními triky, jako je distribuce her do velkoskladů a jejich pozdější zpětný odkup s tím, že se informace o zpětném odkupu (tedy neprodaných hrách) objeví v jiné kolonce. Ve výsledku to vypadá, že firma má sice vysoké vedlejší náklady, ale její hry se skvěle prodávají. Take Two sice nepřiznalo firemní zodpovědnost za protiprávní praktiky, ale zaplatilo pokutu ve výši 7,5 milionu dolarů.

O dva roky později se Ryan Brant přiznal k tomu, že podváděl s opcemi na akcie firmy, které slouží jako motivační prostředek pro manažery. K podvodu stačí málo: změnit datum vzniku nároku na akcie ke dni, kdy byla jejich hodnota nízko. Rozdíl mezi původní cenou a aktuální hodnotou akcií pak tvoří zisk manažera.

Tentokrát se to ale moc nevyplatilo a Branta stál podvod 7,6 milionu dolarů. A celá firma se otřásla v základech. Investoři podvody vidí neradi.
Firmu v lehkém morálním rozkladu přišel v dubnu 2007 zachránit nový šéf Strauss Zelnick s bohatými zkušenostmi v oblasti zábavního průmyslu. Ale pohádkový obrat nepřišel okamžitě.

Za více než tři roky pod vládou nového vedení Take Two vykázalo pouze třikrát čtvrtletí s kladným hospodářským výsledkem. Nebo jinak. Až na výjimky firma stále prodělávala peníze a hromadila desítky milionů dluhů. Aktuálně je výše úvěrů kolem 100 milionů dolarů, celkové závazky firmy jsou ale mnohonásobně vyšší.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...Najdete na iDNES.cz