Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vypalování DVD: tentokrát 8x

  12:00aktualizováno  3:19
Nějaký čas bylo možné 8rychlostně zapisovat jen na média DVD+R, nyní už však „mínusové konsorcium“ konkurenční alianci dohnalo a na trhu je přehršel 8rychlostních +/– mechanik. Funkční rozdíly mezi nimi nejsou velké...

Plusová aliance byla první
Co se týče technologie 8rychlostního zápisu, předběhly firmy Philips, Sony & spol. neboli DVD+RW Alliance své konkurenty propagující formát DVD-R/RW o slušných pár měsíců. To ve výpočetní technice znamená hodně; v tomto případě to znamenalo, že popularita formátu „+“ výrazně vzrostla a jeho postavení se ve vztahu k formátu „–“ rychle zrovnoprávňuje. Kdo sleduje trh se zapisovacími mechanikami DVD, jistě si všiml, že obojetné jednotky (= schopné zápisu na média + i –) přestaly být výjimečným zjevem a staly se spíše pravidlem.

Než se standard 8rychlostního zápisu na „mínusová“ média ustálil, mohli jste se setkat s mechanikami nabízejícími 8rychlostní zápis na „+“ a jen 4rychlostní na „–“. U většiny těchto mechanik byl přechod na –8x jen otázkou upgradu firmwaru, otázkou ovšem je, zda má ten který výrobce dostatek chuti umožnit uživatelům bezplatné vylepšení jejich jednotky uveřejněním příslušného firmwaru na Internetu. Tak či onak, nyní už má každý významnější výrobce na trhu nějakou mechaniku, která umí „přímo z obchodu“ vypalovat osmirychlostně oba formáty.

Současná nabídka „osmiček“
Server Anandtech se tento týden podíval na kvalitu šesti vypalovaček DVD. Ačkoli na trhu najdete mechaniky od mnoha dalších výrobců, ve většině případů se jedná o kopie konstrukcí několika málo renomovaných firem. Totéž se týká i čipsetů: firem, které je vyrábějí, je jen pár. Je však třeba poznamenat, že shodnost čipsetů a konstrukcí dvou mechanik od různých výrobců nutně neznamená, že se dané dvě mechaniky budou chovat ve všech ohledech stejně – o mnohém totiž rozhoduje softwarové vybavení mechaniky neboli firmware.

Testu se zúčastnily jednotky NuTech DDW-082 (čipset Philips Nexperia PNX7850), Gigabyte GO-W0808A (MediaTek MT1818E – dále k nalezení např. v mechanikách TEAC DV-W58G-A, Mitsumi DW-7872TE nebo LiteOn SOHW-812S), ASUS DRW-0804P (NEC D63630GM – také v mechanikách Pioneer 107D nebo Memorex True 8X), Sony DRU-530A (Sanyo LC897490 – také v mechanikách MSI DR8-A nebo Optorite DD0405), Toshiba SD-R5272 (Toshiba TC93A51FG) a AOpen DDW8800 (NEC D63630GM – také v mechanikách NEC 2500A nebo TDK AID+880).

Jak vypálit „kompatibilní film“
Ten, kdo vypaluje filmy pro použití ve stolních DVD přehrávačích, se už možná setkal s pojmem bitsetting. Ovšemže bychom toto slovo mohli v různých sférách výpočetní techniky interpretovat různě, ale u zapisovacích DVD mechanik se jím rozumí nastavení určitých bitů na vypalovaném médiu, které specifikují typ daného média. Neobeznámení si možná řeknou: ‚Co je to za nesmysl? Typ média (DVD+R, DVD-R atd.) je přece dán už z výroby!‘. Je to pravda, vypalovačka samozřejmě tuto charakteristiku fyzicky změnit nemůže, ale může pozměnit identifikační bity na médiu tak, aby se médium jevilo jako DVD-ROM. Účel tohoto zásahu je prostý: některé (zejména starší) stolní přehrávače DVD odmítnou disk přehrát, pokud ho neidentifikují jako DVD-ROM, a to i v případě, že se zapisovatelnými disky normálně zacházet umějí.

Pokud firmware dané mechaniky bitsetting umožňuje, nabídne vám vypalovací software příslušnou volbu – například u Nera se na záložce Burn objeví zaškrtávátko Book Type DVD-ROM. Není-li tam, můžete se v případě jeho potřeby poohlédnout po Internetu; někteří výrobci mechanik totiž dali volně ke stažení utilitky umožňující u dané jednotky bitsetting aktivovat. Pokud nepochodíte ani zde, nezbývá vám než věřit, že stolní přehrávače, s nimiž vaše vypálené filmy přijdou do styku, budou dostatečně moderní na to, aby přehrály i médium identifikující se jako DVD+/-R(W).

Nero

Pole je vyrovnané, za rohem číhá Dual Layer
Z testovaných jednotek se Anandtechu nejvíc zamlouvala mechanika značky NuTech – důvodem je zejména velmi nízká cena a schopnost vypalovat 8rychlostně i na 4rychlostní média. Mnohé je však věcí firmwaru, a pokud si však dáte tu práci, najdete na Internetu utilitky a různě vylepšené firmwary k mechanikám prakticky všech značek. Jen pozor na záruku – pokud přinesete k reklamaci jednotku, do níž jste flashli neoficiální firmware, velmi pravděpodobně nepochodíte.

Za pár týdnů přijdou jednotky zapisující rychlostí 12x a 16x, přičemž už v létě by měly být dostupné mechaniky podporující dvouvrstvý (Dual Layer – DL) zápis – tak bude možné na dvojvrstvá média kopírovat disky DVD-ROM způsobem 1:1. Jak už jsem ale před časem psal: popularita DL bude úzce souviset s cenou DL médií, což je momentálně těžko odhadnutelná proměnná...

Zdroj: AnandTech

Autor:


Témata: Asus, software, Sony, Toshiba

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Audi A6 3,0TDi...
Audi A6 3,0TDi...

r.v. 2013, naj. 153 264 km, diesel
555 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz