Warface

Warface

Warface může zlomit nedůvěru hráčů ve free to play akce. První dojmy

  • 19
Uzavřená betaverze nového titulu autorů úspěšné sci-fi série Crysis v nás zanechala převážně pozitivní dojmy.

Pokud je pravda to, co říkal šéf studia Crytek Cevat Yerli, tak už se od autorů Crysis a Far Cry nikdy nedočkáme klasické velké hry za plnou cenu. Crytek se totiž rozhodl přesedlat na moderní vlnu free to play titulů (hra je v základu zdarma, ale platíte za každou maličkost) a první vlaštovkou z jeho stáje je Warface, momentálně běžící v uzavřeném betatestu. Byli jsme zvědaví, jak tito prvotřídní vývojáři přesedlali na jiného oře.

Vypadá skvěle

Po technické stránce se Warface nemusí vedle velkých prodávaných her stydět. Drtivou většinu konkurentů na free to play poli potom dokonale zahanbí. Warface používá moderní CryEngine 3, byť grafických kvalit Crysis 3 nedosahuje.

Každopádně si užijete fešných grafických efektů a animací, například tehdy, podaří-li se vám sejmout nepřítele dobře mířenou ranou z brokovnice. Nečekejte ale zničitelné prostředí. Dokonce i okna jsou nerozbitná. Menší překážky však lze prostřelit, a zasáhnout tak protivníka.

Warface

Mapy jsou poměrně malé, což je pravděpodobně výsledkem snahy autorů, aby Warface běžela na pokud možno co nejširší škále počítačů. K bezproblémovému hraní, byť bez moderních efektů, by měla stačit grafická karta Geforce 8600, což už není výstřelek moderní technologie.

Tvůrcům se však na druhou stranu docela daří maskovat malé rozměry úrovní, a to tak, že jsou velmi klikaté a na obzoru opatřené fotografickými tapetami zejména horských scenérií.

Ani po herní stránce to není špatné

A jak je na tom Warface herně? Překvapivě vůbec ne špatně, přestože je to na první pohled i zahrání popcornová on-line střílečka. Hráči si mohou vybrat mezi denně se měnícími kooperativními misemi a Versus módem. Ten se dále dělí na deathmatch, jeho týmovou variaci, Plant the Bomb (stejné jako pokládání bomb v Counter-Strike) a Storm, který pro změnu připomíná Rush mód z Battlefieldu.

Vzhledem k malým mapám je hra extrémně rychlá a k přestřelkám dochází už pár vteřin po zahájení partie. Většina "bombových" her je tak rozhodnuta ještě před vypršením tříminutového limitu. Hráči navíc mnoho nevydrží a po pár zásazích se kácí k zemi.

Warface

Také kooperativní mód je velmi svižný. Zde ve čtyřech hráčích absolvujete vícero výsadků za sebou. Obecný průběh je vždy stejný: vrtulník vyhodí posádku na určité mapě, kterou je třeba se prostřílet k evakuačnímu bodu, kde vás vrtulník opět vyzvedne. Jedno kolo trvá přibližně půl hodiny, a kdo vystoupí dříve, dostane zkušenostní body jen za již dokončené mapy.

Kooperativní mise jsou si tedy vcelku podobné, autoři je ale ozvláštnili prvky jako je jízda na korbě náklaďáku a pálení na dotírající nepřátele. Dále pak třeba vložkou s těžkooděnci, na které vyzrajete pouze tak, že se jim dostanete do zad a odtud je sejmete. Část týmu tak musí palbou upoutat jejich pozornost a druhá část je obejít. Ne vždy ale spolupráce funguje.

Nechceme model "zaplať si vítězství", slibují autoři

Pokud se ptáte, zda bude možné Warface hrát bez větších problémů bez finančních investic, zatím můžeme dát kladnou odpověď. Dokonce samotní zástupci Cryteku se dušují, že ze hry nechtějí mít "pay to win" titul.

Warface

Koupit si můžete především vizuální zpestření svého virtuálního zevnějšku a boost, který vám umožní rychleji sbírat zkušenosti. Skutečné výhody jako zbraně je možné kupovat také, ale všechny jsou dostupné i za vyhranou virtuální měnu.

Trochu na hraně je možnost vzkříšení sebe sama, pokud padnete v kooperativním módu (ve Versus módu by to bylo skutečně nefér). Za menší poplatek nemusíte čekat na medika ani na další checkpoint, kterého dosáhnou spoluhráči.

Hráči si mohou vybrat ze čtyř tříd postav. Člen pěchoty má samopal a dodává spoluhráčům náboje. Medik se pyšní brokovnicí a léčí spoluhráče, které může v případě potřeby i vzkřísit. Průzkumník pokládá miny a dokáže opravit výzbroj. Role odstřelovače je pak celkem jasná. Kromě toho má každá třída k dispozici pistoli, nůž a granát.

Podobně jako v Crysis je možné i ve Warface zbraně modifikovat přímo v probíhající partii. Stačí stisknout klávesu, pohled se zaměří na zbraň a hráč si může vybírat ze zpřístupněných tlumičů, hledí či podstavců.

Warface zatím dokazuje, že i bezplatné střílečky mohou být kvalitně zpracované a opravdu zábavné. Zatím je ale těžké říct, zda si Warface hráči oblíbí natolik, aby mohla být konkurencí například Call of Duty.