Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Warhammer 40k - Winter Assault

  12:01aktualizováno  5. prosince 2:49
Chcete čistit vesmír od orků a mutantů nebo vás spíš baví obětovat lidské zajatce svým zvráceným božstvům? Winter assault vám nabízí obojí, volba je jen na vás.
83

Warhammer 40k: Winter Assault

Platforma: PC
Výrobce: Relic Entertainment

Herní karta

Winter Assault Vysvětlovat tady něco o 41. tisíciletí podle Games Workshopu by asi bylo nošení dříví do lesa, pokud jste hráli původní Dawn of War, tak víte, že nás žádná světlá budoucnost nečeká. Lidstvo musí na všech frontách odrážet hordy krvežíznivých orků a armády mutantů ve službách šílených bohů chaosu. V těžké situaci je potřeba každá hlaveň a tak není divu, že když je na planetě Lorn V objeven Titan - válečný stroj z časů největší slávy impéria, disponující palebnou silou kosmického plavidla - je okamžitě vyslána expediční jednotka pod vedením generála Sturnna, aby ho získala zpět. Lorn V je však bohužel obsazen silami chaosu, vedenými ambiciózním lordem Crullem, který se brzy dozví, jaký je pravý důvod náhlého zájmu imperiální gardy o jeho planetu a rozhodne se Titana získat pro sebe. Chybět samozřejmě nemůžou ani Orkové, kteří se účastní každé šarvátky už jen pro samotnou radost z boje a Eldaři, kteří se také pletou do všeho, i když jejich tajemné cíle většinou nikdo nechápe. Kostky jsou vrženy a masakr může začít.

"Lidstvo musí na všech frontách odrážet hordy krvežíznivých orků a armády mutantů ve službách šílených bohů chaosu."

Winter AssaultReprezentanty dobra tentokrát nebudou fanatičtí mariňáci, ale řadová imperiální armáda (čili imperial guard, dále jen IG). Mnozí fandové Warhammeru 40k, kteří doufali, že nová hratelná frakce budou Tyranidé nebo Necroni, budou proto možná zklamáni, ale vězte, že hra za IG má něco do sebe. Všechny rasy z původního Dawn of War jsou v zásadě zaměřeny velmi útočně a některým hráčům tak chyběla armáda, se kterou by šel praktikovat "tradičnější" způsob hry, čili zakopat se, vynalézat a pak udeřit s tím nejsilnějším, co máte. Přesně taková strategie ale IG vyhovuje - jejich základní pěchota je velmi slabá a i když časem získá možnost různých upgradů, ty je potřeba nejdříve vynaleznout, čímž automaticky dáváte ostatním hráčům prostor a čas k expanzi. Je proto nutné opevnit základnu a rychle se propracovat k silnějším jednotkám, jinak budete pouze zírat jak protivník vaše regimenty při prvním větším útoku rozpráší.

"Je proto nutné opevnit základnu a rychle se propracovat k silnějším jednotkám, jinak budete pouze zírat jak protivník vaše regimenty při prvním větším útoku rozpráší."

Winter AssaultZ předchozího odstavce jste možná získali dojem, že hra za IG musí být pěkná nuda, to by však byl velký omyl. Winter Assault zůstává věrný tomu, co udělalo z původního Dawn of War tak skvělou hru - ani IG postup skrz technologický strom zas tak dlouho netrvá a brzy se tak můžete soustředit na skutečný boj. Získáte silnější verzi vašich základních vojáků, nazvanou Kasrkin, pak jsou tu Ogryni, u kterých již samotný název napovídá, že jde o hory masa sloužící jako elitní mlátičky. Skutečná síla impéria však spočívá v jeho pancéřových jednotkách, ať už je to rychlý kráčející Sentinel, obrněný transportér Chimera, který dovoluje vezeným vojákům ohrožovat okolí skrz zabudované střílny, nebo plamenometný tank Hellhound, jenž je specialistou na nepřátelskou pěchotu. Vaší údernou pěstí bude Leman Russ - tank, se kterým jsme se setkali již v DoW a který je páteří obrněných sil Impéria. A pokud vám snad chyběla pořádná artilerie, vězte, že jste se dočkali. Basilisk je samohybné dělo s úžasným dostřelem, solidní kadencí a s přímo šíleným účinkem proti pěším regimentům, které dokáže několika zásahy doslova vymazat z povrchu. No a k úplnému vyvážení bylo ještě třeba dodat nějakou protiváhu k nejsilnějším jednotkám ostatních stran, kterou je u Eldarů Avatar, u Orků čtyřnohá obluda Squiggoth a tak dále. Tak se zrodil obrovský tank Baneblade, vyzbrojený celkem asi deseti hlavněmi, od malých laserů až po hlavní kanón, který má účinek velmi podobný již zmiňovanému Basilisku.

Winter AssaultSamotná kampaň je na první pohled celkem krátká - 5 misí za každou stranu, strany navíc nejsou čtyři, ale pouze dvě. Zahrát si můžete za dobro (označené jako order), kdy střídáte Impérium a Eldary, nebo za zlo (disorder, Chaos a Orkové). Mezi rasami hra přepíná průběžně, v jedné misi se například se svými guardsmeny dostanete před nepřekonatelnou obranu Orků, dostanete proto kontrolu nad expediční jednotku Eldarů, se kterou zakopané nepřátelské jednotky ze zálohy zničíte, pak se vrátíte zpět k IG a postupujete dále. Podobné události jsou obvykle uvedeny nějakou animací, která vám vše objasní, takže děj krásně plyne aniž by něco skřípalo. Vůbec celá kampaň je po dějové stránce dobře zpracována, situace pěkně graduje a celkový dojem je možná lepší než u původní hry. Myšlenka průběžného střídání stran je dotažena do konce v předposlední misi, ve které se musíte rozhodnout mezi dvěma rasami vámi vedené koalice a tu dovést k vítězství. Za zvolenou armádu pak budete hrát misi poslední, která je pro všechny v podstatě stejná, takže si můžete vyzkoušet jak využít různou taktiku jednotlivých ras k dosažení stejného cíle.

"Vůbec celá kampaň je po dějové stránce dobře zpracována, situace pěkně graduje a celkový dojem je možná lepší než u původní hry."

Winter AssaultDatadisk kromě celé nové armády přinesl i nové jednotky ostatním stranám. Eldaři získali pěchotu nazvanou Fire Dragons, která disponuje plasmovými puškami účinými proti obrněným cílům. Khorne Bersekers se jmenují noví vojáci Chaosu, kteří jsou vybaveni pořádnými sekerami a tak je jasné, že se specializují na boj zblízka. Orkové také nepřišli zkrátka, jejich nová jednotka se jmenuje Mega Armored Nob a jedná se o menší verzi jejich obrněných a těžce ozbrojených velitelů - warbossů. A nakonec Mariňáci, ti dostali fanatického velitele Chaplaina, který je velmi silný v boji zblízka a navíc okolním vojákům zvyšuje rychlost regenerace. Datadisk také přinesl nové mapy pro multiplayer, nové hlášky (Those are Eldar? I thought they'd be taller) a v neposlední řadě novou hudbu, která je skutečně velmi povedená. Není se ani čemu divit, sami vývojáři z Relicu totiž uznali, že hudební doprovod v Dawn of War poněkud zanedbali a tak najali úspěšného filmového a herního skladatele s exotickým jménem Inon Zur, aby vytvořil pořádný soundtrack. Ten je opravdu zdařilý a dobře podtrhuje zážitek z válečné vřavy, které se účastníte.

Winter AssaultOblast, ve které hra snese kritiku, je lepší inteligence jednotek co se týče jejich pohybu a pathfindingu. Pokud vedete do boje větší skupinu, což je zrovna pro Imperiály celkem typické, bude se vám často stávat, že vaši vojáci jakoby neposlouchali. Některé jednotky se zasekávají, nebo vůbec nereagují a podobně. Při útočení si navíc občas některý z vašich regimentů nebo tanků postaví hlavu a vybere si jiný cíl, než na který jste celé skupině přikázali útočit, což samozřejmě naštve ve chvíli, kdy se z nějakého důvodu snažíte zlikvidovat konkrétní nepřátelskou jendotku. Problémy s pohybem mají také větší vozidla, hlavně monstr-tank Baneblade. Každá jednotka má totiž kolem sebe jakousi "vyhrazenou" oblast, na kterou nikdo jiný nemůže, což je sice jev v realtime strategiích běžný, ve WA je ale tato oblast zbytečně velká a jednotky se tak v užších místech navzájem blokují. U Baneblade si musíte dát pozor, kam budovu Mars Pattern Command, která ho vyrábí, postavíte. Jinak se vám totiž může snadno stát, že s takto obrovským strojem ani nevyjedete ze základny a uděláte z něj tak akorát statickou supervěž. Na podobný problém pak narazíte při útočení, kdy pěchota bude blokovat tanky a ty budou zmateně kroužit a hledat, kudy by se vůbec dostaly nepříteli na dostřel.

I přes výše zmíněné chybky je však Winter Assault skvělou volbou. Přináší novou kampaň, která je svou délkou srovnatelná s původní hrou, nové jednotky a celou novou frakci, čili plní přesně to, co by dobrý datadisk plnit měl - dodává spoustu hodin zábavy navíc. Pro ty, kdo hráli Dawn of War, je Winter Assault povinnost, stejně tak pro všechny fandy světa Warhammer 40k, lepší počítačové zpracování totiž neexistuje. A díky "tradičnímu" stylu Imperiální gardy má hra šanci přitáhnout i ty, komu původní zpracování po herní stránce nevyhovovalo. Na závěr dodejme, že hra u nás vychází s českými titulky.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 196 čtenářů

Témata: Mars (planeta)

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz