The Waylanders vypadají jako levná kopie Dragon Age

  10:07aktualizováno  10:07
Kolín nad Rýnem (Od zpravodaje Bonusweb.cz) - Autoři chystaného RPG The Waylanders se chlubí spoluprací se známým scenáristou Markem Laidlawem a zajímavým konceptem příběhu, který se odehrává ve dvou časových rovinách. Ve skutečnosti však jejich hra zatím vypadá jen jako tuctová kopie starších her.

The Waylanders | foto: Gato Salvaje

Zatímco hlavní pódia GamesComu okupovaly naleštěné trojáčkové tituly, nekonečná řada indie vývojářů bojovala o pozornost na malých stáncích ukrytých u okrajů výstavních hal, kam většinový návštěvník nedojde. 

Není v lidských silách obejít alespoň polovinu těch, co by si to zasloužili, a tak jsem musel letos pečlivě vybírat. Jedním z projektů, které jsem si nechtěl nechat ujít, byl stánek španělského studia Gato Salvaje, které vyrábí RPG The Waylanders.

Fotogalerie

Klíčovým důvodem, proč se o ně zajímat, je ohlášená spolupráce se spisovatelem Markem Laidlawem. Ten se proslavil především jako kreativní ředitel prvního dílu Dragon Age. 

A je evidentní, že podle stejného mustru by chtěl postavit i The Waylanders, protože v nich jde v jádru o to samé. S partou hrdinů procházíte více méně lineární mapy a v real-timových soubojích s možností taktické pauzy bojujete se zástupy nepřátel. To vše s možností volby pohledu třetí osoby nebo z ptačí výšky. 

Jenže malé španělské studio nemá zdaleka takové prostředky, jako měli Bioware, a tak Waylanders působí oproti svému deset let starému vzoru jako chudý příbuzný. Nejde jen o grafiku, která přes svoji silnou stylizaci vypadá dost amatérsky, ale o celkový dojem. Do vydání naštěstí zbývá ještě spousta času, tak doufejme, že vývojáři ještě pořádně zamakají a dají své hře ono tolik potřebné „něco navíc“.

Pár skvělých nápadů

Hra by si to zasloužila, protože pod notnou dávkou klišé a stokrát viděných postupů lze najít i několik skvělých nápadů. Tak například příběh, který částečně vychází z keltských legend, je rozdělený na dvě časové roviny, mezi nimiž hlavní hrdina (či hrdinka, postavu si můžete vytvořit, jak je libo) může volně cestovat. V keltské i středověké epoše budete mít jinou partu hrdinů, vaše činy však budou ovlivňovat oba světy.

Také se mi líbí soubojový systém, který je postavený na využívání speciálních formací. To znamená, že například označíte dohromady kouzelníka a dva bojovníky a zmorfujete je do podoby šavlozubého tygra. Nebo tak něco, formací jsou desítky, a do každé situace se hodí jiná.

Celkově vzato mi hra nepřipadala úplně marná, ale chybí jí něco, čím by si vás dokázala zaháčkovat. Technické zpracování a samotná hratelnost působí tak obyčejně, že to těch několik málo dobrých nápadů nevynahradí.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Témata: Dragon Age, Indie

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

Stahujte zdarma šest her s Batmanem v hodnotě dva a půl tisíce korun

Batman Arkham Asylum

Nepopulární digitální obchod s hrami Epic Store se opravdu vytáhl. Namísto jedné či dvou her jich tentokrát nabízí...

Progamer chtěl uspět ve dvou hrách najednou, teď je pro smích

Linh "Seiko" Nguyen

Německý hráč východoasijského původu Linh „Seiko“ Nguyen překvapivě prohrál v kvalifikaci na prestižní turnaje v...

Další z rubriky

Vrací se značka Stronghold. Ale trochu v jiné podobě než si fanoušci přáli

Stronghold: Warlords

Série Stronghold se příští rok rozroste o nové pokračování. Namísto klasického budování středověkých hradů se v něm...

10 důvodů, proč bude Cyberpunk 2077 nejlepší hrou roku 2020

Cyberpunk 2077

Je to možná troufalé, ale klidně bychom se už teď vsadili, že Cyberpunk 2077 bude na konci příštího roku sbírat výroční...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

OBRAZEM: The Legend of Zelda: Link's Awakening je strhující i po 26 letech

The Legend of Zelda: Link's Awakening

Remake dobrodružné hry The Legend of Zelda: Link's Awakening, která původně vyšla na Game Boye, vychází v pátek 20....

Najdete na iDNES.cz