Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WinterSport Pro 2006 - olympiáda pokračuje!

  12:01aktualizováno  17. března 10:16
Olympiáda sice už skončila, ale i tak se nám pořád vynořují hry, které se snaží z jejího dozvuku těžit. Jednou z nich je i WinterSport Pro 2006. Zbaví se konečně prokletí podobných titulů nebo mu opět propadne? Více v recenzi!
55

Wintersport Pro 2006

Platforma: PC
Výrobce: Cyanide Studio

Herní karta

WinterSport Pro 2006 Olympiáda v Turíně úspěšně proběhla a zanechala v nás rozpačité pocity. Opět se nevyhnula dopingovému skandálu, atmosféra podle všeho nebyla taková, jaká by se na oficiálně (všichni víme, že o MS ve fotbale bude mnohem větší zájem) největší sportovní svátek roku slušela, množství sportovců zklamalo a ani Česku se kdovíjak nedařilo. Podobné hodnocení jste však četli jistě několikrát. Náš úkol je poněkud jiný: musíme se popasovat s hrami, které z olympiády evidentně těží. A vzhledem k tomu, že se Turín kdovíjak nevydařil, nebudou to mít rozhodně jednoduché. Nutno říci, že i díky své kvalitě, která opět soupeří o práh průměrnosti. Mluvíme zde pochopitelně o Torino 2006, ale rovněž i o WinterSport Pro 2006 od francouzských Cyanide, který je podle našeho soudu přeci jen vydařenějším z této slabé dvojice. Ale stejně si nemůžeme nepovzdechnout: kdy jsou ty časy starých Winter a Summer Challenge od Accolade!

Hlavní nabídku tvoří sjezdové lyžování, jež se dělí na slalom, jeho obří odnož nebo super-G, dále tu je čtyřbob, biatlon, skoky na lyžích, běh na lyžích a severská kombinace.

Pokud se těšíte na kompletní nabídku sportů zimních olympijských her,WinterSport Pro 2006 budete zřejmě zklamáni. Hru totiž okupují jen ty do virtuální podoby dobře převeditelné a nutno říci také nejatraktivnější, tedy pokud nepočítáme hokej, který samozřejmě absentuje. Jak by jeho simulace v podobné hře vypadala si raději nechceme ani představit. Třeba na takový skeleton nebo curling zde, i přes jejich nespornou kvalitu, nenarazíte. Ona stačí ta nuda, kdy je sledujete v televizi. Takže co tu máme, ptáte se? Inu, fanoušek zimních sportů si dozajista vybere. Hlavní nabídku tvoří sjezdové lyžování, jež se dělí na slalom, jeho obří odnož nebo super-G, dále tu je čtyřbob, biatlon, skoky na lyžích, běh na lyžích a severská kombinace. Co se týče licence na jména sportovců, tak tu nemá ani Torino 2006, natož pak tento neoficiální kousek. Na rozdíl od konkurence však zdejší vývojáři na jména nerezignovali úplně. Díky tomu se tak můžeme těšit z paskvilů těch nejznámějších. S trochou znalostí se kupodivu dají vysledovat i nějací ti Češi, a to už je na pochvalu, přátelé.

I módy přebíjí nabídku Torina s jasným přehledem. Vedle jednotlivých závodů, WinterSport Pro 2006 které sjedete za několik málo minut a jde tak o příjemnou oddychovou třeba při pracovních přestávkách, vám hra dovolí vyzkoušet i co obnáší kariéra vrcholového sportovce v jednom z odvětví. Tedy pravda, jedná se pouze o sbírání úspěchů z jednotlivých závodů, přesto však potěší, když vidíte své postupné zlepšování a rozrůstající se sbírku medailí. No a pak už je tu jen jakási variace na olympiádu, kde si nastavíte sporty, jež chcete hrát a pod jednou z vlajek, mezi nimiž nechybí ani česká, se snažíte posbírat co nejvíce úspěchů a v medailových závodech porazit ostatní národy.

Celé to probíhá formou mačkání určeného tlačítka ve správný čas.

Ovládání všech disciplín je příjemně intuitivní, což na druhou stranu vůbec neznamená, že by dosažení mistrovství v nich bylo nějak jednoduché. Zpočátku se budete muset smířit s posledními příčkami s takřka beznadějným odstupem na špičku, jenže s každým dalším závodem poznáte další a další fígle, přičemž si dozajista vylepšíte i techniku. Na rozdíl od Torino 2006, které ošéfujete raz dva, vám tak WinterSport Pro vydrží o dost déle, i když co si budeme nalhávat – za pár hodin se budou sypat zlaťáky odevšad. WinterSport Pro 2006

Začněme od disciplíny z nejtěžších, tou je rozhodně slalom, v němž je v prvních závodech pekelně těžké zkoordinovat rychlost vůči těsně následujícím brankám tak, abyste je všechny projeli a neskončili rozsekaní v pletivu. Obří slalom už je o něco jednodušší a sjezd nepředstavuje větší problém, což mají na svědomí právě branky umístěné s větším odstupem. Stačí neprojet jednu branku a končíte. Naštěstí tu je jakási pomůcka v podobě možnosti navrátit čas o několik sekund zpět, čímž dostanete další šanci. Nicméně jenom třikrát, pak už nepomohou ani úplatky.

Jakubu Jandovi s trenérem Vasjou Bajcem se u nás podařilo proslavit skoky na lyžích, takže si dovedu představit, že se ně vrhnete v první řadě. V tomto případě je zapotřebí pevně uchopit myš, která je nutná k přesnému vyvažování skokana při nájezdu a následně při letu. Navíc musíte trefit ideální moment k odrazu, rozevřít tzv. véčko a pak ho zase sklopit pro ideální dopad. V prvních pokusech jsemWinterSport Pro 2006 měl problém dostat se aspoň na směšných sto metrů, nakonec však přišly výkony schopné zajistit výhru na jakémkoliv závodě. Chce to jen vytrvat.

V souvislosti s boby se zmiňme o startu, který je ve všech disciplínách řešen specificky, ovšem u bobu je zřejmě vůbec nejdůležitější. Musíte do něj totiž ve správný čas naskládat všechny muže. Celé to probíhá formou mačkání určeného tlačítka ve správný čas. Jinak boby není obtížné kočírovat – stačí se správně naklánět do zatáček.

Běh na lyžích a biatlon se příliš neliší, akorát ve druhém jmenovaném si zastřílíte do terčů puškou, kterou zřejmě drží někdo poznamenaný Parkinsonovou chorobou. Tyto disciplíny jsou jedinými ve hře, kde nejste na trati sami a závodíte přímo s viditelnými protivníky, jinde jste podle výsledku zařazeni do celkové listiny. Za zmínku zde stojí zrychlení času, které se jedině hodí, jelikož jde o hodně

Klady a zápory

Plus Na pár hodin obstojná zábava
Plus Dobré ovládání

Mínus Rychle omrzí
Mínus Značně anonymní

zdlouhavou záležitost a kdybyste měli dlouhou trať projíždět v reálném čase, asi byste se unudili. Musíte se naučit pracovat i se sportovcovou energií – není totiž neomezená a lehce se vám může stát, že po vyčerpávajícím sprintu jednoduše dojdou síly a šance na úspěch se okamžitě rozplynou.

Stačí neprojet jednu branku a končíte.

Po grafické stránce nás WinterSport kdovíjak nepřesvědčil, okolí závodišť zprostředkovávají buď stromy nebo sporadické a ošklivé textury panáčků. Ani hráčova postava nepobrala nijak závratné množství polygonů, ovšem tato hra je přeci jen o něčem jiném, takže nevýrazná technická stránka nebude nejkritizovanějším bodem. Tím totiž je strohý obsah – jednotlivé disciplíny tak na dvě hodinku dvě pobaví, i pak se možná někdo bude chtít dále vylepšovat, ale i přesto je nabídka a tím i herní doba příliš krátká. Za hrozivých 40 euro tento titul určitě nestojí. Snad brzy spadne do budgetových hladin, kde by se o něm dalo uvažovat.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 87 čtenářů

Témata: Hodinky, virtuální

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz