Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wipeout Pure - novodobé formule

  12:01aktualizováno  5. září 7:10
Již několik poslledních sezón se živě diskutuje o tom, jak je seriál Formule 1 v krizi a jeho úpadek je nevyhnutelný. Člověk by se tak ani nedivil, kdyby se v budoucnu začalo opravdu závodit na vznášedlech se zbraněmi na palubě.

BonusWeb HIT Wipeout Pure Launch PSP se ukazuje být ideální příležitostí pro opětovné naleštění zašlé slávy kdysi elitních herních sérií. Podobně jako Ridge Racer, zažívala i série Wipeout časy své největší proslulosti ještě v dobách PSone, přičemž opět podobně jako RR se na PSP objevila v podobě pouze jediného dílu, který ale mezi hráče již nevnesl takovou vlnu nadšení jako dříve a dnes si na něj člověk již jen tak nevzpomene. S příchodem PSP je tomu ale zase tak, jako dřív.

Rozdíl v rychlosti prvních dvou lig je skutečně značný a buďte připraveni na to, že vás zaskočí.

Wipeout Pure A ještě jednou paralela s Ridge Racerem. Stejně jako RR se totiž Wipeout na PSP opět vyklubal do nevídané krásy, a tak není divu, že mezi všemi závodními hrami, které již dnes máme na tomto fungl novém handheldu k dispozici, jsou to právě tito dva kohouti, kteří soupeří o titul nejlepší (závodní) hry z první vlny PSP titulů. Názory veřejnosti se v tomto ohledu vcelku striktně dělí na dvě skupiny: jedni upřednostňují RR, jiní zase Wipeout. Co se nás týče, líbí se nám o trochu více RR (ale fakt jenom malinko), což ale neznamená, že bychom Wipeoutu chtěli upírat status prvotřídní arkádové závodní hry. To ani náhodou.

Přesto jsme ale zpočátku takovéto nutkání měli. Zatímco v RR zasednete do prvního auta, které vám přijde pod ruku a už si to v prvním závodě na plný plyn upalujete ukrutnou rychlostí, Wipeout se zpočátku tváří jako jakési zpomalené nedochůdče. Wipeout Pure Vzhledem k tomu, že se celá hra odehrává v daleké budoucnosti, proháníte se se svým vznášedlem futuristickými koridory, takže se zaprvé ani nemůžete kochat realistickou grafikou, která v případě RR dokonale uchvátí, a zadruhé je slovo „proháníte“ poněkud nadsazené, jelikož první závody v nejslabší závodní třídě vyvolávají spíše dojem poklidného ploužení. Pohodička, nikam není potřeba ukrutně spěchat, na všechno je dost času a tachometr ukazující rychlosti řádově ve stovkách kilometrů za hodinu budete brát s hodně velkou rezervou.

Pak ale přijdou první úspěchy a začnou se vám odemykat vyšší šampionáty. Pak už ale půjde skutečně do tuhého. Rozdíl v rychlosti prvních dvou lig je skutečně značný a buďte připraveni na to, že vás zaskočí. Minimálně stejně velký vás čeká po otevření dalšího a dalšího, takže ke konci už to bude neskutečný hukot, který bude vyžadovat vaši plnou pozornost a soustředění, abyste dokázali svůj stroj nějak smysluplně uřídit a nerozmlátili jste ho v prvních několika zatáčkách. To je ostatně Wipeout Pure jedna z velmi důležitých vlastností zdejších vznášedel – jsou rozbitelná, a tak musíte jezdit co nejčistěji, abyste vůbec dojeli do cíle.

Pokud máme pohovořit o chybách, zmíníme v prvé řadě nízký počet tratí, které se dost opakují.

To ale nemusí být zase až tak jednoduché, že je zde možné používat zbraně. Na trati jsou rozházeny speciální oblasti, které nějakým způsobem vylepšují vlastnosti vašeho povozu v případě, že přes ně přeletíte. Zcela jistě tak přijdou vhod specifické šipky, průlet nad nimiž vás urychlí, zatímco s místy označenými křížem je trochu potíž. Průletem nad nimi totiž na palubu dostanete některou ze zbraní, přičemž ale předem netušíte, která to bude. To prostřednictvím příslušné ikonky poznáte až po sebrání, přičemž klidně můžete zjistit, že se vám daná zbraň vůbec nehodí. Zpočátku tak oceníte možnost sebranou zbraň „stornovat“ a Wipeout Pure dál letět bez ní, ale to pouze do okamžiku, než v pozdějších fázích zjistíte, že je to vlastně stejně jedno a že ať už seberete cokoliv, odpálit nějakou bombu či raketu rozhodně není na škodu nikdy, jelikož už i tak je na displeji velmi slušná mela, kterou tak akorát vítaně přiživíte. Zbraně jsou rozděleny na dvě základní skupiny a sice na ty, kterými pálíte dopředu na soupeře, které potřebujete předjet, a na ty kterými můžete znepříjemnit život oponentům za vámi, které zase před sebe nechcete za žádnou cenu pustit. Mezi klasikami, jako plazmová střela, bomba, minové pole či naváděná raketa se ovšem najde i pár skutečných lahůdek jako kupříkladu jakýsi speciální blaster, jenž rozvlní celou trať před vámi, čímž soupeře nejen zpomalí, ale i dezorientuje tak mocně, že dokonce i původce této střely si musí chvíli srovnávat, co že se to vlastně děje, kde to je a kam je potřeba letět.

Stárnou hráči nebo hry?

V souvislosti s Wipeoutem na PSP nás napadla jedna vtíravá otázka. Jak je možné, že na PSone se Wipeout těšil tak obrovské popularitě, zatímco na PS2 nedokázal Wipeout Fusion zabodovat natolik, aby to tvůrce popohnalo k tvorbě dalšího PS2 dílu? Možná je to tím, že hráči už byli rychlých vznášedel nasyceni, ale spíše se zdá, že od nové platformy se obecně očekávají i nové, respektive realističtější hry. Nový hardware toto samozřejmě umožnil, a tak se pozornost hráčů soustředila více na jiné hry, nežli na závody vznášedel, které byly stále stejné, akorát v technicky dokonalejší grafice, přičemž nyní se opět handheldová scéna ukázala jako jakýsi ochránce starých dobrých her, a tak opět v plné síle ožívá i Wipeout. Do budoucna bude ale zajímavé sledovat, které dnes populární série a žánry, zhynou na domácích konzolích na úbytě s příchodem strojů nové generace.

Wipeout Pure To vše v nádherné a technicky prvotřídní grafice, která sice, jak již bylo napsáno výše, nezaujme svým realismem a v první chvíli vypadá jakoby komixově, ale časem nepřestanete žasnout zejména nad velmi povedenými vizuálními efekty při odpalování zbraní, nejrůznějších detonacích a podobných kulišárnách. K tomu navíc zahraje nevtíravá elektronická hudba, o které nejprve ani nevíte, ale až ji zaregistrujete, zjistíte, že je velmi příjemná.

Pokud máme pohovořit o chybách, zmíníme v prvé řadě nízký počet tratí, které se dost opakují. Na druhou stranu je ale Wipeout Pure vlajkovou lodí her, do nichž v budoucnu bude možné stahovat bonusový obsah, takže s trochou trpělivosti se značných rozšíření hry dočkáme. Dostaneme se i k dalšímu srovnání s RR, konkrétně v oblasti ovládání. Zatímco RR chytnete do

Klady a zápory

Plus Skutečně hodně akční závody
Plus Krásná grafika
Plus Vynikající hratelnost

Mínus Pomalejší rozjezd
Mínus Málo tratí a vznášedel

ruky, ve Wipeoutu to bude chtít trochu cviku než se dokonale naučíte přesně zatáčet s využitím – řekněme regulačních motorů, které se ovládají pomocí postranních tlačítek, bez čehož se v pozdějších fázích hry neobejdete, pokud tedy nebudete chtít jen obrážet mantinely, ale budete mít snahu bojovat o vítězství. To je zároveň jedna z hlavních příčin celkově pomalejšího rozjezdu jinak naprosto vynikající hry, které tak dáváme o onen symbolický bodík nižší hodnocení nežli konkurenčnímu Ridge Racerovi, který nás svou živelností a instantní hratelností dostal mnohem rychleji a zákeřněji.

Wipeout Pure
Výrobce/Distributor Sony / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Skvělá záležitost, která ovšem není až tak živelná jako Ridge Racer.
Hodnocení: 89% (info)Témata: Raketa

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...Najdete na iDNES.cz