Wolfenstein – cenzura

Wolfenstein – cenzura | foto: Mechinegames

Wolfenstein v Německu: Hitler bez knírku a žádný hákový kříž

  • 84
Díky přísným zákonům si v německy mluvících zemích nemohou vychutnat skvělého Wolfensteina „naplno“. Nacistická symbolika musí být nahrazena neutrálními symboly, vtípky o Židech zmizely a Adolf Hitler přišel o svůj legendární knírek.

Nový Wolfenstein (naše recenze) se s nějakou tou politickou korektností příliš nemaže. Krev stříká na všechny strany, mluví se v něm tak, že se i dlaždiči červenají a dojde i na pikantní sexuální scény. Hra má ostatně věkové doporučení od osmnácti let, tak proč ne? Ale když přijde na nacistickou symboliku, všechna sranda končí.

Wolfenstein se v zobrazování nacistické symboliky nijak nedrží zpátky.

Hra je zasazena do alternativní minulosti, kdy nacisté ovládli Spojené státy a intenzivní propagandou si podmanili místní obyvatelstvo. Žádný div, že se to tu jen hemží různorodou symbolikou, hákovými kříži počínaje a portréty vůdce zdaleka nekonče. Z podpory nacismu však autory rozhodně nikdo podezřívat nemůže, protože se tu náckům nakládá ze všech stran. V jedné z nejvtipnějších scén vůbec (pozor teď přijde menší spoiler) je dokonce Hitler zpodobněn jako seschlý a těžce nemocný šílenec, který se pomočí na koberec, pozvrací a hráč dostane možnost si do něj i kopnout. Ostatně jestli se proti hře zdvihla nějaká politická kritika, tak to bylo ze strany „alternativní pravice“.

V Německé verzi jsou hákové kříže nahrazeny jinými znaky. A tím cenzura zdaleka nekončí.

A přesto musela být hra v Německu, Rakousku a Švýcarsku cenzurována. Přísné zákony totiž až na výjimečné případy zakazují použití nacistické symboliky, takže musela být nahrazena vymyšlenými znaky. Úpravy se pak dočkal i sám Hitler. Ve zmíněné scéně ho namísto Heil Hitler lidé zdraví zvoláním „Můj kancléři,“ místo o Židech zde mluví obecně o zrádcích a navíc  jeho postava přišla o charakteristický knírek.

Hitler je ve hře zobrazen jako nemocný stařec, který pomočí koberec a následně se pozvrací. Dokonce ho můžete i ukopat.

Samozřejmě nejde o žádné výrazné změny, které by snad kazily celkový herní zážitek, ale být v Německu, asi se raději po kopii hry sháním někde v zahraničí. Tato šaškárna podle mého ničemu nepomůže a kdyby postavě na čelo přilepili cedulku s nápisem „Toto není Hitler“, vyšlo by to asi úplně nastejno.

Ale ve výsledku mohou být Němci vůbec rádi, že jim tuto hru rovnou nezakázali. Na video porovnávající obě verze se můžete podívat tady:

Podobný osud postihl i nedávno vydané Call of Duty. To v on-line části hry nahrazuje hákové kříže méně kontroverzními znaky, a to nejen v Německu, ale celosvětově.