Ilustrační obrázek z marketingových materiálů ke hře Wolfenstein: The New Order.

Ilustrační obrázek z marketingových materiálů ke hře Wolfenstein: The New Order.

Hra Wolfenstein je urážkou holokaustu, tvrdí vývojář

  • 58
Vývojář Luc Bernard kritizuje moderní střílečky, které označuje za odporné. Akci Wolfenstein: The New Order pak dokonce vnímá jako urážku holokaustu.

"Viděli jste to, že? Myslím, že tam mají robotické nacisty, nebo tak něco. To bych označil za nechutné," prohlásil Luc Bernard pro server Venturebeat.

"Řekl bych, že to téměř plive na události během druhé světové války. Vezmete to, co nacisté reprezentují, tedy masovou genocidu. A děláte z toho hračku, nějakou hru. Je to urážka holokaustu," tvrdí nezávislý vývojář.

Sám v současné době shání prostředky na vývoj vlastního titulu, který nazval Imagination Is The Only Escape (v překladu Představivost je jediným únikem).

Jedná se o naučnou hru, ve které se o holokaustu dozvídáte očima dítěte. Financování pro titul Benard nejprve sháněl od vydavatelství, to se však nepodařilo. Vývojář tak nyní o podporu žádá hráčskou komunitu.

Nacistický robot, kterého vývojář kritizuje.

Pro vznik hry prý potřebuje 125 tisíc dolarů, tedy okolo 2,5 milionů korun. To je v rámci běžných vývojářských rozpočtů naprosto nic. Nízkorozpočtové projekty většinou vyžadují deset a více milionů korun, vysokorozpočtové se pohybují ve stovkách milionů.

Inspirací pro hru byly příběhy Bernardovy babičky, která se za druhé světové války v Británii starala o židovské sirotky. Bernard pak v souvislosti s érou válečných stříleček provedl i vlastní rešerše a informace spojené s tehdejší dobou považoval za značně depresivní. Touží proto zpracovat hru, která by téma nijak nezlehčovala.

Wolfenstein je pak série, která položila základy žánru akčních stříleček viděných z pohledu vlastních očí. První díly vznikaly se značnou nadsázkou.

Nacisté v nich využívali paranormální divize, a hráč mohl potkat i rozličné absurdní nepřátele. Například robotického Adolfa Hitlera, ozbrojeného dvojicí rotačních kulometů.

Nejnovější díl s podtitulem New Order však sérii restartuje a jeho ztvárnění působí realističtěji.

Přinese totiž alternativní pohled na historii, ve které nacisté vyhráli druhou světovou válku. Hráč tak začíná v roce 1960, kdy Německá říše využívá řadu technologických vymožeností.

Wolfenstein: The New Order vyjde příští rok pro PC, PlayStation 3, Xbox 360 i konzole příští generace. Bonusweb titul testoval letos na herní výstavě E3 a naše první dojmy ze hry byly velmi rozpačité. Hra zatím působí jako kolejnicová akce bez nápadu (čtěte více).

Urazila ho scéna ve hře, vymohl si vrácení peněz

Náboženství pro mnohé představuje významný závazek. Breen Malmberg je křesťan a hráč videoher, který jeden moment v střílečce BioShock Infinite považoval za rouhání. Hru tak raději odložil a prodejce požádal o vrácení peněz (čtěte více).


Témata: Robot, Wolfenstein