Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wolfenstein PC: legendární bijec nacistů se hlásí opět do služby

  0:02aktualizováno  0:02
První Wolfenstein přinesl hernímu světu žánr 3D akčních her. Ani nový díl nezklame.
80

Wolfenstein

Platforma: PC
Výrobce: Raven Software

  • Speciální schopnosti
  • Vylepšování zbraní a dovedností
  • Efektní umírání nepřátel
  • Hra své sérii snižuje laťku
  • Slabý multiplayer
  • Nepřátelé mají občas nelogické hlášky

Hra pro jednoho hráče je zábavná a pěkně odsýpá. Škoda slabšího zpracování multiplayeru.

Herní karta

Wolfenstein

Za sedmnáct let vznikly tři hlavní díly série a každý snížil laťku. První byl revolucí, druhý byl skvělý a třetí je pouze nadprůměrný. Tvrdému fanouškovskému jádru s největší pravděpodobností náladu nezvedne hledáčkové zaměřování, popularizované zejména ve válečné střílečce Call of Duty. Titul je jinak svižná, čistokrevná akce, jak se na Wolfenstein sluší a patří. Speciální schopnosti jsou navíc příjemným zpestřením. Hra více hráčů se ale s největší pravděpodobností dlouhé životnosti nedočká.

Wolfenstein

Bez příběhu by to nešlo
Ale všechno pěkně popořadě. Těžko si v dnešní době představit singplayer bez příběhu. Celá hra se točí kolem objevu "energie černého slunce", kterou se zlotřilým Němcům daří technologicky využít.

Náckobijec William Blazkowicz má opět za úkol překazit plány prohnilých fašounů, kteří se ve městě zvaném Isenstadt rozhodli ovládnout svět. K tomu má posloužit zmiňovaná tajemná energie, tisíce oddaných německých vojáků a generálové Zeta a Himmler. Návrat slaví i boss ze stařičkého Wolfensteinu 3D, exemplární voják a pýcha německého národa, Hans Grosse.

Příběh je v zásadě velice lineární a kromě drobného zvratu na konci ničím nepřekvapí. Investice do kvalitnějšího scénáristy by se jistě vyplatila a jak se dalo očekávat, nechává závěr hry prostor pro další díly. Tak snad příště.

Celá tahle sranda je kromě úvodní animace vyprávěná pomocí herních sekvencí a přátelských i záporných postav. Před skriptovanými animacemi, kterých je ve hře řada, je třeba smeknout klobouk. Působí opravdu filmově a příjemně dokreslují jinak slabý příběh.

"Návrat slaví i boss ze stařičkého Wolfensteinu 3D, exemplární voják a pýcha německého národa – Hans Grosse."

Primitivní ovládání
Wolfenstein PCHráče přivítá sympatické menu, ve kterém každou hlavní položku "hlídá" jeden typ nepřítele. Kýčovité zvuky ale příjemný pocit z menu kazí. Jsou to klasické zvuky vzdáleného boje, které už každý hráč notorický zná. Ano, zas a znovu ty samé. Třikrát hurá inovaci.

Nastavení ze všech sil křičí "jsem hra i pro xbox" a na pokročilé možnosti můžete rovnou zapomenout. Typ zaměřovače, jeho velikost či zbraň v levé ruce nastavit nejdou. Ani kdybyste se stavěli na hlavu.

Hra navíc v módu pro jednoho hráče neumožňuje spustit konzoli a maximální počet snímků je stejný jako v posledním Doomovi, tedy třicet. Oko zkušeného pařana uroní slzu a naříká: "proboha proč?!".

ID Tech4, zase
Wolfenstein PCEngine, kterým id Software uvedl poslední Doom, vyvolával již od svého uvedení na trh rozporuplné reakce. Po technické stránce je Carmackovsky briliantní. To ostatně dokazuje i nový Wolfenstein. Změna grafického nastavení (kromě rozlišení) nevyžaduje restart hry a děje se okamžitě. Načítání úrovní probíhá rychleji než řeknete švec a hra prostě nepadá.

Kontroverzní je grafika. Osobně mi světla v ID Tech4 přijdou nereálně plastická. Podobně je tomu i ve Wolfensteinu. Dojem hodně záleží na jednotlivých texturách. Přestože jsou všechny stejně kvalitní, některé působí skvěle, zatímco jiné jsou poměrně škaredé. Celkový dojem je ale pozitivní a hra rozhodně ošklivá není.

Wolfenstein PCBodíky grafika sbírá hlavně za různé efekty. Kapky vody stékající po obrazovce nebo její vlnění při doplňování energie jsou parádní. Za zmínku stojí i efektní krvavé cákance. Ty jsou k vidění, když se čirou náhodou stane, že speciální agent Blazkowicz utrží nějaké to zranění.

Skvělé jsou i animace smrtí. Způsobů, jakým může každá postavička opustit herní svět, je spousta. Ani po dvanácti hodinách hraní není větší radosti než rozcáknout si svého nácka o zeď. Pokud trefíte běžícího vojáka, padá jako ve válečném filmu. Prostě radost pohledět.

Trocha historie
Kdybych se dnes vydal do základní školy s otázkou, kdo je praotcem 3D akčních her, odpověď Wolfenstein by snad ještě padla. Přitom engine hry vydané v roce 92 měl s 3D společného jen velmi málo, přesněji řečeno vůbec nic. Revoluční pozici Wolfensteinu ovšem upřít nelze, a kdyby se sestavoval žebříček nejpřelomovějších her, měl by prestižní místo jisté. Už první díl položil základy celé herní série (nemluvě o žánru) a William "B.J." Blazkowicz si svým bojem proti zvrhlému německému režimu získal srdce mnoha hráčů.

BJ v prvním díle postupně odhaloval hrůznou pravdu o nacistických plánech. Cílem tajné operace Eisenfaust bylo vytvořit děsivou armádu nemrtvých. To se stalo živnou půdou i pro další díl, který už nevznikl pod taktovkou ID Software. Return to Castle Wolfenstein (RTCW) byl plný šílených genetických experimentů a BJ často nestačil na zmutovaná monstra koulet očima, natož po nich střílet. RTCW od Ravenu bylo následovníkem více než důstojným a sklidilo proto velice pozitivní kritiku.

Do Blazkowiczovi kůže se měl hráč vrátit v plánovaném datadisku nesoucím název Enemy Territory. Produkčním tým kampaň nikdy nedokončil a multiplayerová hra proto vyšla zdarma. Titul si zažil svých patnáct minut slávy a objevily se pro něj internetové ligy i turnaje. Hvězda Enemy Territory ale během dvou let vyhasla a od té doby nezbývalo než čekat, jestli bude série Wolfenstein pokračovat.

Inspirace jinými žánry
Nejnovější přírůstek do série Wolfenstein zjevně hledal inspiraci kde se dalo. Hra obsahuje rpg prvky, které jsou příjemným zpestřením. Bohužel se tvůrcům nepodařilo nápad dotáhnout k dokonalosti.

Jakýmsi epicentrem celého příběhu je město, kde sídlí povstalci. Isenstadt je rozdělený do několika oblastí, které postupně plněním misí odemykáte. Úkoly jsou ve městě k dispozici u různých postav. Misí ale není přebytek a většinu z nich je stejně třeba pro další postup splnit. I když by to současný systém umožnil, příběh zkrátka neovlivníte.

Wolfenstein PCDalším prvkem, který evokuje rpg dojem, je možnost si za peníze vylepšit své příruční ocelové kamarády. Rozmanité vymoženosti se odemykají sbíráním zpráv, které jsou různě rozseté ve všech herních lokacích. Zbraně se pak můžou pochlubit tlumičem, přesnější střelbou nebo větším poškozením. A tím výčet zdaleka nekončí.

Vylepšení se podařilo skvěle skloubit s odkazem na praotce (nikoliv Čecha). Nakupují se totiž za peníze, které dostanete plněním misí a sbíráním zlata.

Poslední věcí, kvůli které stojí za to občas prohlédnout temná zákoutí, jsou archaické knihy. Tyhle nepraktické bichle totiž umožňují vylepšovat zvláštní schopnosti.

Wolfenstein PC

Jako Superman
Speciální energie je pohonem různých udělátek a extra schopností. Za čtyři speciální dovednosti, které budou v průběhu hry k dispozici, by se nemusel stydět ani superman. Úvodní Veil vás nejenom zrychlí, ale plní i funkci nočního vidění a nepřátelé jsou s ním snáze vidět.

Wolfenstein PCKdo by si nechtěl zpomalit čas jako Neo v Matrixu? Pokud Blazkowicz dostane chuť vystřílet místnost před tím než ho nepřátelé zaregistrují, nic mu v tom nebrání. Tedy pomineme-li omezenou zásobu tajemné energie.

Tak jako se sranda v Matrixu neomezuje jen na hrátky s časem, ani Wolfenstein není jen o zpomalování času. Speciální štít odrazí každou kulku a William se může příslušníkům jednotek SS smát do ksichtu. Esesáky to už zřejmě tolik nepobaví.

Celou nadpřirozenou taškařici završuje zesílený útok, který nechává nepřátele efektně explodovat a po menší úpravě prostřelí i leckterou překážku. Co by za to Adolf dal.

Wolfenstein PCMezi zvláštní schopnosti se dá zařadit i regenerace, která tam ale technicky nepatří. Nijak se totiž neaktivuje, funguje automaticky. Místo lékárniček se životy, které mimochodem nejsou vidět, samy během chvíle doplňují. Je třeba dodat, že to hře náramně sedí.

Koupit či nekoupit, to je ta otázka
Na pseudo-realistické zaměřování je možné si po čase zvyknout a na menší vzdálenosti se lze trefit i bez přiblížení. Soudě podle kývání zbraní ale Blazkowicz prodělal mozkovou obrnu a zbraň už v rukou neudrží pevně, zběsile mu kmitá ze strany na stranu.

Hra pro více hráčů titul s největší pravděpodobností nevytrhne. Na jednom serveru se může sejít maximálně dvanáct hráčů a tvůrci se rozhodli bojkotovat Enemy Territory. Multiplayer je tedy dost primitivní.

Wolfenstein PC

Nabízí tři povolání (vojáka, doktora a inženýra), tři herní režimy (týmový deatmatch, objective a stopwatch). V objective se jeden tým snaží splnit úkol, zatímco druhý ze všech sil snahu sabotuje. Ve stopwatch (stopky) je třeba splnit sadu úkolů, strany se následně vymění a druhý tým musí úkoly stihnout v lepším čase.

Recenze konzolové verze
Nový Wolfenstein není nejlepší ze série, ale ostudu nedělá. Jde o příjemnou zábavnou střílečku, která přináší pár zajímavých zpestření. Dojem kazí jednotvárnost levelů a matoucí kopas, ale když si to shrneme, vychází z toho Wolfenstein se vztyčenou hlavou, rozhodně se nemá za co stydět. - číst celou recenzi

Wolfenstein PCHra pro jednoho hráče je zábavná a pěkně odsýpá. Slabou stránkou je příběh a pro leckterého hráče i krátká hrací doba (zhruba osm až patnáct hodin v závislosti na herním stylu). Speciální dovednosti pobaví a přidají tu potřebnou trochu do mlýna, která vás udrží na židli do zdárného konce. Zvuková stopa je velice solidní a hru kvalitně doplňuje.

Pro skalní fanoušky akčních her se jednoznačně jedná o zajímavý titul, pro ostatní je to hra k zvážení.

Tip: neoficiální češtinu do hry hledejte zde.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 874 čtenářůNejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Další z rubriky

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.