Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

World of WarCraft: Cataclysm a zkáza starého světa

aktualizováno 
Jedná se sice "jen" o rozšíření, ale změn je tolik, že se Cataclysm tváří jako úplně jiná hra.

Blizzard, za nímž stojí univerza WarCraft, StarCraft a Diablo, dle očekávání odhalil nový datadisk Cataclysm k úspěšnému MMORPG World of WarCraft. Cataclysm je hodně jiný než předešlé kousky a v některých momentech šokuje.

Autoři si zřejmě uvědomili, že přijít potřetí se stejným modelem – tj. novým kontinentem a navýšením maximální úrovně o deset příček – by mohlo mnohé unudit k smrti. Namísto toho se pustili do radikálního řezu starých kontinentů. Ty uzpůsobí novým událostem a hrozbám. Právě silný kontrast mezi starým světem a jeho radikální proměnou u hráčů vzbudí mnohem větší zvědavost a emoce, než jen přidání další nové oblasti. Podívejme se na ty nejzajímavější novinky.

World of WarCraft: Cataclysm

Dvě nové rasy: worgeni a goblini
Okolnosti ohledně odhalení možnosti, že právě worgeni a goblini mohou být dvě nové hratelné rasy, byly poměrně úsměvné. Stránka Mmo-champion tuto spekulaci založila na tom, když z dat vykutala dvě nové halloweenské masky. Blizzcon tyto rasy potvrdil. Co teď asi říkají ti, kteří se nevybíravě naváželi do autora stránek, že nic takového by Blizzard nikdy neudělal a že plácá nesmysly.

Gobliny známe jako technicky vyspělou rasu, ovšem s příchodem Cataclysm je jejich domovina, Kezan, zničena. Svoje útočiště naleznou na Ztracených Ostrovech. V této startovní zóně (úrovně 1-15) si hráčova postava zachovává neutralitu, teprve během plnění úkolů se připojí k hordě.

World of WarCraft: Cataclysm

Rasové dovednosti:
- Best Deals Anywhere: vždy získáte ty nejlepší slevy nezávisle na frakci
- Pack Hobgoblin: přivolá služebníka, jenž zajistí na jednu minutu přístup do banky (30 minut cooldown)
- Better Living Through Chemistry: zvýšení alchymistické dovednosti o 15
- Rocket Barrage: vystřelí rakety na protivníka (2 minuty cooldown)
- Rocket Jump: skok dopředu o 20 yardů (2 minuty cooldown, sdílený s Rocket Barrage)
- Time is Money: zvýšení rychlosti útoků o 1%

World of WarCraft: Cataclysm

Z diskuzního panelu vyplývá, že vývojáři chtěli pro alianci hrozivější, větší rasu, zatímco pro hordu tentokrát něco menšího a zábavného. Proto si za worgeny zahrají hráči aliance. Mimochodem, už jste viděli jak vypadá worgen – žena? Tolik k té hrozivosti.

Rasové dovednosti:
- Visciousness: +1% damage
- Dark Flight: zvýšení rychlosti o 70% na 10 sekund
- Abberation: délka trvání nepřátelských kleteb (curse) a nákaz (disease) snížena o 15%
- Flayer: zvýšení dovednosti stahování kůže (skinning) o 15, ke stahování nepotřebují worgeni nůž :)
- Two Forms: Mimo boj si hráč může vybrat mezi lidskou a worgen formou. V boji bude vždy worgen.

Maximální úroveň 85
Existují dva hlavní důvody, proč se maximální úroveň zvýšila pouze o pět úrovní. V prvé řadě potřebuje Blizzard získat čas. Pro Cataclysm totiž slibuje mnohem více obsahu pro hráče na maximální úrovni. Druhý důvod je diskutabilní. Ne každého totiž, po tolika letech, baví levelování a prokousávání se skrze nové zóny k maximální úrovni. Další novinka se týká guild – v jejich rámci půjdou získat další dovednosti, například levnější opravy.

Nové kombinace ras a povolání
World of WarCraft: Cataclysm

Starý svět jinak
World of WarCraft: CataclysmK příběhu jen krátce: drak Deathwing se od poslední bitvy dal zase dohromady a znovu se vrací do Azerothu. Jeho řádění má za následek zkázu starého světa. Blizzard tak v podstatě znovu zabil dvě mouchy jednou ranou. Věřím tomu, že mnohé hráče bude lákat projít si tento staronový svět s novou postavou.

K tomu autoři přidají / dodělají pět zón (Uldum, Mount Hyjal, Sunken City of Vashj'ir, Twilight Highlands a Deepholm ) plus dvě startovní pro nové rasy (Lost Isles, Gilneas). Co se se starými zónami stane hezky ukazuje i video u tohoto článku. Tady jsou další slova zbytečná. Video v plné kvalitě stahujte z BW zde (105 MB, *.avi).

World of WarCraft: Cataclysm

Profese, talenty, předměty
World of WarCraft: CataclysmNová sekundární profese se jmenuje Archaeology a hráči se s ní pustí do odkrývání starých pokladů. Tyto artefakty posléze půjde za slušné peníze prodat, nebo vám pomohou získat nové dovednosti.

A teď pozor: talentové stromy se nebudou rozšiřovat (zkrátka získáte 5 bodů k dobru). Přesto novou profesi budete potřebovat k tzv. "Path of the Titans", tedy cestě, která teprve zpřístupní, nezávisle na povolání, nový systém talentů a pasivních dovedností. Autoři chtějí překopat téměř všechny talentové větve, aby investování bodů byla větší zábava.

WoW: Cataclysm WoW: Cataclysm

Vybrané profese získají možnost změnit číselné hodnoty (reforging) na předmětech o 50% a to tím způsobem, že když někde přidáte, musíte jinde ubrat.

World of WarCraft: CataclysmZ předmětů zmizí hodnoty jako "spell power" či "attack power", nově se počítají na základě primárních hodnot jako síla, obratnost a inteligence. Z předmětů bude odstraněna i hodnota "Defence", kompenzaci naleznou případní tanci v talentech.

Změny se dále týkají hodnot MP5 (odstraněno, nahrazeno za spirit), Armor Penetration (nahrazeno Mastery), Block (odstraněno) a Haste (zvýší rychlost obnovy energie, run a focusu).

Zajímavosti
- Lovec (Hunter) přestává používat manu, nahrazena bude průběžně se obnovujícím focusem.
- Horda dobyla Soutshore
- Začíná vycházet nový World of WarCraft časopis, více zde
- Garrosh Hellscream přebuduje hlavní město orků k obrazu svému, někdy v budoucnosti se pravděpodobně utká s vůdcem hordy, Thrallem
- Rankovaná bitevní pole budu nabízet stejné odměny jako arény
- Progresivní zvyšování dovedností při získání nové úrovně namísto čekání na nový rank
- Dvě oblíbené instance pro hráče na nízkých úrovních, Deadmines a Shadowfang Keep, budou vyladěny a předělány do módu na heroickou obtížnost.
- Vylepšená grafika, zejména voda, zvýší se minimální nároky na spuštění hry
- 3 nová bitevní pole
- První video v plné kvalitě stahujte z BW zde (105 MB, *.avi)
- Vrací se PvP tituly
- Cross Server LFG (looking for group)! Dramaticky se tím zvyšuje šance, že i při levlování naleznete skupinu na "low level" instanci. Pokud se nic nepodělá, tato funkce přijde s patchem 3.3.0.

>> kompletní galerie hi-res screenů <<
World of WarCraft: Cataclysm World of WarCraft: Cataclysm World of WarCraft: Cataclysm
World of WarCraft: Cataclysm World of WarCraft: Cataclysm World of WarCraft: Cataclysm

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Najdete na iDNES.cz