Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to jiná hra. Sedm poznámek k World of WarCraft: Warlords of Draenor

aktualizováno 
Populární západní on-line hra na hrdiny oslaví letos v listopadu deset let existence. Do té doby by mělo vyjít v pořadí již páté rozšíření, nazvané Warlords of Draenor. Jaké jsou zatím naše dojmy z hraní betaverze?

Je to jiná hra

Každý datadisk lze vnímat jako restart, nový začátek. Uzavře se jedna kapitola, aby se objevila nová hrozba. Vývojáři se zároveň pustí do přepracování prvků, se kterými nebyli v rámci předchozí etapy spokojeni. Výsledkem je, že se za stejnou postavu hraje jinak. Ten pocit je u Warlords of Draenor ještě výraznější.

Vývojáři si uvědomili, že systém, kdy průběžně přidávají nové dovednosti, je dlouhodobě neudržitelný. Hraji za lovce (Hunter) a po prvním přihlášení jsem byl trochu v šoku z toho, jak lišta s dovednostmi prořídla. Některé zmizely úplně, případně byly přidruženy pouze k některé specializaci, jiné se sloučily. Člověk se těžko smiřuje s tím, pokud přijde o něco, na co je zvyklý a funguje to. Ostatně ještě nějaký ten čas jsem instinktivně mačkal staré klávesové zkratky.

Vzpomínáte na město Shattrath z Burning Crusade?

Vzpomínáte na město Shattrath z Burning Crusade?

Kdo si myslel, že bude chybět bombardování, spletl se.

Kdo si myslel, že bude chybět bombardování, spletl se.

Zvyknete si. Vývojáři sice říkají, že zjednodušení vykoupí právě hloubka, nicméně když se přihlásím do aktuální hry, nemám ten pocit. Bude zajímavé sledovat, jak velký rozdíl bude mezi dobrým a mizerným hráčem. Pokud se nůžky více uzavřou, je to špatně. Zatím těžko soudit, protože neustále probíhá ladění hry, bohaté na výraznější zásahy do optimální rotace.

Vlastní pevnost

Možnost vybudovat si vlastní pevnost nepatřila mezí mé top očekávané prvky, proto nejsem zklamán, že vývojáři postupně své sliby obrušují (nelze přesouvat, méně možností atd.). Ba naopak. Vlastní pevnost v nehostinném cizím prostředí zapadá perfektně do děje a co víc, je to příjemné osvěžení.

Pohled na základní, nijak nevylepšenou pevnost, kterou si budete postupně...

Pohled na základní, nijak nevylepšenou pevnost, kterou si budete postupně rozšiřovat a vylepšovat.

Takto vypadá pevnost z pohledu Aliance.

Takto vypadá pevnost z pohledu Aliance.

Vývojáři sice tvrdí, že budování vlastní pevnosti je volitelná zábava, ale není to tak úplně pravda. Například pokud si v pevnosti postavíte stáje, díky vylepšení se v Draeonoru budete na dopravním prostředku pohybovat o dvacet procent rychleji a při interakci venku nebude třeba sesednout. Což jsou věci, které za vybudování pevnosti prostě stojí.

Pevnost obhospodařují vaši stoupenci, které získáváte průběžně a vysíláte je plnit různé úkoly. Čím více přívrženců máte, tím větší je šance, že se na daný úkol hodí a splní ho. Pevnost se postupně rozrůstá, nicméně nevejdou se do ní všechny stavby. Záleží tak na vás, které výhody různých budov upřednostníte. Volby ovlivní i druh pomoci, jaká se vám v různých zónách dostane. Například přivolat partu bojovníků, která pomůže se silným monstrem, není vůbec špatná věc.

Na misi je potřeba vyslat ty správné lidi, zvýší se tak šance na úspěch.

Na misi je potřeba vyslat ty správné lidi, zvýší se tak šance na úspěch.

Takto vypadá mapka pevnosti, na níž stavíte a vylepšujete budovy.

Takto vypadá mapka pevnosti, na níž stavíte a vylepšujete budovy.

Možná škoda, že pevnost vychází pouze ze dvou architektonických stylů – lidí a orků. Ačkoliv hraji za hordu, z pevnosti aliance jsem měl mnohem lepší dojem. Horda působí divošsky, primitivně, což je samozřejmě v pořádku, ale nebylo by špatné, pokud hraji dejme tomu za blood elfa, aby byla pevnost v tomto stylu. To už však autoři odmítli.

Nové modely postav

Jednou z výrazných a očekávaných změn jsou nové modely postav. Alespoň tak působí průběžné zveřejňování novinek ze strany vývojového týmu. Nemyslím si to a řeknu i proč.

Kde jinde vyniknou nové modely postav?

Kde jinde vyniknou nové modely postav?

Jeden z mnoha prostřihů, jejichž cílem je zřejmě poukázat na nové modely postav.

Jeden z mnoha prostřihů, jejichž cílem je zřejmě poukázat na nové modely postav.

Nové modely jsou v pořádku, líbí se mi, jenže dopad na hru mají minimální. Většina hráčů stejně hraje s maximálně oddálenou kamerou, takže změnu zaznamenají možná tak na přihlašovací obrazovce při výběru postav. Možná proto je tak v Draenoru mnoho in-game prostřihů, abychom si všimli. Ostuda je, že autoři nestihnou do vydání Warlords of Draenor předělat všechny modely.

Nové instance

Nejvíce mě zatím zaujala instance Grimrail Depot, jejíž poslední část se odehrává v jedoucím vlaku, což vypadá parádně, ostatně mrkněte se na video u článku. Na druhou stranu se prakticky nic nezměnilo, rozsah zůstává podobný. Citelně vzrostla obtížnost, což ovšem v tuto chvíli nic neznamená. Přál bych si, aby zůstala zachována nutnost využívat tzv. crowd control, tedy nutnost omezovat v bitvě aktivní počet nepřátel. To by byl teprve návrat ke kořenům.

Nové instance jsou obtížnější, strukturou ovšem nepřekvapí.

Nové instance jsou obtížnější, strukturou ovšem nepřekvapí.

Při soubojích s bossy je zatím třeba dodržovat taktiku na sto procent. Uvidíme,...

Při soubojích z bossy je prozatím třeba dodržovat taktiku na sto procent. Uvidíme, jak to bude ve verzi při vydání.

Na druhou stranu, úkoly při získávání zkušeností jsou tradiční. Zabij X, dones Y, posbírej Z. Nezaznamenal jsem nic, co by mě překvapilo.

Ashran

Jedním z největších lákadel pro ty, kteří milují PvP, tedy bitvy mezi hráči, je nová zóna Ashran. Po vstupu vás možná překvapí, jak je malá. Způsobem uchopení připomíná staré Alterac Valley. Také Ashran je v podstatě nekonečná bitva, založená na posouvání frontové linie.

Poměr sil v Ashranu není v betaverzi vyvážený.

Poměr sil v Ashranu není v betaverzi vyvážený.

Zatím spíše komorní bitva v zóně Ashran.

Zatím spíše komorní bitva v zóně Ashran.

Důležité je plnit úkoly, sbírat suroviny a vyvolávat mocné pomocníky. Alespoň v představách tvůrců. Zatím to vypadalo tak, že poměr sil nebyl vyvážen a jedna strana zkrátka hrubou silou převálcovala tu druhou. Každopádně potenciál tu je.

Nová forma pro druidy

Pokud si hráči druidů zvolí na úrovni 100 talent Claws of Shirvallah, nahradí stávající kočičí formu nová forma, která připomíná křížence humanoida a kočky.

Nová podoba kočičí formy pro druidy

Nová podoba kočičí formy pro druidy.

Takto vypadá nová kočičí forma v podobě druida - worgena.

Takto vypadá nová kočičí forma v podobě druida - worgena.

Její podoba, respektive barva se liší podle rasy. Nechci zabřednout do debat, jestli je nová forma povedená, nebo ne. Mně se líbí a myslím, že to je přesně to, co World of WarCraft potřebuje. Více rozdílnosti, ne homogenizace.

Mnoho malých vylepšení

Během hraní jsem zaznamenal mnoho malých, příjemných vylepšení. Například při jednom z úkolů máte zapálit chatrče, přičemž pochodeň se objeví v inventáři. Ten však nemusíte vůbec otvírat. V okamžiku, kdy dojedete na správné místo, se na obrazovce samo objeví tlačítko s loučí.

Fotogalerie

Rychle jsem si zvykl také na zvýrazněné obrysy a přibližování u map. Noci jsou temnější. Potěšitelná je také krabice na hračky, která všechna udělátka soustředí na jednom místě, a ušetří tak místo v inventáři.

Mimochodem, v betaverzi se do Draenoru dostanete jednoduše. Postava ve městě říká: řekni slovo. Po odpovědi "slovo" vás přenese do nové zóny. Tím chci říct, že nemá cenu řešit dílčí věci, protože mnohé se ještě změní. Betaverze nám však poskytla cenné informace o tom, jakým směrem se hra na dalších několik měsíců vydá. Celkový dojem je zatím převážně pozitivní.

 Datum vydání nebylo zatím upřesněno, spekuluje se o říjnu. Autoři tento týden na akci GamesCom odhalí úvodní filmeček.

Autor:
Nejčtenější

Resident Evil: Revelations
Zaoceánská plavba s mutanty potřetí. Recenze Resident Evil Revelations

„Tati, já nechci zase na zaoceánskou plavbu,“ postěžoval si mladý hráč. „Kušuj,“ řekl otec Capcom a naservíroval mu tu samou hru už potřetí.   celý článek

Výstava Game On v Praze
Game On byste měli vidět. Ukazuje průřez herní historií tou nejlepší formou

Ve čtvrtek otevřela své brány v hale 40 Pražské tržnici putovní výstava Game On, která přibližuje historii her a herních zařízení. Redakce Bonuswebu měla...  celý článek

PlayerUnknown’s Battlegrounds
Příběhová kampaň do PlayerUnknown's Battlegrounds jen tak nepřibude

Brian Greene, autor úspěšného PlayerUnknown's Battlegrounds, utnul všechny spekulace svým oznámením, že příběhová kampaň pro jednoho hráče do největšího hitu...  celý článek

Pimax: The World's First 8K VR Headset
Virtuální realita v 8K rozlišení? Helma od Pimaxu boduje na Kickstarteru

Po třech dnech na Kickstarteru už má nová helma pro virtuální realitu od společnosti Pimax více než čtyřnásobek požadovaných peněz. Na papíře totiž vypadá...  celý článek

Pokkén Tournament DX
Povedená bojovka Pokkén Tournament je v DX verzi ještě o fous lepší

Přímočará, snadno pochopitelná, ale rozhodne ne mělká bojovka Pokkén Tournament vyšla ve vylepšené verzi DX na konzoli Switch. Povedenou hru s Pokémony...  celý článek

Další z rubriky

For Honor
Hlavně neztratit hlavu. Brutální řežba For Honor baví chytrými bitvami

Když se potkají rytíři, samurajové a vikingové, není z toho žádné vyprávění historek u ohně, ale nemilosrdná řež, v níž vyhrávají pouze přeživší. Hraní...  celý článek

Call of Duty: WWII
Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více hráčů a boje v Normandii na Pointe du Hoc...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Splněný sen všech fanoušků Star Wars. První dojmy z Battlefrontu 2

Měli jsme příležitost zahrát si jako jedni z prvních na světě netrpělivě očekávané pokračování multiplayerové střílečky Star Wars: Battlefront 2. A vypadá to,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.