Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

World Rally Championship 2 - první dojmy

  12:00aktualizováno  18. září 11:08
Jednou z velmi očekávaných her pro PlayStation 2 je zcela nepochybně i pokračování World Rally Championship pro tuto platformu. Jestli se mu podaří navázat na předchozí úspěchy a zda snese srovnání se současnými rallye hrami na trhu a s připravovanými peckami na herním obzoru, jsme se pokusili zjistit z preview verze.

World Rally Championship 2 Extreme

O tom, že zuří - no, dnes již spíše jen existuje - komerční válka mezi videoherními konzolemi, respektive mezi jejich výrobci, se všeobecně ví. Občas se objeví i souboj mezi dvěma až třemi hrami v rámci jedné herní mašinky. Ovšem to, k čemu se schyluje nyní, to rozhodně ještě nepamatujeme. Na PS2 se totiž schyluje k rubanici, proti níž je Bitva tří císařů naprostý čajíček. Čeká nás totiž souboj minimálně pěti titulů s tematikou rallye. Těžko říci, jaká telepatická síla za to může, ale je to prostě tak. V redakci jsme měli možnost kouknout se na jednoho z kandidátů.

No, asi tak: z toho, co nám výrobci předložili, se toho bohužel moc vyčíst nedalo. Maximálně tak poznatky o grafice a jízdní mechanismy, což by teoreticky mohlo i stačit. Tak se na to teď vrhnu. Úplně první dojem na vás udělá intro. To je dle mého soudu naprosto v pořádku a asi těžko na něm budeme hledat něco extra dobrého nebo extra špatného. Pohodka. Následně trochu zarazí systém menu, přes něhož se musíte chvíli prokousávat, ale to bychom mohli u komplexně pojaté simulace, za kterouž se WRC2 velmi okatě považuje, samozřejmě očekávat.

World Rally Championship 2 Extreme

Trochu horší už je to ovšem s dojmem, který na vás udělá grafické zpracování. To se od minula sice zřetelně zlepšilo, ale kdovíjaký zázrak to rozhodně není. Některé zatáčky zůstaly stejně hranaté, dokonce zůstala i animace před závodem, kdy si oba jezdci ve voze něco říkají a něco přitom nastavují nebo si odkládají kafe nebo co to vlastně dělají. Docela nuda. Stejně jako vizuální efekty, které mě osobně vyloženě zklamaly. No považte sami, když se za vašimi koly místo mračen prachu objevují jakési podivné pruhované animace, tak kde to teda jsme? Na PS2 nebo na SNESu?

Nijak zlepšené se mi nezdálo ani chování vozu na trati, alespoň podle toho, co si pamatuji z prvního dílu. Zatáčky se projíždějí docela podivně, což připisuji zejména velmi citlivému ovládání a snaze autorů o co nejvěrnější ztvárnění realistického herního modelu. Na ovládání si ovšem člověk dokáže zvyknout, zvláště pokud si uvědomíte, že se jedná o onen zmiňovaný pokus o co největší realismus. Na co si však asi nezvyknete je podivný fyzikální model při kolizích. Pokud narazím pravým bokem vozu do svodidel a ten samý pravý bok se zvedne tak, že elegantně přes svodidla přehupsnu, nezbývá mi nic jiného, než si zaťukat na čelo. Pokud ovšem přes bariéru nepřeskočíte, zdaleka ještě nemáte vyhráno. Váš vůz se totiž dostane do tak podivných smyků a otoček, že se neubráníte němému úžasu, kam že se to onen realismus poděl.

World Rally Championship 2 Extreme

Zvláštní odstavec si zaslouží zvuky, které jsou prostě a jednoduše špatné a jsou tak výjimkou potvrzující mé osobní pravidlo, že na zvucích se nedá nic zkazit. Dá. Zvuk motoru a hlas navigátora ještě skousnete, ale až uslyšíte drncání auta o překážky, nebudete věřit vlastním uším. Asi jako když jezdíte klackem po vlnitém plechu. Takže to bychom měli.

A to je v podstatě pro dnešek úplně všechno. Nelze totiž nikterak soudit obtížnost hry, neboť dodaný preview kód generoval v podstatě při každé etapě novou výsledkovou tabulku, čímž myslím úplně novou a ne pouze aktualizovanou. V této tabulce navíc byli jezdci seřazeni kdovíjak, ale rozhodně ne podle dosažených časů. Když jsem v první rychlostní zkoušce dojel na sedmnácté pozici s tím, že za mnou již nedokončil nikdo další (no dobře, tak poslední no), docela mě překvapilo, že po druhé zkoušce jsem byl osmnáctý a ještě ke všemu se za mnou objevil další zoufalec. A to nejlepší na konec. Po čase hraní jsem ve Švédsku dojel k místu, kde jsem první kosmickou rychlostí vyjel z trati. Myslel jsem, že jsem přehlédl nějakou zatáčku za horizontem, ale když mě hra vrátila zpět na silnici, zjistil jsem hroznou věc.Trať tam prostě končila. A ať jste jeli kterýmkoliv směrem, dostali jste hlášku, že jedete špatně. S takto nečekaně ukončeným preview kódem skončily i mé ambice nadále pokračovat...

No, asi vás mé první dojmy nikterak nenadchly a je mi více než jasné, že z tohoto článku patně nebudete ani nikterak chytří. Berte to ale tak, že alespoň už teď víte, jak může vypadat preview i na hru, která si osobuje ty nejvyšší ambice. A to případ WRC2 určitě je. Děkuji za pozornost.

P.S. Pro lepší povědomí můžete nahlédnout do naší .

World Rally Championship 2 Extreme World Rally Championship 2 Extreme

Autor:


Témata: jízdné

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Další uspěchané vydání? Sea of Thieves se potýká s mnoha problémy

Sea of Thieves

Multiplayerová pirátská akce Sea of Thieves je jednou z mála exkluzivit pro herní platformy od Microsoftu. O to víc...

Autor Sim City Wil Wright chystá po deseti letech novou hru

Proxi

Hra Proxi sice bude jen na mobilní telefony, ale její koncept vypadá opravdu zajímavě. Klasický rozměr budovatelské...

Vývojáři Paragonu uvolnili zdarma podklady v hodnotě 12 milionů dolarů

Paragon

Lidé z Epic Games se díky Fortnite zřejmě natolik topí v penězích, že dali na internet zdarma k využití modely ze své...Najdete na iDNES.cz