Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

World´s Scariest Police Chases

  12:00aktualizováno  12:07
Activision. Pokud uslyšíte jméno této firmy v souvislosti s některou právě vycházející hrou, vemte jed na to, že s největší pravděpodobností nepůjde o žádnou blamáž. Patří-li mezi kvalitativně lepší hry i World´s Scariest Police Chases, je otázkou. Více se o tomto titulu z dílny Fox Interactive dozvíte v následujících odstavcích.

World´s Scariest Police Chases Obléci si uniformu policejního důstojníka toužila jistě spousta z vás, když jste ještě kromě pobíhání po okolí rodného hnízda neměli nic víc na práci. V dětských letech bylo hraní si na poldy i vděčnou zábavou, při které šlo vašim vrstevníkům leckdy v zápalu boje přidat nějakou tu herdu do zad navíc třebas za to, že vám přebrali holku nebo snědli svačinu. Našim dětským snům, ve většině případů nesplněným, vyšli vstříc v Activision a po spolupráci s Fox Interactive nám přináší simulátor policejních akcí, i když více než o simulátor jde spíše o akčně laděnou arkádu, jejíž obsahem jsou - jak už název napovídá - automobilové honičky v podání neohrožených policistů. Ostatně už úvodní intro bezpečně navodí atmosféru stíhacích jízd, kterými je World´s Scariest Police Chases přímo přecpán. Rychle jedoucí sportovně laděný sedan se řítí nemilosrdně vstříc svému osudu. Policejní hlídka se jej drží jen tak tak. Vše kamerou snímá pod nebeskou klenbou se vznášející vrtulník. Policejní sirény, vřískot pálených pneumatik v ostrých zatáčkách, bezpočet hlasů, ozývajících se z vysílaček. Akce, dynamika, spád. Konec zběsilé jízdy se však neodvratitelně blíží. Policejní zátaras plní svou funkci a svévolný řidič po pár desítkách metrů zastavuje s propíchnutými koly. Ale nemíní se vzdát lehce. Znovu se rozjíždí a jeho auťák jako kůň v posledním tažení nastupuje k závěrečnému pokusu o únik před pronásledovateli. S prázdnými pneumatikami se však řízení poškozeného vozu World´s Scariest Police Chases vymyká kontrole a po proražení svodidel v ostré pravotočivé zatáčcce vozidlo padá ze srázu dolů. Další osudy vozu a neukázněného řidiče, včetně jeho identity, zůstávají zahaleny nepoznáním, neboť právě v tento finální okamžik nastupuje na scénu úvodní herní menu.

Z hlediska nabídky herních módů máme k výběru tři. Free Patrol, v němž je možno projíždět v klidu ulicemi města a poznávat tak jeho různé lokality, což může jedině pozitivně ovlivnit schopnost orientace pro pozdější ostrou akci. Zdaleka však nejde jen o nečinné projížďky s padesátkou na tachometru. Čas od času jste vysílačkou i vizuálně upozorněni na právě projíždějícího neukázněného řidiče, jehož další existence je z rozličných důvodů ve zdejším silničním provozu silně nežádoucí. Takto se dosyta můžete vydovádět, dokud nezískáte potřebnou sebedůvěru a fortel v řízení několika typů policejních automobilů. Lákavé budou jistě zejména "incognito" sedany, u nichž svou příslušnost k policejním jednotkám dáte najevo okolním řidičům až po efektním vyložení blikajícího majáčku na střechu vozu. Chvíle dlouho očekávaná nastává v okamžiku nástupu do druhého módu hry, jenž nese název Pursuit. Zde již je hráč vržen takřka po hlavě do města prosyceného zločinem a pouze jeho snažením a služebními úspěchy lze sjednat zákonu potřebnou vážnost a úspěšně projít misemi až na konec hry, kde... Ne, to vám neřeknu! Raději popojedem.

World´s Scariest Police Chases Jestliže jste hráli klasiku s názvem Die Hard Trilogy, zavzpomínejte na jeden z režimů, kdy hrdinný John v automobilech různých značek zběsile křižoval městem, aby včas zneškodnil bomby, nastražené teroristickými zvrhlíky. Ve WSPCH jde takřka o totéž, jenomže kromě zneškodňování náloží na hráče čeká ještě pár maličkostí, jako třeba sledování obchodníků s narkotiky, zatýkání všemožných delikventů a zejména ochrana veřejnosti jako taková. Vždyť od toho by policie měla být, že ano? Ale nikdo učený z nebe nespadl, takže abyste se mohli zapojit do tak náročných akcí, je třeba podstoupit trošku drillu a nastoupit ve službě, tak říkajíc, od píky.

Vše začíná zkouškou z jízdy v policejním voze. Je to vlastně logické, neboť zvládnutí řízení vozu ve všemožných situacích je jedním z předpokladů úspěšného dokončení hry. Posléze jste jako hráč vsazen do role policejního detektiva, který - jak už znáte z filmů - nedělá nic jiného, než že se válí na pláži se ztapilými děvčaty a sem tam vyřeší nějaký dobře placený případ, aby měl taky na nájem. Cože? Že se vám to moc nepozdává? "Oooops", řekl by můj oblíbený Abe - tohle byl samozřejmě, jak jste již určitě poznali, Nick Slaughter. Na rozdíl od něj zde rozhodně čas flákat se po pláži mít nebudete. Pokud sledujete dokumentární seriály typu "Policie v akci", dokážete si zajisté dost dobře představit, jak takový den policajta (třeba v New Yorku) vypadá. Rychlá World´s Scariest Police Chases jízda v autech, doprovázená v některých případech střelbou z různých typů zbraní, k tomu vždy trocha důvtipu a dostatečná zásoba rozvahy a trpělivosti při pronásledování a zneškodňování opilých řidičů i kriminálníků těžšího kalibru - to je zhruba náplň spousty hodin, které strávíte u téhle gamesy, pokud se rozhodnete obohatit si o ni svou sbírku. Mimochodem - spojení řízení policejního auta se střelbou na vzdalující se vůz v módu jednoho hráče je sladěno na výbornou. S lehkostí lze příslušný cíl zaměřit lehkým ťuknutím do analogového sticku ve vertikální linii, přičemž váš vůz kontrolujete pohybem analogové páčky v linii horizontální. Je ale nutno dbát ostražitosti při zaměřování cíle, neboť v hustějším provozu snadno hledáčkem vaší zbraně přeskočíte na civilní vozidlo. V případě, že na takto "locknutý" civilní vůz začnete střílet, zpravidla pro vás mise končí nezdarem, poněvadž stříleti na civilisty se zde zásadně netoleruje. Opět jedna morální deviza této hry.

Další ocenění si zaslouží zdařilá synchronizace několika úkolů do jedné mise. Příkladem pro ilustraci budiž jedna, v níž nejprve musíte zmizet z dosahu novinářské dodávky, jejíž posádka v touze po exkluzivních záběrech by mohla překazit dlouho připravovanou policejní akci. Pokud se World´s Scariest Police Chases vám to povede, můžete pokračovat v misi a pustit se - v rámci plnění její druhé části - do pronásledování obchodníků s narkotiky. Poté, co jim přesnou střelbou znemožníte nadále používat jejich vůz, čeká vás ještě třetí cíl - cesta zpět na místo činu, v tomto případě na místo, kde k předání drog došlo a následné sebrání předmětu doličného - balíčku s narkotiky. Na tuto zpáteční cestu je vám dán k dispozici nevelký časový limit, takže pokud jej chcete pozitivně využít, je nutné dostat drogové dealery dost brzo, abyste se od onoho místa předání příliš nevzdálili. Tímto způsobem je velice dobře docíleno, že hráč dělá to, co se po něm chce a neplýtvá zbytečně časem kupříkladu při najíždění do chodců... Ostatně, i kdybyste to zkusili, neuspějete. V duchu již zmíněného pravidla, že policie slouží veřejnosti, vložili tvůrci hry všem okolo se pohybujícím chodcům zřejmě schopnost teleportace, neboť jedině tímto způsobem lze vysvětlit skutečnost, že chlapík, na něhož se řítíte přibližně rychlostí 80 km/hod, dokáže ve vzdálenosti několika centimetrů před vaším předním blatníkem uhnout z vaší pomyslné jízdní dráhy, čímž vaše urputné snažení o zvýšení nehodovosti ve městě vezme jednoznačně za své. Za své tím však bere i realistický projev tohoto herního titulu, což je mu jedině na škodu. Výtku k chybějícímu realismu si zaslouží i skutečnost, že pokud pronásledujete například právě unesený školní autobus, přesně ve stylu autentických honiček tento spolehlivě drtí všechna auta "nižší World´s Scariest Police Chases třídy", která se mu postaví do cesty. Potud vše v pořádku. Problém nastává, když z jistého neuvedeného důvodu sedíte v podobném kolosu vy, jako hráč. Pár nárazů a mise pro vás končí neúspěchem kvůli technické nezpůsobilosti vozidla, projevující se mocnými oblaky černého dýmu, valícími se zpod přední kapoty. Ale neplačme nad rozlitým mlékem a pokřivenou realitou a pojďme se mrknout na něco optimističtějšího.

Tím by mohl být třetí mód hry, nesoucí název Single Mission. Slouží k opětovnému odehrání již absolvovaných misí z režimu Pursuit. Pokud máte v blízkosti přítele nebo přítelkyni (v nejhorším případě postačí i k videohrám inklinující rodič), není na škodu některou z oněch misí - již absolvovaných v režimu Pursuit - vyzkoušet znovu, tentokráte právě s pomocí přítele, přítelkyně či rodiče v módu Single Mission - Cooperative Mode. V Cooperative módu lze namísto osamoceného repete hrát misi ve dvou s tím, že hra poté probíhá následovně. Jeden ze dvou hráčů řídí policejní vůz a druhý střílí po ujíždějících zločincích. Pakliže je docílena souhra takto vytvořené dvoučlenné posádky policejního vozu, je nade vší pochybnost jasné, že stíhaní kriminálníci to mají sečtené a vy si můžete udělat na pažbě další zářezy.

World´s Scariest Police Chases Vezmeme-li si na paškál grafické zpracování hry, což hráče bude většinou dosti zajímat, zjistíme kupodivu, že v podstatě o nic světoborného nejde. Rozhodně zde nehledejte ani náznak realistických tvarů vozidel, jako je tomu kupříkladu v GT2. Jak už jsem uvedl v úvodu článku, jde spíše o arkádu. Vcelku nápadité, ale nepříliš detailně ztvárněné městské stavby jsou málo výraznou kulisou vašich jízdních eskapád, ale buďme upřímní - u téhle arkády bychom zřejmě detailní modely aut či skvěle vykreslené okolí (které je mimochodem velmi rozlehlé) těžko mohli vzhledem k náročnosti na hardware čekat. Snad jedině u her pro PS2 by to bylo technicky možné. Otázkou ale zůstává, zda bychom pak nekoukali namísto po ujíždějícím zločinci na precizně vykreslené okolní panorama, což by nás v důsledku odklonilo od původního záměru, kterým bylo pronásledování delikventa. Každopádně to, co má tento titul a GT2 společného přes rozdílnou úroveň realistického zobrazení, je atmosféra. Pokud jste hráli Drivera, Road Rush, některý z dílů série Gran Turismo nebo třeba i PS dvojkové Crazy Taxi, víte, o čem mluvím. Právě ta atmosféra dělá z téhle hry opravdu dost dobrou a trvanlivou zábavu.

Technické vychytávky, umocňující pocit hratelnosti, zde také nechybí. Jedete-li s blikajícím majákem, okolní World´s Scariest Police Chases vozidla se poslušně řadí do pravého pruhu, čímž vám umožní průjezd často ucpanými křižovatkami. Většinou však nezastaví zcela, takže je nutné počítat s jejich jistou setrvačností, která může docela dobře zabránit vašemu plánovanému odbočení, dejme tomu na vedlejší ulici. Další libůstkou je mapa města, jíž lze vyvolat aktivací patřičné položky v menu při zapauzování hry. V ní pak lze snadno zjistit, kde se nachází vaše auto, kde leží cílová oblast nynější mise a v návaznosti na to vcelku lehce zjistíte, kudy má myška nejblíže do nory, jinými slovy - kudy se nejlépe dostat k cíli vašeho současného snažení. Herním zpestřením jsou různé klimatické podmínky při jednotlivých misích. Denní světlo, večerní soumrak nebo třeba občasný déšť rozhodně oživí okolí a rozptýlí jakýkoliv náznak stereotypního vzhledu městských čtvrtí, ve kterých se budete pohybovat.

Ozvučení a hudební kulisa jsou solidní, zejména éterem se rozléhající hlasy z vysílačky velmi příjemně dokreslují atmosféru virtuálních policejních zásahů, díky čemuž se tyto stávají - alespoň z tohoto úhlu pohledu - více realistické a částečně tak nahrazují nedokonalost grafického projevu. Kamera se chová přiměřeně poslušně a tak není ve většině případů problém projet jakoukoliv zatáčku World´s Scariest Police Chases bez odření laku o svodidla či přilehlou budovu. Specialitky typu "pohled do strany" využijete spíše při "cooperative" honičce, ale i to se počítá jako plus. Ke snadnému řízení vozu rovněž nemalou měrou přispívá i ovládání, které je jednoduché a lehce stravitelné. O podpoře Dualshocku snad ani není nutno hovořit, neboť to je dnes již jakýsi standard, bez něhož by žádná hra neměla projít výstupní kontrolou.

Budu-li upřímný, World´s Scariest Police Chases mě opravdu dostal, takže pokud bych použil svůj okamžitý subjektivní pocit ze hry k bodovému ohodnocení tohoto titulu, zřejmě bych se dostal někam těsně pod maximum. Podívám-li se však na ni objektivně, nelze ignorovat přítomnost několika nedostatků. Průměrná grafika, občasné záseky v polygonových zdech (zejména v úzkých lokacích), naproti tomu solidní ozvučení, snadné ovládání a přitažlivost hry jako celku. Sečteno a podtrženo - hra, jejíž koupí dozajista neprohloupíte. A ještě něco. Jestli jste hráli Drivera, tak vám řeknu, že WSPCH je lepší, i když i to je věc názoru. Každopádně v případě, že se dáte s těmito poldy do spolku, přeji vám dobrý lov!

World´s Scariest Police Chases
Výrobce/Distributor Fox Interactive / Activision
Platforma PlayStation
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Příležitost pro každého, kdo si chce vyzkoušet práci pravého amerického "rangera" a zažít dlouhé hodiny nevtíravé zábavy.
Hodnocení: 88%

Autor:
Nejčtenější

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Další z rubriky

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.