Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

World Tour Soccer

  12:00aktualizováno  2:22
To, že se na PSP dají přehrávat filmy pro dospělé, je určitě fajn věc, ale pro každého správného vlastence je mnohem důležitější, že se na něm dá hrát fotbal za náš nároďák a se všemi našimi hvězdami!

World Tour Soccer Svého času, ještě v dobách PSone patřily fotbaly od Sony k vážným kandidátům v boji o mistrovský titul, nicméně na PS2 šla jejich forma rapidně dolů, aniž by kdokoliv věděl proč. Došlo to dokonce tak daleko, že se tvůrci rozhodli změnit název, aby již nic neodkazovalo na poněkud temnější nedávnou minulost a útočí při první možné příležitosti. Konkrétně tedy na PSP a v první vlně her.

World Tour Soccer je ovšem poměrně problematická hra. Při prvním hraní vás totiž dokáže docela otrávit. Tváří se totiž jako starý „dobrý“ This Is Football, takže nad ním fotbalový fanoušek znechuceně mávne rukou. Pak ale dáte pár dalších zápasů, zkusíte si rozehrát nějaký ten turnaj a časem zjistíte, že to vlastně není až tak špatné, v některých okamžicích dokonce i docela dobré. Na druhou stranu ve vás ale hraní této hry zažehne ještě větší plamen očekávání Pro Evolution Socceru pro PSP než dosud. Zjistíte totiž, že fotbal na PSP je docela dost fajn, ale tušíte, že by mohl být ještě mnohem lepší.

World Tour Soccer

Jedinou vážnější výtku musíme adresovat brankářům, kteří se mnohdy zachovají jako idioti.

Jedním z hlavních problémů World Tour Socceru je chybějící možnost zahrát si některou z dlouhodobějších ligových soutěží. K dispozici tu tak jsou pouze šampionáty jednotlivých kontinentů plus mistrovství světa a evropský klubový pohár. To dává vcelku slušnou zásobu reprezentačních týmů z celého světa plus 128 evropských klubů, které jsou ovšem vybírány podle docela zvláštního klíče. Do turnaje, jenž zde supluje Mistrovství Světa můžete vstoupit pouze s týmy, které na posledním šampionátu skutečně hrály a podobné je to i v ostatních soutěžích, ovšem mezi evropskými reprezentacemi najdeme i mančafty, které na posledním Euru nehrály. Všechny země zde ale stejně nenajdete, a tak jsme kupříkladu Slováky v review verzi hry, kterou jsme měli k dispozici, hledali marně. Ne úplně odladěné je to i ve zdejším ekvivalentu klubové Ligy Mistrů, kde můžeme World Tour Soccer hrát třeba i za takový Portsmouth, ale účastníka hlavní soutěže loňské Champions League, Spartu Praha, jsme zde rovněž nenašli. S tím lehce souvisí i přístup k licencím hráčů, kdy většina jmen je správně, ale kupříkladu takoví Holanďani ke svým zápasům evidentně nenastupují v nejsilnější možné sestavě. Poměrně humorně pak působí situace, kdy v našem nároďáku jsou všichni hráči základu, kteří hrají v evropských ligách, označováni komentátory jmény, jenom v případě, že je u míče Karel Poborský ze Sparty, se z repráků valí trapné ticho.

Rozpačitá je zpočátku i hratelnost. Jednoduchá a nezáživná. Časem se ale naučíte základní finesy, s jejichž pomocí se dají vyrobit slušné fotbalové akce (zejména přihrávky do volných křídelních prostor vypadají hodně reálně). Samozřejmě, že zde nelze čekat taktické orgie známé z PESu, ale zdejší živelnost má na druhou stranu také leccos do sebe. Hra je poměrně rychlá, ale na druhou stranu dává dost prostoru k základním World Tour Soccer taktickým dovednostem jako je podržení míče v situacích kdy hrajete na údržbu nebo naopak bezhlavý tlak na soupeřovu bránu v případech, že potřebujete dát gól. Dokonce to jde tak daleko, že můžete docela pohodlně útočit i s obránci, což je na jednu stranu krajně nefotbalové, pokud se vám vaši obránci sami vysouvají dopředu uprostřed zápasu, ale na stranu druhou velmi vítané, pokud takto posílí útok v době, kdy to skutečně je potřeba. Výhodou v tomto případě je, že se jedná o hru pro handheld, což leccos promíjí a ze zdánlivých záporů se občas stávají i klady. Hra je tak i přes vše výše napsané poměrně příjemnou odpočinkovou záležitostí, u níž je potřeba se soustředit spíše na vlastní zručnost a čtení dění na displeji než na složité taktické šachy. Jedinou vážnější výtku v této oblasti musíme adresovat brankářům, kteří se mnohdy zachovají jako totální idioti (při dorážce z velkého úhlu se třeba jsou schopni rozběhnout úplně mimo bránu), ale naproti tomu docela často vychytají i nemožné.

World Tour Soccer

Z technického hlediska si dokážeme představit, že by hra mohla vypadat lépe.

Trochu by to asi chtělo zapracovat i se statistikami jednotlivých hráčů a jejich preferencí. Nevypadá totiž z pohledu českého fanouška moc dobře, když se jedním z nejlepších střelců Eura stane Tomáš Galásek, který se v zápasech velmi agilně tlačí před soupeřovo vápno. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že pocitu ze hry jako takové to na kvalitě neubírá, akorát se holt dopředu místo Rosického tlačí Galásek. A když už jsme u těch našich hráčů – vypadají alespoň typově podobně jako v reálu, akorát právě z Rosického je čistokrevný Árijec a Poborský si z oka taky zrovna nevypadl. Karla autoři evidentně nemají v lásce.

Motivační režim

World Tour Soccer obsahuje svým způsobem unikátní režim, v němž v zásadě nejde o vítězství v zápase. Jistě znáte zápasy, kdy váš oblíbený tým hraje perfektně, soupeře k ničemu nepustí, ale nakonec stejně prohraje gólem z ojedinělého brejku. A přesně od toho je tady režim Challenge, v němž i v případě porážky můžete vlastně vyhrát a stát se tak vlastně morálním vítězem. Hra vám totiž v průběhu zápasu přiděluje body za dobré přihrávky, vstřelené góly nebo třeba za získání míče či přerušení soupeřovy přihrávky. Odečítá naopak za ztráty míče, obdržené góly, nepřesné přihrávky a podobně plus bonusy za čisté konto a pár dalších položek Před každým úkolem jsou pak vypsány bodové limity k získání zlata, stříbra a bronzu a ve výsledku tak teoreticky daný úkol můžete splnit, i když zápas nevyhrajete.

World Tour Soccer Trochu rozpačitě působí i fyzika míče. V úvodních zápasech budete nadávat na všechny strany, co je to za šaškárnu, když se míč po dopadu téměř zastaví (bohužel, občas se to tady stane), ale časem uvidíte akce, kdy se zase chová nanejvýš věrohodně, což potěší zejména v případech, že po nějaké takové akci dáte gól. Dočkáte se tak momentů, kdy se střela odrazí od blokujícího obránce a zapadne za záda gólmana, bezmocně plachtícího opačným směrem, dostanete se k míčům brankářem odraženým přímo na kopačku vašeho dobíhajícího útočníka, budete se vztekat nad nastřelenými tyčemi. A když už selžou všechny pokusy o kombinaci, zkuste to driblingem. Ten je zde velmi povedený a odladěný, takže dokážete vcelku pohodlně přejít přes hráče, či si skrýt míč před dobíhajícími obránci, na čemž má velký podíl slušně zvládnuté ovládání pomocí malé analogové páčky. Zároveň ale nemůžete spoléhat na to, že byste sebrali míč před vlastní bránou a přes celé hřiště s ním prokličkovali až na druhou stranu. Na zhuštěnou obranu si jen tak nepřijdete. Obecně se ale míč vede velmi dobře a navíc to i dobře vypadá.

Klady a zápory

Plus Příjemná hratelnost
Plus Síla českého týmu
Plus Místy zajímavé fotbalové situace
Plus Příjemné vedení míče
Plus Režim Challenge

Mínus Tupí brankáři
Mínus Podivný výběr týmů
Mínus Místy nesmyslné situace
Mínus Útočící Galásek

Z technického hlediska si sice dokážeme představit, že by hra mohla vypadat lépe, nicméně zatím těžko odhadovat, co všechno je ve fotbalových hrách na PSP možné a představa detailnější grafiky je tak pouhým vzdušným zámkem. Slušně ale vypadají pohyby hráčů, kterých sice není nijak velké množství, ale jsou animovány vcelku vkusně a jejich počet pro dané účely stačí. Vypadají poměrně živě, takže při hlavičkování, skluzech, driblingu a dalších fotbalových dovednostech rozhodně nebudete mít dojem pouhého shluku pixelů, který se po stisknutí tlačítka pouze přeskupil. Přesným opakem je ale zvuková stránka hry, zejména pak komentář, který je dvěma slovy dost strašný. Kromě několika málo frází, totiž komentátor evidentně zvládá vyslovovat akorát jména hráčů, případně jejich hlasitější verze v případech, že pálí na bránu.

Jak již ale bylo řečeno, nakonec se se všemi zdejšími patáliemi srovnáte, a budete ještě rádi, že nakonec World Tour Soccer přece jen není vůbec taková hrůza, na jakou to vypadalo zpočátku. Nebýt u nás PSP ještě v plenkách (ke dnešnímu dni vlastně ještě v prenatálním stádiu), asi bychom s touto hrou zase až tak spokojeni nebyli, ale momentálně jsme rádi, že ji tady v té záplavě závodních her na PSP máme.

World Tour Soccer
Výrobce/Distributor Sony / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Až překvapivě slušný This Is Football. A hlavně první fotbal na PSP!
Hodnocení: 70% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...Najdete na iDNES.cz