Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

World Tours II – povedený online golf

  12:00aktualizováno  11:31
Mezi onlinové hry se díky Aboutgolf.com zařazuje i sport gentlemanů a pracháčů. Přestože oproti nejnovějším simulátorům golfu je World Tours II graficky o něco jednodušší, zábavou je může snadno přebít. Když se zapojíte do internetových turnajů, čekají vás i věcné výhry. A hlavně, srovnání s celosvětovou konkurencí.

World Tours IIAboutgolf.com World Tours II, jak již internetová doména v názvu napovídá, bude mít jistě mnoho společného s celosvětovou síťovou hrou. A to je přesně ono. Na CD totiž najdete rozšířenou verzi hry, která je na internetu volně ke stažení již od roku 1998. Tu samozřejmě od jejího vzniku provázejí vydání nejrůznějších patchů, ad-onů, dalších hřišť a grafických vylepšení. Když si koupíte CD s World Tours II, najdete na něm nejnovější verzi hry s označením 2.0, navíc vylepšenou grafikou ve vyšší kvalitě, záznamem přeletu nad každou jamkou, komentářem, radami a nácvikem. Přesto zde najdete jen jedno celé hřiště (osmnáctijamkový Wildwood National, který se nachází uprostřed Blue Ridge Mountains) a další poloviční, devítijamkové. Další kurzy a případná nabízená vylepšení si musíte, stejně jako v případě volně nabízené verze, stahovat z internetu. Aboutgolf.com WT nelze přímo srovnávat s ostatními simulátory golfu. Jeho vývoj je totiž naprosto jiný - z volně šířené hry, a proto datově nanáročné, se postupně stal fenomén, který už distributorovy stál za to vydat běžnou cestou. Ostatně, společnost Friendly Games, která Aboutgolf založila, není v oboru golfu žádným nováčkem, má na svědomí i některé klasické simulátory, například Microsoft Golf game series nebo Greg Norman Ultimate Challenge Golf. Golfem na počítačích se totiž tito vývojáři zaobírají už pětadvacet let.

World Tours II

Solidní obrázek
Na grafickém zpracování se fakt, že hra vychází ze čtyři roky starého modelu, asi odráží nejvíce. Nevyužívá totiž současných možností 3D grafiky, ale pracuje se starým dobrým předrenderovaným obrazem, který je naštestí v CD verzi na slušné úrovni. Pokud jde o prostředí, může se rovnat s jakoukoliv jinou podobnou hrou, i když ty někdy používají vyšší rozlišení nežli jen 800x600. Pohled na hřiště, všechny stromy okolo, trávu, písky i vodu je velmi věrný a vychází z pečlivé fotografické studie všech jamek každého kurzu. Nečekejte ovšem žádnou odlétající trávu po úderu, ani cákání vody nebo pohyb písku při dopadu míčku. Nicméně jedoduchost grafických efektů neovlivňuje přesnost pohybu míčku - po fairwayi (krátká tráva) se míč kutálí, do písku zapadne a stojí apod. Odpalující hráč zapadá do obrazu čistě, nemusíte se bát černé aury, která se okolo pohybujících se postav nasnímaných z videa objevovala ve starých simulátorech.

Nižší rozlišení má samozřejmě za následek viditelné zuby a plochy, hlavně na stromech. Když se vám podaří míček napálit špatným směrem a skončíte uprostřed lesa, všimnete si křivých listů, placatého World Tours IIkmene a rozmazaných barev. Ovšem ve chvíli, kdy si musíte poradit s nízkým úderem pod úrovní větví na praporek, který pořádně nevidíte, bude vám pár rozmazaných stromů připadat jako vedlejší problém.

Na hřišti i mimo něj
Jak online styl WT určuje, nejprve si zvolíte, zda budete hrát internetovou hru nebo jen na svém počítači. V případě první varianty si pak navolíte hráče, maximálně čtyři. Počítačoví protivníci jsou již vytvoření, lidmi ovládané hráče si sami od začátku vymodelujete. Kromě jména, věku a barvy trička jim vyberete také hole a používaný míček (různé vlastnosti podle druhu). Pak už hurá na hřiště, odehrát jedinou jamku, půlku kurzu (9 jamek) nebo celý (18 jamek).

Příprava na každý úder spočívá v nastavení směru úderu pomocí červenobílé tyče, s kterou pohybujete po hřišti (jde zatím jen o směr, nikoliv sílu úderu). Systém je tedy navlas stejný jako v jiných golfových simulátorech. Upravíte směr, z jakého chcete míč trefit, výšku úderu a pochopitelně zvolíte hůl, kterou použijete. Pak už jen stačí sledovat proměnlivý vítr a v pravou chvíli udeřit. Lze použít jeden ze tří World Tours IIzpůsobů: Tah - myší táhnete po sloupci, který znamená sílu úderu. Dvojité kliknutí - zmáčknete, rozjede se siloměr, když pustíte, zastaví se. Hned se vrací, je třeba kliknout co nejblíže nule. Trojí kliknutí - podobné předešlému, ale na začátku není třeba držet, naopak v pravý moment (správná síla) znovu kliknout.

Při dalekých úderech se vám bude hodit pohled zeshora na celou trať, kde se zobrazuje i let míčku. Můžete si pustit záznam úderu, dívat se na něj z místa dopadu míčku apod. Hlavně poblíž jamky hojně využijete zobrazení čtverců - síť bílých linek vám napoví vzdálenost a sklon povrchu.

Specialitky
O co přesně je CD verze, za kterou se platí, bohatší? Asi nejvýraznější změnou je grafická hi-res úprava, kterou si však můžete stáhnout i k volné verzi. Na hřišti si ale přeci jen všimnete ještě dalšího vylepšení. U každé jamky se můžete podívat na zhruba patnáctivteřinové video, které obsahuje tzv. Flyby, tedy přelet nad celou trasou jamky s komentářem, jak je třeba míček umístit, na co je třeba dát si pozor a čeho se vyvarovat. Dobře si při tom prohlédnete celý prostor, což se může hodit hlavně u delších jamek, na kterých z místa prvníh rány nevidíte až na konec.

World Tours II

Dalším nesporným přínosem je Practise, tedy trénink odpalů. Můžete odpalovat míčky několik hodin, dokud se dobře nenaučíte ovládání, neproniknete do schopností jednotlivých holí a nepochopíte přesně zákonitosti, jak vítr ovlivňuje let míčku. Hlavně pokud jde o nácvik úderů (nastavení směru a rotace, následný odhad síly), trénink je téměř nezbytný.

Hodně prostoru na CD zabírají také zvuky. Nejde jen o zpěv ptáků na hřišti a rány hole do míčku. Komentáře k tratím a úderům dávají hře náboj pravého souboje světové série Masters. Hra je také vybavena obsáhlou zvukovou nápovědou, a to nejen během samotného pobytu na hřišti. Poradí vám, jak pracovat s hráčem a chystat úder, v menu zase napoví, jak si vytvořit hráče, k čemu jsou které hole apod.

Nejen o samotě
I když si můžete Aboutgolf WT zahrát na jediném počítači sami nebo až ve čtyřech lidech, jeho největší síla je v internetové hře. Kdyby neměl tento titul zázemí zaběhlé hromadné síťové hry, World Tours IIbyl by jen průměrným simulátorem golfu. Díky široké komunitě kolem Aboutgolf.com je však celosvětovým golfovým turnajem, který účastníky nestojí nic víc, než připojení k internetu. Stažení je zdarma (verze na CD je poměrně levná, necelých 20 dolarů), připojení a hraní na serveru Aboutgolf.com je také volné. I díky tomu je na něm dnes registrováno více než 85 000 uživatelů z celého světa, denně se ke hře připojuje téměř pět tisíc lidí. Na serveru hráči předem oznamují turnaje, ke kterým se můžete přihlásit a poměřit se s konkurencí (ovšem jen ve čtyřech). Pravidelné turnaje, které vyplňují celu sezónu a účastní se jich více hráčů, pořádá i Aboutgolf.com. Za zapojení do nich však musíte zaplatit (20 dolarů). Za účast a umístění v turnajích získáváte body (Skins). Když si dobře vyděláte, můžete si za skiny kupovat výhry z katalogu. Nejlepší hráč na konci roku získá PlayStation 2 a sadu golfových holí.

Aboutgolf.com World Tours nekonkuruje přímo klasickým simulátorům, ale je velmi zábavnou onlinovou hrou pro milovníky golfu. Můžete si zahrát s kamarády, i když se vám zrovna nepovede se sejít. Jinak však dostatek zábavy obstará i obyčejná hra na jednom počítači. Až vás omrzí hřiště Wildwood National, stačí si stáhnout jiné a je zase co trénovat. Nizké (nebo žádné) náklady na pořízení a vylepšování této hry samozřejmě také přidají nějaké to procento hodnocení. Má vše, co počítačový golf mít má, a k tomu něco navíc. Kdo chce, ten prvotřídní grafiku oželí. Jestliže jsou pro vás vzhled a efekty rozhodující, pak sáhněte po komplexnějším (a dražším) Microsoft Golfu nebo Tiger Woods Challange.

World Tours II – povedený online golf
Výrobce: Friendly Games
Vydavatel: Aboutgolf
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: http://www.aboutgolf.com/
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 24 MB RAM, 175 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Když máte rádi golf, hrajete ho raději ve více lidech a chcete ušetřit... dál už nehledejte.
Hodnocení 75%

Autor:


Témata: simulátor

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...



Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!



Najdete na iDNES.cz