Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Worms World Party

  12:00aktualizováno  19. listopadu 3:00
Řízené střely, letecké nálety, granáty, miny, samopaly, brokovnice a spousta dalších nástrojů čeká na to, až je použijete v největší válce červí historie. Tak na co čekáte? Nabít tříštivými, zacílit a pal!

Worms World Party Kdo by neznal malé červíky, válčící mezi sebou za použití všemožných zbraní, navíc v těch nejprapodivnějších oblastech, které by člověka napadly. Snad právě absurdita těchto červích válek je klíčem k popularitě, kterou Worms získali. Nemalou měrou se však přičinila k jejich úspěšnému vpádu na monitory počítačů a televizní obrazovky i bezmezná hratelnost, spočívající v jednoduchosti a zároveň taktické obtížnosti vedení bojů. S ohledem na uvedené skutečnosti neudiví, že se dnes tito hošíci, vyzbrojeni touhou vítězit, vrhají na displeje N-Gage, aby všem jejich vlastníkům ukázali, že válka se může stát zábavnou, pakliže v ní nechybí trocha nadsázky a vtipu.

Již úvodní rozhraní Worms World Party dává najevo zábavný projev tohoto titulu a nabízí prostřednictvím přívětivě, možná až dětinsky ztvárněného menu volbu z několika herních režimů. Nechybí možnosti detailnějších nastavení, a to týkající se jednak obecných parametrů jako jsou například hlasitost nebo jazyková sada a pak také parametrů specifických pro jednotlivé herní Worms World Party módy, v nichž lze přenastavit takřka vše, počínaje množstvím životní energie a konče časem, který má hráč během hry k dispozici. Je potěšující, že komplexně a rychle je možné tyto parametry měnit pomocí dostupných schémat, jejichž názvy „Beginner“ či „Pro“ jasně dávají najevo, které výkonnostní kategorii jsou určeny. Tímto ocenitelným způsobem je hráč ušetřen zdlouhavých příprav ve chvíli, kdy se chce rychle dostat do hry.

Ovládnutí techniky střelby je v rámci širokého spektra dostupných zbraní velmi důležitou podmínkou k dosažení vítězství.

Více než rozšiřující možnosti pochopitelně nedočkavého pařmena zaujmou herní módy, takže s ohledem na tuto skutečnost můžeme zodpovědně sdělit, že uspokojení se dočkají stejně tak příznivci singlovek jako fanoušci multiplayerových klání. Pokud jde o vícehráčský režim, kromě zapojení se do již existující hry v rámci bluetooth propojení může hráč tzv. založit hru novou, ať už se bude jednat o single session obsahující jedinou bitvu anebo v podobě multi-session čítající předem definovaný počet bitevních kol. Multiplayer není omezen jen na lokální síť, takže prostřednictvím N-Gage Areny se místní bitva lehce může změnit i v mezinárodní konflikt.

A červi se rozlezou

První dílko s červíky v hlavní roli se objevilo na světě jako produkt skupiny Team 17 v distribuci firmy Ocean už v roce 1995, a to v podobě hry pro PC s názvem Worms. Po několika pokračováních jsme se pak (v roce 2001) dočkali titulu Worms World Party, která kromě PC obsáhla i pole působnosti Playstation či Dreamcastu. Dnes, po dalších třech letech, lemovaných dalšími díly série a zejména loňským hitem Worms 3D jsme se se stejnojmenným herním titulem setkali znovu a je nutné podotknout, že setkání to bylo vskutku velmi příjemné.

Worms World Party Ve hře pro jednoho si může hráč zvolit mezi několika rozličnými herními variantami. Nabídka uspokojí jakékoliv požadavky a vyjde vstříc touze zahrát si jednu jedinou rychlou bitvu, stejně jako žádosti o poněkud delší zábavu v podobě hráčem definované série několika soubojů. Třetí režim singleplayeru spočívá v absolvování velkého množství po sobě jdoucích misí, s jejichž pořadovým číslem roste nejen obtížnost, ale i obsáhlost plněných úkolů. Na hráče jsou kladeny stále větší nároky a to vše navíc silně znepříjemňují přidělené časové limity, které jsou doslova šibeniční a které vám rozhodně neulehčí již tak dost prekérní situace.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z herních módů, princip hry zůstává – až na malé výjimky – nezměněn. S malou jednotkou červíků vyzbrojených bazookami, dynamitem, brokovnicemi a dalšími desítkami zbraní budete soupeřit s nepřátelským týmem střídavým systémem boje, a to až do posledního muže. Kdo dříve zpacifikuje jednotky protivníka, vyhrává. Všechno vaše i soupeřovo snažení se bude odehrávat v podivuhodných lokalitách, jakými jsou například hradby vězení, jablečné ostrůvky či vrakoviště. Všechny oblasti, kterých je celkem 21 a které jsou situovány do hlubokých vodních ploch, zamezujících nežádoucí dezerci, jsou specifické možností své totální destrukce. V tomto nebezpečném terénu jsou před bitvou náhodně rozmístěny jednotky vaše i protivníka a jako přídavek se po okolí povalují i nějaké ty miny. V tomto výbušném prostředí pak započne souboj Worms World Party na život a na smrt, který většinou nemá příliš dlouhé trvání. Pár desítek výstřelů, několik utopených červů a mohutné fanfáry mohou ohlásit vítěze.

Multiplayer není omezen jen na lokální síť, takže prostřednictvím N-Gage Areny se místní bitva lehce může změnit i v mezinárodní konflikt.

Na první pohled, dle zběžných informací, se vám možná bude zdát tato tahová strategie jako příliš jednoduchá, než abyste s ní strávili delší čas. Tento mylný názor vám však hrozí pouze za předpokladu, že jste s Wormsy doposud neměli co dočinění. Ti z vás, kteří se s červíky již setkali, zajisté potvrdí, že k nudě budete mít stejně daleko, jako k chuti opustit rozehranou partii. Rovněž zmíněná jednoduchost se v pravém světle ukáže až po hodinách tréninku, kdy teprve dosáhnete přesné střely bazookou. Nepřesná palba totiž nikam nevede a ovládnutí techniky střelby je v rámci širokého spektra dostupných zbraní velmi důležitou podmínkou k dosažení vítězství. Stačí pár nepřesných hodů granátem či několik naslepo vypálených Cluster bomb a můžete si postavit pro členy svého týmu parádní pomníčky, aniž by se o to přičinil některý z oponentů. Mimochodem – soupeřící týmy Worms World Party mohou být na place maximálně čtyři a přestože kompletní nabídka družstev čítá celou desítku, čtyřka je k tomuto účelu plně dostačující. Pro ty z vás, kteří by byli delší čas frustrováni neúspěchy v soubojích, je připraven speciální mód se vše říkajícím názvem Training, v němž můžete podstoupit léčebnou kůru za účasti těch nejlepších lektorů.

Porovnáme-li Worms World Party s jeho předchůdci či souputníky, zjistíme, že se jedná o plnohodnotného zástupce žánru a jakékoliv polemiky o hardwarovém či softwarovém handicapu by jen kazily výsledný efekt, za který se N-Gage verze určitě nemusí stydět.

2D grafické zpracování hry se i v konfrontaci se současnou 3D herní scénou jeví jako účelné, jednoduché a zcela vyhovující danému typu hry i samotnému hernímu zařízení. Jemně dekorované bitevní arény, doplněné o detailní krajinné prvky, tvoří základ hracího pole a jako takové se i chovají. Žádná přeplácanost, žádné maškarády. Propracovanost, styl a účelová jednoduchost. Samotní červíci nenesou známky jakéhokoliv extrovního smyslu pro realitu, ale obecně vzato, detailnější vyobrazení by jim spíše Worms World Party uškodilo. I přesto jsou schopni občas vypotit nějakou tu směšnou grimasu, dá-li se to říci a přivést tak úsměv na zasmušilou tvář soustředěného hráče. Pokud bychom hodnotili grafiku známkou chvalitebný, zvuková stránka hry snese ohodnocení minimálně na výbornou. Hlášky, kterými jsou doprovázeny akce červíků, ať už se jedná o výkřiky úžasu, zklamání či vítězné pokřiky při likvidaci oponentů, jsou doslova fascinující a nádherně pomáhají při navození příjemných pocitů ze hry, které trvají a trvají a trvají...

Před týdnem jsme měli možnost představit vám parádní herní záležitost Colin McRae Rally 2005. Ačkoli Worms World Party nijak nevyniká grafickým zpracováním, přesto jde o hru, jejíž návykovost vám nedá spát ani o půl druhé ráno (vyzkoušeno autorem článku – tak říkajíc „na vlastní kůži“). Nejen proto můžeme objektivně ohodnotit tento počin jako perfektně odvedenou práci, zprostředkující zábavu na dlouhé hodiny.

Worms World Party
Výrobce/Distributor Paragon 5 / THQ Wireless
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 4 hráči
Verdikt: Vysoce návyková záležitost s propracovaným herním principem, určená všem příznivcům jednoduché a nevtíravé zábavy, jako by stvořená pro N-Gage.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Témata: Vtip

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Oznámena střílečka Remnant: From the Ashes od autorů Darksiders

Remnant from the Ashes

Remnant: From the Ashes bude kooperativní akce zasazená do postapokalyptického světa, v němž zbytky lidstva bojují o...Najdete na iDNES.cz