Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WoW: Wrath of Lich King – první dojmy z hraní bety

  0:07aktualizováno  0:07
Jak se hraje s novým povoláním a jaký je nový kontinent Northrend? Více v našich dojmech z bety!

WoW: Wrath of Lich King

WoW: Wrath of Lich KingRozšíření pro v současnosti nejpopulárnější MMORPG sice nabírá téměř roční zpoždění, nicméně zdá se, že vše je na dobré cestě. Když nám v mailu přistála pozvánka do betaverze, rádi jsme ji přijali a jali se prozkoumat, co nový obsah nabízí.

Povídání si rozdělíme na pomyslné dvě části. V té první se budu věnovat novému povolání, kterým se stal aktuálně do všech pádů skloňovaný Death Knight. Upozorňuji, že se nevyhnu spoilerům. V druhé části se podíváme na nový kontinent Northrend.

Death Knight – zrození
WoW: Wrath of Lich KingStále platí, že Death Knighta si mohou založit pouze ti, kteří mají alespoň jednu postavičku na úrovni 55. Výběr ale není omezen rasou a po krátkém úvodu se ocitáme v místě zvaném Archerus (vznáší se nad zemí) v zóně Eastern Plaguelands.

O několik okamžiků později získáváme zbraň a učíme se dovednosti Runeforging umožňující zdobit zbraně runami. Těch mám na výběr zatím šest a nabízejí rozličné schopnosti (šance na malé léčení a zvýšení síly, šance na zvýšení spell damage...). Pokud se ptáte, zda-li zbraň vylepšenou runami lze ještě očarovat (profese Enchanting) tak ne, nelze, bylo by to moc silné. Výhodou dovednosti Runeforging by měly být nižší požadavky na materiál.

BonusWeb gameplay video

WoW: Wrath of Lich KingNež opustíme Archerus, je třeba pokecat s novým velením, teprve pak se lze teleportovat na povrch. Jeden z prvních úkolů zní porazit pět Death Knightů v duelu a je jedno jestli hráčů, nebo NPC.

Záhy získáme dopravní prostředek – koně (100%) a začíná zkáza přilehlé vesnice. I když zkáza asi nebude to pravé slovo, nazval bych to masakr, protože hrajeme za ty hodně špatné hochy. Před vaším ostřím budou ve strachu zdrhat bezbranní vesničané, zatímco vy je budete za laskavého našeptávání Lich Kinga Arthase („No survivors“, „Mercy is for the weak“...) pobíjet.

Death Knight - systém run

S novou postavou se ve hře objevuje i systém run. Death Knight má 2 Blood runy, 2 Frost runy a 2 Unholy runy. Použití dovednosti stojí určitý počet run – runy se však průběžně sami obnovují (podobně jako energie u zlodějů). Druhou hodnotou je Síla run. Na začátku boje je síla run 0, roste teprve s používáním dovedností a pokud se nic neděje, tak zase pomalu klesá. Některé dovednosti vyžadují runy, jiné sílu run a některé oboje.

WoW: Wrath of Lich King

Celá tahle sranda se odehrává v několika fázích. Je úžasné sledovat, jak se zkáza šíří celou vesnici a pomalu se mění v ruinu. Mnohé úkoly nemají chybu, za zmínku stojí trik s vozíkem, kdy se necháme tajně odvézt na kotvící loď, ze které posléze dělem likvidujeme celou armádu. Špatné nebylo ani „letecké“ bombardování, kdy s kostěným drakem decimujeme obranu vesnice. Domobrana samozřejmě odmítá zemřít a na oplátku po vás střílí balisty a vojáci z luků. Nakonec následuje velkolepá bitva armád, nicméně jak to dopadne, to už neprozradím.

World of WarCraft: Wrath of the Lich KingPo skončení závěrečné bitvy se ocitáte již v „normálním světě“ na úrovni 57. Ve starém světě tak stačí zvládnout ještě jednu úroveň a můžete se přesunout na pohodové levelování do Outlandu. To bude zase o něco rychlejší. S vydáním datadisku bude snížen požadavek mezi úrovněmi 60-70 zhruba o 200 000 zkušeností na každý level.

I tady se autoři zachovali jako chytrá horákyně, kdy příliš neobtěžují s tím nejstarším obsahem, ale zároveň vytvořili přirozené síto na hráče. Dá se předpokládat, že po úvodním nadšení budou hráči Death Knightů postupně odpadávat a vracet se ke svým původním postavám.

Celé zasvěcení zabere zhruba pět hodin a musím se přidat k nadšeným ohlasům hráčů – je to jeden z nejhezčích eventů ve hře, který by si neměli nechat ujít ani ti, kteří hraní za Death Knighta neplánují. To, že si Death Knighta bude chtít vyzkoušet skoro každý bylo jasné i bez věštecké koule. Věděli to i autoři a dokázali toho využít ve svůj prospěch – díky mnoha hráčům okolo opravdu máte ten pocit, že začala invaze.

World of WarCraft: Wrath of the Lich KingPokud jde o talenty, vyřešili to autoři šalamounsky. Hned po narození žádné nemáte, získáváte je postupně za plnění úkolů během zasvěcení. Dovednost se zbraněmi a první pomoc jsou naštěstí vytrénovány na aktuální úroveň. Přijde mi to jako dobrý nápad, kdy si nejprve vyzkoušíte těch několik dovedností do začátku a teprve potom se rozhodnete, který ze tří stylů hrát.

Blood se soustředí na boj zblízka a pořádné rány. Frost se zaměřuje na crowd control (schopnost zabránit jiným postavám v pohybu či použití jejich kouzel a dovedností). Unholy pak na rozšiřování nemocí (disease) mezi nepřátele a vyvolávání pomocných bojovníků. Přiznám se, že Frost mě příliš nezaujala, nemohl jsem se rozhodnout mezi Blood a Unholy. Nakonec jsem si udělal jejich kombinaci. Na Unholy mě lákala hravost téhle větve, to znamená vyvolávání ghoulů či možnost nechat explodovat mrtvoly v okolí. Do PvP World of WarCraft: Wrath of the Lich King(player vs player) se zase hodí talent Shadow fo Death, díky kterému po své vlastní smrti pokračujeme ještě chvilku v boji jako ghúl.

A nějaké hodnocení? Postava je to zábavná, ostatně jako všechno nové. Na druhou stranu komu by se s Death Knightem špatně hrálo a levelovalo, když si poradí i s několika protivníky naráz a nečiní mu problémy skončit s plným zdravím. Zaznívají hlasy, že je až příliš silný. Ostatně na netu už se povaluje video, jak pět Death Knightů (všichni v rozmezí úrovní 61 – 64) pokořilo instanci Blood Furnance (61+).

Vzhůru na nový kontinent - Northrend
WoW: Wrath of Lich KingAle nejenom hraním Death Knighta živ je <vlož svojí rasu>. Rozšíření obsahuje nový kontinent k prozkoumání – Northrend, který je ještě o něco větší než Outland z Burning Crusade.

Protože si autoři po zkušenostech s předchozím datadiskem uvědomují, jaký je po vydání Wrath of Lich King čeká nápor hráčů, připravili rovnou dvě startovní zóny pro hráče na maximální úrovni. To jistě ocení i hráči, kteří se do Northrendu plánují podívat s více postavami.

Borean Tundra je dosažitelná lodí z nového přístavu v hlavním městě Stormwind a vzducholodí u hlavního města Orgrimmar. Howling Fjord vítá hrdiny z přístavu Menethil a vzducholoď vypravenou poblíž Undercity.

WoW: Wrath of Lich KingV první řadě mě zajímala změna mechaniky hry, kdy došlo ke sloučení hodnot +heal a +damage do souhrnné +spell power. Pro pořádek dodejme, že se nyní nerozlišuje +hit +crit a +haste na meele a kouzla. S mojí postavou jsem měl přes 1500 k +heal, z čehož mi nakonec vyšlo +800 spell power.

Protože jsem neměl jiný set, využil jsem toho ke změně talentů na shadow a vyzkoušel 51 talent nazvaný Dispersion. Ten by měl pomoci shadow priestům lépe přežít – hráč 6 sekund sice nemůže nic dělat, ale všechna zranění jsou snížena o 90% a navíc si poměrně slušně zregeneruje životy a manu. Musím říci, že je to užitečná věcička.

Achievementy 
WoW: Wrath of Lich King avhievementy

WoW: Wrath of Lich KingDále jsem vyzkoušel balance druida. V instancích bude docela oblíbený, z hlediska PvP to zatím nevypadá nijak zázračně.

Z talentů získal dvě nová kouzla – jedním odráží protivníky kousek zpět (Typhoon), druhé zraňuje všechny v dosahu (Starfall). U kouzla Typhoon mi trochu vadí, že odražení o 5 yardů není žádný zázrak, navíc se tak nestane hned, ale až chvilku po použití kouzla. Stafrall není úplně špatný, škoda jen, že ho lze použít pouze jednou za tři minuty. Jedna drobnost: Feral Charge z talentové větve Feral byl posunut o dva řády hlouběji (nyní vyžaduje 21 bodů). Na druhou stranu funguje i v kočičí formě, obdobně jako Shadowstep u zlodějů.

WoW: Wrath of Lich KingCelkem se mi zamlouvá grafické zpracování Northrendu a vůbec návrat k původnímu stylu fantasy. Jednotlivé zóny jsou o něco větší, autoři se nebáli jít do členitějších terénů a mnohé scenerie si poměrně rychle oblíbíte. Hudba je úžasná.

Na druhou stranu, když trochu nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že vývojáři pouze oplácávají model Outlandu novým těstem. Taková první instance, Utgarde Keep, vypadá hezky, nicméně se až příliš „podobá“ úvodní instanci z Outlandu – Hellfire Ramparts. Tím myslím tunel bez odboček, tři bossíky, přičemž ten třetí je opět na platformě, opět dvě fáze a je o něco zajímavější než ty dva předchozí.

WoW: Wrath of Lich KingMimochodem, tankoval nám Death Knight a nedopadlo to vůbec špatně. Je tu jeden rozdíl na první pohled – zatímco warrior a druid používají dovednost charge, tedy rychlý přísun k protivníkovi, Death Knight si svoje oběti k sobě přitahuje.

Northrend také obsahuje jedno společné velké město, tentokrát je to magický Dalaran vznášející se ve vzduchu. Ani v něm nenajdete aukci a trenéry jednotlivých povolání, nabízí ale portály do všech hlavních měst a dvě frakce.

WoW: Wrath of Lich KingPokud jde o novou profesi Inscription – vyžadovány jsou kytky, z nichž se vyrábí pomocné materiály. Na nižších úrovních si hráči přijdou ke klasickým svitkům (jako scroll of stamina), později půjdou upravovat kouzla. Přiznám se, že jsem neměl nasbírány kytky dopředu a sbírat se mi je ani nechce, takže více až v dalším článku.

Druhou novinkou, o níž jsme již také informovali, je nový systém achievementů, neboli úspěchů. Funguje to podobně jako na Xboxu 360, tj. při splnění určité podmínky (splnění 500 úkolů, dosažení úrovně 80, zabití daného bosse...) zahraje efektní melodie, zobrazí se co jste právě splnili a přičtou se body. Na hru to nemá žádný vliv, ale lidé se odjakživa rádi poměřují, takže WoW: Wrath of Lich Kingproč ne. Úspěchy se započítávají i zpětně, navíc zde je speciální kategorie "Feats of Strenght" zohledňující staré, dnes již těžko dosažitelné úspěchy, jako je vysoký PvP titul.

Co jsem zatím nevyzkoušeli? Chtěli jsme si změnit účes, zašli ke kadeřníkovi, rozhraní ale ještě není aktivní. Každopádně už víme, že nepůjde změnit barva kůže a ani nebude žádná nová barva vlasů a vousů přidána. Určitě si ještě budeme chtít vyzkoušet world PvP s dobývacími stroji a nové bitevní pole. O tom ale až příště.

Updated: Možnost navštívit kadeřníka je nyní aktivní. Podívejte se na náš video-stream, ukážeme vám změnu účesů u tří ras!

Plánujete hraní Wrath of Lich King?

celkem hlasů: 2131

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 10. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

Jasně že jo 1536
Ne, již nehraji 387
Chci začít WoW hrát 109
Ne, přestávám hrát 99
Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Další z rubriky

Destiny 2
Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní misi, nebo bojování v arénách. Hra...  celý článek

Call of Duty: WWII
Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více hráčů a boje v Normandii na Pointe du Hoc...  celý článek

Quake Champions
První dojmy z Quake Champions: Návrat legendy, nebo pohřbení značky?

Oživovat po dvanácti letech tak klasickou sérii jako je Quake bude vždy představovat problém. Vývojáři totiž nikdy nemají šanci se zavděčit všem fanouškům.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.