WRC: FIA World Rally Championship 2

WRC: FIA World Rally Championship 2

WRC: FIA World Rally Championship 2 se od minulého dílu takřka neliší

  • 0
Tato závodní hra je důkazem, že samotná oficiální licence rallye závodníků ke kvalitnímu zážitku nestačí.
50

WRC: FIA World Rally Championship 2

Platforma: PC
Výrobce: Milestone

  • slušně zpracovaná kariéra
  • několik závodních tříd
  • nastavení se promítá do chování vozu
  • v mnoha ohledech stejné jako minulý díl
  • technicky zastaralé
  • dojem z jízdy je rozpačitý

Průměrný závodní titul, který se dá docela dobře hrát, ale kdovíjakou hloubku zážitku od něj nečekejte. Navíc se nemístně podobá svému předchůdci.

Herní karta

V současné době nevzniká mnoho rallye her jako v minulosti, a tak je třeba vzít zavděk i méně výraznými tituly, jakým je právě WRC 2 - FIA World Rally Championship. Jak už název napovídá, jedná se o druhý díl.

A právě v tom se skrývá jeho největší slabina. Kdo totiž hrál originál a spustí si pokračování, bude si na hledání rozdílů muset vzít lupu. Pravdou je, že licencované závodní a sportovní série se obecně vyznačují malou mírou změn, ale to, co předvádí italské studio Milestone, je v tomto ohledu přeci jen vrcholem.

Ve WRC 2 dostanete takřka totožné herní módy, auta i fiktivní tratě rozmístěné ve 13 zemích. V případě tratí už tento přístup hraničí s drzostí, protože nejde o úseky postavené na základě skutečnosti, nýbrž vymyšlené. Tvůrci tak mohli vytvořit jiné.

WRC 2

Po grafické stránce vypadá WRC 2 lépe než předchůdce, to však rozhodně neznamená, že by naplňoval současné vizuální standardy závodního žánru. Hra stále vypadá jako zástupce předchozí hardwarové generace. Tratě a jejich okolí jsou vytvořené z málo detailních textur a některé modely vozů vypadají opravdu odbytě.

O moc lépe na tom není ani zvuk. Motory nezní, jak by měly, a občas připomínají vysavač, stejně tak komentář spolujezdce je scestný a špatně synchronizovaný. Naopak přebývá zvuk cvrlikajících ptáčků, které by jezdec v helmě a na vysoké otáčky vytočeném autě zřejmě neměl slyšet.

WRC 2

Abychom byli spravedliví, vozový park se přeci jen poněkud rozrostl. Třeba i proto, že počínaje rokem 2011 se šampionátu WRC účastní také BMW Mini. Kdyby nebylo do hry implementováno, působilo by to asi zvláštně.

Kromě výběru vozů tříd WRC, SWRC a PWRC přibyly také auta kategorie Safari. Zde najdete klasiky typu Ford Escort RS 1600 z roku 1972 či Lancia Delta Integrale z roku 1991. Auta třídy B, která byla v případě prvního dílu nabízena formou stahovatelného obsahu, jsou nyní k dispozici už v základní hře. Nová třída je také WRC Academy. Ta je však tvořena jen modely Fordu Fiesta R2 a těžko někoho zaujme.

WRC 2

Skutečný požitek z aut ale mít nebude, protože - jak už bylo řečeno - jejich modely nejsou obzvlášť propracované ani zvenku, natož uvnitř. Kokpity jsou vskutku trestuhodné a neustále stejné.

Fyzika chování vozů doznala jistého, nikoliv ale příliš výrazného zlepšení. Autoři se snaží zavděčit jak méně, tak více zkušeným hráčům. Ve výsledku tak WRC 2 ani nemůže být simulací typu Richard Burns Rallye.

Přesto se auta neřídí špatně, jen je obtížné vytvořit si správný rytmus, ve kterém by se zábava ze závodění mohla naplno projevit. Konečně ale aspoň poznáte rozdíl při jízdě na šotolině, asfaltu a ledu.

WRC 2

Přinejmenším zpočátku se jistě nevyhnete výletům mimo trať. Ty jsou řešeny postaru. Stačí jen trochu vyjet z dráhy a už se auto obnovuje na té správné stopě, pochopitelně s časovou ztrátou.

K dispozici je ale poněkud nadpřirozená funkce, kdy několikrát za úsek můžete využít přetočení času zpět, a tak lépe vybrat onu zrádnou překážku, aniž by se to projevilo na špatném čase v cíli. Využívání této funkce závisí zejména tom, nakolik je hráč ochoten si takto pomáhat.

WRC 2

Hlavním módem WRC 2 je kariéra, ve které se staráte nejen o své výsledky na trati, ale v jistých ohledech - například podepisování sponzorů - také o blaho týmu. Na hru má překvapivý vliv také postupný vývoj vozu i jeho nastavení. Komu by se do něj ale nechtělo, může využít mnoha připravených nastavení na všechny možné povrchy i do různých povětrnostních podmínek. Mimochodem, tratě jsou někdy sice mokré nebo zasněžené, ale na efekt deště nebo sněžení ve hře nenarazíte.

Největší problém hry více hráčů je ten, že se se soupeři můžete poměřit pouze prostřednictvím výsledkových žebříčků, respektive formou ducha, který předvádí určitý nájezd úseku. Ale to k rallye patří a fandové ocení možnost zahrát si on-line celá mistrovství.

WRC 2

WRC: FIA World Rally Championship 2 bohužel není titulem, o jakém by fandové rallye, a že jich není málo, snili. Má sice oficiální licenci, ale působí sterilně a nedotaženě. Navíc se od předchozího dílu liší opravdu velmi málo.


Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 154 čtenářů