Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WRC: Rally Evolved

  12:01aktualizováno  27. září 9:12
Značková závodní série Sony se opět po roce vrací, a znovu tak bude útočit na peněženky hráčů. Zdali se jí to daří, nebo zda se letos již jedná o labutí píseň této série na PS2, to se dozvíte právě dnes.

WRC: Rally Evolved Majitelé PlayStation 2, kteří jsou zároveň i fanoušky automobilových soutěží, si na zásobu kvalitních her rozhodně nemohou stěžovat, když už nic jiného, vychází každým rokem minimálně nový díl rallye série WRC, která se postupem času etablovala jako skutečně vynikající závodní řada. Letos se tvůrcům z Evolution Studios asi již zdálo poněkud hloupé, pouze opět zvýšit číslo na konci názvu, a tak by letošní hra mohla díky názvu působit dojmem, že nejde jen o „obyčejné“ pokračování, přestože tomu tak v podstatě je.

Lehce problematická je i práce navigátora.

Na druhou stranu, slovo „Evolved“ v názvu hry by mohlo naznačovat, že se nějakého toho posunu přeci jenom dočkáme. A v podstatě je tam oprávněně. Přestože osobně nepovažuji u videoher grafiku za primární oblast zájmu, je potřeba říci, že ač již WRC 4 vypadalo velmi dobře, Evolved je na tom ještě znatelně lépe. Grafika je sice mnohdy poněkud zrnitá, ale celkově se jedná o skutečně velice slušnou pastvu pro oči. V WRC: Rally Evolved podstatě v každé rallye a dá se říci, že i v každé rychlostní zkoušce se najde úsek, který vám ztvárněním vyrazí dech. Série WRC si vždy zakládala na vysoké dohlednosti v okolí svých tratí a letos tomu samozřejmě není jinak. Vlastně je, letos totiž vidíte tak daleko, že místy autory začnete málem podezírat ze na pozadí sprostě připlácli statickou panoramatickou tapetu. Skvěle ale vypadá i bezprostřední okolí tratí jako stromy, keře, různé kameny, skály, domy či diváci. Pokud ale zpomalíte, zjistíte, že na to grafici s programátory šli dost od lesa a že mnoho objektů kolem trati jsou pouze nízkopolygonové modely, ale v kombinaci s velice slušnými texturami a „předpokládanou“ rychlostí máte při jízdě z grafiky vyloženě pozitivní dojem. To platí samozřejmě i o hezky ztvárněných vozech či případných dynamických změnách počasí v průběhu jízdy. Snad jen kaluže a některé další vizuální efekty mohly být zpracovány lépe.

Co se týče hry jako takové, hlavní důraz je opět kladen na světový šampionát, v němž se proženete všemi letošními WRC: Rally Evolved světovými rallye podniky v kůži a voze všech licencovaných jezdců továrních týmů. Takže třikrát hurá, Roman Kresta je zde v plné síle. Vedle královské třídy WRC se můžeme projet po loňsku opět i ve vozech kategorie Super 1600, kde se ovšem nedočkáme licencovaných jezdců, a nebyla by to už ani správná rallye hra, kdyby chyběla možnost svézt se i v nějakém tom historickém klasikovi. Potud tedy vše na svých místech a v nejlepším pořádku.

Za pozvednutí českého praporu a rozšíření bodového konta Romana Kresty by za to mohlo stát.

První zásadnější novinky se ale projeví až při samotném hraní. To se letos zdá poněkud obtížnější, ale rozhodně to není na škodu. Pokud by ale přeci jen někdo měl problémy, není nic jednoduššího než se pohrabat v položce Options a tam si nastavit hodnoty jízdních asistentů, podobně jako v poslední Formula One. Sem byste měli zavítat co nejdříve, a co nejdříve si odladit jejich hodnoty tak, aby se vám jezdilo co nejlépe. Zatímco u Formula One to byl ale vítaný element, použitelný v celém spektru hodnot, u WRC Rally Evolved tomu tak není a pokud si nastavíte všechny tři parametry do stavu WRC: Rally Evolved maximální asistence, budou zejména již zkušenější hráči mít problémy s tím, aby se trefili do „nálady“ hry. Pokud by se vám v tuto chvíli zdálo, že jsme zapomněli napsat, co že všechno je zde možné regulovat, pak máte pravdu a napravíme to nyní: na počítači můžete nechat výpomoc ve třech jízdních složkách, kterými jsou klasicky kontrola trakce, brzdění a asistent, jež vám dokonce pomůže se zatáčením. A ten konkrétně nadělá zpočátku největší neplechu. Hra totiž začne zatáčet o poznání dříve nežli byste chtěli, přičemž vy se budete podvědomě snažit zatáčení vyrovnat, čímž se docela dobře můžete stát obětí takzvaného kyvadlového efektu (rozhoupání vozu tím, že nejprve lehce zatočíme na opačnou stranu, než kam vede zatáčka). To je sice super věc, ale v tomto případě tak zatočíte přesně na opačnou stranu než potřebujete. Rovněž je jasné, že při vysokých hodnotách brzdného asistenta hra jede vyloženě na jistotu, takže pokud chcete zajíždět slušné časy (myšleno traťové rekordy, vyhrávat erzety se dá v podstatě kdykoliv) a mít ze svých výkonů dobrý pocit, tak rozhodně tyto dva elementy snížit alespoň na polovinu. Srabsky přiznáváme, že kontrola prokluzu se ale docela hodí :-).

WRC: Rally Evolved Hru si tak můžete plně přizpůsobit vlastním potřebám, a obtížnost tak lze nastavit od směšně jednoduché až po velmi realistickou. Sice to není až takové maso jako v případě Richard Burns Rally, ale i tak představují vyšší obtížnosti již velmi slušnou výzvu. To ale mnohdy i při obtížnostech nižších, kdy se vlivem změn počasí musíte přizpůsobovat aktuálnímu stavu trati. Nejlépe je to vidět ve Švédsku, kde si v klídku jedete svoje tempo, ale jakmile začne sněžit, jako by silnici někdo namydlil. Jízdní projev vozů je tedy velice slušný a je narušován pouze skutečností, že při bouračkách dost často vyjde najevo, že kolizní model nebyl zrovna tím, co by tvůrci pilovali s maximální pečlivostí.

Stará páka se vrací

Není to tak dávno, co jsme v recenzi PSP verze WRC rozumovali nad tím, čím to může být, že se Škodovkám v této elitní kategorii daří tak prachbídně, že je válcují i Mitsubishi, které sice měly navázat na co z minulosti, ale to nic neznamená, že by naše konstruktéry jejich japonští kolegové nezahanbili tím, že červené rallye speciály začaly zajíždět lepší výsledky nežli bouráky z Boleslavi prakticky okamžitě. Na nedávné tragicky zakončené Britské Rallye se ale ukázalo, že nemalá část viny bude možná i na jezdcích. Do Fabie WRC se totiž po dvou letech nicnedělání posadil kdysi veleslavný Colin McRae a ihned dokázal vybojovat slušné sedmé místo. Tak sakra, chlapi, kde je tedy něco špatně?

Klady a zápory

Plus Slušná grafika
Plus Proměnlivé podmínky a na nich závislý jízdní projev
Plus Jízdní asistenti a široké spektrum obtížnosti plynoucí z jejich nastavení

Mínus Ne úplně ideální navigátor
Mínus Kolizní model mohl být lepší

Lehce problematická je i práce navigátora, jehož hlášení lze nastavit pouze ve třech úrovních (standardní, pozdní a brzké hlášení), což není zrovna ideální a při standardním nastavení se někdy stane, že vám nahlásí několik zatáček dopředu, aby vás jindy o zužující se trati či překážce informoval na poslední chvíli. Tady to bude ctít trochu toho zvyku a cviku ve čtení trati. Trochu nerealisticky rovněž působí nenadálé padání kamení přímo pod vaše kola či náhodně přeběhy zvěře, které sice hru slušně oživují, ale nemusely by se zde vyskytovat až tak často. Na druhou stranu ale samozřejmě nemusíte mít strach, že by vás něco takto nenadálého potkalo v každé druhé či třetí rychlostní zkoušce, to naštěstí zdaleka ne.

Celkově ale musíme WRC Rally Evolved hodnotit velmi kladně. Hra se hraje velice příjemně, každý si její obtížnost může přizpůsobit přesně té své „výkonnostní“ kategorii a v neposlední řadě hra velice dobře vypadá. Pokud tedy máte kladný vztah k tomuto odvětví motoristického sportu, koupí nového WRC rozhodně neprohloupíte. Již jenom za pozvednutí českého praporu v mistrovství světa a rozšíření bodového konta Romana Kresty by za to mohlo stát.

WRC: Rally Evolved
Výrobce/Vydavatel Evolution/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 450 kB
Verdikt: Opět o rok lepší licencovaná rallye hra.
Hodnocení: 80% (info)Témata: jízdné

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz