Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WTF – Co to, sakra?

  12:00aktualizováno  11. října 1:56
PSP je často vytýkáno, že hráčům nabízí jen konverze her z velkých konzolí. WTF se snaží tuto díru vyplnit souborem miniher, které vás mají zabavit v těch několika minutách volného času v práci.

WTF Mini-hry. Známe je všichni. Jsou součástí „velkých“ her a mají za úkol hráče rozptýlit, trošku ho zrelaxovat před dalším snažením, ale hlavně pobavit. A proto je máme tak rádi, že? Jsou v RPG, jsou v simulátorech, jsou v plošinovkách, jsou v bojovkách, jsou všude. A teď dokonce jsou i v samostatné hře na PSP seskládané jen ze samých miniher plus několika bonusových ... jak to jen nazvat? ... prográmků. Je čas se radovat? Otevřeme šampáňo? Obvoláme kámoše? Hmm, ne.


Celý soubor her se zdá být sešit hodně horkou jehlou, bez citu pro vkus.

Nikdy na nás nepůsobila prezentace hry tak negativně, jako u WTF (což znamená „work time fun“, nikoliv onen WTF anglický expresivní výraz pro údiv). Obrazovka vraku automobilu, doslova napěchovaná odpadem, jen podtrhuje obsah UMD. Menu a vše ostatní se nese v minimalistickém, autistickém stylu mentálně postiženého dítěte. Co se hře nedá upřít, je unikátní ztvárnění jednotlivých miniher. Každá vypadá úplně jinak – co se týče grafického zpracování – ovšem na druhou stranu, ze všech budete mít ten stejný, rozpačitý dojem nepovedenosti a trapnosti. V samotném hraní ale jejich vizuální odflinknutí nevadí. Jednak lze s přimhouřeným okem tvrdit, že jde o záměrný styl, a také nejde o žádné komplexní programy vyžadující perfektní grafické zpracování. To ani náhodou. V devadesáti procentech případů jde jen a pouze o zmáčknutí tlačítka X, v ostatních jde o křížek a kolečko. Obrazně řečeno.

Systém otevírání nových miniher...

... je stejně tak vyšinutý, jako celý obsah WTF. Do zemdlení utrácíte drobné vydělané v hlavní sekci hry v automatech, které vám z milosti ze svého rezervoáru vysypou nějakou novou hru. Kromě toho z nich dostanete celý kontejner nejrůznějších předmětů, které vám postupem času vyplní tabulku k nim určenou. Jejich smysl nám uniká a stejně tak nám uniká smysl celé této hry.

WTF A o co tedy jde konkrétně? Kompilace čtyřiceti miniher, z nichž některé jsou určené jen k multiplayeru přes AdHoc a deset bonus programů, které jsou koncipované tak, aby vám posloužily v běžném životě. Některé jsou úplně k ničemu (jako napřiklad EyeSpy – dvojice očí v několika variacích. WTF?) K ruce se vám dostane počítadlo (neplést s kalkulačkou), baterka (displej zbarvíte do několika barev), kuchyňské stopky, čínský horoskop nebo vám PSP ukáže světový čas nebo pomůže ve hře bingo. Když nad tím teď tak uvažuji, možná jsou tyto programy lepší, než hlavní náplň hry a to myslím zcela dostatečně popisuje, s čím máte tu čest. Hry jsou totiž založené na nejzákladnšjších principech (stisknout na povel tlačítko) a na stereotypním vymačkávání kombinací jako při třídění kuřat nebo seskládávání propisek. Těch pár „her“ složitějšího rázu jsou frustrující, nezábavné hříčky, které vás spíše vytočí než pobaví a ve vás zanechají jen pocit vyhozeného času a peněz.

WTF

Pípy a kníky jako vystřižené z dob osmibitů do kvality hry skvěle zapadají.

Celý soubor her se zdá být sešit hodně horkou jehlou, bez citu pro vkus (nejen po grafické stránce, ale i pro samotnou herní podstatu). V tomto duchu se nese i zvuková stránka. Pípy a kníky jako vystřižené z dob osmibitů do kvality hry skvěle zapadají. O hudbě se hovořit nedá vůbec, ale i kdyby ji zkomponoval samotný Beethoven, na konečném verdiktu by to nic nezměnilo.

Klady a zápory

Plus Množství miniher

Mínus Málokterá je na víc než 5 minut
Mínus Grafika, hudba, zvuky

Minimum hratelných hříček, které i tak úsměv vykouzlí na vaší tváři jen na pár krátkých okamžiků, nemůže tedy být důvodem, proč se touto kompilací vůbec zaobírat. Zkrátka ruce pryč. Snad se někomu podaří dát dohromady smysluplnější, ale hlavně zábavnější soubor miniher, jenž by nás byl schopen zabavit déle než na pár minut.

WTF
Výrobce/Distributor SCEI / D3 Publishing
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ad-hoc
Verdikt: Verdikt: Pokud vám chyběl nějaký soubor miniher k PSP na cesty, na chatku, nebo k umlčení mladšího sourozence, ruce pryč. Tedy pokud není ten váš sourozenec retardovaný. Marně hledáme logo Unicef potvrzující, že jde o produkt z chráněné dílny.
Hodnocení: 30% (info)

Autor:


Témata: simulátor

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

Najdete na iDNES.cz