Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WTF – Co to, sakra?

  12:00aktualizováno  11. října 1:56
PSP je často vytýkáno, že hráčům nabízí jen konverze her z velkých konzolí. WTF se snaží tuto díru vyplnit souborem miniher, které vás mají zabavit v těch několika minutách volného času v práci.

WTF Mini-hry. Známe je všichni. Jsou součástí „velkých“ her a mají za úkol hráče rozptýlit, trošku ho zrelaxovat před dalším snažením, ale hlavně pobavit. A proto je máme tak rádi, že? Jsou v RPG, jsou v simulátorech, jsou v plošinovkách, jsou v bojovkách, jsou všude. A teď dokonce jsou i v samostatné hře na PSP seskládané jen ze samých miniher plus několika bonusových ... jak to jen nazvat? ... prográmků. Je čas se radovat? Otevřeme šampáňo? Obvoláme kámoše? Hmm, ne.


Celý soubor her se zdá být sešit hodně horkou jehlou, bez citu pro vkus.

Nikdy na nás nepůsobila prezentace hry tak negativně, jako u WTF (což znamená „work time fun“, nikoliv onen WTF anglický expresivní výraz pro údiv). Obrazovka vraku automobilu, doslova napěchovaná odpadem, jen podtrhuje obsah UMD. Menu a vše ostatní se nese v minimalistickém, autistickém stylu mentálně postiženého dítěte. Co se hře nedá upřít, je unikátní ztvárnění jednotlivých miniher. Každá vypadá úplně jinak – co se týče grafického zpracování – ovšem na druhou stranu, ze všech budete mít ten stejný, rozpačitý dojem nepovedenosti a trapnosti. V samotném hraní ale jejich vizuální odflinknutí nevadí. Jednak lze s přimhouřeným okem tvrdit, že jde o záměrný styl, a také nejde o žádné komplexní programy vyžadující perfektní grafické zpracování. To ani náhodou. V devadesáti procentech případů jde jen a pouze o zmáčknutí tlačítka X, v ostatních jde o křížek a kolečko. Obrazně řečeno.

Systém otevírání nových miniher...

... je stejně tak vyšinutý, jako celý obsah WTF. Do zemdlení utrácíte drobné vydělané v hlavní sekci hry v automatech, které vám z milosti ze svého rezervoáru vysypou nějakou novou hru. Kromě toho z nich dostanete celý kontejner nejrůznějších předmětů, které vám postupem času vyplní tabulku k nim určenou. Jejich smysl nám uniká a stejně tak nám uniká smysl celé této hry.

WTF A o co tedy jde konkrétně? Kompilace čtyřiceti miniher, z nichž některé jsou určené jen k multiplayeru přes AdHoc a deset bonus programů, které jsou koncipované tak, aby vám posloužily v běžném životě. Některé jsou úplně k ničemu (jako napřiklad EyeSpy – dvojice očí v několika variacích. WTF?) K ruce se vám dostane počítadlo (neplést s kalkulačkou), baterka (displej zbarvíte do několika barev), kuchyňské stopky, čínský horoskop nebo vám PSP ukáže světový čas nebo pomůže ve hře bingo. Když nad tím teď tak uvažuji, možná jsou tyto programy lepší, než hlavní náplň hry a to myslím zcela dostatečně popisuje, s čím máte tu čest. Hry jsou totiž založené na nejzákladnšjších principech (stisknout na povel tlačítko) a na stereotypním vymačkávání kombinací jako při třídění kuřat nebo seskládávání propisek. Těch pár „her“ složitějšího rázu jsou frustrující, nezábavné hříčky, které vás spíše vytočí než pobaví a ve vás zanechají jen pocit vyhozeného času a peněz.

WTF

Pípy a kníky jako vystřižené z dob osmibitů do kvality hry skvěle zapadají.

Celý soubor her se zdá být sešit hodně horkou jehlou, bez citu pro vkus (nejen po grafické stránce, ale i pro samotnou herní podstatu). V tomto duchu se nese i zvuková stránka. Pípy a kníky jako vystřižené z dob osmibitů do kvality hry skvěle zapadají. O hudbě se hovořit nedá vůbec, ale i kdyby ji zkomponoval samotný Beethoven, na konečném verdiktu by to nic nezměnilo.

Klady a zápory

Plus Množství miniher

Mínus Málokterá je na víc než 5 minut
Mínus Grafika, hudba, zvuky

Minimum hratelných hříček, které i tak úsměv vykouzlí na vaší tváři jen na pár krátkých okamžiků, nemůže tedy být důvodem, proč se touto kompilací vůbec zaobírat. Zkrátka ruce pryč. Snad se někomu podaří dát dohromady smysluplnější, ale hlavně zábavnější soubor miniher, jenž by nás byl schopen zabavit déle než na pár minut.

WTF
Výrobce/Distributor SCEI / D3 Publishing
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ad-hoc
Verdikt: Verdikt: Pokud vám chyběl nějaký soubor miniher k PSP na cesty, na chatku, nebo k umlčení mladšího sourozence, ruce pryč. Tedy pokud není ten váš sourozenec retardovaný. Marně hledáme logo Unicef potvrzující, že jde o produkt z chráněné dílny.
Hodnocení: 30% (info)

Autor:


Témata: simulátor

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...Najdete na iDNES.cz