Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X-750F s nejvíce DPI na trhu

  12:01aktualizováno  5:08
Myši této společnosti nikdy do progamingu nezasahovaly. Ovšem co není, může být. A jako z čistého nebe přišel A4Tech se sérií X7 určenou především do dlaní právě hráčů. Dnes si představíme model s nejvíce DPI na trhu - X-750F.

A4Tech X-750F

Myši této společnosti nikdy do progamingu nezasahovaly. Ovšem co není, může být. A jako z čistého nebe přišel A4Tech se sérií X7 určenou především do dlaní právě hráčů. Dnes si představíme model s nejvíce DPI na trhu - X-750F.

Balení

S originálností obalu se moc výrobců netahá, hlavní je, aby myš byla vidět, poté vyzdvihnout nejdůležitější technické prvky myši a hurá na pulty s líbivým grafickým zpracováním. Nynější balení tedy dostalo klasický vzhled čtverce s vyseknutou parabolou pro přímý pohled na model X-750F. Přední strana obalu ještě propaguje speciální tlačítko, které po jednom zmáčknutí údajně funguje jako byste v nejvyšší možné rychlosti zmáčkli tlačítko levé hned třikrát, o tom ale více až v dalších odstavcích. V krabičce kromě myši najdeme i redukci z USB do PS/2 a disk s ovladači, na kterém najdeme také originální software od A4Tech pro testování kvality snímání. Manuál zřejmě není třeba.

Bližší pohled

Dle mého názoru se X-750F designově povedla. Lesklý plast po všech horních stranách v černé a stříbrné barvě, které parádně kontrastují. Horní strana je rozdělena dvěmi stříbrnými linkami stejně tak, jako jsou další neúplnou linkou rozdělena dvě hlavní tlačítka. Tuto neúplnou linku pak vyplňuje rolovací kolečko, svítící hned několika barvami v závislosti na daném dpi, překvapivě s funkcí prostředního tlačítka, tlačítko pro změnu dpi (jichž je celkem šest) a speciální červené tlačítko, jež najdeme u většiny modelů této série, zajišťující 3 kliky při jednom kliku. Vysvětlím o pár řádků níže. Po levé straně, tedy u palce, najdeme další dvě stříbrná tlačítka. Jedno je povrchově upraveno o vroubky, druhé pro změnu hladké. Hned pod těmito tlačítky, které defaultně slouží k Back & Forvard funkcím prohlížečů, najdeme gumový proužek pod palec. Abych se přiznal, vůbec jsem o něm nevěděl, dokud jsem myš nedržel v ruce a nutno dodat, že guma tam palci skutečně jen a jen prospívá. Uvítal bych ji ovšem i na jiných částech, ne-li přímo všude. Podvozek skrývá 4 teflony, pole s informacemi od výrobce a laserový senzor. Kabeláž myší série X7 je neskutečně tenká a krásně po povrchu klouže. U tohoto modelu dosahuje délky 1,8 m. USB konektor i PS/2 redukce jsou pozlaceny, ovšem nutno dodat, že myš nedisponuje kompatibilitou s USB 2.0, nýbrž s 1.1.

Ergonomie vás nezklame. Žádné bolavé zápěstí ani při delší práci či hraní nejen díky váze čítající 104,3g. Celá série je vhodná jak pro držení v pravé, tak i v levé ruce, avšak leváci musí počítat s tím, že dvě tlačítka a gumová plocha na levém boku budou ovládat s pomocí malíčku.

A konečně jsme se dostali k technologii. Začněme laserovým senzorem. Ten disponuje s až 2500 dpi, což je momentálně nejvíce na trhu! V zásobě má ještě dalších 5 možných dpi, jmenovitě: 600-800-1200-1600-2000-2500, přičemž každé dpi myš vykazuje pomocí jinak podsvíceného kolečka. U 600 nesvítí vůbec, u 800 dioda svítí zeleně, u 1200 žlutě, u 1600 červeně, u 2000 kolečko bliká ve žluto-červené kombinaci a nakonec u 2500dpi ve zeleno-žluté kombinaci.
Změna dpi se využívá primárně ve hrách. Když potřebujete maximální přesnost, například u sniperských pušek, začnete snímat s některým z nízkých dpi, pokud naopak hrajete rychlou hru, kde se potřebujete například rychle otáčet, sáhněte po některém z vyšších. Máte přeci k dispozici 6 rozlišení.
Poté je to pak zpracování obrazu rychlostí 6,4 mpx/s a schopnost akcelerace 20g.

Co jsem zkoušel dva různé problematické povrchy, senzor si neporadil pouze se zrcadlem, s průhledným sklem mu to šlo výtečně. Pro šťouraly: se záznamovou vrstvou CD si také neporadil :). To však ale jen pro zajímavost.

O několik řádků výše jsem se dostal k výrobcem tolik opěvované funkci s názvem „3xFire“. Ta je zajišťována prostřednictvím červeného vroubkovaného tlačítka nalevo od kolečka. O co se jedná? Jedno odkliknutí tlačítka se programům jeví jako trojklik levého tlačítka. Tedy namísto dvojkliku levého tlačítka zmáčknete tlačítko „3xFire“ a výsledek je stejný. Spíše než ve spojitosti s kancelářskými programy ji výrobce propaguje ve spojitosti s hrami a rychlejší střelbou. Postřehy z jeho používání čtěte v další kapitole.
Snímače tlačítek OMRON vydrží minimálně 800 000 kliků.

Postřehy z používání

V této kapitole se nemohu věnovat ničemu jinému, než oné „3xFire“. Ve Windows a příslušných kancelářských programech tlačítko pracuje skvěle, ovšem koho by zabilo udělat klik navíc. V tomto prostředí tuto funkci tedy uvítají pouze lenoši a lidé s onemocněním kloubů, kde je každá další námaha na obtíž. Ve hrách je to už kapku horší. Například u prvního dílu Call of Duty se „3xFire“ u jedné zbraně projevoval jako dvojklik, u další jako obyčejný klik. Až při změně na mód Semi-Auto se u nějakých zbraní jevil jako trojklik, ale stále ne u všech. To samé platí u Call of Duty 2. Nejjednodušší zřejmě bude, když levé tlačítko budeme držet, tak jako to děláme doposud a tlačítko „3xFire“ budeme používat jen v rámci neherních programů.

Ovladače

Smart X7 7.70, jak se mimochodem jmenují, nepřinášejí v podstatě nic nového. Kromě klasických funkcí jako například naprogramování tlačítek, délky dráhy stopy kurzoru apod. (více v přikládaných screenshotech) stojí za zmínku jen tlačítko s názvem „X7-Jump“. To umožní individuální nastavení dpi na osách X a Y. Kdo měl či stále má co dočinění s myšmi od A4Tech, jistě pocítil výhody LuckyJump a NetJump. Lucky/NetJump je programovatelný panel, který aktivujete stiskem přiřazeného tlačítka, kde máte shromážděné předem připravené akce, jež nejčastěji používáte. V případě NetJump to jsou např. Back & Forvard, Oblíbené položky, Outlook, atp. V případě LuckyJump pak nejběžněji používané úkony či aplikace ve Windows.

Ve zkratce

Rozhraní: USB 1.1 (v balení redukce PS/2)
Drátová: ano
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 600-800-1200-1600-2000-2500 dpi
Tlačítek: 7 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: lesklá černá s lesklou stříbrnou
Orientační cena: 748,51 Kč s DPH (na alza.cz dne 30.7.2006)

Závěrem

Kvalitní hráčská myš A4Tech X-750F mne svými vlastnostmi a cenou, za kterou je prodávána, doslova nadchla. Během týdne, co jsme se poznávali, jsem si na ni zvykl natolik, že bych ji nejraději nedal pryč. I když neoplývá kompatibilitou s rozhraním USB 2.0 a tudíž se pár milisekund nastřádat musí, rozhodně bych ji na vašem místě alespoň vyzkoušel. Dáte-li na mne, dostanete do ruky nástroj, s jehož pomocí vám neunikne ani ten nejrychlejší a nejhbitější nepřítel.

Za zapůjčení produktu A4Tech X-750F děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz