Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X-Blades. Kdyby Lara a Dante měli dceru

aktualizováno 
Spousta akce, málo inovace, středně stereotypu, holá zadnice a hordy nepřátel. To je recept, podle kterého byla uvařena tato hra.
60

X-Blades

Platforma: PC
Výrobce: Gaijin

  • Oddechová nenáročná akce
  • Vcelku líbivé grafické zpracování
  • Slušné množství kouzel
  • Stereotypní
  • Krátké
  • Některé souboje s bossy jsou zdlouhavé

Poněkud ulítlá rubačka, která jde v kosení nepřátel až na samou dřeň a bohužel dře o dno primitivnosti. Občas vypnout není na škodu, ale ne každý to dovede takto hluboce.

Herní karta

X-BladesNe, že by snad vývojáři plánovali vydat hru, kde by se setkal Dante z Devil May Cry s Larou Croft z Tomb Raidera a společně zplodili potomka. Ale kdyby tato bizarní situace přece jen nastala, jejich dcera by se pravděpodobně chovala jako hlavní hrdinka akční adventury X-Blades, která se jmenuje Ayumi. Ayumi je totiž lovkyně pokladů, která se ale stejně jako v pátrání po drahocenných pokladech vyžívá v ohánění se dvěma meči a střelbou ze dvou pistolí.

Nenechte se plést tím, jaké povolání si Ayumi zvolila, tentokrát se nedočkáte žádného hopsání po takřka nedostupných plošinkách a pasti budete překonávat jen minimálně. Ayumi totiž bude hlavně a především bojovat. Takže z akční adventury nám zbude pouze slovo „akční“. X-Blades se z drtivě valné části soustředí na rubání nepřátelských vln, které se na vás nekompromisně valí. Žádné řešení hlavolamů či volba nejvhodnější taktiky, prostě a jednoduše musíte přežít hromady protivníků, kteří na vás útočí ze všech stran.

X-BladesPoté, co vybijete celou úroveň, je dobré prohledat každý kout.

Nehrozí, že byste rychle proběhli úrovní s minimem konfliktů, dovoleno vám to nebude. Pokud chcete pokračovat, musíte zlikvidovat každého živáčka v lokaci. A někdy to trošku času zabere, protože se počítají na stovky.

Jak už víte, Ayumi má k dispozici duo mečů a pistolí a pro obojí najde využití. Střelné zbraně jsou vhodnější na poletující obludy, meče pak na ty, které se pohybují po svých. Ale není to pravidlo, protože některé bestie sice používají nohy, ale jsou tak rychlé, že zasáhnout je ostřím není snadné.

X-BladesNení ani úplně nejlepší kombinovat střelbu a sekání meči. Pokud totiž bojujete s čepelemi (a nejste současně zasaženi útoky protivníků), záleží na tom, kolik úderů za sebou uštědříte. Čím víc, tím líp. A to z jednoho prostého důvodu - čím delší kombo, tím víc vylétá orbů z padlých netvorů. Jestliže ale přerušíte řadu těchto útoků střelbou, může se množství orbů z mrtvých snížit. Navíc, při střelbě se nenaplňuje ukazatel Rage, který je pro vás také životně důležitý, protože ho nutně potřebujete k vyvolávání kouzel.

Bez těch byste si totiž ani neškrtli. Hra sází na to, že budete magii používat co nejčastěji. Většina netvorů je totiž zranitelná jen určitým druhem magie. Obvykle funguje klasický princip, že ohnivé bestie zraníte ledem, temné netvory světlou magií atd., ale kdybyste si náhodou nebyli jisti, co na koho platí, tak lze kdykoliv nahlédnout do bestiáře, kde se to dozvíte.

X-BladesJe to slušný pokus o variabilitu, ale přináší to i jeden problém. Kouzla nezískáváte zadarmo, ale nakupujete za orby. A pokud narazíte na někoho, kdo je odolný vůči všemu, kromě ledu a vy nemáte nakoupeno žádné ledové kouzlo, jste v háji. Sice lze magii nakupovat kdykoliv, ale můžete se stát, že nebudete mít dos platidla.

Naštěstí můžete aktuální misi opustit a vrátit se do původní, kde se opět objeví všichni nepřátelé, které jste už porazili, a vy tak můžete získat dostatek orbů pro žádanou investici. Orby vám dovolí nakupovat kouzla, speciální střelecké módy (pro příklad zběsilou palbu nebo extra účinnou střelu), rychlejší regeneraci zdraví a energie nutné pro kouzlení, plus předměty, které vás okamžitě vyléčí nebo vám dodají „Rage“ (jejich cena je ovšem úroveň od úrovně vyšší). Dobití obojího lze docílit i rozbitím krystalů v levelech.

X-BladesGrafici si zrovna nedali práci s tím, co na Ayumi navléct.

Účinnost střelby, sílu mečů a některé speciální údery ale nakoupit nemůžete, k tomu je potřeba najít tři díly amuletu. Poté, co vybijete všechny netvory v úrovni, je tedy dobré prohledat každý kout a rozbít vše, co se dá.

Je to v podstatě jediné zpestření herní náplně, jinak vás totiž čeká jen likvidování všeho živého. Do cesty se vám připletou ještěři skákající po dvou, létající mágové, obří hmyz, ohniví, ledoví a temní elementálové a pár dalších exemplářů. Někde jsou také generátory, které na vás vysílají další a další dítka temna. Je tedy jasné, že nejdříve musíte odstranit je, abyste v jedné úrovni netrávili zbytky svého končícího mládí.

I bez generátorů monster ale v některých lokacích strávíte až zbytečně moc času, na malé ploše se objevují noví a noví nepřátelé a vy jen sekáte, střílíte a čarujete, čímž X-Bladesse občas probojujete k dosti hutné nudě.

On totiž ani samotný bojový systém není nějak objevný. K úderu mečem slouží jediné tlačítko, stejně tak jedno ke střelbě, dále je to výskok a na čtyři tlačítka si můžete rozložit kouzla. Člověk by si řekl, že čtyři sloty jsou tak akorát, ale jelikož na každého platí jiný druh magie, časem zjistíte, že docela často budete muset obměňovat kouzla, abyste zvládli zpracovat daný druh netvorů, který se na vás valí. Někdy se vám totiž přihodí, že se na vás řítí skupina monster, z nichž každé zraní jiná magie.

Oblečené hrdinky jsou passé?
Pěkné křivky prostě prodávají. Jen se podívejte na reklamní branži, v každém druhém spotu vyskočí dívka 90-60-90 a smyslně na vás pomrkává. Sice tu byly pokusy začlenit průměrné lidí, ale podle průzkumů výrobky, které prezentovali obyčejní lidé, takový úspěch neměly.

V herním průmyslu je docela časté velmi přitažlivé hrdinky. Pokud pomineme tisíckrát propírané nahotiny z God of War nebo krásky z Age of Conan, jejichž odhalená těla provokovala cenzory k nepříčetnosti, máme tu i další příklady toho, že holá kůže je holá kůže.

Třeba taková ptákovinka Dear or Alive Xtreme Beach Volleyball je přehlídkou obřích ňader a miniaturních bikin. Ani původní bojovka Dead or Alive není zrovna konzervativní, však skákající ňadra zdejších bojovnic jsou proslulá. Ostatně bojovky jsou obecně vcelku plodnou líhní svůdných kočand, v Soul Caliburu se jich neobjevuje málo a například taková Sonya Blade z Mortal Kombat také dává rána na odiv své spodní prádlo.

X-BladesMožná vás přesto i teď zajímá, proč se vlastně Ayumi ocitla v situaci, kdy musí rozcupovat každého, kdo se před ní objeví. Vlastní vinou. Kdysi dávno existovali dva tvorové, zástupce světla a temna. Prvnímu se podařilo uvěznit temnotu do magického artefaktu, jenž byl dlouhá staletí střežen ve ztraceném chrámu, ale nenechavá Ayumi uvolnila temného démona zvaného Dark One. Ale jelikož se řídí pravidlem „co jsem si navařila, to si sním“, rozhodla se porazit uniklého vězně sama.

A tak ho stíhá po různých úrovních (málokdy se dostane mimo areál chrámu), kosí netvory, občas (opravdu jen občas) musí překonat pár pastí a někdy se utká s takzvaným bossem. Souboje s nimi jsou docela zábavné, protože obvykle na ně neplatí jen obyčejná střelba nebo zběsilé sekání mečem, ale některé bitvy jsou překvapivě zdlouhavé a zaberou minuty a minuty. Nejsou až tak těžké (samozřejmě X-Bladespodle toho, jakou ze tří možných obtížností zvolíte), ale pár je jich zbytečně protahovaných.

Další věcí, která vás může zaskočit, je osobnost hlavní hrdinky. Nedokážeme odhadnout její věkovou hranici, ale podle jejího chování bychom to tipovali na pubertu. Je drzá, odmlouvá, peskuje, rýpe. Nám to sice přišlo roztomilé, ale ozývali se i ti, kterým to rozhodně po chuti nebylo. Uvidíte sami.

Co se ale asi bude líbit všem je, že grafici si zrovna nedali práci s tím, co na Ayumi navléct. Její oblečení toho moc neskrývá a řekněme, že vyrazit do chladnějších krajů s takovým oděvem by nebylo nejmoudřejší.

Vizuálně je hra laděna do anime stylu, s přimhouřenýma očima by se dalo prohlásit, že má i něco z nového Prince of Persia. Pro dabing opět platí, že pokud jste X-Bladespřipraveni na rozjívenou hrdinku, nebudete mít s jejím hlasem problém, pokud ne, pak vám sedět nebude.

X-Blades trpí i typickým neduhem svého žánru, tedy krátkou délkou. Herní doba se pohybuje někde kolem šesti až osmi hodin. Ale i za tak krátkou dobu se můžete začít nudit. Titul není ničím objevný a nenabídne sebemenší pokus o inovaci. Ne snad, že by bylo hraní utrpením, chvílemi vás i slušně pobaví (v případě, že máte chuť na oddechovou rubačku), ale ať se tomu budete bránit, jak chcete, stereotyp se dostaví.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářůNejčtenější

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Další z rubriky

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.