Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X-Men Legends – mutanti v akci

  12:00aktualizováno  12. září 7:03
Když se pořádně nadopovaný mutant rozhodne, že srovná se zemí městskou čtvrť, nelze se divit, že jednomu z toho málem hrábne. A co teprve, když se k tomu prvnímu přidá druhý, třetí a čtvrtý?

BonusWeb HIT X-Men Legends Marvelovské komiksy, ať už se jedná o jejich literární, filmovou či videoherní podobu, možná nikdy nebudou patřit mezi elitu v dané kulturní oblasti, nehrozí jim však ani propad do pomyslné propasti s nedodělky a zapomenutými díly. Důkazem jejich úspěchu, minimálně pokud jde o videoherní scénu, je i příchod komiksového trháku X-Men Legends, jenž se po loňské premiéře v resortu domácích konzolí ocitá v sortimentu her pro N-Gage.

Ačkoliv by člověk neznalý věci mohl předpokládat, že hrdinu zde prezentovaného příběhu představuje jednotlivec, ve skutečnosti je oněch hrdinů více. Výsledkem technologicky velmi pokročilého projektu X-Men je tým mutantů, který je vysílán dle potřeby na různé bezpečnostní mise. Cílem těchto pracovních cest je ochrana lidstva, případně některých jeho představitelů, před hrozbou nepřátel, plynoucí zejména ze strany militantní organizace s nacionalistickým názvem Bratrství.

Hráč je přitom schopen ovládat vždy pouze jednu z postav – ostatní tři jsou svěřeny umělé inteligenci.

X-Men Legends Různorodost bojových technik jednotlivých mutantů, kteří se odlišují kromě elementární či fyzikální podstaty i svými specifickými vlastnostmi, dává hře a zvláště v ní probíhajícím akcím potřebnou šťávu a umožňuje hráči preferovat toho či onoho jedince. Každá z postav je schopna používat primární či sekundární „útok“. Systém jejich zdokonalování upoutá variabilitou a je vskutku cenným atributem v boji o přízeň hráče. Je jasné, že nováček v soubojích příliš výkonný nebude a že chvíli potrvá, než nasbírá potřebné zkušenosti, aby se stal skutečným strojem na zabíjení. Avšak svítání na lepší časy přijde velice brzy. S každým poraženým nepřítelem se hodnota zkušeností postavy navýší a po dosažení potřebného množství je hráči umožněno, aby dotyčného člena týmu vylepšil několika získanými hodnotovými body. Jejich investici lze směřovat do čtveřice základních vlastností (síla, rychlost, vitalita a inteligence), jejichž úroveň určuje, zda je postava zdatná v kontaktním boji nebo zda je vhodnější ji využít pro technologicky pokročilejší praktiky. Stejným způsobem jako základní vlastnosti lze zdokonalovat i speciální techniky, jimiž je každý člen týmu vybaven. V seznamu možných dovedností se najdou takové specialitky, jako X-Men Legends telekinetický štít či ledová bouře.

Co se týče průběhu bojových misí, přestože je v pozdějších fázích hry k dispozici více než desítka mutantů, plnění aktuálních úkolů je svěřeno vždy jen čtveřici vyvolených (rozhodně se v tomto případě nejedná o některé z aktérů filmové soutěže na nejmenovaném českém televizním kanálu). Hráč je přitom schopen ovládat vždy pouze jednu z postav – ostatní tři jsou svěřeny umělé inteligenci. Pro tento účel lze jejich bojový postoj stanovit přiřazením základní orientace, kterou je defenzíva, normál, agrese nebo berserk.

Grafické zpracování herních oblastí nepostrádá smysl pro detail a stylově přesně sedí k charakteru hry.

Pomineme-li přítomnost dalších technických specifik, jako je možnost změny formace týmu, použití interaktivní mapy nebo určování vůdců skupiny a zaměříme-li se opětovně na příběh, zjistíme, že navzdory akčně laděnému projevu hry nepředstavuje X-Men Legends bezvýznamný doplněk, nýbrž plnohodnotnou součást kvalitního herního projektu. Postupné získávání informací, probíhající formou dialogů s NPC postavami, a absolvování mnohdy obtížných úkolů hráče krok za krokem směřuje k vrcholnému rozuzlení story, která se vine okolo dávno tématu, známého už z dob Karla Čapka – hrozby konfliktu mezi lidskou rasou a produkty vyspělé civilizace.

Abyste v roli hráčů nezabředli do stereotypní eliminace nežádoucích elementů a uvolnili cestu svým mozkovým závitům, nachází se v herních oblastech množství ukrytých předmětů. Ať už se jedná o podpůrné lektvary nebo bojovou výstroj, jejich hledání se vskutku vyplatí. Při soubojích s oponenty totiž utržíte nejednu bolestnou ránu a při hrozivém úbytku životní energie nic nepotěší více, než uzdravující Med Pack. Vzhledem k technologické podstatě hlavních hrdinů nepřekvapí, že v inventáři naleznete také hezkou řádku „oživujících“ preparátů. Abyste však nenabyli dojmu, že předměty ve hře tvoří jakousi lékárnu, je nutné uvést, že kromě léčebných zde existují i útočné prostředky, zastoupené například oslepujícími granáty či paralyzujícími bombami.

Miss sympatie – Alison

Jednou ze zásadních postav příběhu je Alison Crestmere. Její vrozené schopnosti, zdokonalované pod dohledem profesora Charlese Xaviera, duchovního otce X-menů, zapříčiní, že z plaché a nenápadné dívky vyrůstá postupem času geneticky vylepšená Amazonka, jež je schopna v boji s nepřítelem používat namísto luku či oštěpu žhavou lávu. Od okamžiku, kdy plně ovládne ohnivé schopnosti, je označována přezdívkou Magma.

Speciální techniky:
Fiery Storm – popálení nepřátel v dosahu ohněm
Fire Shot – útok fireballem na jednoho protivníka
Lava Rift – popálení nepřátel slabší dávkou lávy

Klady a zápory

Plus Populární námět
Plus Propracovaný herní systém
Plus Příjemná grafika a ozvučení
Plus Kooperativní multiplayer

Mínus menší chyby v animaci postav

Grafické zpracování herních oblastí nepostrádá smysl pro detail a stylově přesně sedí k charakteru hry. Pochvalu si rovněž zaslouží skvěle namluvené dialogy, meziúrovňová videa a zvuková kulisa. Malou výtku si odnáší animace postav, která se dá s uspokojením přirovnat k počátkům motion capturingu. Přidělený černý puntík se týká pohybu aktérů interiérem, kdy v těsné blízkosti zdí a bytových doplňků nastávají menší problémy v jeho věrohodném zpracování. Realisticky nepůsobí ani skutečnost, že přes trosky zničených objektů nepřejdete a jste nuceni je zcela nepochopitelně obcházet. Navzdory několika nepodstatným chybám se N-Gage verze X-Men Legends drží osnovy a koncepce premiérových konzolových verzí a v přehledu letošních pecek, v rámci své platformy, se díky kvalitní práci svých tvůrců jistě neztratí.

X-Men Legends
Výrobce/Distributor Barking Lizards / Activision
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth 2-4 hráči
Verdikt: Kvalitní akční RPG, které nejenže zaplní spoustu volného času, ale poskytne i odpovídající množství smysluplné zábavy.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:


Témata: Interaktivní

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Zvláštní kombinace. Ve Final Fantasy XV bude ikonické brnění z Half-Lifu

Half-Life v Final Fantasy XV

V chystané PC verzi japonské RPG Final Fantasy XV se po herním světě budete moci procházet jako Gordon Freeman. Téměř.

K doplňku do simulátoru přibalili autoři i malware. Prý pro boj s piráty

The FSLabs A320

Autoři doplňků do leteckých simulátorů přibalili k hernímu obsahu škodlivý software, který mohl z počítače ukrást...

KOMENTÁŘ: Nejde jen o ty nervy. Dark Souls si užijí i strašpytlové

Dark Souls

Hry jako Dark Souls bývají často charakterizovány jako extrémně obtížné tituly, na které si troufnou jen ti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz