Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X06 - řada nových oznámení

  12:59aktualizováno  1:11
Microsoft pořádá každoročně vlastní akci pro novináře, na níž prezentuje největší pecky pro své platformy. Letos se vše odehrávalo v prosluněné Barceloně a my jsme měli možnost být u toho.

X06 Ve dnech 27.9. - 28.9. 2006, tedy ve středu a ve čtvrtek, proběhla v Barceloně každoroční akce Microsoftu, letos nazvaná X06. Jedná se o rozsáhlou prezentaci nastupujících her pro herní platformy Microsoftu, v tomto případě tedy pro Xbox 360 a PC, označovaných jako Games for Windows. Přestože by se ale z tohoto letmého popisu mohlo zdát, že síly jsou rozloženy 1:1, ve skutečnosti byla celá akce zaměřena v prvé řadě na Xbox 360 a podle rozmístění herních stojanů a stanic se dá říci, že PC se doslova krčilo v koutku, přestože i na něm byly prezentovány poměrně zajímavé tituly. Není ale pochyb o tom, že hlavním tahounem herní divize Microsoftu je právě nový Xbox, jemuž byl věnován téměř celý prostor jak na středeční tiskové konferenci, tak i ve čtvrtek v sálu s hrami a mezi místnostmi, v nichž probíhaly prezentace jednotlivých her.

Byla předvedena hratelná ukázka z chystané akční pecky Gears of War.

Přestože byla čtvrteční možnost zahrát si mnohé chystané pecky jistě velmi vítána, největší pozornost byla X06 soustředěna na středeční tiskovou konferenci, na níž jsme se dočkali několika zajímavých oznámení a informací. Hlavním průvodcem tímto tiskovým podvečerem byl sám Peter Moore, jenž se ukázal být nejen prvotřídním byznysmanem, ale i vcelku vtipným člověkem. Po úvodním oznámení nové hry ze série Banjo nabraly události již očekávané tempo pozvolnějšího rozjezdu, a tak jsme byli seznámeni s dosavadními úspěchy Xboxu 360 a záležitostmi chystanými pro Xbox Live Arcade. Pár hodin po konferenci již bylo možné stáhnout konverzi legendárního Dooma a bez odezvy nezůstalo ani oznámení Ultimate Mortal Kombat 3. Velkou vlnu nadšení nadšení ovšem zvedla zpráva, že se na Live Arcade objeví i konverze mnohými dodnes opěvovaného a velebeného Sensible World of Soccer. Odhaleny byly samozřejmě i další kousky, které budou v budoucnu ke stažení, ale o takové pecky jako tři výše zmíněné kousky se samozřejmě nejednalo. Osobně mě z dalších nejvíce zahřála předělávka hry Gyrrus, která v osmibitové éře patřila do mé osobní Top 5. Možná, že i mnozí z vás si ještě X06 vzpomínají na super akční raketku, která se pohybovala dokola kolem celé obrazovky, létala mezi planetami a střílela vše, co jí přišlo před mířidla.

Hlavním bodem večera ovšem samozřejmě bylo povídání o chystaných „velkých“ titulech. Byla předvedena hratelná ukázka z chystané akční pecky Gears of War, která naznačila, že tato hra bude s největší pravděpodobností velmi atmosférickým, ale hlavně velmi krvavým nářezem (hráli jsme, více dojmů v dalších článcích zabývajících se dojmy z hraní). S velkou pompou pak bylo předvedeno první video z očekávaného Project Gotham Racing 4, nicméně jednalo se pouze o anonci v podobě prakticky nic neříkajícího teaseru. Zkrátka aby se jen vědělo, že na hře se skutečně pracuje. Pozornost závodníků tak na druhou stranu nemusela být tříštěna, a závodně pozitivní jedinci se tak mohli plně věnovat testování Forza Motorsport 2.

Peter Jackson nám v „neformálním“ rozhovoru s Peterem Moorem oznámil, že založil nové studio Wingnut Interactive.

X06 Velkou slabinou původního Xboxu byla absence japonských RPG her, nicméně dva chystané tituly od Mistwalkeru mají ambice na to, aby dokázaly tento stav změnit. Blue Dragon byl prezentován v podobě videa následovaného oznámením, že v Americe i Evropě vyjde v příštím roce, respektive v jeho první půli, a Lost Odyssey byla předvedena i v hratelné formě. Bohužel ve čtvrtek k volnému hraní k dispozici nebyla. O atmosféře a reáliích, jste si mohli přečíst v našem ještě čerstvém článku, dojmy z bojového systému přineseme rovněž v článcích následujících.

Sérií, která je v současnosti možná i úplně největším hráčem na poli videoherního byznysu, je bez debat GTA. O exkluzivitě GTA 4 pro Xbox 360 toho bylo již napsáno a namluveno dost, nicméně překvapením bylo oznámení data vydání v takovém předstihu. V Evropě tedy GTA 4 vyjde sice až za více než rok, ale zato již víme, že to bude přesně 19. října 2007. Oznámeny byly i dva epizodické přídavky k této hře, které by měly vyjít v horizontu několika měsíců po „hlavní“ hře, přičemž v tomto případě by se již mělo jednat o záležitosti, které budou skutečně exkluzivní pro X06 Xbox 360. co se týče exkluzivity, padalo toto slovo na konferenci až nebývale často, nicméně v mnoha případech se dá říci, že se jednalo o promyšlenou rétoriku, kdy to pečlivě promyšlených formulací Peter Moore slovo „exklusive“ dokázal protlačit skutečně v lecjakých případech. Zopakována tak byla next-gen exkluzivita letošních fotbalových her a exkluzivně by se na Xboxu 360 mimo jiné měl objevit i „příští Splinter Cell“. O Double Agent patrně řeč nebyla, a tak nezbývá než vyčkat konkrétnějšího oznámení, zdali se bude jednat o další řadový díl nebo třeba jen o nějakou odbočku této série, případně žánrově zcela jinou hru ze světa Splinter Cellu.

V hratelné podobě byl předveden i rovněž velmi očekávaný Assasins´s Creed, bohužel ale pouze na pódiu a ve čtvrtek nám tuto hru do ruky nepůjčili. I tak se ale dala odpozorovat řada zajímavý věcí a navíc by se již brzy mělo objevit demo (více opět zkraje příštího týdne). V závěru večera se pak na pódiu objevil i oscarový režisér Peter Jackson, jenž nám v „neformálním“ rozhovoru s Peterem Moorem oznámil, že založil nové studio Wingnut Interactive, které hodlá X06 velmi úzce spolupracovat s Microsoftem jednak na projektu, jenž by měl dále obohatit svět Halo a jednak na fungl nové záležitosti, která by do značné míry měla propojit svět her a filmů. Na tuto novou sérii jsme zvědavi obzvláště, protože jsme poněkud nedůvěřivě zvědavi, co z toho vyleze. Pakliže ale měl někdo v danou chvíli dojem, že přítomnost Petera Jacksona, navíc tedy v souvislosti s Halo, bude takovým zlatým hřebíkem večera, byl příjemně zklamán. Závěr totiž patřil Halu bez Jacksona. Oznámena totiž byla RTS Halo Wars, na níž pracují lidé z Ensemble Studios, což je firma zodpovědná za na PC populární strategickou sérii Age of Empires. Ve světě Halo se tentokráte bude bojovat ve velkém.

Gears of War Evropě 17. listopadu, což je „pět dní a ne pět měsíců“ po Americe.

V průběhu konference samozřejmě přišla řeč i na HD-DVD. Peter Moore se nejprve pochválil, že na tomto formátu je v X06 současnosti dostupných zhruba dvakrát více filmů než na konkurenčním Blu-Ray, aby vzápětí oznámil, že přídavná externí HD-DVD mechanika pro Xbox 360 se v Evropě začne prodávat někdy uprostřed letošního prosince za cenu 199 euro. Součástí balení bude i film na HD-DVD. Jelikož se bude jednat o King Konga, tak se zdá, že spolupráce Microsoftu s Peterem Jacksonem se rozjela skutečně na plné obrátky.

Hned v úvodu se Peter Moore zmínil i o tom, že Evropa je pro Microsoft důležitější než by se mohlo zdát, jelikož z celkového objemu prodeje Xboxu 360, jenž k dnešnímu dni činí něco kolem 5 milionů prodaných konzolích, se jich 1,3 milionu prodalo v Evropě. Svou přízeň našemu kontinentu pak za pár chvil demonstroval i jedním „nenápadným“ vtípkem. Zrovna byla řeč o Gears of War a o tom, že v USA hra vyjde 12. listopadu a v Evropě 17. listopadu, což okomentoval slovy, že se jedná o launch pět dní po Americe a ano, skutečně „pět dní a ne pět měsíců“. Svou pifku na Sony pak definitivně přiznal, když mluvil o druhém dílu Forzy. V této souvislosti se mimo jiné zmínil o tom, že ve hře budou zhruba tři X06 stovky vozů, které budou samozřejmě přítomny „přímo na disku“. Na druhou stranu rozhodně není sám, komu záměr Sony a Polyphony Digital vydat jakousi ohoblovanou verzi GT HD, kde se bude platit za každou staženou trať či káru, přijde poněkud „nestandardní“. Jak již tedy bylo naznačeno v úvodu, je Peter zkrátka docela vtipný týpek :-).

Toť tedy zhruba vše ohledně čtvrteční tiskové konference. V úvodu příštího týdne vám pak přineseme dva články, v nichž shrneme naše dojmy z hraní i prezentací jednotlivých zajímavých her, kde mezi všemi již výše zmíněnými nebude chybět ani Fable 2. Což nám připomíná, že Peter Molyneux je ještě o poznání větší šprýmař než jeho jmenovec Moore. Takže, stay tuned.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Neonacisté využívají k verbování dětí i počítačové hry

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

Phantom Doctrine

Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...

RECENZE: Máte dost času? Octopath Traveler je pamětihodný JRPG zážitek

Octopath Traveler

Horko těžko byste hledali očekávanější hru na hrdiny pro hybridní mašinku Nintendo Switch než japonský Octopath...Najdete na iDNES.cz