X3: Reunion

  12:03aktualizováno  9:40
Po velice dlouhé době a spoustě 3D akcí, strategií a RPG se na herní scéně objevuje i propracovaný vesmírný simulátor. Má vůbec v dnešní době šanci na úspěch nebo je tento herní žánr už mrtvý? Navíc: info o češtině a CZ screeny!
80

X3: Reunion

Platforma: PC
Výrobce: Egosoft

Herní karta

Po velice dlouhé době a spoustě 3D akcí, strategií a RPG se na herní scéně objevuje i propracovaný vesmírný simulátor. Má vůbec v dnešní době šanci na úspěch nebo je tento herní žánr už mrtvý?

Přestože hra X3: Reunion vyšla už před nějakou dobou, recenzi vám přinášíme až teď a má to své důvody. Za prvé jsem čekal na X3: Reunion několik prvních patchů, bez kterých byla hra absolutně nehratelná a za druhé mi bylo doporučeno s recenzí posečkat, dokud nebude na spadnutí vydání oficiální české verze. Ta je v současné době ve fázi betatestu a její vydání snad nebude dlouho trvat. Tolik tedy úvodem a teď už vzhůru na recenzi.

Pokud jste hráli předchozí díl X2: The Threat, budete v X3 jako doma, protože řada věcí je stejná, od vesmírné mapy až po hlavního hrdinu, kterým je opět Jullian Brenner. Děj se točí okolo hledání cesty na Zemi a získání kousků mocného artefaktu, který chtějí i ostatní rasy. Celkově je příběh dosti odfláknutý, nevýrazný a také krátký a nudný. Pokud překousnete některé vyloženě stupidní a frustrující mise, dá se zvládnout za jeden delší večer, ale X3 naštěstí není hrou, která by na příběhu stavěla. Naopak zde hraje velice podřadnou roli a při výběru nové hry máte možnost ho úplně vynechat a hrát volnou hru. V čem tedy tkví hlavní kouzlo této gamesky? Přece v jejích téměř neomezených možnostech.

Můžete se ale stát i nájemným žoldákem nebo pašerákem, případně od všeho upustit a prostě se jen tak poflakovat vesmírem a kochat se děním okolo.

Svoboda, kterou vesmír X3 nabízí je až neuvěřitelná. Chcete X3: Reunionvydělávat? Není problém se stát vesmírným obchodníkem, který cestuje od sektoru k sektoru, nakupuje levně a draze prodává a na skladě má téměř vše. Můžete se ale stát i nájemným žoldákem nebo pašerákem, případně od všeho upustit a prostě se jen tak poflakovat vesmírem a kochat se děním okolo. Když se budete trochu snažit, budete za chvíli samý kšeft, mít vlastní obchodní cesty a továrny, vlastnit spousty lodí a skupovat a prodávat komodity po stovkách. Vydělávat si ale nemusíte pouze nakupováním a prodáváním zboží, ale lze také těžit suroviny z asteroidů, nechat se najmout na přepravu osob nebo nákladu, případně se potulovat vesmírem a krást a následně prodávat opuštěné lodě. Nebo se chcete plavit v té nejlepší lodi, jakou lze široko daleko sehnat? Není problém koupit/ukrást lepší loď a nacpat na ni ty nesilnější zbraně, štíty a další věci, sestřelovat piráty, prodávat je do otroctví a sbírat po nich části lodí, no prostě možností jsou stovky.

>> Bez patchů ani ránu. <<

Máte dost trpělivosti?
Tolik možností si ale vyžaduje i jistou znalost ovládání, které někomu může přijít zbytečně složité. Velikým mínusem je absence jakéhokoliv tutoriálu, který X3: Reunionby hráče naučil alespoň některé základní klávesové zkratky a herní principy a začátek hry tak bude dost zmatený nejen pro nováčky. Jedinou záchranou je manuál, ale pokud máte doma X2, ani ho nemusíte otevírat, protože je téměř totožný. Spousta věcí se navíc od dob X2 změnila, vesmír i ekonomika funguje trochu jinak, takže i znalci budou na začátku občas dost tápat. Hra se dá ovládat celkem dobře i kombinací klávesnice+myš (ale skalní fandové žánru mají jistě doma pořádný joystick, se kterým je to přece jen lepší požitek) a na tuto kombinaci si nemůžu stěžovat. Pravým tlačítkem myši zobrazíte kurzor a už se tak můžete vrtat v jednotlivých menu. Druhým stiskem pravého myšítka kurzor opět zmizí a hráči se vrací kontrola nad lodí. Jednoduché, celkem účinné, ale i dosti zdlouhavé. Ve hře vůbec nejde zobrazit kokpit a celkový HUD je minimální, takže než se někam doklikáte, může být pozdě. Ještě že tu jsou alespoň klávesové zkratky.

X3: Reunion X3: Reunion X3: Reunion

Celkově je vesmír X3 velice dobře zpracovaný. Jeho rozloha je sice dost veliká, ale pokud znáte X2, budete se X3: Reunionorientovat bez větších problémů, protože mapa zůstala téměř na chlup stejná, přibylo pouze několik nových sektorů. Ekonomická situace v sektorech se ale více či méně liší, takže staré finty z X2 už nemusí fungovat. Rovněž rasy zůstali stejné, takže kromě lidí (zde Argon) se setkáte i s rasami Paranid, Boron, Teladi a Split a bojovat budete kromě pirátů i s Kha’aky a Xenony. Každému sektoru vládne jiná rasa, takže pokud s někým nejste za dobře, raději se jim vyhněte. Vesmír X3 ale není jen o rozloze, ale i o rušnosti, a ta je zde dost veliká. V celé hře jsou stovky nezávislých NPC, každá se svým cílem a plánem, od patrol nebo pirátů až po nezávislé obchodníky, kteří obchodují mezi sektory a často vám vyfouknou klidně i nějakou tu slibnou zakázku.

Všechny lodě, základny, továrny a další vesmírné objekty jsou vymodelovány do nejmenších detailů a tak precizně, až oči přecházejí.

Skutečný vesmír
Jestli X3 v něčem opravdu exceluje, pak je to jednoznačně grafika, která je jedním slovem úchvatná. Hraní X3 doporučuji v noci při zhasnutých světlech a naprostém tichu (ideálně s kvalitními sluchátky na uších), protože pocit, že jste skutečně v kokpitu své lodi, je až neskutečně silný.

Klady a zápory

Plus Úžasná grafika a hudba
Plus Obrovská rozloha a spousty možností
Plus Žijící svět

Mínus Absence tutoriálu
Mínus Hardwarová náročnost
Mínus Spousty bugů

Z několika okolních screenshotů to moc poznat nejde, ale až poletíte na orbitu obrovské planety, budete pozorovat atmosféru a mraky na povrchu, kolem vás budou proudit menší lodě a v dálce bude svítit mezisektorová brána, zažijete zcela unikátní pocit plný tajemna a napětí. Všechny lodě, základny, továrny a další vesmírné objekty jsou vymodelovány do nejmenších detailů a tak precizně, až oči přecházejí. Pokud si ale budete chtít tu nádheru náležitě vychutnat, připravte si pořádný počítač. Minimální rozlišení je 1024x768x32 a míň to prostě nejde, takže pokud si chcete užít pokročilejší nastavení a zapnout funkce jako FSAA, neobejdete se bez hi-end grafické karty. Stejně kvalitní je i hudební doprovod, který hráče na cestě nekonečným vesmíre doprovází. Jeho autorem je Alexei Zakharov a v některých skladbách se opravdu vytáhl.

Něco málo o české verzi.

Překlad X3 nepatří zrovna do kategorie "zmáknuto za večer". Rozsah textu se pohybuje okolo 1000 normostran a pracovali na něm celkem tři lidé. Díky podobnosti s X2: The Threat šlo ale některé texty zcela převzít, případně na nich provést pouze minimální úpravy (popisy zboží, informace o některých sektorech, ...). V současné době probíhá betatest a finální produkt by měl být na pultech obchodů již v červnu. Samozřejmostí bude implementace všech dostupných patchů (v současné době je hra ve verzi v1.4.02). Jako perličku pro vás máme tři exkluzivní screenshoty z české verze.

Verdikt:X3: Reunion je kvalitní titul, který potěší převážně trpělivé hráče, kteří chtějí strávit měsíce v možnostmi neomezeném vesmíru a překousnou některé ty chybky. Mezi hlavní nedostatky patří rozhodně absence tutoriálu, velká hardwarová náročnost a také spousty nepříjemných bugů, ale na většinu z nich už naštěstí existují patche (které budou v české verzi už implementovány). Pokud tyto chyby překousnete (resp. máte trpělivost, dobrou grafickou kartu a nainstalovaný nejnovější patch), zahrajete si komplexní vesmírný simulátor, který vám vydrží skutečně na dlouho.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 545 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

RECENZE: Strategie Jagged Alliance: Rage! není tak špatná, jak se zdá

Jagged Alliance: Rage!

V tropické džungli vás nemusí dostat jen ozbrojené komando, ale i dehydratace a infekce. Své o tom vědí žoldáci z...

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

Jen kvůli příběhové kampani si Battlefield V nekupujte. I když je skvělá

Battlefield 5

Navzdory zpackanému oznámení a mizerné betě to vypadá, že letošní Battlefield je možná ten vůbec nejlepší v historii...

Najdete na iDNES.cz