Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xbox předčasně vstoupil na český trh

  12:00aktualizováno  9:16
Zhruba o půl roku dříve, než by si to přál Microsoft, se na českém trhu objevily jeho konzole Xbox, které budou oficiálně na český trh uvedeny až na podzim. Řada českých firem však na tak vzdálený termín nechtěla čekat a Xbox dovezly ze západní Evropy, kde se microsoftí konzole začala začal prodávat 14. března. Podrobnosti najdete zde.

Uvádění herních přístrojů nové generace do obchodů v jednotlivých kontinentech provází obrovské marketingové šílenství. První zařízení prodávají ředitelé či zakladatelé firem, které danou mašinku produkují, lidé si na první prodejní den plánují dovolenou a stojí dlouhé hodiny v nekonečných frontách, jen aby mohli ve svých rukou třímat jednu z prvních konzolí prodávaných v daném teritoriu. Podobný obrázek jsme mohli vidět 15. listopadu 2001 v New Yorku, i u prodeje první konzole v Japonsku 22. února 2002 stál Bill Gates a slavnosti provázely také evropskou premiéru Xboxu 14. března. Scénář v České republice se bude od vyspělých západních zemí lišit, neoficiální dovozci totiž už počátkem minulého týdne nabídli ze zahraničí dovezené konzole i hry k nim a tyto se tedy na trhu objevují zhruba o půl roku dříve, než by si to přál Microsoft.

Ten totiž naplánoval uvedení Xboxu na trh v České republice a dalších zemí na našem kontinentu s výjimkou států Evropské unie na podzim letošního roku. Důvodem je centrální strategie amerického Microsoftu uvádění konzole do jednotlivých teritorií a omezená kapacita výroby. Microsoft se postupným uváděním konzole na různé trhy brání situaci, kdy by Xbox vypustil na trh a podpořil velkou reklamní kampaní najednou ve všech regionech světa, ale v každém jednotlivém teritoriu by jí byl nedostatek. Proto se tato uvádí na trh postupně dle lukrativnosti, v první fázi tedy byla u Xboxu Amerika, druhé na řadu přišlo Japonsko a před několika dny i země Evropské Unie. Východní Evropa je vzhledem k nejmenšímu trhu nejméně zajímavá a proto je na ni řada až na podzim.

Je logické, že hráči z toho přílišnou radost nemají, neboť řada z nich se na konzoli těší, a proto se několik větších či menších českých firem rozhodlo Xbox dovézt na náš trh dříve ze západní Evropy. „Pochopitelně nejsme nadšeni, ale nemáme žádnou možnost, jak se tomu bránit,“ konstatoval Tomáš Koška, produktový manažer Microsoftu.

Jednou z několika firem, které do Česka dovezly Xbox dříve, je mimo jiné i obchodní partner Microsoftu - firma Cenega, která je zároveň největším distributorem počítačových her v České republice. „Dovezli jsme řádově desítky kusů, abychom uspokojili poptávku. Minulý týden jsme měli schůzku s Microsoftem a dohodli jsme se, že tomu nebudeme dělat žádnou marketingovou propagaci a s masivním prodejem počkáme na oficiální uvedení na český trh,“ konstatoval obchodní ředitel Cenegy Ota Vrťátko. Podle něj Cenega dovezla řádově desítky konzolí, pro něž v současné době nabízí tři tituly: NHL 2002, Wreckless a Tony Hawks Pro Skater 3, další jsou údajně na dobré cestě do České republiky a během týdne by se zde tak měly objevit všechny tituly, které jsou pro evropskou verzi konzole k mání.

Podle našich informací pak většinu (ne-li všechny) konzolí Xbox od Cenegy odebrala největší maloobchodní síť specializovaných prodejen s počítačovými hrami JRC, která je nabízí zákazníkovi za koncovou cenu 19.999 korun včetně DPH. „Tuto informaci mohu potvrdit, do prodejen jsme uvedli pět desítek konzolí, které nám dodala Cenega,“ uvedl ředitel sítě JRC Jiří Vítovec.

Na náš trh však Xbox nedováží pouze Cenega, se svým závozem českého trhu přispěchali i menší prodejci či sítě obchodů. Globálně se tedy Xbox v České republice prodává od 14.999 do 19.999 korun dle jednotlivých firem a k dispozici jsou pro něj více než dvě desítky titulů, je ovšem potřeba si dávat pozor, někteří prodejci dovezli Xbox z Německa či Rakouska a to včetně německých verzí herních titulů, což nepotěší ani v případě, že nejde o kompletně poněmčené hry, ale jen o německé krabice a manuály.

Nevýhodou nákupu Xboxu v těchto dnech tak může být nejistý původ, vysoká cena i problémy se zárukou. „Garantujeme zákazníkům zákonem stanovenou půlroční záruku na herní konzoli i její příslušenství,“ přislíbil za JRC Vítovec. Jak to ovšem bude fungovat v praxi není jisté, ostatně každý kdo již měl možnost něco reklamovat zná nejrůznější peripetie a v tomto případě je potřeba si navíc přičíst fakt, že situace mezi Microsoftem a předčasnými dovozci není nijak idylická a se supportem to nyní nijak slavné nebude. „Česká pobočka Microsoftu nebude až do oficiálního uvedení Xboxu na náš trh poskytovat prodejcům ani uživatelům naší herní konzole žádnou podporu či odbornou pomoc,“ uvedl Koška.

Samotný Microsoft začne Xbox dovážet na základě rozhodnutí americké centrály na podzim letošního roku. Plánovaná cena při uvedení na trh se pohybuje okolo patnácti tisíc korun, záruční doba ještě není stanovena, ale podle našich informací se počítá s obdobím jednoho roku až pěti let, k dispozici by pak měla být při uvedení konzole na trh téměř stovka herních titulů. Je reálné, že vstup Xboxu na trh podpoří masivní reklamní kampaň, neboť konzole je určena zejména pro mass-market a nikoliv pro typické hráče. To ostatně dokazuje i bleskový průzkum BonusWebu, v němž na otázku plánujete nákup herní konzole Xbox od Microsoftu zvolilo 93% čtenářů volbu ne, koupi Xboxu neplánuji.

Microsoft si od Xboxu slibuje obrovské zisky a průnik na trh, kterému zatím kralují firmy Sony a Nintendo. Kromě široké nabídky více než dvou stovek herních titulů (ohlášených či již vydaných), kterou Microsoftu pomáhá vytvářet více než stovka smluvně zajištěných herních developerů včetně českých Illusion Softworks či Bohemia Interactive Studio, umožňuje Xbox přehrávat DVD filmy, má vlastní harddisk a v brzké době by měl Microsoft na své herní konzoli nabídnout i možnost surfování po internetu.

Bližší informace o Xboxu, úvahy, témata a rozbory včetně vlastních aktuálních recenzí pro hry na něj, které vám nabízíme jako jediní v České republice, najdete vždy na vlastní adrese http://bonusweb.idnes.cz/.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz