Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose

  12:00
Je to souboj titánů. Bitva Camery s Gaosem. A vítěz v tomto případě není jednoznačný, i když byly na obou stranách nasazeny zbraně toho nejtěžšího kalibru.

BonusWeb HIT Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose Asi to vypadá divně, začít takto psát o hře, jíž jsme v PALovém teritoriu vůbec neočekávali, ale která se zjevila jako blesk z čistého nebe. Hře, která jako jediná snadno drtí i takový mýtus jako je Final Fantasy. Ještě že je recenze souhrn subjektivních dojmů a hromada emocí, které jiný člověk nemusí cítit, jinak bych byl určitě napaden z neobjektivity. Samozřejmě, snažím se o objektivitu, ale proč si lhát do vlastní kapsy, když je jasné, že to jde pouze u her, které člověka citově nechají chladnými?

Nepřátelé mají nyní tři zásahové zóny, každá z nich koresponduje s určitou kombinací tlačítek.

Tenhle souboj začal v dobách, kdy PS2 byla jen tušenou konzolí budoucnosti, v dobách, kdy trhu vládla PSOne, v dobách, kdy Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose japonské RPG nemuselo licencovat Unreal Engine 3.0 (promiňte, Sakaguchi-Sane, ale otec FF 7 a dělat Lost Odyssey na enginu Epicu?). Byla to doba zjevení se Final Fantasy VII, pro mě dodnes nejlepší japonské RPG (osmičkáři prominou). Tehdy jsem ji dohrál a nepředpokládal, že by mě mohlo něco překvapit. Překvapilo. Přišlo mi to z USA v krásné obálce a neslo to název Xenogears. Bylo to jako skutečný střet titánů. Eli, Bart a Fei byli minimálně stejně dobře propracovaní jako třeba Cloud, Tifa a Sephiroth. Na jedné straně duše planety a její životní proudy, na straně druhé samotný Bůh a andělé. Svět bizarního kyberpunku versus svět obřích bojových strojů. Weapons vs Babylónská věž. Jenova vs Overmind. Byly to světy tak odlišné a přece tak blízké tím, že neměly v herním světě konkurenci. Přestože se mi nakonec zaryla do paměti a hlavně do srdce FF VII, herní finále patřilo jednoznačně Xenogears. Kdo hrál, ví proč.

Pak přišlo zvláštní období. Zatímco Final Fantasy pokračovala ve své řadě vždy nových světů, okolo Xenogears začal zvláštní šum. Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose Chystá se šestidílná sága, Xenosaga pro PS2, přičemž čtvrtý díl a remake Xenogears (5. díl) budou pro PS3. Toto sladké snění se začalo měnit v realitu, když na trh dorazila první Xenosaga. Nikoliv pod patronací Square, ale vybavená křídly kolosu Namco. A nepochopitelně pouze v USA. Kdo si pořídil zpoza Atlantiku exemplář, neprohloupil, proti Xenosaze byly Final Fantasy X a X-2 fraškou.

Při procházení lokací jsou nepřátelé vidět a lze využít připravených pastí.

Zatímco Xenosaga II byla jistotou, svět Final Fantasy VII stagnoval. Stagnuje v podstatě dosud i když nám autoři slibují již v prosinci CGI film Final Fantasy VII: Advent Children a v dalším roce akční RPG střílečku Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus, ve srovnání s Xenosagou II to ale nic není. A nestačí ani PSP projekt FF VII: Crisis Core. Teď tedy souboj titánů skončil. Xenosaga dorazila s totálním druhým dílem a slibuje třetí, FF VII se do opravdového pokračování neodvažuje. Uvidíme do budoucnosti, jak se boj rozvine.

Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose Zatím to nemusíme řešit, stačí jásat nad tím, že nějakou časoprostorovou trhlinou propadává na náš trh PALová verze Xenosagy II: Jenseits von Gut und Bose. Dokonce vybavená dvěma DVD s filmy z Xenosagy I. Tedy, mezi námi, nevěřím, že ten, kdo je skoukne a pak zahraje Xenoságu II., bude schopen odolat koupi NTSC PS2 a původních Xenogears a Xenoságy I. Přeji příjemné shánění. Vím, že mě teď asi nenávidíte, a tak trochu pofoukám bolístku. Obě Xenosagy vyjdou totiž i na Nintendo DS a jelikož hodiny dějových enginových animací z první Xenoságy máte přibalené k PALovému vydání Xenosagy II, doporučuji rezignovat na koupi Xenosagy I v USA a počkat si na ni v NDS verzi. Hra sice nebude ve 3D, ale nepřijdete o fascinující příběh, který je tak jako tak obsažen na filmových DVD, a NDS se nevyplácí podceňovat ani po grafické stránce. Co se týká Xenogears, tak tam nechám volbu na vás.

Takže teď nezbývá než vyšetřit si několik desítek hodin a pak čekat na třetí díl s důvěrou, že ani jím Xenosaga neskončí.

Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose Teď k samotné hře. Nosný příběh prozradit nesmím, takže ke grafické a hratelnostní stránce. Postavy byly kompletně předělané, zvláště obličeje už nepůsobí hračkovitě, jsou dospělejší a realističtější. Mimika může působit poněkud ztuhle, ale to v zásadě nikterak nevadí. Asi největší změna postihla enginové animace, které používají hutně vylepšený základní engine hry. Například honička, kdy hrdinové jedou v limuzíně po městské megadálnici a pronásledují je dva gigantičtí roboti, je nezapomenutelná a vizuálně úchvatná. Grafika samotné hry je na poměry PS2 velmi dobrá, jen trpí nízkým rozlišením a zubaté okraje jsou někdy vyloženě ohavné. Motion capturing je nadále pro sérii španělská vesnice. Vizuálně nejhorší jsou souboje. Co se týká zvuku, je k dispozici klasický Dolby ProLogic II., v některých významných animacích hra používá Dolby Digital 5.1, což oceníte až se zaposloucháte do fantastické hudby nahrané Londýnským symfonickým orchestrem.

Éra zkracování

Xenosaga je skutečně unikátní projekt. Svět, do kterého hráče zavádí, je úžasně komplexní a hlavně naprosto nevídaný. Obří roboti, náboženská mystika, supertechnologie a hlavně vesmír k dispozici, to je něco, nad čím zůstává rozum stát. O to více, že přes veliký úspěch chce původně šestidílnou ságu firma uzavřít již třetím dílem. Snad jsou zvěsti o pokračování na next-gen systémech pravdivé. Xenosaga si to rozhodně zaslouží.

Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose Boj je veden klasicky na tahy. Nepřátelé mají nyní tři zásahové zóny, každá z nich koresponduje s určitou kombinací tlačítek na ovladači. Většina oponentů je náchylná na zásah do určité zóny. Postavy mohou provádět společné útoky a to jednou za souboj. Kouzlení, speciální útoky a omezený pohyb po bojišti, střídání postav při boji, akumulování bodů pro ničivé útoky a také použití předmětů, to vše najdete v příkazovém menu.

Pochopitelně při procházení lokací jsou nepřátelé vidět a lze využít připravených pastí a získat tak výhodu do začátku souboje. Při opuštění lokace a následném návratu se nepřátele zregenerují, ale potěší, že již v menším počtu. Poněkud frustrujícím elementem je poměrně vysoká obtížnost soubojů. Bez dokonalé znalosti všech zákoutí soubojového systému je to docela noční můra. Bitvy s bossy jsou nastaveny obtížností tak vysoko, že jsem si kolikrát říkal, že tohle se prostě nedá zvládnout. Co boss, to boj na doraz s využitím všech postav a mozkové kůry naplno. Při procházení jednotlivých lokací lze narazit na spoustu zničitelných objektů, ve Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose kterých se může skrývat užitečný předmět, truhlička nebo také nepřítel. K některým se lze dostat pouze vyřešením, povětšinou snadného puzzlu. V nebojových lokacích, ve městech a podobně, se pohybuje spousta NPC, se kterými lze hovořit a doplnit si znalosti o místě kde jste.

Výborný je RPG systém. Za každý souboj dostane postava určitý počet zkušenosti, ale také menší obnos skillpointů, které potom můžete distribuovat do učení se nového kouzla nebo dovednosti. Některé dovednosti jsou však zablokovány a je k ním zapotřebí speciální klíč. Těchto dovedností je ve hře okolo stovky. Nemáme tu peníze ani obchody, takže co si člověk nenajde nebo neukradne, tak to nemá:-).

Ke Xenosérii patří neodmyslitelně obří roboti. Momenty, kdy se budete pohybovat v některých lokacích v těchto kovových monstrech,

Klady a zápory

Plus Božská legenda pokračuje božsky
Plus Grafické úpravy a úpravy designu dokonale sedly
Plus Realisticky vypadající velikost robotů
Plus Bonusové disky s filmy z Xenosagy I

Mínus Šílený boj s bossy
Mínus Částečná regenerace pobitých

vám uvíznou v paměti. Posádku vždy tvoří dvě z postav. Oproti minulému dílu, kde roboti vypadali jako hračky od firmy Bandai, jsou zde realisticky vyhlížející ocelové obludy, na které je radost pohledět.

Ve hře jsou samozřejmě i minihry, první shodná s Xenosagou I, a to vyhledávání po hře roztroušených a poschovávaných dveří a k nim odpovídajících klíčů. Druhá je pak série desítek questů, které vám zadávají různé NPC postavy. Obě mají za hlavní cíl posílit vás v bojích, získáte při nich totiž různé dovednosti a lepší bojové možnosti. A věřte, že to budete potřebovat. Takže teď nezbývá než vyšetřit si (podle zkušeností) několik desítek hodin a pak čekat na třetí díl s důvěrou, že ani jím definitivně Xenosaga neskončí, ačkoliv nám tím autoři hrozí.

Xenosaga II: Jenseits von Gut und Bose
Výrobce/Vydavatel Monolith/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 33 kB
Verdikt: Všichni milovníci JRPG by okamžitě měli vstát a běžet líbat ruce tomu, kdo prolomil bariéru a přinesl Xenosérii poprvé i do Evropy. Ta hra je dílo Boží.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...