Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xenus - pátrání v kolumbijské džungli

  12:00aktualizováno  11:54
V džungli kolumbijského zločinu se ztratila novinářka. Jediný člověk, který ji může zachránit je její bratr, bývalý voják Cizinecké legie. Stojí před ním vyšetřování, na něž nestačí jen ocelové svaly. Musí získávat informace a skládat střípky tajemného případu. To je základ hry, zajímavě spojující napětí 3D akcí, propracovanost RPG a příběh adventur.

Xenus

V bytě vysloužilého člena francouzské Cizinecké legie Kevina Myerse zazvonil telefon. Volají mu z redakce časopisu, v němž pracuje jeho sestra. Již deset dní od ní nedostali žádné zprávy. Jedna z jejich nejlepších investigativních novinářek se ztratila kdesi v Kolumbii. Na místní oficiální orgány se při pátrání nedá spolehnout. Země je prolezlá korupcí a zmítají jí nepokoje, při nichž bojují o moc skupiny mafiánů i podplacených vládních úředníků. Jediný způsob jak může Kevin svoji sestru zachránit, je vydat se sám do Jižní Ameriky a v džungli zločinu ji najít. Záhy ale ujišťuje, že to bude mnohem těžší, než si původně myslel a relativně jasný příběh se začíná zamotávat a nabývat mystických rozměrů. Leží před ním nějaké děsivé tajemství.

Tak začíná Xenus - nová hra připravovaná ruským týmem Deep Shadows, jež netvoří nikdo jiný, než lidé, kteří pracovali na povedené taktické akci Codename Outbreak. Jedná se přímo o autory enginu Vital, na němž hra běžela. Nyní jej rapidně vylepšili, změnili systém renderování, fyzikální model a hodlají ho, označený jako Vital 2, použít v plné síle ve svém připravovaném projektu. O co vlastně půjde? O kombinaci 3D akce, RPG a adventury. Z každého žánru chtějí převzít něco. Z 3D řežeb pohled na svět a střelbu, z RPG vývoj postavy a z adventur složitý příběh plný rozhovorů a skládání střípků informací. Sami vývojáři tvrdí, že by Xenus měl být nový žánrem, který oni sami nazývají 3D vyšetřováním. Bohužel zatím nikde nespecifikují, v čemXenus přesně budou tkvět slibové RPG prvky - spokojme se redy zatím s tím, že vaše postava se bude nějak vyvíjet :-)

Cestou k úspěchu nepovede jen přes citlivý prst na spoušti a přesnou mušku. Budete muset získávat informace z ukradených dopisů, hacknutých počítačů i jiných zdrojů a především promlouvat se spoustou lidí, kteří vám mohou, ale rozhodně nemusejí pomoci. Ve hře se objeví šest důležitých stran - úřady, místní odbojná guerilla, domorodí indiáni, bandité, CIA a samozřejmě kolumbijská drogová mafie. Přičemž během svého putování, jež by svou délkou mělo vydat za 30 misí dlouhou běžnou střílečku, narazíme na více než 20 různých charakterů. Na začátku hry bude většina skupin vůči vám neutrální a až vaše konání určí, kdo se stane nepřítelem a kdo spojencem. Ani vaše soky však nebude nutné za každou cenu poslat pod drn přesně mířenou dávkou. Příběh by měl být vystavěn tak, že, pokud budete vždy ve správný čas na správném místě, nemusíte skoro vůbec vystřelit. Tato varianta však není bez dokonalé znalosti hry asi příliš pravděpodobná.

V každém případě ale musíte disponovat jednou, velice mocnou, zbraní - penězi. Za ně si budete moci koupit životně důležité informace, pořídit si pořádnou výzbroj, jež má čítat dvacítku současných, kvalitně zpracovaných, zbraní, či najmout nějaký dopravní prostředek. Záležet bude jen na vás, zda pod svoji kontrolu vezmete auto, vrtulník či třeba tank. Realistická výzbroj a možnost řídit většinu dopravních prostředků trošku připomínajíXenus skvělou Operaci Flashpoint. Jí by se vývojáři chtěli přiblížit i rozlehlostí prostředí a volností vašeho konání. V prostoru o rozloze 25 x 25 kilometrů byste neměli být ničím omezováni a navíc by tím neměla trpět grafická stránka hry. Vital 2 je totiž porovnáván s enginem, na němž poběží Unreal Epizode II, a to je více než povzbudivé.

Netradiční prostředí a kvalitní výzbroj vysloveně vybízí k bitvám více živých hráčů, zde Xenus asi příliš nepřekvapí. Přinese dobře známé mody jako deathmatch či capture the flag a chybět nebude ani možnost kooperativně bojovat proti počítači. Domácí kutily pak bude určitě zajímat i editor, jenž má být k dispozici záhy po vydání hry, což se ale stane nejdříve na konci tohoto roku. V každém případě se je na co těšit.

Autor:


Témata: Korupce

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Hráči EVE online uctili památku zemřelého Stephena Hawkinga

EVE Online

V populárním vesmírném simulátoru lidé na čas přestali bojovat, aby mohli zavzpomínat na geniálního vědce.

Další herní Tomb Raider už je oficiální, vyjde 14. září

Shadow of the Tomb Raider

Vydavatel Square Enix krátkým videem oficiálně oznámil, že se letos dočkáme nového dílu legendárního Tomb Raidera. Lara...

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz