Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xpand Rally - závodění pro všechny

  12:00aktualizováno  1. července 11:13
Nadupané vozy královské třídy WRC se ženou krajinou, motory ječí, vzduch je plný prachu a vůně spáleného benzinu. Vy sedíte za volantem a máte svůj stroj plně pod kontrolou. Přesně takový zážitek by nám chtěli dopřát vývojáři z polské firmy Techland. Jejich Xpand Rally by měl být realistický, ale přitom hratelný a zábavný simulátor.

Xpand Rally

Lidé z polské vývojářsko-vydavatelské společnosti Techland vyvinuli pro svoji sci-fi 3D akci Chrome grafický engine. A když už jej měli, zřejmě se řekli - "proč na něm nepostavit více her" - a také tak udělali. Na Chrome enginu běží jednoduché zvířecí závody Pet Racer, jejich bratříček komiksový fotbálek Pet Soccer a také je v něm vyvíjen relativně realistický simulátor Xpand Rally. Možná, že se objeví ještě nějaké další "chrome-hry", ale my se teď podíváme na tu poslední. Nastartujte motory svých sporťáků, čeká nás spousta těžkých rychlostních zkoušek.

Xpand Rally nás přenese do kokpitů nadupaných aut královské třídy rallye - vozů kategorie WRC. Vypadá to ale, že se autoři nechají skutečnými závody jen volně inspirovat a pracují na mírně akčním titulu se světoznámými stroji v hlavní roli. Nepůjde tedy o hyperrealistický simulátor, což však nemusí být rozhodně na škodu. Vždyť skutečně zábavných závodních her, u kterých jde hlavně o potěšení z jízdy, není moc. Ke zkrocení nám vývojáři hodlají předhodit dvacítku brutálně výkonných strojů. Zatím blíže nespecifikovali jakých, ale zdá se, že nějakou licencí v Techlandu disponují, neboť Xpand Rallyna většině screenshotů se objevuje Ford Focus a na homepage hry byla k vidění i Subaru Impreza.

Ovšem nebudeme odkázáni jen na auta v provedení, jak nám je hra naservíruje. Všechny vozy bude možné, spíše však nutné, během šampionátu nejrůzněji vylepšovat doplňky, získanými za úspěch v jednotlivých závodech. Půjde o nejrůznější nitro boostery, speciální čipy do řídích jednotek, pružiny, tlumiče a spoustu dalších věcí, dělajících z vašeho, už tak dost silného, "wéercéčka" nepřekonatelný trhač asfaltu. Chybět nebude ani nezbytné nastavování jednotlivých komponentů vozu podle typu tratě. Uvidíme ale jak moc to bude ovlivňovat jeho jízdní vlastnosti. Ty by měly stát někdy na půl cesty mezi hard-core simulátorem a arkádou, takže nebude problém vytáčet divoké smyky, ale nemělo by jít závodit stylem "od svodidla ke svodidlu". Řečeno slovy autorů "fyzikální model bude realistický, ale příjemný abyste si jízdu co nejvíce užili".

Naše řidičské schopnosti má prověřit 60 tratí postavených v Evropě, Americe Asii i Austrálii, ve spoustě nejrůznějších, prý velice živých, prostředí. Kola našich vozů se zde setkají se všemi Xpand Rallymyslitelnými povrchy od asfaltu, přes šotolinu, po sníh. Pokud nepůjde o nějaké krátké erzetky, nebo mix pořád stejných úseků jako v Master Rally, je toto číslo opravdu úctyhodné. Při jízdě nám bude život komplikovat i proměnlivé počasí, měnící prašné silnice v blátivé či pokrývající bezpečný asfalt, zákeřným sněhem. Navíc se počítá i s poryvy větru schopnými pořádně rozhodit řízení.

Grafické ztvárnění Xpand Rally není špatné, ale když se podíváte na obrázky z Colin McRae Rally 3, jedná se přeci jen o jinou kategorii. V Xpand Rally je všechno takové moc ostré a jasné, nějak tu chybí špína, věrný to průvodce všech pilotů rallye. Možná ale její ztvárnění autoři v průběhu vývoje zlepší (tedy doplní). Mají na to ještě čas, hra by měla na pulty obchodů zamířit koncem tohoto roku. Nejlépe si ale uděláte představu o grafice z traileru a pokud je pro vás moc velký, tak v této galerii screenshotů.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadá Metro Exodus s novou vykreslovací technologií Nvidia RTX

Metro Exodus

Nvidia tento týden představila na Game Developers Conference v San Francisku technologii ray-tracing (sledování...

Streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš má na Twitchi týdenní zákaz za slovo negr

Pavel "Herdyn" Mikeš

Pavel Mikeš, bývalý profesionální hráč League of Legends, aktuálně komentátor a herní streamer, kterého fandové znají...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...Najdete na iDNES.cz