Yakuza – Mafie s nádechem exotiky

  12:00aktualizováno  4. května 2:44
Pojďte k nám, nebudete litovat. Máme pro vás pěkné tetování a katanu za bezkonkurenční cenu. Přijdete se k Yakuze a svět je váš. Jako dárek plastový Yakuzáček zdarma.

Yakuza Svět má hodně známých zločineckých organizací. Každá je něčím charakteristická a unikátní. Asijská Yakuza proslula mnohým, například tím, že všichni členové, přestože jde o kriminální uskupení, musejí dodržovat přesná a daná pravidla. Pokud se to někomu nelíbí, pak ať si připraví prstíky, o pár jich přijde. Do tohoto brutálního světa, který má své dané zákony se nás chystá přivést nová hra od Segy. Ta původně nesla jméno Ryu Ga Gotoku, ale pro západní svět došlo k přejmenování na Yakuza.

Třeba budeme mít štěstí a budeme moci zkusit i toto kouzlo Orientu.

Příběh dostal na starost proslulý novelista Seishu Hase. Dobrá, u nás asi tak proslulý není (já osobně jsem od něj nic nečetl), ale to, že má na kontě několik význačných literárních ocenění, naznačuje, že děj tu bude hrát prim. Alespoň doufáme, protože jeho základní linka není až tak originální, jak bychom čekali. Ústředním charakterem je bývalý velmi úspěšný člen Yakuzy, Yakuza Kiryu Kazuma, který se po deseti letech konečně dostává z vězení. Měl dost času na přemýšlení, a tak se rozhodl, že by rád s životem mafiána skončil. Není to ale zase tak lehké, když se vám do cesty připlete tajemná dívka jménem Haruka a ještě budete mít co do činění se 100 miliony ztracených dolarů. Tady diplomacie a rychlý jazyk nepomůže, jediným řešením opět bude klasické ale účinné násilí.

Zní to jako standardní kriminální zápletka, ale je přislíbeno, že díky hře zjistíme mnohé informace o asijské kultuře, čekají na nás různá překvapení, která by nám měla vyrazit dech. Tak si rychle pořiďte respirátory, abyste to zvládli. Tentokrát by nemělo jít o plané sliby a scénář by měl být bez přehánění geniální. S jeho nastíněním pomohou animace, jejichž celkové trvání se bude pohybovat v řádu hodin.

Vývojáři si dali za úkol vytvořit stylovou akční adventuru, kde je velký důraz kladen na soubojový systém

Yakuza Stylově by se hra dala označit za akční adventuru. Na jedné straně budete muset čelit desítkám a desítkám protivníků, využívat proti nim různá komba a užívat si brutálních „dodělávaček“, na druhé můžete volně cestovat po velkém japonském městě Kamurocho, kde můžete mluvit s množstvím lidí, hrát minihry, navštěvovat obchody, jíst, pít, spát atd. (o tom jestli občas budeme moci čapnout nějakou roztomilou Asiatku, zatím nebyly zveřejněny informace, ale třeba budeme mít štěstí a budeme moci zkusit i toto kouzlo Orientu). Jisté je, že kromě hlavních misí budou k dispozici i postranní, které můžete přijmout nebo odmítnout, což je čistě na vás. Ať tak nebo tak, stejně si budete muset osvojit unikátní bojový systém, který má být sice komplexní, ale uživatelsky příjemný. Navíc hlavní postava si dává při střetech pozor i na to, aby vypadala stylově, takže bude i na co koukat. Za souboje s členy jiných gangů, pouličními rváči a dalšími týpky, kteří vám zkříží vaše plány, budete získávat zkušenostní bodíky, které budou zlepšovat vaše tři základní vlastnosti. Při postupu na vyšší level se zpřístupní nový pohyb. Asi to nebudou žádné RPG orgie, ale lepší než nic. Yakuza

Podle obrázků a videí soudíme, že je se na co těšit. Graficky určitě hra nezklame. Město je plné lidí, neonových reklam, barů, restaurací a obchodů. Žije bez ohledu na vás. Dobrá, díky tomu, že postav se na obrazovce objeví desítky a desítky nebudou nejdetailnější, ale to nám vrásky na čele nedělá. Jestli se něčeho obáváme, tak překladu. Hra je primárně vyvíjena pro asijský trh a víte, že nadabování her do jiných jazyků titulům dost často spíše uškodí než pomůže. Snad se tentokrát děsíme zbytečně. Přinejhorším se uchýlíme k tomu, že si hru pustíme v původním znění s titulky (pokud to bude možné, a my doufáme, že bude).

Tady diplomacie a rychlý jazyk nepomůže, jediným řešením opět bude klasické násilí.

Yakuza Vývojáři si dali za úkol vytvořit stylovou akční adventuru, kde je velký důraz kladen na soubojový systém, o kterém jsme se už zmínili. Kromě rukou a nohou dojde i na různé zbraně, které vám práci s rozbíjením hlav určitě ulehčí. Jejich počet by se měl vyšplhat na několik desítek, takže by neměl být problém s výběrem oblíbeného likvidačního nástroje. K dispozici bude vše od meče po brokovnici. Mnoho času také strávíte získáváním informací důležitých pro postup, ale také užíváním si toho, co město nabízí. Že by se snad na nás řítila japonská varianta GTA?

V podstatě bychom mohli být už hrami z kriminálního prostřední docela přesyceni. Začíná být docela nuda hrát si na zlé hochy. Chvíli to byla legrace, ale když vám to umožní skoro každá druhá akční adventura, pak to ztrácí na kouzle. Jenže Yakuza nás nejen zavede do zajímavého prostředí, ale také by měla dělat čest jak beat´um up mlátičkám, které v poslední době nemají zrovna co nabídnout, tak adventurám díky možnosti volného pohybu po městě, které nabízí spoustu zajímavých možností. Nezdá se, že by šlo o prázdné sliby, ale o skutečná fakta. Jen tak mimochodem, je vám asi jasné, že to nebude zrovna mírumilovná záležitost, takže brutalita bude něčím, co vás bude provázet v podstatě celou dobu.

Vydání bychom se měli dočkat velmi brzy, toto léto, takže místo očumování holek v bikinách asi opět strávíme léto před obrazovkou televize. A nebo také ne. To zjistíme až za pár týdnů.

Index očekávání: 85 %

Autor:

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Další z rubriky

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Přerušený herní seriál Walking Dead bude pokračovat v lednu

The Walking Dead: The Final Season – Episode 1

Herní seriál Walking Dead dokonale naplňuje své jméno a vstává z mrtvých. Dalšího dílu se dočkáme již příští měsíc.

RECENZE: The Council potěší jen milovníky politických konspirací

The Council

Na první pohled zajímavá adventura z neokoukaného prostředí bohužel neudržela vysoko nastavenou laťku stanovenou první...

Najdete na iDNES.cz