Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Yakuza – Mafie s nádechem exotiky

  12:00aktualizováno  4. května 2:44
Pojďte k nám, nebudete litovat. Máme pro vás pěkné tetování a katanu za bezkonkurenční cenu. Přijdete se k Yakuze a svět je váš. Jako dárek plastový Yakuzáček zdarma.

Yakuza Svět má hodně známých zločineckých organizací. Každá je něčím charakteristická a unikátní. Asijská Yakuza proslula mnohým, například tím, že všichni členové, přestože jde o kriminální uskupení, musejí dodržovat přesná a daná pravidla. Pokud se to někomu nelíbí, pak ať si připraví prstíky, o pár jich přijde. Do tohoto brutálního světa, který má své dané zákony se nás chystá přivést nová hra od Segy. Ta původně nesla jméno Ryu Ga Gotoku, ale pro západní svět došlo k přejmenování na Yakuza.

Třeba budeme mít štěstí a budeme moci zkusit i toto kouzlo Orientu.

Příběh dostal na starost proslulý novelista Seishu Hase. Dobrá, u nás asi tak proslulý není (já osobně jsem od něj nic nečetl), ale to, že má na kontě několik význačných literárních ocenění, naznačuje, že děj tu bude hrát prim. Alespoň doufáme, protože jeho základní linka není až tak originální, jak bychom čekali. Ústředním charakterem je bývalý velmi úspěšný člen Yakuzy, Yakuza Kiryu Kazuma, který se po deseti letech konečně dostává z vězení. Měl dost času na přemýšlení, a tak se rozhodl, že by rád s životem mafiána skončil. Není to ale zase tak lehké, když se vám do cesty připlete tajemná dívka jménem Haruka a ještě budete mít co do činění se 100 miliony ztracených dolarů. Tady diplomacie a rychlý jazyk nepomůže, jediným řešením opět bude klasické ale účinné násilí.

Zní to jako standardní kriminální zápletka, ale je přislíbeno, že díky hře zjistíme mnohé informace o asijské kultuře, čekají na nás různá překvapení, která by nám měla vyrazit dech. Tak si rychle pořiďte respirátory, abyste to zvládli. Tentokrát by nemělo jít o plané sliby a scénář by měl být bez přehánění geniální. S jeho nastíněním pomohou animace, jejichž celkové trvání se bude pohybovat v řádu hodin.

Vývojáři si dali za úkol vytvořit stylovou akční adventuru, kde je velký důraz kladen na soubojový systém

Yakuza Stylově by se hra dala označit za akční adventuru. Na jedné straně budete muset čelit desítkám a desítkám protivníků, využívat proti nim různá komba a užívat si brutálních „dodělávaček“, na druhé můžete volně cestovat po velkém japonském městě Kamurocho, kde můžete mluvit s množstvím lidí, hrát minihry, navštěvovat obchody, jíst, pít, spát atd. (o tom jestli občas budeme moci čapnout nějakou roztomilou Asiatku, zatím nebyly zveřejněny informace, ale třeba budeme mít štěstí a budeme moci zkusit i toto kouzlo Orientu). Jisté je, že kromě hlavních misí budou k dispozici i postranní, které můžete přijmout nebo odmítnout, což je čistě na vás. Ať tak nebo tak, stejně si budete muset osvojit unikátní bojový systém, který má být sice komplexní, ale uživatelsky příjemný. Navíc hlavní postava si dává při střetech pozor i na to, aby vypadala stylově, takže bude i na co koukat. Za souboje s členy jiných gangů, pouličními rváči a dalšími týpky, kteří vám zkříží vaše plány, budete získávat zkušenostní bodíky, které budou zlepšovat vaše tři základní vlastnosti. Při postupu na vyšší level se zpřístupní nový pohyb. Asi to nebudou žádné RPG orgie, ale lepší než nic. Yakuza

Podle obrázků a videí soudíme, že je se na co těšit. Graficky určitě hra nezklame. Město je plné lidí, neonových reklam, barů, restaurací a obchodů. Žije bez ohledu na vás. Dobrá, díky tomu, že postav se na obrazovce objeví desítky a desítky nebudou nejdetailnější, ale to nám vrásky na čele nedělá. Jestli se něčeho obáváme, tak překladu. Hra je primárně vyvíjena pro asijský trh a víte, že nadabování her do jiných jazyků titulům dost často spíše uškodí než pomůže. Snad se tentokrát děsíme zbytečně. Přinejhorším se uchýlíme k tomu, že si hru pustíme v původním znění s titulky (pokud to bude možné, a my doufáme, že bude).

Tady diplomacie a rychlý jazyk nepomůže, jediným řešením opět bude klasické násilí.

Yakuza Vývojáři si dali za úkol vytvořit stylovou akční adventuru, kde je velký důraz kladen na soubojový systém, o kterém jsme se už zmínili. Kromě rukou a nohou dojde i na různé zbraně, které vám práci s rozbíjením hlav určitě ulehčí. Jejich počet by se měl vyšplhat na několik desítek, takže by neměl být problém s výběrem oblíbeného likvidačního nástroje. K dispozici bude vše od meče po brokovnici. Mnoho času také strávíte získáváním informací důležitých pro postup, ale také užíváním si toho, co město nabízí. Že by se snad na nás řítila japonská varianta GTA?

V podstatě bychom mohli být už hrami z kriminálního prostřední docela přesyceni. Začíná být docela nuda hrát si na zlé hochy. Chvíli to byla legrace, ale když vám to umožní skoro každá druhá akční adventura, pak to ztrácí na kouzle. Jenže Yakuza nás nejen zavede do zajímavého prostředí, ale také by měla dělat čest jak beat´um up mlátičkám, které v poslední době nemají zrovna co nabídnout, tak adventurám díky možnosti volného pohybu po městě, které nabízí spoustu zajímavých možností. Nezdá se, že by šlo o prázdné sliby, ale o skutečná fakta. Jen tak mimochodem, je vám asi jasné, že to nebude zrovna mírumilovná záležitost, takže brutalita bude něčím, co vás bude provázet v podstatě celou dobu.

Vydání bychom se měli dočkat velmi brzy, toto léto, takže místo očumování holek v bikinách asi opět strávíme léto před obrazovkou televize. A nebo také ne. To zjistíme až za pár týdnů.

Index očekávání: 85 %

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

RECENZE: Máte dost času? Octopath Traveler je pamětihodný JRPG zážitek

Octopath Traveler

Horko těžko byste hledali očekávanější hru na hrdiny pro hybridní mašinku Nintendo Switch než japonský Octopath...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...Najdete na iDNES.cz