Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Yourself! Fitness – cvičme v rytme

  12:00aktualizováno  20. března 2:39
Hraní není zrovna fyzicky namáhavá činnost, takže není divu, že si někteří pařani nevidí přes pupek na nohy. A právě pro ně tu máme osobní virtuální trenérku, která jim dá řádně do těla a možná je tak přivede až na hranici jejich vlastních sil.

Yourself! Fitness Možná vás to překvapí, ale mačkání tlačítek na gamepadu zrovna není aktivitou, u které by se spálilo vysoké množství kalorií. Tak není divu, že v případě trávení šesti hodin denně u konzole, se vám začne nepříjemně zvětšovat břišní oblast. A marná sláva, dnešní doba vyžaduje spíše než pěknou „vanu“ břišní svalstvo, které připomíná pekáč buchet od babičky (samozřejmě, u dívek postačí ploché bříško:)). Jenže, ne každý z nás má chuť a čas trávit všechen svůj volný čas v posilovně. Nejen, že je to fyzicky náročné, ale i pohled na extrémně svalnaté kulturisty, kteří se neustále olejují a se zálibou si prohlížejí své bicepsy na sebevědomí nepřidá. Pokud tedy nemáte z jakéhokoliv důvodu možnost docházet pravidelně do fitness centra, ještě není vše ztraceno. Je možné cvičit i v teple domova. A dokonce efektivně. Navíc k tomu nepotřebuje téměř žádnou výbavu (tedy až na konzoli a titul Yourself! Fitness) a jen malý prostor (i když myslím, že v garsonce by mohly nastat určité problémy).

Když si nastavíte vše podle vašich představ, objeví se vámi vybrané místo a na něm sympatická žena, která se vás ihned zeptá na to, jak se cítíte.

Yourself! Fitness Yourself! Fitness je spíše než hrou osobním interaktivním trenérem, respektive trenérkou. Videa, která nabízejí podobnou funkci už jsou dlouhá a dlouhá léta na trhu, ale ta zdaleka nenabízejí takové možnosti jako recenzovaný projekt. „Hra“ totiž aktuálně reaguje na to, co za informace jí zadáte, takže každý den můžete měnit intenzitu cvičení, podle toho, jak se v dané době cítíte. Po spuštění titulu máte možnost vytvořit si vlastní profil, což můžeme jen doporučit. Budete požádáni o uvedení vašeho věku, váhy, výšky, ale také tepu v klidovém stavu a po několikaminutovém cvičení. Mimo to bude prověřena vaše flexibilita a výdrž. Je možné, že už při samotném vytváření profilu se zapotíte. Podle vámi zadaných informací sestaví elektronická cvičitelka plán (proto je lepší uvést pravdivé hodnoty a ne si ubírat na váze:) a doporučí vám, na co byste se měli zaměřit jako první (sílu horní části těla, dolní části těla, ohebnost, sérii pro ztrátu váhy, apod.).

Není ale nutné řídit se její radou a vy si může zvolit, co by vám osobně vyhovovalo. Až tak učiníte, můžete si vybrat místo, kde cvičit, jako je japonská zahrada, mrakodrap, poušť, dojo a další (některé se zpřístupní až poté, co splníte sestavený osobní plán). Zvolit si můžete i hudební doprovod (zpočátku je výběr také omezen, ale postupně se otevírají další možnosti) Yourself! Fitness – hip-hop, latin, dance, techno a další. Melodie nejsou pravděpodobně známé, ale, co je důležité, že jsou rytmické a dokonale podbarvují probíhající cvičení, které sledujete na obrazovce před vámi.

Když si nastavíte vše podle vašich představ, objeví se vámi vybrané místo a na něm sympatická (jistě, že atletická) žena, která se vás ihned zeptá na to, jak se cítíte (máte tři možnosti odpovědi, z nichž první je pro ty, kteří se chtějí utopit ve vlastním potu, další je pro ty, kteří se cítí standardně a poslední použijte v případě, že nejste zrovna fit). Vyberete si, jak dlouho chcete cvičit (od několika minut až po poměrně dlouhý maratón) a už není důvodu, proč nezačít s tréninkem.

Instruktorka vás začne pomalu rozehřívat, abyste se náhodou hned u druhého cviku nezranili. Na obrazovce kromě ní ve zvoleném prostředí také vidíte kolik času vám zbývá (ne do konce života), jaký cvik zrovna provádíte (ten je znázorněn barevným pruhem s názvem pohybu, popřípadě i množství jeho opakování) a jaká je jeho náročnost (1 až 5, kdy 1 znamená nejjednodušší a pět logicky nejtěžší). Tady bych se ovšem pozastavil. Posuzování obtížnosti je velmi individuální, takže například cvik, který tvůrci hry označili za méně těžký mi dal opravdu zabrat.

Yourself! Fitness

Instruktorka má příjemný hlas a její povzbuzující fráze člověku, který nemůže popadnout dech, občas velmi pomohou.

Sestava pohybů se samozřejmě liší podle toho, jakou oblast k procvičování jste si vybrali. Jestliže se například rozhodnete zhubnout, bude po vás vyžadována aktivita rychlá, dynamická, ale ke konci série se tempo zpomalí a dojde i na protahování, které je nezbytné, aby nedošlo ke zranění. Není opomíjeno ani několikavteřinové okénko určené k „vydechnutí“, popřípadě krátký čas k doplnění tekutin (je vám asi jasné, že když se budete osvěžovat pivem, „pneumatika“ asi hned tak nezmizí:-)).

Termíny cvičení vám umělá inteligence vybere sama, ale do jednotlivých lekcí se můžete pustit, kdy budete sami chtít. Kromě toho hra nezapomíná ani na jídelníček, jehož správné sestavení je u tréninku nezbytnou součástí. Pokud se vrátím k plánu, Yourself! Fitness jehož cílem je ztráta váhy, musím vás upozornit na to, že tuky se začínají spalovat až po dvaceti minutách intenzivního pohybu, takže každá lekce by vám měla trvat minimálně půl hodiny.

Přesto, že se Yourself! Fitness nedá označit přímo za hru, neznamená to, že bychom jí odpustili audiovizuální nedostatky. Naštěstí grafická stránka je vcelku povedená, tréninkové prostory jsou navrženy velmi dobře a nejde jen o statické oblasti, například z budovy mrakodrapu máte výhled na okolí a občas kolem prolétne helikoptéra. Soundtrack je sestaven dobře, i když jak bylo zmíněno, nejde o žádné známé hity. Důležité ovšem je, že jeho basové sekvence dokonale doplňují prováděné cviky. Jestliže se zaměříme na ztvárnění instruktorky, tak je sympatické, že není stále v jednom oděvu (tedy jarmily a červené trenýrky s bílým tílkem u ní nehledejte) a na každé cvičení se „převléká“. Její nadabování je také chvályhodné. Má příjemný hlas a její povzbuzující fráze člověku, který nemůže popadnout dech, občas velmi pomohou :-).

Kolik kalorií spálíte?

Různé činnosti – různé množství spálených kalorií, jen se podívejte sami na náš minipřehled několika málo aktivit s odpovídajícími množstvími spotřebované energie poměrně normovanými na jednotku času.

Sezení – 21 kcal
l Psaní – 29 kcal
Golf – 83 kcal
Judo – 191 kcal
Chůze – 78 kcal
Tenis – 107 kcal
Basketbal – 135 kcal
Lyžování – 96 kcal

A mimochodem, za velmi účinný „spalovač“ kalorií se považuje i milostný akt.

Yourself! Fitness Nechci vám tvrdit, že pokud si pořídíte Yourself! Fitness, bude z vás po týdnu cvičení novodobý Herkules, ale pokud budete dodržovat správnou životosprávu (nemusíte se cpát jen zeleninou, ale omezení dvojitých cheeseburgů by asi neuškodilo) a dodržovat cvičební plán, v létě se nebudete muset bát návštěvy koupaliště. V zimě si nejeden z nás vytváří podkožní zásoby (které stejně nejsou téměř potřeba, díky věčně plné ledničce) tuku, na „horší“ časy, ale zbavit se jich, to není žádná legrace.

Titul asi potěší spíše ženy než muže, u nás chlapů se přece jen cenní spíše než hubená postava figura atletická. I tak ale můžeme využít Yourself! Fitness i my, protože, jak nás pořád straší lékaři, obezita je opravdu vážným problémem a upřímně, přiznejte si, věnujete se aktivně sportu stejně jako před pořízením svého elektronického miláčka (myslím tím konzoly) nebo PC?

V současné době je Yourself! Fitness pravděpodobně nejuniverzálnější domácí formou cvičení, která nabízí velmi slušné možnosti vlastního nastavení podle aktuální fyzické kondice. Myslím, že v případě výraznější změny stravování, a alespoň tří tři čtvrtě hodinových tréninků týdně se za několik málo měsíců můžete dočkat slušného zlepšení tělesného stavu. Ale jestli jste ten typ, který je rád, že si může na pupek položit flašku s pitím, tak vás asi stejně nepřesvědčím.

Yourself! Fitness
Výrobce/Vydavatel responDESIGN/responDESIGN
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Zajímavý nápad, který k vám domů přinese profesionální trenérku. A to v povedené audiovizuální formě.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

RECENZE: Doják, nebo horor? V novince Fe zachraňujete neonový les

Fe

Fe je po dojemné hopsačce Unravel druhou hrou, se kterou se vydavatelství Electronic Arts snaží prorazit na poli...

Overwatch jako bojovka? Fanouškovské video ukazuje, že by to šlo

Overwatch Fighter

Podívejte se, jak by to nejspíš vypadalo, kdyby chtěl Blizzard udělat z Overwatche bojovku.

Hotová hra čekala v šuplíku 17 let, vyjde až nyní díky Kickstarteru

40 Winks

Téměř 17 let od původně plánovaného data vydání se majitelé konzole N64 konečně dočkají hry 40 Winks.

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.

Najdete na iDNES.cz