Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranářský GameEkonom

  12:00aktualizováno  12:23
CES 2005 bez Xboxu 2, ale s Gatesem a obrazovkou *** Atari chce zachránit Ubisoft před převzetím společností Electronic Arts *** Herní firmy vstupují do bitvy o nástupce DVD *** Prodeje Playstation 2 překonaly jedničku *** Baldur's Gate míří na mobily

CES 2005 bez Xboxu 2, ale s Gatesem a obrazovkou
Konec uplynulého týdne probíhal ve znamení obří akce Consumer Electronics Show v americkém Las Vegas. Veletrhu se zúčastnili snad všichni, kdo v oblasti digitální zábavy něco znamenají. Nechyběl odstupující šéf Intelu, vedení AMD nebo zástupci Sony a také Bill Gates z Microsoftu. K jeho přednášce se upínaly naděje stoupenců herní konzoly Xbox, kteří doufali v oficiální představení tohoto přístroje. K tomu však nedošlo.
Velký Bill si to však vynahradil při předvádění chystané hry Forza Motor Sport. Při výběru trati totiž Xbox kleknul a všem se tak ukázala slavná modrá obrazovka smrti. Bill Gates tak zopakoval svůj kousek z roku 1998, kdy na Comdexu při předvádění USB konektivity ve Windows 98 vyvolal tentýž efekt. Letošní CES však pro Gatese dopadl ještě o něco hůře, při pokusu o připojení fotoaparátu k Media Center PC totiž došlo k zatuhnutí i tohoto přístroje.
Samotný CES potom přinesl až 50 000 nových produktů, z nichž mnohé se dotýkají i hráčů. Sony na CES 2005 představila své plány pro distribuci PSP mimo Japonsko (žádná sláva, společnost není schopna zvýšit produkci, po které se zatím jen práší, jak mizí z japonských regálů), v nabídce vystavovatelů nechyběly desítky repro soustav, sluchátek a dalšího příslušenství.
Zdroj: CNet

Atari chce zachránit Ubisoft před převzetím společností Electronic Arts
Šéf společnosti Infogrames/Atari minulý týden naznačil, že by se mohl podílet na akci, jejímž cílem je zachránit převzetí francouzské vydavatelské společnosti Ubisoft herním gigantem, společností Electronic Arts. Výkonný ředitel Ubisoft už dal najevo, že odkup 19,9 % akcií společnosti ze strany EA vnímá jako nepřátelský akt, je ale obtížné odhadnout, zda dokáže přijmout nabídku pomoci od svého konkurenta. Nemluvě o tom, že Atari nemá peněz na rozhazování, naopak, i o jeho osud se analytici obávají.
Infogrames/Atari nyní čeká hlasování o vydání nových akcií, které by měly zaplatit dluh společnosti, který dosahuje hrozivé výše 117 milionů Euro, pokud akcionáři záchranný plán neschválí, bude Atari hledat nového ředitele. O vnitřním uspořádání potenciálního záchranáře se rozhodne 19. ledna. A nejen o něm, pokud nedojde k dohodě, nebude mít Atari jak zaplatit dluhy a může se stát, že dojde k jejímu nepřátelskému převzetí nebo společnost rovnou zbankrotuje.
Do záchrany Ubisoftu se chce ale pustit i Vivendi Universal, ani této společnosti se nelíbí razantní pronikání Electronic Arts do evropského prostoru. V případě VU Games se hovoří o přátelském spojení Ubisoftu a Vivendi Universal Games do jednoho silného celku, který by dokázal EA odkázat do patřičných mezí. Ale ani VU Games si nevedou nejlépe z finančního hlediska. Kolotoč peněz je neúprosný a ti, kdo vydělávají hodně, budou vydělávat více, zatímco malé firmy prostě půjdou ke dnu, stačí jediná chyba.
Zdroj: Gamasutra

Herní firmy vstupují do bitvy o nástupce DVD
Dvě největší firmy z celé herní branže, Electronic Arts a Vivendi Universal na veletrhu CES veřejně vyjádřily podporu standardu Blu-Ray Disk v bitvě o nástupce optických médií DVD. Obě společnosti vstoupili do Blu-Ray Disk Association, která stojí proti již dříve založenému DVD Foru, které propaguje konkurenční formát HD-DVD. Na straně Blu-Ray je i DVD, které hodlá právě tento formát používat v nové generaci playstation. V případě EA a Vivendi se ale podpora Blu-Ray týká pouze titulů pro platformu PC, pokud se Microsoft rozhodne vybavit Xbox 2 HD-DVD mechanikou, budou podporovat i tuto platformu.
Rozdělení trhu s optickými médii začalo už před představením dvou konkurenčních vysokokapacitních formátů pro optická média, jde o válku kolem přepisovatelných DVD disků, která jasně ukázala, že tím, kdo v podobných bojích ztrácí, je zákazník. Přetahování o dva různé formáty je nejen matoucí, ale zpomaluje nástup nové technologie, vyšší jsou díky nižším objemům výroby i ceny rekordérů. Konflikt mezi zastánci Blu-Ray a HD-DVD může přinést ještě výraznější negativní efekt.
Zdroj: Gamasutra

Prodeje Playstation 2 překonaly jedničku
Vedení společnosti Sony s radostí vydalo tiskovou zprávu, podle které je Playstation 2 úspěšnější než její mladší sourozenec Playstation/PS One. Celosvětové prodeje PS2 během prosince přesáhly hranici 80 milionů kusů, a to i přes problémy s dodávkami, které postihly zejména britské prodejce elektroniky. První Playstation se přitom 80. milionové hranice podařilo dosáhnout o čtyři měsíce později od svého uvedení na trh, díky tomu lze odhadovat, že PS2 brzy dosáhne také pozice nejprodávanější herní platformy vůbec. Konkurence si o podobných číslech může jenom nechat zdát. Oficiální čísla chybějí, ta neoficiální hovoří o 16-17 milionech prodaných Xboxů a 15 milionech GameCube od Nintenda.
Zdroj: Gamasutra

Baldur's Gate míří na MOBILY
Společnosti Sorrent Inc. a Atari oznámily spuštění mobilní verze RPG Baldur's Gate. Sorrent díky licenci od Atari převedl herní opus Baldur's Gate vyvinutý legendárním týmem Bioware do podoby mobilní hry, která místo několika CD zabírá pouhých sedmdesát kilobajtů v paměti mobilního přístroje. Kvůli tomuto omezení je příběh hry omezen na pouhých sedm úrovní s možností hrát pět profesí, ale pouze za zákoně dobrou stranu. Pokud se ukáže, že i přes omezení je mezi fanoušky o hru Baldur's Gate zájem (a to bude, RPG v Javě moc není a ani na N-Gage to není žádná sláva), je pravděpodobné, že se dočkáme pokračování. My můžeme jen doufat, že hru nabídne i nějaký z našich operátorů nebo nezávislých prodejců Java her.
Zdroj: Games Industry

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...Najdete na iDNES.cz