Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických, zdroj: Wikipedia.org

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických, zdroj: Wikipedia.org

Zákon o cenzuře internetu ztrácí podporu herních firem i politiků

  • 134
Americké návrhy zákonů, které mají sloužit k boji s internetovým pirátstvím, pobouřily herní průmysl a jeho podporu stahují i američtí politici.

Svůj postoj změnili například senátoři Marco Rubio a Roy Blunt, kteří se podíleli na předložení návrhu PIPA. "Kongres by měl poslouchat a vyhnout se uspěchání zákona, který by mohl mít řadu nezamýšlených důsledků," prohlásil Rubio.

Podporu stáhl také senátor Orrin Hatch: "Po vyslyšení obav obou stran při debatě o PIPA, zákon jednoduše není připraven na hlavní vysílací čas a obě strany musí spolupracovat na hledání lepší cesty vpřed." PIPA ztratil též podporu demokrata Bena Cardina a zbytku republikánů.

SOPA a PIPA

SOPA:
Stop Online Piracy Act

PIPA:
Protect Intellectual Property Act

Ve Sněmovně pak ztrácí podporu SOPA. Od zákona se distancovali například Ben Quayle, Dennis Ross či Lee Terry. Sněmovna přesto příští měsíc obnoví jednání o zákoně.

Ačkoliv zákony mají být hernímu průmyslu prospěšné, řada vývojářských studií a asociací se proti nim postavilo.

Například společnost Epic Games, která je autorem Unreal Enginu a série Gears of War, nepodporuje současný návrh zákona. Proti aktuální podobě SOPA vystupují i společnosti 38 Studios (Kingdoms of Amalur), Mojang (Minecraft) či studio Trion Worlds, které provozuje on-line hru na hrdiny Rift.

Po úvodní podpoře své stanovisko přehodnotilo také sdružení Entertainment Software Asociation (ESA), které pořádá například herní veletrh E3. Jeho členy jsou významní hráči herního průmyslu, například Electronic Arts, Ubisoft, Microsoft či THQ.