Mafia II

Mafia II | foto: BW

Zaostřeno na hry inspirované sérií Grand Theft Auto. Která je nejlepší?

  • 22
V historii počítačových her je jen málo titulů, které by se významem mohly rovnat třetímu Grand Theft Autu (dále jen GTA) z roku 2001. Každý další díl série přitom představoval vzor v žánru městských akcí a posouval laťku zase o kousek výše. Jak je na tom konkurence?

Mafia (2002, 2010)

Představovat Mafii asi není nutné, ostatně jednička je nejpopulárnější českou hrou všech dob. Třicátá léta dvacátého století, skvělý příběh, fiktivní město Lost Heaven, vynikající jízdní model a větší důraz na realismus hru od GTA výrazně odlišovaly, přesto tyto hry nelze nesrovnávat. Mafie se od GTA odlišuje také tím, že veškeré vedlejší aktivity ustupují do pozadí, a od hlavní dějové linky vás tak po většinu času nic nerozptyluje.

Mafia

Mafia 2

Mafia 3

Druhý díl zasazený do padesátých let sice podobný úspěch nezaznamenal, propadák to ovšem také nebyl. To platí, především pokud druhou Mafii porovnáme s tehdejší konkurencí nebo s většinou tragickými pokračováními ostatních titulů uvedených na tomto seznamu. I proto vydavatel mafiánskou sérii neutnul a chystá trojku. Jak Mafia 3 nakonec dopadne, uvidíme již letos v říjnu.

The Getaway
The Getaway

The Getaway

The Getaway (2002, 2004)

The Getaway vyšla exkluzivně pro Playstation 2, snad i proto si na ni dnes vzpomene už málokdo. Tehdy však šlo o vysoce očekávaný projekt s velkým rozpočtem. Hra zasazená do současného Londýna připomínala spíše než GTA Mafii a cílila na dospělé publikum. Na The Getaway je přitom krásně vidět, že snaha o filmový zážitek a realismus není vždy ku prospěchu věci. Grafika, atmosféra i příběh sice sklidily chválu, ale hra jako celek příliš neuspěla.

Za zmínku stojí, že The Getaway prakticky nedisponovala žádnými „rušivými“ prvky, jakými jsou v podobných hrách například mapa nebo ukazatel zdraví. Absenci mapy kompenzovala signalizací blinkrem, který vám naznačoval, kam máte zahnout. To působilo hloupě speciálně při honičkách s policí.

Tehdy nezvyklý byl i systém regenerace zdraví, kdy po pár zásazích začala vaše postavička pajdat. Museli jste se dopotácet ke zdi, o níž se hlavní hrdina opřel, čímž se postupně uzdravil. Velkou frustraci hráčům působila také nemožnost po zkažených pokusech přeskočit dlouhé filmečky. A protože pokračování s podtitulem Black Monday byl už vyloženě propadák, značka zahučela do propadliště dějin.

True Crime: Streets of L.A.

True Crime (2003, 2005)

Ani True Crime: Streets of L.A. nebo jeho pokračování True Crime: Streets of New York nedokázalo soupeřit s kvalitami tehdejších dílů GTA: Vice City, nebo dokonce San Andreas. A to přestože šlo o ambiciózní projekty, na jejichž dabingu se podílely takové hvězdy jako Christopher Walken, Ron Perlman, Mickey Rourke nebo Michelle Rodriguezová. Podobně jako v GTA se hra pyšnila také hvězdným soundtrackem.

True Crime

Byly zde však patrné rozdíly. V obou dílech True Crime hrajete za detektiva v utajení. Mezi charakteristické prvky série patří i větší důraz na souboje zblízka a možnost zpomalení času během střelby, při které se hra přepnula do pohledu první osoby. True Crime disponovala i speciálním ukazatelem, pasujícím vás do role hodného, nebo zlého poldy. Chytání zločinců vám u policie přidávalo body k dobru, naopak zabíjení civilistů vám mezi kolegy na popularitě nepřidalo.

Zatímco v případě Streets of L.A. byla kritika vůči hře ještě shovívavá, New York si už odnášel nízká hodnocení. Nešlo jen o to, že hry se konkurenci v podobě GTA prostě nemohly rovnat, True Crime byl především nechvalně známý všemožnými chybami technického rázu.

Scarface - The World is Yours

Scarface: The World is Yours (2006)

Rok 2006 byl na nové hry inspirované konceptem GTA nezvykle bohatý. Scarface založená na kultovním filmu s Al Pacinem v hlavní roli přitom kvalitou příjemně překvapila. Hra se odehrávala okamžitě po událostech filmu, z jehož konce se podařilo hlavnímu hrdinovi prostřílet na svobodu. Úkolem hráče bylo znovu vybudovat miamské drogové impérium Tonyho Montany. Větší důraz byl kladen na ekonomiku hry, systém reputace a Tonyho vztahy s policií i ostatními gangy.

Paradoxní je, že ačkoliv titul čerpal z Grand Theft Auta, díl GTA: Vice City se naopak inspiroval filmem Scarface. Vzpomeňme například na závěrečnou bitvu Vice City ve Vercettiho vile. Scarface: The World is Yours podobně jako série True Crime také disponovala svojí verzí bullet-timu s pohledem z vlastních očí. Ten se vám však aktivoval až po naplnění takzvaného „Balls-metru“ (symbolizuje Tonyho varlata). Koule získával Tony například manuálním mířením, urážkami či plněním misí.

Ve Scarface nebyla o vulgarity, brutalitu a černý humor rozhodně nouze. Al Pacino propůjčil hlavní postavě svou tvář, ale jelikož prý už po letech nedokázal Tonyho hlas znovu napodobit, sám vybral jako svého imitátora Andrého Sogliuzzu.

The Godfather

The Godfather II

The Godfather II

The Godfather (2006, 2009)

Shodou náhod vyšla ve stejný rok jako Scarface také herní adaptace slavného Kmotra. A i zde tvůrci vycítili, že větší důraz na ekonomiku, budování respektu a péče o kriminální impérium pomůže jejich hře odlišit se od GTA: Vice City nebo San Andreas. Hra se odehrávala během děje prvního filmu, ačkoliv hlavní postava Aldo Trapani pracující pro rodinu Corleonových se ve filmu ani knize nevyskytoval. Hra je však do děje předlohy úzce zakomponována, a Aldo tak v jedné misi například odváží postřeleného kmotra do nemocnice.

Mnozí herci z původního filmu propůjčili svou vizáž i hlas postavám ve hře, byť Al Pacino alias Michael Corleone se tehdy upsal konkurenčnímu projektu Scarface. Postava Michaela tak vypadá ve hře jinak. Proti herní adaptaci se důrazně ohradil režisér Francis Frank Coppola, jenž si stěžoval, že s ním nikdo scénář hry nekonzultoval. To naopak odmítli producenti hry s tím, že Coppola o vývoji věděl, a dokonce jim poskytl potřebné podklady pro tvorbu příběhu.

Hra si nevedla vůbec zle, byť o úspěch podobný GTA zdaleka nešlo. Druhý díl u kritiků i ostatních hráčů ovšem narazil a v porovnání s tehdy již vydanou GTA IV neměl nejmenší šanci.

Saint's Row: The Third
Saints Row 3
Saint's Row: The Third

Saint's Row: The Third

Saints Row (2006, 2008, 2011, 2013, 2015)

Série Saints Row započala svou popularitu ve stejný rok jako Scarface nebo The Godfather a platí za vyšinutější, méně ambiciózní variantu série GTA. Řada čítá dosud čtyři díly obohacené o loňský datadisk Gat Out of Hell. Bláznivý humor je v případě Saints Row na prvním místě. Ve hrách hrajete za člena gangu 3rd Street Saints. Na rozdíl od ostatních značek si však postavu v Saints Row můžete vytvořit zcela podle svých zvrácených představ.

S každou další hrou to vypadá, jako kdyby tvůrci čím dál více tlačili na pilu, a díly jsou postupně čím dál bláznivější. Narážky na popkulturu (hry nevyjímaje), sexuální pomůcky používané coby zbraně, nebo zápletky zahrnující boje s mimozemšťany i služebníky pekla, to vše a mnohem víc vás v Saints Row přesvědčí, že tady o prostém opisování od série GTA nemůže být řeč. Hry bývají díky důrazu na zábavu, humor a nadsázku hodnoceny převážně kladně a soudě podle počtu vydaných dílů je vidět, že na nedostatek hráčské základny si Saints Row také nemohou stěžovat.

Red Dead Redemption
Red Dead Redemption
Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption (2010)

Asi se ptáte, co dělá kovbojka na seznamu her zasazených do prostředí městských krimi-akcí. Jenže pokud bychom hledali nejvěrnější klon GTA, Red Dead Redemption je mu paradoxně nejblíže. Není se čemu divit, i pod touto populární westernovkou je totiž podepsaný Rockstar, přesněji jeho pobočka v San Diegu.

V Red Dead Redemption (fanoušky občas nazývaném jako „Grand Theft Horse“) se hráč vtělil do kůže bývalého bandity Johna Marstona. Marston se snažil dopadnout bývalé členy svého gangu výměnou za svobodu a bezpečí jeho rodiny, kterou drželi v zajetí zkorumpovaní muži zákona.

Hra je považována za nejlepší herní zpracování klasického westernu, kterému může v očích nostalgiků konkurovat snad jen stařičká střílečka Outlaws. Hráči si mohli vychutnat přepadávání vlaků, přestřelky, pistolnické duely nebo karetní minihry. To vše v nádherně zpracovaném otevřeném světě, který můžete prozkoumávat na svém věrném oři. Přes typický humor a satiru ve stylu GTA hra ve výsledku nabídla především působivý příběh korunovaný nezapomenutelným závěrem. Velmi podařený byl i masivní režim pro více hráčů.

Red Dead Redemption zaznamenala ohromný úspěch a platí za jednu z nejlepších akčních her, která se poněkud nepochopitelně nikdy nedostala na monitory osobních počítačů. Vychutnat si ji tak můžete na Playstation 3, Xboxu 360 a díky zpětné kompatibilitě i na Xboxu One, kde hra šlape vůbec nejlépe.

L.A. Noire
L.A. Noire
L.A. Noire

L.A. Noire

L.A. Noire (2011)

Ani L.A. Noire není typickým GTA klonem, na seznam se však dostala ze dvou důvodů. Jednak i tato hra spadá pod křídla Rockstaru, jenž hru vývojářů studia Team Bondi vydal. Navíc pokud máte rádi českou Mafii pro její dobové zasazení a atmosféru, L.A. Noire si v žádném případě nesmíte nechat ujít. Oproti Mafii jste v ní hráli za opačnou stranu zákona a coby detektiv losangeleského policejního sboru Cole Phelps jste vyšetřovali případy, které americkou metropoli sužovaly po druhé světové válce.

V rámci vyšetřování jste sháněli důkazy, vyslýchali podezřelé i svědky a samozřejmě naháněli padouchy. Výslechy byly klíčovým prvkem hry. Je na vás, zda výpovědi budete věřit, zpochybňovat, nebo ji prohlásíte za lživou. Ke správnému úsudku vám kromě důkazů a indicií napomohly i vynikající obličejové animace postav, zachycené na svou dobu neuvěřitelně pokročilou technologií MotionScan. Studio najalo některé méně známé herce, jejichž tváře vám však patrně budou povědomé.

Sleeping Dogs: Definitive Edition (PS4)
Sleeping Dogs: Definitive Edition (PS4)
Hra Sleeping Dogs připomíná drsnější Matrix.

Sleeping Dogs

Sleeping Dogs (2012)

Chybí vám v GTA propracovanější souboje na blízko? Láká vás prostředí asijských triád? Líbil se vám film Skrytá identita (Departed), v němž Leonardo DiCaprio v roli tajného policisty infiltroval gang, co se s odhalenými krysami nemazlil? A co takhle propracovanější parkur nebo skákání z jednoho jedoucího vozu na druhý ve stylu hongkongských filmů? Sleeping Dogs to všechno mají, tedy minus Leo.

Sleeping Dogs

A pokud vám jsou zmíněné prvky povědomé, není to náhoda. Hra měla původně patřit do série True Crime, změnila však majitele a Square Enix ji nakonec vydal pod poněkud nešťastným jménem. Dokonce se vrátil i ukazatel dobrého a špatného poldy. Nenechte se však zmást, Sleeping Dogs byla AAA hra se vším všudy a fanoušci Mafie nebo GTA by ji rozhodně neměli minout.

Hlavní hrdina, potetovaný policista ovládající bojová umění Wei Shen, to s loajalitou k nadřízeným nepřeháněl a v rámci perfektního utajení nejednal rozhodně v rukavičkách. Během kung-fu soubojů nablízko jste využili i okolí a při pohledu na brutální „zakončovačky“ tak budete občas skučet bolestí. Nepřátele můžete prohodit třeba akváriem nebo jim hlavu zarazit do reprobedny.

Obrázek z hraní Watch Dogs na konzoli PlayStation 4
Obrázek z hraní Watch Dogs na konzoli PlayStation 4
Obrázek z hraní Watch Dogs na konzoli PlayStation 4

Watch Dogs

Watch Dogs (2014)

Odpověď Ubisoftu na fenomenální GTA 5 se točila především kolem hackování. Hlavní hrdina Aiden Pierce se ve Watch Dogs snažil pomstít svou neteř, která zemřela následkem útoku, jehož obětí se měl stát on sám. Ačkoliv Aiden neměl problém sáhnout po klasickém zbrojním arzenálu, hra byla rozhodně zajímavější, pokud jste ji hráli opatrně a maximálně využívali Aidenův telefon. Hacknout jste mohli nejen bezpečnostní kamery, ale i zvedací mosty, semafory a další objekty v okolí.

Jízdní model se sice příliš nepovedl a kritika nešetřila ani ústřední postavu, hra však přesto zaznamenala velký prodejní úspěch i vesměs pozitivní recenze. Chválilo se jak poctivé zpracování chicagské metropole, tak zajímavé možnosti, které hackování ve hře nabízelo. Dvojky zasazené do San Franciska se dočkáme ještě letos a tvůrci slibují, že se ze svých chyb poučili.