Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závody Blur: není nad to škodit soupeřům na trati

aktualizováno 
Blur jsou ztřeštěné závody, ve kterých si k dobrému umístění v cíli vypomáháte jinde zakázanými prostředky. Na trati jsou rozmístěné takzvané "power-upy", tedy vychytávky k jednorázovému použití. Celkem osm zbraní sice neoplývá originalitou, ale naváděné rakety, energetické výstřely, miny, štíty a rychlá oprava do podobných her prostě patří.
85

Blur

Platforma: Xbox360
Výrobce: Bizarre Creations

  • úžasně dynamické závody
  • power-upy dávají hře šťávu
  • postupné otevírání modů zvyšuje variabilitu
  • královská zábava ve více hráčích
  • kariéra je trochu nezáživná
  • trochu přetáčivější auta

Akční arkádové závody se slušným zpracováním, které se někdy potýkají s nevyváženou obtížností. Jinak ale nabídnou více než kvalitní zážitek.

Herní karta

Přes power-up stačí přejet a už ho máte k dispozici. Stisknete příslušné tlačítko a dostaví se kýžený efekt. Power-upy jsou obvykle rozmístěny v řadách vedle sebe, takže si můžete i v plné rychlosti vybrat, který se vám hodí. Tedy za předpokladu, že vám ho nevyžere soupeř jedoucí před vámi. Celkem si lze shromáždit tři power-upy do zásoby.

Tratě v Blur jsou postaveny tak, aby využívání power-upů bylo co nejzábavnější a rovněž takticky strukturované. Například minu můžete položit tak, aby na ni najel protivník za vámi (že tam je, vidíte ve zpětném zrcátku). Nebo ji lze vystřelit dopředu a zpomalit vedoucího jezdce.

Power-upy hra rozhodně nešetří, a tak jich za každý závod protočíte spoustu. Blur (PC) Počítejte s tím, že vás sem tam dostihne nějaký ten kousek od soupeřů.

Brzy pochopíte, že je velmi ošidné se hned na začátku drát do čela pelotonu. Tam si nejrůznějších útoků vyžerete nejvíc a sami nemáte příliš možnost ostatní zpomalovat.

Taktičtější je držet se větší část závodu uprostřed a ke konci zaútočit. Závody jsou i s počítačovými protivníky velmi vyrovnané (záleží na obtížnosti) a nezřídka se stane, že o pořadí v cíli rozhodne třeba jen délka vozu.

Kromě toho, že je využívání power-upů zábavné a vede k vylepšení pozice, je tu ještě další faktor, proč ho nedávat stranou. A tím je popularita u fanoušků. Za efektní kousky v likvidaci soupeřů získáváte přízeň fanoušků a postupujete stále na vyšší úrovně. Díky tomu si zpřístupňujete nová auta, laky, ale především takzvané mody.

Tyto mody jsou pasivními schopnostmi, které propůjčíte svým vozům. Najednou mohou být vBlur (PC) autě zabudovány pouze tři z nich. Časem se dostanete před dilema, jaké z nich využít. Jedna schopnost se například postará o to, že váš vůz způsobí soupeři při nárazu větší škody, další zase zvýší výdrž štítů.

Modů je celkem čtyřiadvacet a jejich zabudováním do hry se autorům podařila velká věc. Nejenže se od sebe liší jednotlivá auta v základních charakteristikách, ale hráči si je mohou před každým závodem libovolně upravit pro určitou taktiku. Zpřístupňování nových modů jednak motivuje k dalšímu hraní, druhak zajišťuje na závodní hru nebývalou variabilitu.

Kariéra je ideálním způsobem, jak si osvojit do jisté míry unikátní herní styl Blur. Skládá se z devíti turnajů po sedmi závodech. Ty se rekrutují pouze ze tří variant: klasického závodu,Blur (PC) misí se záchytnými body a destrukce. Po čase se opakují, což podporuje sice dobrá, ale trochu průhledná umělá inteligence soupeřů.

Vrcholem turnajů jsou duely s těmi nejlepšími soupeři. Poté, co je porazíte, získáte jejich vytuněné káry do své garáže. To potěší. Na druhou stranu se vám duel zpřístupní pouze tehdy, když v jednotlivých závodech splníte určitý cíl. Jako například zdemolovat stovku aut nebo nadriftovat celkem kilometr a půl. To obvykle nezvládnete bez několikerého odjetí závodů, což nemusí být každému po chuti.

Přesto Blur nepadá tak rychle do stereotypu jako konkurenční titul Split/Second (číst recenzi). Je to dáno i tím, že v jednotlivých závodech před vás hra staví různé výzvy, jejichž splnění vám zajistí úspěch u fanoušků navíc. Tím ještě víc podpoří již tak velkou dynamiku hry.

Blur (PC)Tu ale naplno okusíte teprve při hře více hráčů. Zahrajete si jak na lokální síti a internetu, tak na jednom počítači na rozdělené obrazovce (až ve čtyřech!). Oproti Split/Second hra na jednom počítači nestojí tolik výkonu a užijete si ji i na slabších strojích.

V multiplayeru je Blur místy až neskutečná zábava. Když se dvacet hráčů pere o power-upy, používají je proti sobě, přetlačuje se, dělá si naschvály a na cílové rovince se řítí doslova vedle sebe, má to hodně co do sebe. Přitom to není ani takový chaos, jak se může zdát.

Za to, že je Blur tak parádní zábavou, vděčí i dobře nastavenému jízdnímu modelu.Blur (PC) Je pochopitelně nerealistický až na půdu, ale o to dynamičtější krasojízdu s ním zažijete. Přejde rychle do krve. Jen na projíždění zatáček smykem (driftování) si budete chvíli zvykat. Zpočátku se nevyhnete nárazům do ohraničení trati či přetočení do protisměru.

Graficky Blur za svým konkurentem Split/Second poněkud zaostává, je ale o poznání méně náročný na výkon počítače. V té rychlosti si navíc detailů všímat nebudete a jako celek působí hra dobře a konzistentně.

Dohromady tu v Blur máme výborný závodní počin, který se vrací ke kořenům arkádového závodění. Kromě moderního hávu jim ale propůjčuje i taktickou robustnost v podobě vývojového systému. A především těží z přístupnosti onlinového hraní.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 280 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...Najdete na iDNES.cz