Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závody nebyly nikdy tak divoké. Vyzkoušeli jsme třetí Motorstorm

  16:45aktualizováno  16:45
Adrenalinové závody Motorstorm zčeřily herní vody již prvním dílem. Pořád se ale mají kam vyvíjet.

Motorstorm: Apocalypse

Když se na trhu zároveň s uvedením konzole PlayStation 3 objevily i akční závody Motorstorm, způsobily menší pozdvižení. A to nejen díky pohledné grafice na systému nové generace. Styl jízdy v terénu byl sám o sobě divoký, ale tempo hry přímo nutilo divočit pořád víc a víc. Oproti třetímu dílu to ale tehdy byla nedělní procházka v parku.

Motorstorm: ApocalypseTřetí Motorstorm, jenž v našich končinách bude mít podtitul Apocalypse, si za prostředí pro ukrutně divoké závodění vybral zemětřesením zdevastované město. To samo o sobě vypadá dost zle, ovšem zkázy ještě ani zdaleka není konec. A jako na potvoru se tektonická činnost musí hlásit ke slovu zrovna v průběhu závodů.

Díky tomu nemůžete být nikdy v klidu. Každou chvíli totiž hrozí, že se někde zvedne kus země, jinde že se pořádný kus zase propadne nebo že se začne bortit poblíž stojící budova. Na mysl se tak bere podobenství se známým heslem, že "nevíš dne ani hodiny". Alespoň tedy v počátcích.

Motorstorm: ApocalypseTo dělá hru velmi variabilní, ale zároveň i nevypočitatelnou. Změny terénu totiž mají za následek, že žádná dvě následující kola nejedete po stejné trati. Těžko z prvního hraní usuzovat, nakolik se budou tyto změny opakovat. Respektive takto: ony se opakovat určitě budou, ale otázkou zůstává, jak rychle bude možné ze naučit, že v této zatáčce vám tehdy a tehdy spadne na hlavu půlka domu, nebo přes kterou rampu neskákat, protože za ní má ve zvyku se otevírat propast.

V zásadě je to ale jedno, protože již v předchozích dílech nabízely tratě několik možných tras a naučit se je dokonale s ohledem na různé typy závodních strojů si žádalo značné úsilí a dobrou paměť. A teď si představte, že nyní bude v průběhu závodů ještě docházet i ke změnám tvaru terénu.

Ty jsou někdy opravdu zákeřné a mohou vám způsobit značné problémy, ale zároveň vám mohou být i ku prospěchu. Není sladšího pocitu, když to skupina pěti soupeřů postupně naboří do nově vzniklé překážky, zatímco vy kolem nich prosvištíte s prstem na boostu a ještě proskočíte tmavým mrakem prachu. A Motorstorm: Apocalypsenení většího pocitu zmaru, když vám vzápětí přistane něco na hlavě a všichni vás zase předjedou.

Některé katastrofy přicházejí naprosto znenadání a zdánlivě nemohou skončit ničím jiným než totální bouračkou. Zdání ale občas klame. Občas se totiž dá vylízat i z hodně ožehavých situací, protože se zde objevuje vlastně jediná opravdu výrazná novinka.

Ve chvíli nejtěžší se totiž na obrazovce objeví symbol tlačítka, po jehož stisknutí se ve hře na chvíli zpomalí čas, díky čemuž máte šanci vyjít z dané situace se ctí. Není to ale rozhodně žádná zívačka, protože interval zpomalení je dost krátký, a tak to bude chtít chvilku adaptace, než se tento element naučíte ovládat opravdu dobře.

Další novinky jsou poněkud méně výrazné, ovšem nikoliv bezvýznamné. Fanoušky série jistě potěší fakt, že jízda má opět o poznání vyšší tempo, čímž naplňuje již před druhým dílem deklarované heslo autorů. Ti tehdy říkali, že Motorstorm: Apocalypsejejich cílem je, aby "hra byla co nejbrutálnější". Neměli ovšem na mysli masakrování chodců, ale celkový dojem ze hry, v níž na nějaký odpočinek není čas ani pomyslet.

A když už jsme u té závodní brutality, tak nelze nezmínit, že úplně nejbrutálnější jsou stroje na velkých kolech, takzvané Monster Trucky. Víme, že jsme to tvrdili už u druhého dílu, ale to jsme ještě netušili, co přinese ten třetí. Pokud se tedy nacházíte poblíž Monster Trucku, a Monster Truck zároveň není vozidlo, které řídíte, pak byste měli mít jediný cíl: dostat se od tohoto obra co nejrychleji a co nejdál. Snad kromě náklaďáku totiž pod svými koly sešrotuje vše, co se mu pod ně připlete a i z klasického amerického terénního pick-upu dokáže udělat fašírku, aniž by si toho všiml.

Rozdíly mezi jednotlivými třídami vozů tak budou zase o něco větší než kdy předtím. Tentokrát to ovšem navíc bude umocněno nejen různými možnými trasami, ale nově především i zmíněnými změnami terénu.

Ne úplně dokonale na nás zatím zapůsobila fyzika. V předchozích dílech se Motorstorm: Apocalypsevozidla vždy poměrně věrně "kodrcala" po hrbolatém povrchu a občas je nějaký ten větší šutr dokázal pěkně vystřelit vzhůru. Nyní ovšem, zejména vzhledem k danému prostředí, se na trati povaluje více rozměrnějších překážek, což nedělá úplně dobrotu. Auta na nich totiž podivně nadskakují a upřímně řečeno jsme zatím vůbec nepochopili, zda je potřeba se přes ně naučit jezdit nebo se jim důsledně vyhýbat. Druhý případ by si ale v některých místech žádal až vysloveně profesorsky čistou jízdu.

Ani přesto ale není pochyb, že Motorstorm: Apocalypse bude opět velkým závodním hitem. Ocenit je potřeba především to, že autoři nepropadli pocitu falešného uspokojení a snaží se nadále tento vlastní koncept dále rozvíjet. A nutno říci, že se jim to zatím podle všeho stále daří.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...Najdete na iDNES.cz