Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zažijte dobrodružství jako Indiana Jones a vyrabujte prastarý chrám

aktualizováno 
The Adventurers je svižná a zábavná desková hra pro všechny, kdo mají rádi napětí, škodolibý smysl pro humor a nebojí se riskovat. Indyho ve hře sice nenajdete, ale do party by stejně nezapadl. Zatímco zkoumal prastaré chrámy v zájmu vědy, banda dobrodruhů ze hry je plení v zájmu vlastního obohacení.

The Adventures

Hru nedoporučujeme lidem alergickým na náhodu. Na kostce závisí například rychlost balvanu, který po celou hru dobrodruhy stíhá, i hráčů. Ale ke hře to prostě patří. Vše je o rovnováze: musíte si nabrat tolik pokladů, abyste zvítězili, ale zároveň se s nimi musíte dostat ven z chrámu včas. A chce to odvahu riskovat, jelikož odvážnému štěstí přeje.

Chrám Zkázy

Dějištěm hry je starobylý mayský chrám ztracený kdesi v Guatemalské džungli. Objevuje ho skupina hrdinů jako vystřižených z amerického komiksu: amatérský archeolog, mariňák, blonďatá sexbomba, slizký padouch a tak dále. Parta dobrodruhů se snaží projít chrámem, nabrat co nejvíc pokladů, ale hlavně přežít.

Každý dobrodruh má svoji, bohužel nenabarvenou, plastovou figurku vyvedenou ve velkých detailech. Hrdinkám nechybí poprsí, za které by se nemusela stydět ani Lara Croft, mariňák má svaly jako Schwarzenegger; zkrátka klasická klišé béčkových filmů, která máme tak rádi.

Herní plán je barevný a přehledný, kartičky pokladů z kvalitního materiálu a třešničkou na dortu jsou plastové zdi (jedna z pastí), plastový most s odnímatelnými prkny a velký balvan.

Samotná pravidla jsou velice jednoduchá a srozumitelně napsaná. Hráči v každém kole hodí kostkami, které určí počet akcí, jež mají k dispozici (od jedné do pěti). Akce mohou využít k pohybu, loupení pokladů a jiným činnostem v závislosti na jejich pozici v chrámu. Čím víc pokladů hráč má, tím pomaleji jde a hrozí, že se stane obětí balvanu. Chrám je rozdělen do tří místností spojených chodbou.

V první místnosti se k sobě přibližují stěny a rabující dobrodruzi si musí pospíšit, aby nebyli rozdrceni na krvavé fleky. Kromě hromadění pokladů mohou hráči luštit klikyháky na stěnách, jejichž znalost pomůže v další fázi hry.

The Adventures

Druhá místnost obsahuje lávové jezero, přes které vede cesta z dlaždic. Některé z nich se ovšem propadají. Hráč má několik možností: může doufat, že šlápne pouze na správné dlaždice, nebo využije znalosti zmíněných klikyháků značících polohu pastí. Jsou si však dosti podobné a jelikož na luštění nebylo moc času, člověk se snadno splete.

Pokud se vám přechod nechce riskovat, můžete místnost obejít chodbou. Tím se však připravujete o poklady, které se v ní nacházejí a můžete leda složitě páčit sarkofágy ve stěně chodby. Nejenže je to neetické, ale také zoufale pomalé.

Rolling Stones on tour

Hrdinové nemají na loupení chrámu celý den. Centrální chodbou se valí ohromný kamenný balvan, který neustále zrychluje a z pomalých nešťastníků spolehlivě vyrábí masokostní moučku. Samozřejmě mu můžete uskočit do místností, ale pokud se kámen dovalí na konec chrámu, uzavře jediný východ. Opozdilce čeká pomalá smrt hladem a žízní.

Za lávou je ledová řeka, ze které lze vylovit několik pokladů. Ale také vás může strhnout do vodopádu a utopíte se jako krysy. Můžete přejít po starém zpráchnivělém mostě, ale riskujete pád do propasti. Záleží na tíži pokladů, které s sebou táhnete.

The Adventures

Od řeky už je to kousek k východu, ale zavalení balvanem na posledním políčku chrámu není nijak výjimečné a bývá zdrojem všeobecné radosti všech, kterých se netýká. Když balvan dorazí na konec, hra končí a přeživší dobrodruzi si spočtou hodnotu pokladů. Kdo má nejvíc, je vítěz. Kdo se z chrámu nedostal, ale přežil, zhyne hladem a žízní, jelikož mu balvan zatarasil jediný východ.

Klady: velmi zábavná a napínavá hra, rychlá herní doba, lehká pravidla, skvělé zpracování.

Zápory: větší podíl náhody, chrám je pořád stejný (s výjimkou pastí v lávě a pokladů), figurky si musíte namalovat sami.

Počet hráčů: 2-6
Doporučený věk: 10+
Herní doba: 45 minut
Cena: 1200 Kč (1290 Kč s českými pravidly)

Připraveno ve spolupráci s Tomovy hry

Autor:


Témata: Humor, Lara Croft

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: V posledním přídavku pro Battlefield 1 zažijete jatka na Sommě

Battlefield 1: Apocalypse

V závěrečném rozšíření do Battlefieldu 1 se autoři zaměřili na nejkrvavější bitvy první světové války a letecké...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz