Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna nálady, Nintendu dochází dech

  0:01aktualizováno  0:01
Prodeje herních zařízení vzbuzují smutek, herní bafuňáři oceňují trest pro Pirate Bay a soudný člověk se nestačí divit.

The Pirate Bay

Oblíbené statistiky prodejů herních zařízení z USA se nesou v neradostném duchu. Vypadá to, že původní optimismus kolem herního průmyslu začíná dostávat trhliny. Odráží se to i v náladě investorů, kteří svou nedůvěru obracejí zejména proti Nintendu. Ne, vážně nejsme zapšklí odpůrci Wii nebo Nintenda DS, ale čísla mluví jasně. Výsledky Nintenda jsou opravdu neradostné, přestože v celkových počtech hitparádu oblíbenosti konzolí nové generace opět vyhrálo. ¨

Problém je v tom, že před rokem ve stejném období prodalo Nintendo o 17 procent více Wii. Tento propad se projevil právě na ceně akcií Nintenda, která spadla o 6,6 procenta. I přesto však Wii spolu s DS tvořilo více než polovinu všech prodaných kusů herních zařízení za březen. Sedmnáctiprocentní pokles zaznamenala společnost NPD i u prodejů her.

Nintendo WiiVelký propad Wii ovlivnil i celkové výsledky, co se týká objemu peněz, které lidé za herní zařízení nechali v obchodech. Obrat herních firem klesl ve srovnání s březnem 2008 o 18 procent na 1,43 miliardy dolarů. Slaví pouze v Microsoftu, který jako jediný zaznamenal meziroční nárůst prodejů, a to z 262 tisíc na 330 tisíc. 

Je to už šestý měsíc v řadě, kdy Microsoft zaznamenal meziroční nárůst prodejů. Microsoftu se dařilo i v oblasti her, v první trojici byly hned dva tituly pro Xbox 360 – Resident Evil 5 (938 tisíc kusů) a Halo Wars (639 tisíc kusů). Mezi tyto hry se vklínili pouze platinoví Pokémoni pro kapesní Nintendo DS (805 tisíc kusů).

Microsoft se v reakci na zveřejněné výsledky pochlubil i dalším růstem. Počet lidí, kteří si koupili nějaký prémiový obsah ze služby Xbox Live, meziročně stoupl o 128 procent. Vzrostl tedy více než na dvojnásobek.

Největší zájem přitom zákazníci jevili o rozšíření The Pitt pro Fallout 3 a o oskarový film z batmanovské série Dark Knight. Za úspěchem samotného Xboxu 360 stojí nízká cena Xboxu 360 v Arcade verzi, která je v USA stanovena na 199 dolarů. Bohužel pro nás Microsoft nezveřejňuje, jaký podíl na prodejích mají jednotlivé verze Xboxu.

Resident Evil 5Pokud přemýšlíte, jak je na tom Sony, vězte, že rozhodně ne dobře. Letos v březnu se prodalo o 15 procent méně PS3 než před rokem. Ani ve hrách se Sony tolik nedaří, byť je to lepší než před rokem. Pátý díl Resident Evil, který na Xboxu oslovil skoro milion zákazníků, si koupilo „pouze“ 585 tisíc majitelů PS3.

Takový výsledek určitě netěší vývojáře, kteří vývoji PS3 verzí věnují minimálně stejně času i nákladů, výsledek je ale poloviční. V Top 10 se ještě drží Killzone 2 a MLB 09: The Show. Sony může uklidnit jen to, že Nintendo Wii je na tom také špatně, nejlepší umístění v žebříčku, páté místo, patří Wii Fit s více než půlmilionem kusů. Smutné je, že stejně jako další „toptenové“ hry Wii Play a Mario Kart, jde o starší titul, trhákové novinky chybí.

Sony na svou oslabující pozici reagovalo tím, že se nehodlají utápět v lítosti, že jim jde o budoucnost. Trochu komicky v této souvislosti působí důraz na příjmy z prodejů PlayStation 2, jejíž prodeje prý výrazně vzrostly po nedávném snížení ceny (to se ale projeví až ve výsledcích za duben, za březen to bylo 112 tisíc kusů).

Negativní trend v případě PS3 chce Sony odvrátit větším důrazem na exkluzivní tituly vyvíjené přímo pod hlavičkou Sony. Důvodem je zejména úspěch Killzone 2 a baseballové MLB 09: The Show. Jako těžký kalibr Sony letos plánuje vydání her inFamous, Uncharted 2, MAG, Heavy Rain, a God of War III. Další spásu Sony vidí ve službě PlayStation Home, která má už 5 milionů uživatelů, kteří za online hraní, na rozdíl od Xboxu, nemusejí platit.

ESA tleská trestu pro „piráty“
Dalo se to čekat. Po zatím nepravomocném odsouzení čtyř provozovatelů serveru The Pirate Bay, který zprostředkovává přístup k torrentům, včetně těch odkazujících na obsah chráněný autorským právem, se hned ozvaly pochvalné hlasy od lidí, kterým je snadné nelegální šíření digitálního obsahu proti srsti. V první řadě švédskému soudu k jeho rozhodnutí pogratulovala herní organizace ESA, sdružující vydavatele her, a naše stará známá BSA, která zastupuje velké výrobce komerčního softwaru v čele s Microsoftem. Obě organizace těší jednoletý trest odnětí svobody i povinnost zaplatit pokutu ve výši přibližně 74 milionů českých korun.

ESA (Entertainment Software Association) reagovala ústy svého výkonného ředitele Michaela Gallaghera: „Toto rozhodnutí potvrzuje, že servery shromažďující torrenty působí tvůrcům digitálního obsahu újmu, že jejich existence nebude tolerována a že podobné chování bude postihováno jako trestný čin. Pirátství je největší hrozba vývoji nového zábavního software, který zákazníci požadují. Navíc likviduje pracovní místa v ekonomice, která potřebuje miliony nových pracovních míst, ne o miliony pracovních příležitostí méně.“

BSA (Business Software Alliance) vydala obratem tiskovou zprávu, ve které rozhodnutí soudu doslova tleská. „BSA tleská rozhodnutí soudu v řízení s Pirate Bay. Verdikt souží jako jasné varování dalším provozovatelům webových stránek, které poskytují nelegální obsah nebo umožňují jeho protiprávní distribuci, že takové jednání je nemorální a trestné podle platných zákonů. Tento případ je vítězstvím pro držitele autorských práv, kteří si zaslouží odměnu za svou kreativitu a tvrdou práci. Internetové pirátství je velký problém s nepříjemnými následky pro zákazníky, ekonomiku a společnost. Slouží k šíření počítačových virů, zvyšuje nebezpečí ztráty soukromých informací a likviduje pracovní místa v oblasti prodeje softwaru a IT služeb. Je důležité postihovat nelegální používání software, zejména v aktuální ekonomické situaci, kdy si prostě nemůžeme dovolit ohrožovat silný zdroj produktivity a zaměstnanosti, jaký představuje software a počítače,“ v jednom dlouhém odstavci vychrlil prezident BSA Robert Holleyman.

Český mluvčí BSA Jan Hlaváč byl stručnější: „Je to krok správným směrem, čím přísnější tresty, tím lepší. Společenská nebezpečnost těchto činů je vysoká, v důsledku to poškozuje i státní rozpočet.“

My pirátům netleskáme
Hlasitý potlesk herních bafuňářů je trochu mimo. Smutnou pravdou je, že provozování torrent trackeru je asi na stejné úrovni, jako fungování google.com. Jediným rozdílem je, že Google má teď na právníky víc peněz než všechny protipirátské organizace světa dohromady.

Zásadní problém s pirátstvím je v lidech. Výmluvy na vysoké ceny her ve srovnání s místními platy už neobstojí kvůli výraznému poklesu cen her díky lokalizacím. I průměrné české platy za ta léta, co máme internet, výrazně vzrostly. Tím neříkáme, že by hry nemohly být levnější, nám by to skutečně udělalo radost, protože si hry, které nedostaneme k recenzi, kupujeme za hotové (onlinovky se naštěstí pirátí fakt blbě).

Stačí se podívat na zprávu z minulého týdne – sto tisíc lidí s nelegální verzí hry Demigod v podstatě znemožnilo přibližně 18 tisícům majitelů legální verze přístup do hry, protože přetížili servery, které zajišťují aktualizace hry. Moc pěkné, ne?

The Pirate BayJasně, české zákony umožňují kopírování autorských děl pro nekomerční účely, ale zakazují jejich šíření. V případě torrentů je ale problém v tom, že pokud člověk nesáhne k nějakým drastickým metodám, při stahování zároveň data odesílá. A to nemluvíme o licoměrnosti provozovatelů trackerů nebo serverů jako je RapidShare.

Ti totiž mají příjmy z reklamy a/nebo členských poplatků a vyloženě těží ze zájmu lidí o nelegální obsah. Fakt si myslíte, že by někdo platil stovky korun za přístup k rodinným fotografiím někoho neznámého? Snad jen v případě, že by ten dotyčný měl osmnáctiletou dceru a sdílel fotky z nudapláže.

Na druhou stranu, švédský rozsudek je podivný, stejně jako většina „úspěchů“ BSA v Česku. Pokuty a náhrada ušlého zisku v řádech milionů korun, to je vzhledem k prohřešku vážně silná káva, která si nezaslouží ani tlesknutí jednou rukou, natož aplaus na otevřené scéně.  Vlastně, možná by to chtělo nějaký způsob, jak reklamovat mizerné hry. Pak by odpadla i další častá výmluva – většina nových her jsou *píp*, tak si hru nejdřív stáhnu a vyzkouším, než si jí koupím. Ha ha ha.

Autor:
Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Další z rubriky

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Vývojáři prozradili některé triky, které používají k oblbnutí hráčů

Abyste se u her co nejvíce bavili, používají vývojáři spoustu triků, kterými nenápadně mění pravidla. Ve čtení pokračujte jen na vlastní nebezpečí, některé...  celý článek

LawBreakers
Průšvih roku? LawBreakers nepomohl ani slavný vývojář

Kvalitní hra ještě není zárukou finančního úspěchu. LawBreakers sice měli všechny předpoklady, aby se stali hitem, v těžké konkurenci se však neprosadili.  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.