Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo Keeper - vzpoura v zoo

  12:00aktualizováno  17. června 1:22
Pramen nápadů vycházejících z myšlenky původního Tetrisu zcela evidentně nikdy nevyschne, čehož důkazem budiž i hra Zoo Keeper, v níž se stáváte správcem Zoo a vaším úkolem je urovnat zdejší vzpouru zvířátek.

Zoo Keeper Jeden můj známý dokázal tuhle hru hrát třeba hodinku v kuse a nevypadalo to, že ho přestává bavit. Nedalo mi to, abych se nepodíval, o co vlastně běží. Z vrchní obrazovky na mě koukalo zvířátko, v dolní se nacházelo mnoho ikonek symbolizujících lva, pandu, opici, hrocha a podobně. Vyzkoušel jsem tedy, co na tom přesouvání ikonek dotykovým perem je, abych zjistil, že jde o dost chytlavou hříčku. Proto, když se naskytla šance, Zoo Keeper rozšířil vlastní sbírku her. O co vlastně jde? V jedné zoologické zahradě jsou zvířata znechucena přístupem svého arogantního ošetřovatele a tak začínají nepokoje. Hráč jako nový ošetřovatel musí dát vše hezky pěkně do pořádku.

Princip Zoo Keepera je prostý, snadný na pochopení a právě proto hra rychle chytne a nepustí. Máme obrazovku napěchovanou čtvercovými ikonkami zvířat. My dotykovým perem určujeme, která ze sousedících dvojic (pouze horizontálně a vertikálně) se má vyměnit, čímž se snažíme dosáhnout spojení třech (a více) stejných zvířátek. Pokud se tak stane, zmizí, a na Zoo Keeper jejich místa dopadnou ikonky z horních řad. Tím lze dosáhnout řetězovitých propojení, každopádně vždy, když některé ze zvířat zmizí, hra okamžitě doplní další. Občas se objeví blikající čtvereček, jenž náhodně nechá zmizet zvířata jednoho druhu. Pokud některé ze zvířat zanedbáváte, mračí se.

Konečně se můžeme pustit do samotné hry, která čítá pět různých režimů.

Aby to nebylo zase tak jednoduché, nechybí časový limit v podobě zeleného proužku po levé straně. Čas totiž průběžně ubývá, nicméně za každou nalezenou trojici malinko přibude. Pokud se vám nedaří žádný spoj nalézt, lze použít záchranu v podobě brýlí. Ty na chvilku zvýrazní, kde se dá kombinovat, poněvadž dokud hra nevyčistí pole a nepřidá nové ikonky, vězte, že se nějaká kombinace někde ukrývá. Každopádně když se časový limit blíží k nule, začnou se zvířátka otřásat, což na klidu nepřidá. Důležité je zachovat klidnou hlavu, poněvadž dokud gong neohlásí konec, nic není ztraceno.

Zoo Keeper Než se pustíme do samotného hraní, můžeme si upravit obtížnost, případně vybrat, který song-odrhovačka poleze případným posluchačům na nervy nyní. Autoři si toho zřejmě byli vědomi, proto lze hudbu i zvuky libovolně vypnout. Konečně se můžeme pustit do samotné hry, která čítá pět různých režimů. Ten první a hlavní se jmenuje Zoo Keeper, proto se podívejme nejdříve na něj. V podstatě jde o to, splnit požadovaný počet "spojení" pro každé ze zvířat – jak si stojíme a kolik nám u toho kterého zbývá, nás informuje dolní lišta na vrchním displeji. Pokud daný limit splníme, vše se vynuluje, limit se zvýší o jedna a tak stále dále. Z vrchního displeje na nás pokukuje některý z obyvatel Zoo, což značí, že za tento druh získáváme dvojnásobný počet bodů. Druhý režim Tokoton se hraje v podstatě stejně, s drobným rozdílem, že nová úroveň se nahraje v okamžiku, kdy dosáhneme sta bodů od jednoho zvířete. Třetí režim je klasickým útokem na co nejvyšší skóre za daný čas šesti minut.

Hra více hráčů je zábavná, neboť vlastní snažení má za následek úbytek oponentova času.

Zoo Keeper Inovativně působí až čtvrtý režim Quest, v němž postupně plníme deset úkolů, za něž nás ředitel zoologické zahrady bodově ohodnotí. Máme tak například pochytat dvacet lvů, připravit třicet řetězovitých spojů, či pochytat všechnu zvěř tak, abychom žádnou "nepospojovali" dvakrát. Škoda, že těch úkolů není ještě o něco víc, protože jde o zábavné a příjemné rozptýlení. V posledním režimu si to rozdají dva hráči přes síť, přičemž potěšitelné opět je, že stačí pouze jedna herní karta. Hra více hráčů je zábavná, neboť vlastní snažení má za následek úbytek oponentova času. Vedle toho nechybí například bonus v podobě kyblíku, jenž protihráči přebarví všechny zvířata na stejnou, šedivou barvu, což znesnadňuje vyhledávání spojů.

Klady a zápory

Plus Chytlavá hretelnost
Plus Stylová grafika
Plus Jednoduchý koncept

Mínus Více režimů by nevadilo

Zoo Keeper na první pohled vypadá jako obyčejná, jednoduchá hříčka, nicméně je vysoká šance, že hned po vyzkoušení jí rychle propadnete. Minimalistická grafika má svůj styl, zvuky odpovídají tomu, co se odehrává na obrazovce, hudba může lézt občas na nervy. Je to přesně ten typ hry, který si můžete zahrát kdykoliv a bude vás bavit pořád stejně. Pořád stejně dobře.

Zoo Keeper
Výrobce/Distributor Ignition / Ignition
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Nenáročná akční logická puzzle hra.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Témata: Zoo

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

Mercedes Třída E 3,0...
Mercedes Třída E 3,0...

r.v. 2017, naj. 11 545 km, diesel
1 350 360 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz