Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpronevěra v online světech a další tragédie

aktualizováno 
EVE online čelí dalšímu skandálu na citlivé téma, LOTRO, EverQuest a Warhammer aktualizují a Codemasters drbají Evropany.

EVE OnlineO podobnosti mezi reálnou ekonomikou a ekonomikou v herních světech se popsaly stohy papíru. Na stejné téma vznikla i řada ekonomických diplomových prací. Nyní nejspíš nastal čas pro další na téma ekonomický zločin v online hrách v časech krize. Jako inspirace může posloužit finanční skandál z oblíbené vesmírné hry EVE Online, která si zakládá na fungující ekonomice a demokratickém vedení hry.

Ve zkratce řečeno, šéf herní banky vedené samotnými hráči zpronevěřil nezveřejněnou, ale velice vysokou částku, v intergalaktických kreditech. Virtuální peníze pak prodal na černém trhu za reálné valuty. Virtuální banka EBank, která nemá nic společného s už neexistující českou eBankou, nabízela v EVE Online standardní bankovní služby, na depozitech přitom díky doposud dobré pověsti vybrala 2,5 trilionu kreditů, které patřily šesti tisícům reálných uživatelů.

EVE Online: Quantum RiseKdyž se zpronevěra provalila, provozovatel hry vykutáleného ředitele banky vykopnul ze hry. Reakce zákazníků byla logická, začali vybírat své peníze, v první vlně podle dostupných informací z banky vytáhli přibližně polovinu všech uložených peněz. Podle informací na webových stránkách virtuální banky už útok na bankovní vklady skončil a obchody probíhají normálně bez toho, aby se banka dostala do problémů s likviditou.

EVE Online se přes své nezanedbatelné klady stala centrem kontroverze už mnohokrát kvůli různým nařčením z podvodů na jedné či druhé straně. Důvodem je velká řevnivost mezi skupinami hráčů a přirozená lidská touha po dominanci a vítězství a tvrdé podmínky nehostinného vesmíru EVE Online. V posledním případě je ale hlavním viníkem obyčejná chamtivost. A kdo ví, třeba pramenila z reálné krize v reálném životě. Motivy virtuálního ředitele virtuální banky se asi nedozvíme. Zato se můžeme kochat povedeným sociálním experimentem, kterým EVE Online bezesporu je. Co vlastně vede partu lidí k tomu, aby ve hře vytvořili fungující banku a trápili se vedením přesných záznamů a tvorbou detailně zpracovaných výročních zpráv? Prostor máte v diskusi pod článkem.

Lord of the Rings Online - MMORPG ze světa Pána prstenů se dočkala dalšího velkého bezplatného rozšíření obsahu. Kniha 8, Zhouba Khazad-Dûm, se dostala do live stádia. Download o velikosti 600 MB měli hráči k dispozici s předstihem, takže si už od včerejška mohou užívat všech novinek. Zhouba Khazad-Dûm hráče zavede z Lothlórienu zpět do temných trpasličích dolů, které opět ovládá zlo. Hráči budou v příběhových misích pomáhat Celebornovi a Haldirovi v boji proti zlu, mají možnost zachránit cenné artefakty prastarého zla a ovládnout opět trpasličí dílny v Morii.

Lotro

Update zahrnuje celkem čtyři nové instance, dvě z toho určené pouze skupinám třech hráčů, jednu pro šestici dobrodruhů a jednu obrovskou pro dvanáctičlenné týmy. Změny se dotkly i stávajících instancí a předmětů, které je v nich možné získat. Mění se například získávání legendárních předmětů z Prvního věku, nebudou padat přímo, ale hráči je budou získávat za tokeny ze zabitých bossů.

Zatímco instance udělají radost hlavně zkušeným borcům, Kniha 8 nezapomíná ani na nové hráče, kterých je podle Turbine stále dost (firma nedávno vyvracela spekulace o poklesu herní populace a slučování serverů). Osmá kniha má novým hráčům usnadnit vstup do hry díky dalšímu zjednodušování a zrychlenému získávání zkušenosti. Například úkoly v Hůrce mají dostat větší spád a nebudou hráče honit z města do města a zase zpátky. Hráči si přitom mohou vybrat ze dvou odlišných příběhových linií. Došlo i ke změně v odměnách a dostupných předmětech, aby si na své přišla všechna povolání.

LOTRo MoriaVelké změny Turbine provádí i v oblasti řemeslnické výroby. Mění se například požadavky na používání některých předmětů, vývojáři ale slíbili, že věci, které postava už používá, bude moci využívat i po aktualizaci. Samotné řemeslníky více potěší možnost používat nové speciální přísady unikátní pro každé řemeslo. Novinkou je možnost používat volitelné suroviny i při vaření. To budou mňamky.

Aion: The Tower of EternityAion: The Tower of Eternity – Připravované „PvPvE“ onlinovce od NCSoftu jsme se zatím moc nevěnovali, protože vypadá hodně asijsky, ale pomalu nastal čas to napravit. Aion se totiž pomalu blíží vydání svému evropskému a americkému vydání v září tohoto roku. Aion nabídne kombinaci PvE a PvP soubojů ve světě Atrea, který ovládá nehratelná rasa draků.

Kromě draků bude hra plná démonů a andělů, to vše v krásné grafice využívající CryTec engine. NCSoft láká na možnost různého vývoje příběhu na serverech v závislosti na akcích samotných hráčů. Hráči se rozdělí do dvou velkých frakcí „vyvolených“ a „padlých“.

Aion: The Tower of EternityV souvislosti s brzkým vydáním NCSoft zahájil předprodej Aionu, a to hned ve dvou verzích. Obyčejná předobjednávka nabídne hráčům možnost začít hrát s časovým předstihem, přístup do testovacích akcí, které proběhnou v létě a speciální herní předměty – amulet, klobouček a jeden z pěti prstenů.

Sběratelská verze navíc nabídne velkou ručně kreslenou figurku padlé bohyně s křídly a obrovskou sekerou, křídla, která umožní hráčům delší létání, kouzelné náušnice, speciální titul, možnost obarvit si jeden herní předmět, CD s herní hudbou, dva plakáty a dva speciální emoty „hiphop“ a „aion boogie“.

Warhammer OnlineWarhammer Online – Warhammer od EA nespí a snaží se udržet stávající a nalákat nové hráče další bezplatnou aktualizací s číslem 1.3. Největší změnou je představení oblasti Land of the Dead, do které si jednotlivé frakce musejí vybojovat přístup v rámci speciálního eventu.

Největším lákadlem nové instance je samozřejmě celá sada vybavení pro každé povolání. Její získání ale nebude úplně snadné, přístup do Země mrtvých bude mít vždy pouze jedna frakce, o vstup do nového území tak bude probíhat neutuchající boj. Nezbývá než doufat, že poměr sil je na obou stranách vyvážený, jinak by to bylo vážně nefér. Naopak férově a zábavně vypadá možnost zaútočit na nepřítele v instanci, bojovat se prostě bude všude.

EverQuest IIEverQuest 2 – Před prázdninami nezaháleli ani vývojáři Sony Online Entertainment. Nejen ti, co oslavili tři miliony registrovaných uživatelů FreeRealms, ale i ti, co pracují na EverQuestu II. Aktualizace ze 16. června nabízí novou instanci Emperor’s Athenaeum určenou pro jednu hráčskou partu. Další zábava pak čeká v Kunarku, kde se objevila tajemná armáda, která plení vesnice a przní děvčata v přilehlých vesnicích.

Na hráčích je pomoci vesničanům a nájezdníky vypráskat. Hned ve dvou verzích je k dispozici další instance, Kurn’s Tower, do které lze vstoupit jako člen jedné hráčské skupiny nebo dvojitého raidu – verzi odpovídají odměny. Zapracovali i grafici, ti do hry implementovali nový systém stínování, který zatěžuje grafickou kartu místo procesoru, majitelé GPU s podporou Shaderů 3.0 se mohou radovat.

Dungeons & Dragons Online – Dost rozpačité zprávy k nám míří z online zpracování klasické stolní hry. Turbine se rozhodlo, že nepříliš úspěšnou hru nabídne hráčům bez měsíčních poplatků, které mají nahradit mikrotransakce – platby za nový obsah a další drobnosti. Bezplatná verze přijde s aktualizací Eberron Unlimited, který přinese také zvýšení maximálního levelu a spoustu nových dobrodružství. Hráči budou mít stále možnost platit měsíční předplatné s tím, že veškerý nový obsah a služby budou mít k dispozici bez dalších poplatků. Nic proti tomu.

DDO zdarma se jeví jako dobrý nápad, když hra nemá dostatečně silnou hráčskou základnu v rámci klasického předplatného. Dobře se s tím vypořádala už Anarchy Online. Problém je ale v tom, že tahle nabídka platí jen pro americké hráče. Evropané mají smůlu, protože Codemasters jako evropský distributor na nový systém odmítá přistoupit. Dost možná se ale objeví způsob, jak si založit americký účet. Ještě uvidíme.

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Další z rubriky

Tracer z Overwatche
Blíží se sportovní revoluce? Vše, co víme o chystané lize v Overwatch

Již letos v prosinci začne zřejmě největší událost v historii progamingu. Blizzard spustí úvodní sezonu ligy ve hře Overwatch, která by časem mohla konkurovat...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

LawBreakers
Průšvih roku? LawBreakers nepomohl ani slavný vývojář

Kvalitní hra ještě není zárukou finančního úspěchu. LawBreakers sice měli všechny předpoklady, aby se stali hitem, v těžké konkurenci se však neprosadili.  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.