Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvířátka jako akční hrdinové

  0:02aktualizováno  0:02
Role akčních hrdinů zvířatům ve hrách prostě sedí. Začalo to asi podobně jako u animovaných filmů, u nichž je důležité dítě zaujmout víceméně roztomilým hrdinou neurčité věkové kategorie, zpravidla zachraňujícím pohádkový svět před zkázou. Náchylnost her k akčnímu žánru však zvířátka pasuje do rolí obávaných ranařů. Dokazuje to i náš výběr.

Jazz the Jackrabbit

Jazz the Jackrabbit

Jazz the Jackrabbit

Zelený zajíček Jazz s čelenkou ve stylu Ramba patří k jedním z nejklasičtějších hrdinů první poloviny herních devadesátek. Příběh hry byl svéráznou adaptací Ezopovy bajky Želva a zajíc. Jedna planeta za druhou padá za oběť mocenským ambicím želvího padoucha, známého pod jménem Devan Shell. Ofenzivu želvích imperialistů se podaří zastavit až na planetě Carrotus, již obývají zaječí rebelové.

Místo pokorného návratu do tepla svého krunýře, Devan unáší princeznu Evu Earlongovou (říkejme jí možná raději Dlouhouchá). A protože se na planetě zrovna nenachází nejmenovaná dvojice italských instalatérů mající s podobnými krizemi zkušeností dostatek, nezbývá Jazzovi než odjistit svoje spolehlivé LFG-2000 a vydat se po stopě ušaté princezny.

Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

Jazz the Jackrabbit

Jazz the Jackrabbit

Sonic the Hedgehog

Sonic

Sonic

Svého času těžký soupeř Maria, modrý ježek Sonic, kromě cool-faktoru vyniká především rychlostí, kterou by mu takový Usain Bolt mohl závidět. Původní hra z roku 1991 představila environmentálně uvědomělého Sonica v roli zachránce zvířátek, která odchytával ďábelský doktor Ivo „Eggman“ Robotnik. Šílený vědátor dychtící po světovládě přeměňoval místní mírumilovnou faunu v mechanické bestie.

Her s pichlavým hrdinou se prodalo ohromné množství, a proto není divu, že se Sonicovi rozrůstala společnost. Nejznámější je jeho lišácký kamarád Tails (česky Chvostík), kterému sekunduje původně záporná postava fialového ježka Knucklese. Sonic je takový frajer, že má po svém boku i virtuální obdivovatelku a pomocnici Amy, která mu v jeho příbězích neustále nadbíhá. Svatbu prý ale podle tvůrců čekat nemáme.

Battletoads

Vývojáři z Rare velmi rádi do role akčních hrdinů obsazují zvířata a žabí svalnatci jsou jen jedním z příkladů. Žabáci Rash a Zitz zachraňují svého kolegu Pimplea a princeznu Angelicu ze spárů kosmické čarokrásky Dark Queen. Té se dostalo pozornosti jako dámě s jedním z největších sex-appealů v dějinách videoher, která zároveň patřila k prvním ženským antagonistům vůbec. Asi to nebude náhoda. Žabáci se každopádně na svých vesmírných cestách musejí vypořádat nejen s ní, ale s také jejími četnými nohsledy, mezi které patří například polidštěné verze prasat nebo krys.

Battletoads
Battletoads
Battletoads Arcade (Rare Replay)

Battletoads

Wacky Wheels

Wacky Wheels jsou odpověď osobních počítačů na Super Mario Kart. I tak bychom mohli vzpomínat na arkádové zápolení zvířátek na motokárách z roku 1994. Hru jste sice mohli hrát sami, ale na Wacky Wheels se spíše vzpomíná jako na prvotřídní titul pro hraní s kamarádem. Na výběr bylo jak klasické závodění, tak boje v aréně. Mezi závodníky nechyběl tygr, žralok, panda, pelikán, tchoř, los (nebo sob?), slon a velbloud.

Nikdo z nich nebyl ikonickou postavičkou jako Mario, Sonic nebo Crash Bandicoot, přesto se tehdejším hráčům vryly jejich podoby nesmazatelně do paměti. Nostalgie spojená s titulem je tak veliká, že se hra nedávno dočkala remaku.

Wacky Wheels

Wacky Wheels

Donkey Kong

Nejstarší dědeček na našem listu je Miyamotův Donkey Kong, jenž dorazil na videoherní automaty již v roce 1981. Tehdy byl opičák ještě v roli záporáka, který hlavnímu hrdinovi unesl jeho drahou polovičku Lady. A protože se tenkrát nad jmény prostě evidentně moc nepřemýšlelo, hlavní hrdina Mario byl tehdy nazýván prostě Jumpman. Donkey Kong vlastně ani není hlavním protagonistou všech her, jímž propůjčil své jméno. Občas se vrací v podobě Mariova rivala, nebo jej zachraňují jiní kongové. Populární opičák a jeho příbuzenstvo patří dodnes k nejmilovanějším postavičkám Nintenda.

Donkey Kong Country: Tropical Freeze - televizní reklama

Donkey Kong Country: Tropical Freeze (reklama)

Donkey Kong Country Returns

Donkey Kong Country Returns

Donkey Kong Country Returns

Donkey Kong Country Returns

Crash Bandicoot

Vakojezevec Crash patřil na původní Playstation k jejím vůbec největším hvězdám. Inspirace Sonicem je zřejmá. Šílený doktor Neo Cortex pomocí speciálního paprsku proměňuje mírumilovná zvířátka v krvežíznivé, zmutované potvory. Sám Crash je obětí Cortexových plánů, experiment se však nezdaří a věčně se zubícímu vakojezevci v kraťasech se podaří uprchnout. Zlotřilý vědátor však drží Crashovu lásku, vakojezevčici Tawnu. Cesta za záchranou zvířecí říše a spanilé samice může začít.

Crash Bandicoot

Crash Bandicoot

Crash Team Racing

Crash Team Racing

Crash Bandicoot: Mind Over Mutant

Crash Bandicoot: Mind Over Mutant

Gex

Ne všechny hry se zvířaty v hlavních rolích cílí na reprodukční instinkty svých hrdinů. Poté, co Gexův otec přijde o život během práce pro NASA, upadá Gex do závislosti na sledování televize. Jednoho dne apatická ještěrka nic netušíc slupne okololetící vysílač v podobě mouchy. V tu ránu je Gex vtáhnut do televizního světa známého jako Media Dimension, jehož vládce Rez hodlá ovládnout svět. Plazí hrdina se tedy vydává na dobrodružství napříč řadou úrovní, jež se inspirují v klasických filmových žánrech.

Gex
Gex
Gex

Gex

Sly Cooper

Playstation za dobu své existence sice nabídl i hvězdy jako Spyro: The Dragon nebo Ratchet & Clank, ale protože se snažíme držet se reálných, byť většinou jaksi zmutovaných živočišných druhů, připomeňme si místo těchto ikon raději Sly Coopera. Mýval Sly je členem rodinného syndikátu zlodějů, jenž si skrze knihu „Thievus Racoonus“ předává svá umění z generace na generaci. Krédem rodiny Cooperů je krást pouze od ostatních zlodějů. Sly ve svých hrách kombinujících prvky plošinovek a plíživých akcí podniká vloupačky na reálných místech naší planety. Slyovi a jeho zvířecím komplicům jde po krku liščí slečna Carmelita Foxová, do níž je mývalí hrdina beznadějně zamilovaný.

Sly Cooper

Sly Cooper

Sly Cooper: Thieves in Time

Sly Cooper: Thieves in Time

Sly Cooper: Thieves in Time

Sly Cooper: Thieves in Time

Brutal: Paws of Fury

„Tlapy hněvu“ se vezly na vlně popularity všudypřítomných bojovek, které zaplavovaly snad všechny herní systémy v devadesátých letech. Příběh hry pojednává o turnaji konajícím se každé čtyři roky na ostrově Brutal Island. Vítěz získává právo vyzvat na souboj největšího šampióna pod sluncem, obávaného ranaře Dali Llamu (ne toho z televize). Mezi bojovníky nechybí zaječí mnich, krokodýl ovládající karate, thaiboxerská krysa nebo lví princ Leon.

Brutal: Paws of Fury
Brutal: Paws of Fury
Brutal: Paws of Fury

Brutal: Paws of Fury

Conker

Protože se zde snažíme upřednostnit ostřejší lokty před pohádkovějším, roztomilejším pojetím, nenajdete zde třeba krokodýlího hrdinu ze hry Croc nebo hlavní protagonisty slavné série Banjo-Kazooie. Podobně laděna byla i původní hra s roztomilou veverkou Conkerem. Na kritické hlasy volající po větší originalitě zareagovali tvůrci ze studia Rare po svém.

V nejslavnější hře série s názvem Conker’s Bad Fur Day pro Nintendo 64 to Conker jednoho dne přežene s alkoholem a snaží se vrátit zpátky domů ke své přítelkyni Berri. Z rutinní veverčí kocoviny se vyklube epická výprava plná násilí, peprného jazyka a záchodového humoru. Zaujme například frakce nacisticky orientovaných plyšových medvídků Tediz nebo konfrontace s obří hromadou fekálií s vášní pro operní árie. Conker nebyl vhodný pro děti.

Conker’s Bad Fur Day
Conker

Conker’s Bad Fur Day

Star Fox

Ani nepřekvapí, že odpověď Nintenda na popkulturní hity Star Wars a Star Trek nese název Star Fox. Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii žil byl lišák Fox McCloud. Fox je velitel elitní jednotky stíhacích pilotů Star Fox, do níž patří sokol Falco, žabák Slippy a králík Peppy. Samozřejmě nesmí chybět ani fialový protějšek hlavního hrdiny, liška Krystal, pro níž má lišák McCloud slabost. Nepřítelem číslo jedna bývá ve Star Fox hrách zpravidla vědátor Andross, opice toužící po ovládnutí galaxie. Série začínala jako koridorová střílečka v raketkách, postupně však dala hráčům větší volnost. Nový díl Star Fox Zero pro Wii U se vrací na domácí konzoli od Nintenda po více než deseti letech.

Star Fox
Star Fox

Star Fox

Earthworm Jim

Pokud by vás snad napadlo připíchnout červa Jima na rybářský háček, dal by vám nejspíš pěkně co proto. Earthworm Jim vděčí za svůj řekněme exotický vzhled speciálnímu obleku, který na něj jednoho dne prostě zčistajasna spadl z nebe. Samozřejmě nemůže následovat nic jiného než výprava do vesmíru za záchranou princezny What’s-Her-Name.

Hra si je evidentně vědoma jak nesmyslného příběhu, tak klišovité zápletky a neváhá si z hráče vystřelit. Po záchraně princezny totiž nadržený červík šokovaně sleduje, jak objekt jeho zájmu rozmáčkne z nebe řachnoucí kráva. Hra je plná postaviček se svéráznými názvy jako Bob the Killer Goldfish, Queen Slug-for-a-Butt nebo Profesor Monkey-For-A-Head.

Earthworm Jim

Earthworm Jim

Worms

Pokud máte pro červí hlavní hrdiny slabost, Earthworm Jim asi hlavním favoritem nebude. Worms patří přesně mezi ty hry, které bychom mohli označit za nadčasové a stále zábavné. Týmy po zuby ozbrojených červíků spolu válčí na různých mapách, přičemž hraní je rozděleno na tahy. Hru bylo sice možné hrát sólo, ale největší slávy se jí dostalo díky hraní s kamarády u jednoho monitoru. Kdo by si nepamatoval na biologické zbraně, jakými byl prdící skunk, betonový osel, vybuchující kráva a ovce, posvátný granát či asi ta neobávanější zbraň hromadného ničení, banánová bomba. Perličkou budiž, že hra má nejen svá pokračování, ale i prasečí klon s titulem Hogs of War.

Worms

Worms

S.W.I.N.E.

„Svině“ z roku 2001 sice nebyla po stránce hratelnosti výjimečným titulem, ale rozhodně dokázala zaujmout na první pohled. Hra byla v podstatě strategií s klasickými tanky a vojenskou technikou, důležité však bylo osazenstvo. Fanatický generál Iron Tusk a jeho Národní prasečí armáda vtrhne do zaječí země Carrotland, jejíž chabou obranu bez potíží převálcuje. Ušáci se však odmítnou poddat diktatuře čuňat a místo toho vsadí na partyzánský styl boje.

S.W.I.N.E.
S.W.I.N.E.

S.W.I.N.E.

Angry Birds

Není možné mluvit o zvířátkách s ostrými lokty, aniž bychom nezmínili moderní hit Angry Birds. Prasata jsou v nich opět pasována do role padouchů. Tentokrát si jejich poněkud zelenější plemeno usmyslilo, že ptáky okradou o jejich vejce. Je jedno, kolik prasat poklofáte, dělají to stále znovu a znovu.

Beyond Good & Evil

Beyond Good & Evil

Máte pocit, že až příliš často ve hrách bojujete proti prasatům? Zastáváte konspirativní teorii, že Beyond Good & Evil 2 vlastně nikdy nevyjde jen proto, že jedním z kladných hrdinů by musel být čuník Pey’j? Nebojte, tvůrci Angry Birds se nad prasátky slitovali a rozhodli se je v očích hráčů rehabilitovat. Jejich hra Bad Piggies sklidila nemalý úspěch.

Angry Birds

Angry BirdsNejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Které hratelné postavy byste rádi viděli v Diablu 4?

Diablo 2 pacifist

Ačkoliv prozatím nebylo nic oficiálně oznámeno, nedávné prohlášení Blizzardu o rozpracování několika projektů s Diablem...

KOMENTÁŘ: Na připravované hry čekáme čím dál déle. Mrzí to však někoho?

Red Dead Redemption 2

Kdo trochu sleduje aktuální situaci v herním průmyslu, musel si nutně všimnout, že čas potřebný k vývoji moderního...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v září

Shadow of the Tomb Raider - E3 2018 trailer

Připoutejte se, prosím, herní sezona právě začíná. V září se dočkáme takových těžkých vah, jako jsou nový Spider-Man či...Najdete na iDNES.cz